[Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

[Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: Blido »

[center]Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox oraz zminimalizowanie ilosci pobieranych przez nią danych[/center]
Ponieważ wielu użytkowników naszego forum korzysta z dobrodziejstw internetu mobilnego, który ma niestety restrykcyjne limity lub nalicza nam opłatę za przesłane kB i często działa bardzo wolno (np. w technologii EDGE i GPRS) przygotowałem poradnik w jaki sposób wzbogacić naszego Firefoxa tak aby działał na takich łączach szybko i pobierał możliwie jak najmniej danych.

[center]***[/center]
Przydatne wtyczki do Firefoxa
Wskazówka: Po kliknięciu w nazwę wtyczki zainstaluje się nam ona w przeglądarce Firefox. Przeglądarka może jednak nie zezwolić witrynie bez-kabli.pl zapytać o zgodę na instalację oprogramowania. Należy wówczas kliknąć "zezwól" na wyskakujący button. Wszystkie wtyczki są bezpieczne i pochodzą bezpośrednio z witryny addons.mozilla.org.

Adblock Plus - Niekwestionowany król wśród dodatków do Firefoxa, nie wiem, czy jest jeszcze ktoś, kto go nie zna ;) . Wtyczka umożliwia blokowanie niechcianych reklam, zarówno tych w postaci plików graficznych, jak i animacji Flash, które w przerażającym tempie pożerają cenne kB, obciążają system, szpecą strony internetowe i zamieniają je w kolorowe słupy ogłoszeniowe.

Adblock Plus: Element Hiding Helper - Rozszerzenie dodatku Adblock Plus, umożliwiające blokowanie elementów niegraficznych, a więc m.in reklam tekstowych.

Naturalnie sam Adblock bez filtrów nic nie da. Filtry możemy skonfigurowac sami, ale znacznie łatwiej jest zaaplikować Adblockowi jakąś subskrypcję filtrów. Zachęcam do subskrybowania listy z naszego forum: [url=abp://subscribe/?location=http%3A%2F%2Fwww.bez-kabli.pl%2Fadblock%2Fabp_bez-kabli.txt&title=Bez-Kabli.pl%20Lista%20Polska]Bez-kabli.pl Lista Polska[/url]. Blokuje większość reklam na polskich serwisach WWW, a ponadto zwiększa bezpieczeństwo i szybkość przeglądania stron, ponieważ blokuje odwołania do serwisów statystycznych oraz serwisów szpiegujących poczynania użytkownika i przygotowujących tzw. reklamę spersonalizowaną.

NoScript - Wtyczka umożliwiająca blokowanie na wyświetlanych stronach skryptów Java i Flash. Przyspiesza to wczytywanie strony i oszczędza transfer. Naturalnie mozemy w każdej chwili wczytać dany skrypt, po prostu klikając w niego lub ustalając reguły filtrów tak aby wczytywały nam się tylko te pożądane skrypty.

Session Manager - Rozbudowany menedżer sesji. Firefox ma niestety tendencję do kasowania zawartości pamięci cache (całej lub przynajmniej jej części) w przypadku nieprawidłowego zakończenia sesji, np. przez reset komputera, odcięcie zasilania czy zabicie procesu Firefoxa. Wszyscy wiemy, jak dla bezkablowców ważna jest pamięć cache - dzięki niej elementy często odwiedzanych stron są wczytywane z dysku, a nie ściągane z internetu, co bardzo oszczędza transfer. Zaobserwowałem, że dzięki tej wtyczce Lisek nie kasuje już tak ochoczo pamięci podręcznej. Np. po resecie komputera tracimy tylko te elementy cache, które były w pamięci operacyjnej, natomiast nic nie znika z dysku. Należy jednak pamiętać aby po nieprawidłowym zakończeniu sesji przywrócić ją w Session Managerze (program sam o to poprosi, możemy nawet wybrać dowolną sesję, niekoniecznie tę najnowszą)

