Era WiMax - Recenzja, testy

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

dgasek pisze:Może macie inwencje dlaczego w pierwsym przypadku taka rozbiezność między DL i UP ??
Pierwsza możliwość jest taka jak napisał kolega Quest, a druga - być może terminal nie nadaje z maksymalną mocą. Wejdź do jego panelu konfiguracyjnego (a dokładniej do zakładki Performance Monitoring/ATPC) i sprawdź parametr Current Tx Power. Powinno być 20dBm, jest to maksymalna moc z jaką nadaje ODU.
dgasek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-04-21, 19:30
Lokalizacja: Wawa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: dgasek »

Dziekuję za odpowiedzi.

Sprawdzę jak wygląda ta moc sygnału. Co do odbicia to ciekawe , ponieważ ten dobry sygnał jest z sektora 6 , natomista po zmianie na 7 jakość bardzo spada ale UP jest i tak wyższy. A może też drzewo które stoi jakieś 100m od mojego domu ma taki wpływ.
Jak wreszcie przestanie lać to jeszcze raz powalczę. To jakiś pech - 4 nadajniki wkoło i albo daleko albo las i drzewa.

Pozdr
lipszczak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-05-06, 16:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: lipszczak »

Hej jestem tutaj nowy, więc proszę nie linczować za głupoty pisane, albo coś w tym stylu :)
Miałem dzisiaj okazję sprawdzić czy będę miał zasięg wimaxa (Sadowice pod Wrocławiem). No i nie wiem, czy złapany przeze mnie sygnał jest wystarczający do kupienia usługi (nie mam umowy z Era, sprzęt był pożyczony), bo nie miałem możliwości sprawdzenia czy działa na tym net.
Parametry sygnału, łapanego na tarasie "z ręki" (max co mi się udało osiągnąć):
DLSNR = 15 dB
DLRSSI = -88 dB
UPSNR = 5 dB
UPRSSI = -95
Optimal RX RATE = QAM 16 1/2
LAST TX RATE = QPSK 3/4
Current TX Power = 20dBm
Ogólnie na wykresiku były 3(być może 4) zielone kreski i raczej wyglądało to na słaby sygnał patrząc na całą skalę. Teraz zakładam, że wywalenie anteny na komin zapewne poprawi sygnał, ale nie wiem ile jestem wstanie zyskać i czy opłaca się podpisywać umowę, bo nie wiem czy taki sygnał nie będzie rwał internetu. W okolicy ciężko o internet i wimax zdaje się być rozsądnym rozwiązaniem, ewentualnie proszę o poradę co innego mogłoby być dobre dla domku, w którym na raz być może będzie chodzić 2-3 kompy(prędkość nie musi być jakaś kosmiczna, byleby strony płynnie się przeglądało i nie było limitów).


Edit: jak coś to proszę o przeniesienie do innego tematu, bardziej pasującego.
dgasek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-04-21, 19:30
Lokalizacja: Wawa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: dgasek »

Hejka

Jak masz takie parametry z ręki to na kominie pare metrów wyżej będzie o niebo lepiej. Przy stabilnych takich parametrach nie powinno być problemu.

Pozdr
lipszczak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-05-06, 16:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: lipszczak »

dgasek pisze: <font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>

Jak masz takie parametry z ręki to na kominie pare metrów wyżej będzie o niebo lepiej. Przy stabilnych takich parametrach nie powinno być problemu.
<font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Dzięki za odpowiedź bo już myślałem, że nikt nie zauważył tego co napisałem. to dobrze, że będzie działać. Dodam, że dom jest oddalony o 12km od stacji, a z okna widać bloki, które znajdują się w okolicy nadajnika (w lecie widok zasłania drzewo, które stoi koło 20 metrów od domu). Chyba się zdecyduję na zamówienie usługi, oczywiście bez techników.

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2010-05-11, 15:34 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2010-05-11, 14:34 przez lipszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
grand_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-20, 14:42
Lokalizacja: Radom

era wimax

Post autor: grand_ »

Jezeli ma ktos jakies problemy z wimaxem prosze pisac. Pomoge w miare mozliwosci.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2010-05-20, 16:47 ]
<font color=orange>Poprawa pisowni.</font>
Ostatnio zmieniony 2010-05-20, 15:47 przez grand_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: vegas »

W jakim zakresie możesz pomóc?
blindshuffle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-06-05, 20:12
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: blindshuffle »

