Co wybrać , proszę o radę

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dav000
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2010-07-04, 18:54
Lokalizacja: zielona gora

Co wybrać , proszę o radę

Post autor: dav000 »

Witam, mam troszkę skomplikowane pytanie, poproszę o zdanie forumowiczów.
Wracam po paru latach do Polski, nie za bardzo orientuję się jak to jest z usługami mobilnego internetu w ojczyźnie.
Potrzebuje internetu 3G (czyli karty sim). Teraz pytanie:
1. iPlus czy era ? jaka sieć ma lepszy zasięg
2. Wiem że dziś do numeru komórkowego można dobrać pakiet internetowy. Czy jak będę miał w PPC kartę z której będę dzwonił to czy w tle mogłoby chodzić HSDPA? bo jeśli nie ..
3. Wezmę numer osobno i internet osobno. Posiadam bowiem router 3G i może lepiej jakbym miał internet w osobnym urządzeniu.
4, obecnie jestem w Niemczech, tutaj można wziaść 2 karty na ten sam numer , jedną do dzwonienia a druga do modemu jako internet.

Wieczory będę na początku spędzał w Nowym Miasteczku podaje linka http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/51.69048 ... 13379/z/15
Czy moglibyście powiedzieć która sieć zaopatrzyła by mnie w szybki internet?

Wiem troszkę to zagmatwane, jeśli ktoś może mi coś doradzić , będę wdzięczny
Pozdrawiam
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: marens »

dav000 pisze:1. iPlus czy era ? jaka sieć ma lepszy zasięg
Jeśli chodzi o Nowe Miasteczko to tylko Era i Play mają UMTS.
Plus i Orange mają EDGE. Bardziej sugerowałbym Erę, bo po powrocie z Niemiec Play może Ciebie mocno rozczarować. Jego zaleta to jest cena kosztem jakości.
dav000 pisze:2. Wiem że dziś do numeru komórkowego można dobrać pakiet internetowy. Czy jak będę miał w PPC kartę z której będę dzwonił to czy w tle mogłoby chodzić HSDPA? bo jeśli nie ..
Tak
dav000 pisze:3. Wezmę numer osobno i internet osobno. Posiadam bowiem router 3G i może lepiej jakbym miał internet w osobnym urządzeniu.
Myślę, że to będzie bardziej optymalne rozwiązanie.
dav000 pisze:tutaj można wziaść 2 karty na ten sam numer , jedną do dzwonienia a druga do modemu jako internet.
Takie rzeczy tylko w Erze, tzw. Era Tandem.
Nie wiem czy to do dziś funkcjonuje, bo parę lat temu tak.
Ostatnio zmieniony 2010-07-09, 16:46 przez marens, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: sp6huk »

dav000 pisze:1. iPlus czy era ? jaka sieć ma lepszy zasięg
Orange, Era i Plus w Nowym Miasteczku mają tylko EDGE'a. Wszyscy również mają w Nowym Miasteczku swoje stacje bazowe,
dav000 pisze:2. Wiem że dziś do numeru komórkowego można dobrać pakiet internetowy. Czy jak będę miał w PPC kartę z której będę dzwonił to czy w tle mogłoby chodzić HSDPA? bo jeśli nie ..
Można - bynajmniej w moim telefonie,
dav000 pisze:Czy moglibyście powiedzieć która sieć zaopatrzyła by mnie w szybki internet?
Raczej żadna - bo internet do 236,8 kb/s, nie zalicza się do szybkiego. Mógłbyś sprawdzić za pomocą telefonu, czy łapiesz sygnał 3G z Nowej Soli, Stypułowa czy Kożuchowa, któregoś z operatorów. Jeżeli udałoby Ci się to wtedy sprawdziłbyś czy da radę połączyć się z daną siecią w technologii UMTS. A później kupno anteny - bo na samym modemie to raczej nie złapiesz w Nowym Miasteczku UMTS'u.
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: marens »

sp6huk pisze:Orange, Era i Plus w Nowym Miasteczku mają tylko EDGE'a.
Era » GSM1800 (41101) GSM900 (41101) UMTS2100 (41101)
Nowe Miasteczko, dz. 100/1
Play » E-GSM900 (NWO3061) UMTS2100 (NWO3061)
Nowe Miasteczko, Polna 2
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: sp6huk »

marens pisze:Era » GSM1800 (41101) GSM900 (41101) UMTS2100 (41101)
Nowe Miasteczko, dz. 100/1
Play » E-GSM900 (NWO3061) UMTS2100 (NWO3061)
Nowe Miasteczko, Polna 2
No chyba, że mapy operatorów były bardzo długo nie aktualizowane :)
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: marens »

sp6huk pisze:No chyba, że mapy operatorów były bardzo długo nie aktualizowane :)
Czyli tzw. wirtualne pozwolenia.
Trzeba sprawdzić na miejscu.
dav000
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2010-07-04, 18:54
Lokalizacja: zielona gora