ImgLikeOpera - Jeśli już jesteśmy przy temacie cache, nie wypada nie wspomnieć o tej wtyczce. Firefox czasem woli ściągnąć dany element ze strony mimo że jest on w pamięci cache. Ta wtyczka zmusza Firefoxa do wczytywania grafiki wyłącznie z pamięci podręcznej. Niestety nie oznacza to że jeśli wcześniej odwiedziliśmy jakąś stronę to ponowne odwiedziny będą nas kosztować symboliczne bajty (sam tekst) a strona będzie pełna grafiki. Na niektórych serwerach adresy obrazków często zmieniają się, a ponadto nagłówki HTTP części elementów nie pozwalają przeglądarkom zapisywać ich w pamięci cache. Na szczęście są to rzadkie przypadki i nie utrudniają one zbytnio surfowania. Nic nam się nie stanie jeśli się nie wczyta jakiś banner :] (to najczęściej one mają "podrasowane" nagłówki HTTP). A poza tym czy jest ktoś, kto czytając już ten fragment poradnika, nie zainstalował wcześniej Adblocka? Ponadto wtyczka ImgLikeOpera umożliwia szybkie przełączanie pomiędzy opcją wczytywania wszystkich grafik, wczytywania grafik wyłącznie z cache i całkowitego wyłączenia grafik na stronach.

Shelve - Kiedyś były na forum pogłoski, jakoby ten dodatek miał oszczędzać transfer wczytując zapisane wcześniej w osobnym folderze grafiki zamiast ściągając je z sieci. Tak też był przedstawiany przez samych autorów. Tak naprawdę służy on jednak innym celom, a mianowicie szybkiemu zapisywaniu stron WWW w wybranym folderze, co dzisiaj jest już jasno potwierdzane przez autorów dodatku: "Use filename templates to quickly (or automatically) save web pages to pre-defined folders." Wtyczka nie jest zatem bezpośrednio powiązana z tematem poradnika, ale ze względu na wspomniane pogłoski postanowiłem ją tutaj wyszczególnić.

Fasterfox - Wtyczka mająca podobno w cudowny sposób przyspieszać wczytywanie stron w Lisku, ale osobiście nie zauważyłem żeby to cokolwiek dawało. Warto jednak aby każdy indywidualnie przetestował.

[center]***[/center]
Triki przyspieszające pracę Firefoxa

Wyjątki ciasteczek
Dobrym sposobem na przyspieszenie pracy przeglądarki i zarazem oszczędzenie transferu jest zablokowanie niepożądanych plików cookies (ciasteczek). Oczywiście ciasteczka są przydatne, a bez nich korzystanie z wielu witryn jest utrudnione. Dobrym przykładem jest to forum. Pliki cookies są jednak wykorzystywane także przez rozmaite firmy zajmujące się zbieraniem statystyk czy przygotowywaniem tzw. spersonalizowanej reklamy. Warto zabronić przeglądarce zapisywanie tego rodzaju ciasteczek i oślepić Wielkiego Brata ;) Wówczas systemy takich firm nie mogą nas zidentyfikować.

Aby zabronić jakiejś witrynie zapisywania ciasteczek, wybieramy z paska menu Firefoxa Narzędzia >>> Opcje. Następnie przechodzimy do zakładki Prywatność, tam w sekcji Ciasteczka klikamy na button Wyjątki. Po czym wpisujemy adres i klikamy na Zablokuj.

Adresy o których zablokowanie warto się pokusić to m.in:
ad.adocean.pl
ad.yieldmanager.com
ad.zanox.com
googleadservices.com
hit.gemius.pl
smartadserver.com
tradedoubler.com


Oczywiście jest to tylko wierzchołek góry lodowej ;) . Dlatego warto przeglądać pliki cookies w poszukiwaniu innych spamerskich ciasteczek.

[center]***[/center]
Odwołania do serwisów zbierających statystyki
Na wielu stronach działają roboty zbierające statystyki na temat zwiedzających. Roboty takie to m.in hit.gemius.pl czy google-analytics.com . Dodatkowo spowalnia to proces wczytywania strony www i kosztuje nas kolejne bajty. Warto zatem dodać te adresy do listy zablokowanych w Adblocku.

[center]***[/center]
Ciekawym rozwiązaniem dla użytkowników liczących każdy kB jest także nowa edycja Opery - Opera 10 z funkcją Turbo, polegająca na przełączeniu przeglądarki na specjalne proxy kompresujące dane - podobne do tego znanego z Opery Mini. Do dyskusji na temat Opery Turbo zapraszam do tego wątku.