Słuchajcie chłopaki, mam pytanie. Jestem z Rudy Śląskiej i czy ten internet nada się do gier online?
Nie znam się na połączeniach internetowych :D:D
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: ja.michal »

Co do zasady nadaje się. Pingi na poziomie 60-70ms w szczycie.
blindshuffle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-06-05, 20:12
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: blindshuffle »

Wiesz, bo ja mam teraz neta stad www.bignet.pl i pingi są niskie ale po prostu nierówne. Ping 30 potrafi podskoczyć do 95. Już bym chciał mieć to 60 ale STAŁE i bez przerwy a nie..
Nie znam się na połączeniach internetowych :D:D
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

blindshuffle pisze:Już bym chciał mieć to 60 ale STAŁE i bez przerwy a nie..
No to WiMax jest dla Ciebie, chyba że trafiłbyś na jakąś trefną, obciążoną stację bazową. U mnie skok pingu (jitter) nie przekracza 5 ms
http://www.pingtest.net/result/18466674.png
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 453
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: alias »

Puść sobie normalny ping na np. noc.gts.pl i zobacz jaki masz wtedy rozrzut pingów, bo ten test wypada zadziwiająco dobrze kiedy go robię ale wyniki ni jak nie mają się klasycznego pinga w tym samym czasie. Test na iPlusie dal wynik Jitter: 36 ms a w realu mam z 10 razy większe skoki.
blindshuffle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-06-05, 20:12
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: blindshuffle »

Blido, a mógłbyś zrobić dla mnie testy z dużych miejscowości w Niemczech?
Nie znam się na połączeniach internetowych :D:D
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

blindshuffle pisze:Blido, a mógłbyś zrobić dla mnie testy z dużych miejscowości w Niemczech?
Masz na myśli testy na pingtest.net? Proszę bardzo:
http://www.pingtest.net/result/18483487.png
http://www.pingtest.net/result/18483609.png
http://www.pingtest.net/result/18483662.png
blindshuffle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-06-05, 20:12
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: blindshuffle »

Dzięki, a powiedz mi jeszcze jedną rzecz, bo Ty już z tej usługi korzystasz dość długo.. jak jest z opłatami? Coś tam czytałem że jakiemuś typowi nie przysyłali rachunków i się bał żeby potem nagle nie przyszedł rachunek na 4 cyfrową kwotę. Po zainstalowaniu, aktywowaniu itp. wszystko u Ciebie gra?
Nie znam się na połączeniach internetowych :D:D
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

blindshuffle pisze:Po zainstalowaniu, aktywowaniu itp. wszystko u Ciebie gra?
Pierwszą fakturę dostałem dopiero po trzech miesiącach i jeszcze musiałem się o nią upominać. Teraz już na bieżąco dostaję rachunki na 68zł/miesięcznie, ale raz przyszedł rachunek na ponad 500zł - ze wszystkimi opłatami od początku jak mam Wimaksa, pomimo że je dawno opłaciłem :] . Na szczęście po mailu do BOK-u przysłali skorygowaną fakturę.
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: vegas »

Czy to normalne, że wraz z zestawem nie dostałem żadnej karteczki z częstotliwościami sektorów?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: wojteks »

_spam_ pisze:Czy to normalne
Raczej nie, powinna być w środku albo przyklejona do kartonu. Nie pozostaje Ci nic innego jak dzwonić do BOK i prosic o konsultanta zorientowanego w WiMax.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

_spam_ pisze:Czy to normalne, że wraz z zestawem nie dostałem żadnej karteczki z częstotliwościami sektorów?
Nienormalne, powinna być przyklejona do kartonu. Podam Ci swoje częstotliwości, może u Ciebie są takie same:

Sektor - Częstotliwość
5 - 3616,750
6 - 3620,250
7 - 3623,750
8 - 3627,250

Jeśli te częstotliwości nie działają, to musisz dzwonić do BOK-u i domagać się ich podania. Nie będzie to łatwe zadanie, bo konsultanci prawie nic nie wiedzą o Wimaksie.
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: vegas »

W wydrukowanej instrukcji jednak jest tabelka i częstotliwości które podałeś pokrywają się z nimi. Wychodzi na to, że wszystkie BS mają te same częstotliwości. Dodatkowo urządzenie miało chyba domyślnie wpisaną częstotliwość właściwego sektora.

Antena położona na kominie skierowana minimalnie do góry załapała sygnał (mogłem swobodnie przeglądać Internet), nawet z ziemi coś tam wyszukało. Jutro sprawdzę na zamontowanym maszcie ale myślę, że będzie ok bo w tej chwili to przed anteną znajduje się drzewo, zresztą nie mam widoczności optycznej a odległość od BS to niecałe 5km.