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: dav000 »

Marens ta opcja z tendemem by mi się podobała. zaraz poczytam na internecie

sp6huk właśnie 3 godziny temu zamówiłem antenę dookólną !
Nie pomyślałbym że mógłbym coś ciągnąć z Soli czy Korzuchowa. Ale jeśli by to było możliwe czy coś takiego by mi starczyło ?

http://cgi.ebay.de/Antenne-Panel-17dB-R ... 35aa0d8551

Marens , w swojej drugiej wypowiedzi rzuciłeś terminami , za bardzo nie wiem co mają oznaczać :) Domyślam się że to częstotliwości , ale o czym mówią ? ze jest HSDPA czy nie ?
Dziękuję wam za szybką odpowiedź

Edit , tak tandem istnieje, tylko tanie to nie jest 60 zł
Jest to raczej pomyślane jako karty sim do rozmów (np zestaw głośnomówiący w samochodzie)
Ale dziś pewnie wszystko da się dogadać , jak się ładnie poprosi
Ostatnio zmieniony 2010-07-09, 17:08 przez dav000, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: sp6huk »

dav000 pisze:sp6huk właśnie 3 godziny temu zamówiłem antenę dookólną !
Nie pomyślałbym że mógłbym coś ciągnąć z Soli czy Korzuchowa. Ale jeśli by to było możliwe czy coś takiego by mi starczyło ?
To co podałeś w linku to nie jest antena dookólna. Nie wiem czy by starczyło, bo tego nie da się określić. W jednym przypadku by starczyło, w drugim by nie starczyło - do tego nie wiadomo czy ta antena co kupiłeś to nie jest jakiś szajs. Wszystko zależy od ukształtowania terenu, umiejscowienia node B, itp., w każdem sytuacji będzie inaczej, dlatego masz za zadanie sprawdzenie telefonem czy łapiesz UMTS, któregoś z operatorów (telefon oczywiście też musi obsługiwać UMTS),
dav000 pisze:ale o czym mówią ? ze jest HSDPA czy nie ?
Tego właśnie nie wiemy. Teoretycznie nie ma, ale może być. Nie ma - bo wg. mapy operatora nie ma jeszcze w tym miejscu UMTS. Jest - bo wg. wydanych pozwoleń, operator ma zezwolenie na uruchomienie node B w Małym Miasteczku, ale czy to zrobił, i może jeszcze nie zaktualizował swojej mapy zasięgu to nie wiadomo.
dav000
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2010-07-04, 18:54
Lokalizacja: zielona gora

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: dav000 »

Wiem , dokładnie , jak będę na miejscu wszystko wyjdzie w praniu.
Jedyne co wiem to to , że jak byłem 6 miesięcy temu w Polsce (kupiłem play) okazało się ze prócz HSDPA nic poniżej telefon nie łapał .
Mam Touch Pro2 więc poszukam , ale wiem jak to z zasięgiem w środku domu, po to też zdecydowałem się zainwestować w 3G router.

Będę wszystko wiedział za 2 tyg, wtedy napisze jeszcze ze w tym poście

[ Dodano: 2010-07-09, 18:16 ]
sp6huk pisze:To co podałeś w linku to nie jest antena dookólna.
Źle mnie zrozumiałeś , to co kupiłem 3 godz temu to http://cgi.ebay.de/UMTS-Antenne-11-dBi- ... 4cf03d7d6a

Powiedzcie czy można to porównać 10dbi dookolnej i 10 dbi kierunkowej? czy kierunkowej moc jest "bardziej precyzyjna" ?
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: sp6huk »

W Małym Miasteczku działa jeszcze dostawca internetu WiFi - jak chcesz to zainteresuj się jego ofertą http://www.edenkomputery.pl/index.php?par=showinfo&id=2
dav000
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2010-07-04, 18:54
Lokalizacja: zielona gora

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: dav000 »

sp6huk pisze:W Małym Miasteczku działa jeszcze dostawca internetu WiFi - jak chcesz to zainteresuj się jego ofertą http://www.edenkomputery....r=showinfo&id=2
Bardzo ciekawe, rozumiem że drogą radiową dostaje się od nich jakąś antenę?
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: sp6huk »

dav000 pisze:Bardzo ciekawe, rozumiem że drogą radiową dostaje się od nich jakąś antenę?
Tak drogą radiową, i sprzęt dostajesz, za odpowiednią opłatą.
dav000
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2010-07-04, 18:54
Lokalizacja: zielona gora

Re: Co wybrać , proszę o radę

Post autor: dav000 »

pomyślę, wpierw zobaczę jak funkcjonuje 3G. Jeśli będę zadowolony zostanę przy nib. Bo ma on tą zaletę że zabiorę go wszędzie.

Jeszcze raz dziękuję za rozświetlenie sprawy
ODPOWIEDZ