GC79 - negocjacja połączenia wifi

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chfascik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-12-13, 18:28
Lokalizacja: Zwole?

GC79 - negocjacja połączenia wifi

Post autor: chfascik »

Witam

Zachciało mi się internetu komórkowego i drogą zamiany stałem się (nie)szczęśliwym posiadaczem SonyEricsson GC79.

Instalacja i konfiguracja bez problemu. Schody zaczęły się kilka dni później. Otóż połączenie wifi zaczęło dziwnie się rozłączać i negocjować z Linksysem BEFW11S4 niższe niż 11Mbps połączenia.

Początkowo myślałem, że to wina routera, więc wykonałem reset, przywrócenie ustawień domyślnych, wyłączałem, włączałem szyfrowanie WEP. Okazało się, że to nie pomogło. Kolejny krok to usunięcie sterowników GC79 oraz Wireless Managera (najnowsza wersja ściągnięta ze strony SE) i restart systemu. Następnie ponowna instalacja, włożenie karty do slotu PCMCIA i tu problem, ponieważ przy instalacji modemu GPRS wyrzuca niebieski ekran. Po restarcie system kończy instalację modemu i wszystko działa. Moduł wifi łączy się z moją siecią bezprzewodową, dostaje z routera (DHCP) poprawny adres i na tym komunikacja routera z kartą się kończy. Pingowanie, zwalnianie adresu, wyłączanie karty nie pomaga. JEdynie co udało mi się zrobić to ustawić na sztywno połączenie wifi na 2Mbps (na innych nie chce działać) i połączenie działa poprawnie. Próbowałem równiez przywracania systemu (sprzed instalacji sterowników karty), usuwaniem innego oprogramowania, które w tym czasie zainstalowałem, instalowałem niższe wersje WM oraz instalowałem tylko same sterowniki. Próbowałem również łączyć się z hotspotem w zaprzyjaźnionej instytucji i niestety czy to było 2Mbps czy 11 Mbps nawet nie chciał zobaczyć owej sieci.

Podgląd zdarzeń nawet nie wspomni o niebieskim ekranie. A sam niebieksi ekran wyświetla lakoniczne: DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Czy ktoś miał podobną sytuację?

Dane systemu: Windows XP Professional z SP2, notebook Thinkpad R50E.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: GC79 - negocjacja połączenia wifi

Post autor: zDaleKi »

chfascik pisze:Podgląd zdarzeń nawet nie wspomni o niebieskim ekranie. A sam niebieksi ekran wyświetla lakoniczne: DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Taki komunikat to zazwyczaj problem z driverem. Chociaż spotkałem się też z Firewallem, który powodował taki niebieski ekranik z takim komunikatem.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
chfascik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-12-13, 18:28
Lokalizacja: Zwole?

Re: GC79 - negocjacja połączenia wifi

Post autor: chfascik »

BliSki pisze:
chfascik pisze:Podgląd zdarzeń nawet nie wspomni o niebieskim ekranie. A sam niebieksi ekran wyświetla lakoniczne: DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Taki komunikat to zazwyczaj problem z driverem. Chociaż spotkałem się też z Firewallem, który powodował taki niebieski ekranik z takim komunikatem.
:( Zaporę XP mam wyłączoną, żadnego innego firewalla nie mam. Próbowałem różnych sterowników, tych dostarczanych z Wireless Managerem, z instalki IPlusa (z tymi działał w miarę ok na 11Mbps ale strasznie gubił pakiety no i niebieskiego ekranu nie było), ściągałem też sterowniki z Broadcomu (chipset karty GC79) i próbowałem dopasować - efekt mizerny.

Ciężko powiedzieć co powoduje błąd, bo zazwyczaj po komunikacie DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL windows wyrzucał również który plik powodował błąd. A w moim przypadku nic :( Chyba jedyne co mi pozostaje to zrobić świeżą instalację Windows i pierwsze co to zainstalować GC79 a potem dopiero resztę i wtedy zobaczyć jak się zachowa :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: GC79 - negocjacja połączenia wifi

Post autor: zDaleKi »

Tak, instalacja nowego Windowsa może być dobrym wyjściem, zwłaszcza, że po tylu eksperymentach z driverami może być w systemie sporo śmieci.

Co do samego komunikatu masz może spisany jeszcze tan numerek, który zazwyczaj jest "na" niebieskim ekranie? Często on może dużo powiedzieć. Na stronach Microsoftu po tym kodzie można sporo znaleźć.

Na marginesie, problem dotyczy raczej windowsa i samych driverów, dlatego przenoszę do pozostałych problemów.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
chfascik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-12-13, 18:28
Lokalizacja: Zwole?

Re: GC79 - negocjacja połączenia wifi

Post autor: chfascik »

BliSki pisze:Tak, instalacja nowego Windowsa może być dobrym wyjściem, zwłaszcza, że po tylu eksperymentach z driverami może być w systemie sporo śmieci.
Akurat drivery się ładnie pousuwały i spróbowałem jeszcze raz zainstalować Wireless Manager i sterowniki. Okazało się, że tym razem nie było blue screena i komputer poprosił o restart; czego wcześniej nie robił :)
BliSki pisze:Co do samego komunikatu masz może spisany jeszcze tan numerek, który zazwyczaj jest "na" niebieskim ekranie? Często on może dużo powiedzieć. Na stronach Microsoftu po tym kodzie można sporo znaleźć.
Numerek mam zapisany, jednak już przeszukałem KB i TechNet Microsoftu i nic na ten temat nie ma... to już drugi taki problem jaki mam z blue screenem - jeden został nierozwiązany w jednym z moich serwerów :)
BliSki pisze:Na marginesie, problem dotyczy raczej windowsa i samych driverów, dlatego przenoszę do pozostałych problemów.
Tak i mi się zdaje. Na razie ustawiłem na sztywno 2 Mbps i wszystko ładnie działa, nie gubią się pakiety i do interntu to wystarczy. Natomiast robienie kopii po sieci domowej zostawiłem starej dobrej skrętce :)

Jeśli znajdę chwilę czasu to zrobię reinstalację XP-ka i zobaczymy co będzie. Jeszcze rozważam wypróbowanie karty w innym Thinkpadzie, jednak na razie nie mogę w okolicy znaleźć podobnego modelu :)

Poinformuję o wynikach :)
Awatar użytkownika
chfascik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-12-13, 18:28
Lokalizacja: Zwole?

Re: GC79 - negocjacja połączenia wifi

Post autor: chfascik »

nie instalowałem XP na nowo a postanowiłem u znajomych potestować kartę. Testowałem to na Thinkpadzie R60 i Toshibie, przy różnych puunkatch dosptępowych i niestety rezultat jest taki sam jak u mnie. Niby karta łączy się na 11mbps ale pingi już nie wychodzą, pomimo tego, że karta dostała IP z DHCP.

Po przestawieniu na 2mbps pingowanie czasem pokazuje, że karta gubi pakiety ale nie jest to sytuacja ciągła.

Wniosek: uszkodzona karta :( Napisałem jesszcze do supportu SonyEricsson ale jakoś się nei mogę doczekać odpowiedzi
ODPOWIEDZ