Na zestaw czekałem prawie dwa miesiące :cwaniak:
STALKER52
Stały użytkownik forum
Posty: 101
Rejestracja: 2009-08-13, 08:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: STALKER52 »

Witam. Niedługo kończy mi się umowa z orange. I rozważam <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> Era WiMax bo jest to chyba najkorzystniejsza oferta. (żeby podłączyć się do TP musiałbym ciągnąć ze 300 m. kabla) I moje pytanie brzmi na jakie prędkości oraz pingi mam szanse, skoro odległość do nadajnika wynosi ok. 1,5 km?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

I moje pytanie brzmi na jakie prędkości oraz pingi mam szanse, skoro odległość do nadajnika wynosi ok. 1,5 km?
Nikt Ci tego z fusów nie wywróży. Transfer w Era WiMax jest zazwyczaj taki jak w umowie, a pingi zależą od wielu czynników. Ale nie sądzę aby były wyższe niż 65ms.
Lidzet98
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2009-11-23, 18:42
Lokalizacja: ze wsząd

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Lidzet98 »

Można się dowiedzieć jaki jest e-mail do ludzi od wimaxa? Chce się dowiedzieć czy w mojej wiosce dostępny jest wimax. Aha jeszcze coś. Jest możliwość <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> Wimaxa na testy? Nie chce brać go w ciemno za rok wygasa umowa z orange freedom pro :super: I chce mieć neta bez limitu.
<Wycięte przez administrację>
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: krystianb »

Lidzet98 pisze:Jest możliwość <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> Wimaxa na testy?
Wimaxa bierze się tak, że jak działa to zostaje (jeśli działa to przez 99% czasu jest deklarowana prędkość), a jak nie działa to się oddaje i drugi raz na 99% nie dadzą.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: ja.michal »

Lidzet98 pisze:Można się dowiedzieć jaki jest e-mail do ludzi od wimaxa?
Ogólnie pewnie do Ery.
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: wigi83 »

Lidzet98 pisze:Można się dowiedzieć jaki jest e-mail do ludzi od wimaxa?
Zadzwon do BOA i popros numer do firmy Algo. Albo w google wpisz nazwe tej firmy na_pewno bedzie jakis numer. Sa z Radomia.

[ Komentarz dodany przez: grzechu: 2010-07-12, 21:18 ]
<font color=orange>Poprawa pisowni.</font>
Ostatnio zmieniony 2010-07-12, 20:18 przez wigi83, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

Lidzet98 pisze:Można się dowiedzieć jaki jest e-mail do ludzi od wimaxa? Chce się dowiedzieć czy w mojej wiosce dostępny jest wimax.
Skorzystaj z formularza kontaktowego na tej stronie http://www.era.pl/pl/indywidualni/taryf ... net_wimax/
Ktoś do Ciebie zadzwoni i powie jak ma się sprawa z Wimaksem. Tam też znajdziesz mapę zasięgu.
ja.michal pisze:Ogólnie pewnie do Ery.
Jest pewna osoba z osobnym adresem e-mail, która zajmuje się Wimaksem i jako tako na nim zna w przeciwieństwie do konsultantów spod [email protected]. Nie wiem tylko czy zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z Wimaksem, czy tylko płatnościami. Ja kontaktowałem się jedynie w sprawie płatności.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: ja.michal »

Nie zamawiałem więc nie wiem. Jak kiedyś o coś pytałem to widziałem, że mail został przekierowany do kogoś tam innego i dostałem odpowiedzieć co i jak.
Lidzet98
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2009-11-23, 18:42
Lokalizacja: ze wsząd

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Lidzet98 »

krystianb pisze:
Lidzet98 pisze: <font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Wimaxa bierze się tak, że jak działa to zostaje (jeśli działa to przez 99% czasu jest deklarowana prędkość), a jak nie działa to się oddaje i drugi raz na 99% nie dadzą.
Ale w sensie że oddam po końcu umowy czy wcześniej? I czy zwrócą mi koszty to najważniejsze :D

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2010-07-13, 15:56 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2010-07-13, 14:55 przez Lidzet98, łącznie zmieniany 1 raz.
<Wycięte przez administrację>
kamilekk93
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2009-11-19, 19:38
Lokalizacja: Radomsko

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: kamilekk93 »

Oddasz jeśli po montażu okaże się ze Wimax u Ciebie nie działa.
ODPOWIEDZ