[center]***[/center]
Wszelkie sugestie mile widziane. Oczywiście poradnik będzie się sukcesywnie rozwijał :)

Uwaga: Powielanie lub kopiowanie w części lub w całości bez zgody autora i administracji forum jest zabronione. Złamanie zakazu stanowi naruszenie prawa.
Ostatnio zmieniony 2009-03-28, 17:02 przez Blido, łącznie zmieniany 1 raz.
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: Procio »

Wiem, że temat jest dość stary, bo z przed ponad 6 miesięcy, ale chciałbym dodać jeszcze jeden sprawdzony sposób. Myślę, że administracja oraz moderatorzy nie obrazą się ;)
No to zaczynamy:

Jak wiadomo Windows XP ma funkcję "Aktualizacji automatycznych", które mają do tego celu zarezerwowane 20% przepustowości naszego łącza, aby to zmienić należy postępować w sposób zamieszczony niżej.

- Klikamy "Start" > "Uruchom" > i wpisujemy "gpedit.msc"
- Następnie otworzy nam się okienko, w którym wchodzimy w "Szablony administracyjne" > "Sieć" > "Harmonogram pakietów QoS"
- W nowym okienku "Ogranicz rezerwowalną przepustowość" musimy zaznaczyć "Włącz" i tam zmieniamy z "20%" na 0%. Klikamy "zastosuj" i "ok"
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: YaHooo »

Procio zgoda (może to i działa, lecz część ludzi twierdzi, że im nie działa), lecz największą wadą tego rozwiązania jest, że WinXP Home Edition nie posiada konsoli gpedit.msc ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: Procio »

YaHooo pisze:(może to i działa, lecz część ludzi twierdzi, że im nie działa)
No tak. Jedni mówią, że im działa, a inni że nie :P U mnie np. to pomogło, dlatego postanowiłem też zamieścić ten sposób. Może komuś kto łapie tylko sygnał GPRS, albo tak jak ja tylko EDGE to się przyda, zawsze warto spróbować. Prawie nic się nie traci :]
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: YaHooo »

Hehe, ja jestem jednym z tych co im nie działa :]

Ale rzeczywiście spróbować warto :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: sp6huk »

U mnie też jest coś nie teges :] Windows XP Professional w zakładce sieć nie mam harmonogram pakietów QoS dlaczego ?
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: Procio »

sp6huk pisze:Windows XP Professional w zakładce sieć nie mam harmonogram pakietów QoS dlaczego ?
Nie mam pojęcia xD U mnie wszystko było :zdziwko:
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
rio bravo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 612
Rejestracja: 2009-03-26, 21:50
Lokalizacja: z przyszłości

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: rio bravo »

U mnie też nie ma harmonogram pakietów QoS.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: Blido »

Procio pisze:Jak wiadomo Windows XP ma funkcję "Aktualizacji automatycznych", które mają do tego celu zarezerwowane 20% przepustowości naszego łącza
Zamieściłem już dawno temu na ten temat tutorial, można go odnaleźć w FAQ: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=16552
mrbartecki
Stały użytkownik forum
Posty: 96
Rejestracja: 2009-10-22, 20:32
Lokalizacja: okolice Bydg.

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: mrbartecki »

Osobiście w xp mam odinstalowane QoS natomiast używam tego patch'a modyfikującego TCP/IP z opcją przy instalacji "maximum half-open connections=50" zamiast domyślnych 10.
http://www.lvllord.de/download.php?url= ... 23d-en.zip

Wyniki w play online na kartę : Max DL.=145KiB/s, Max UP=27KiB/s
Parametry łącza -69dBm, 70%, CSQ 22

W firefoxie mam tylko NoScript i wystarczy :]
B525s-23a, RBM5
Awatar użytkownika
Tomi 25
Stały użytkownik forum
Posty: 120
Rejestracja: 2009-01-02, 12:09
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: Tomi 25 »

Procio tak jak Blido napisał,to już było na forum dawno omawiane
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: Procio »

Tomi 25 pisze:Procio tak jak Blido napisał,to już było na forum dawno omawiane
Niestety widziałem :( Ale trudno, jak moderatorzy chcą to niech usunął mojego posta czy co tam :D
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: sokoleokoo2 »

Wita,

Z racji że pojawiło się wiele nowych wersji przeglądarek oraz doszedł Chrom - to warto odświeżyć ten wątek, bo o Chromie niestety niem żadnych wskazówek :)
eddie
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2007-11-01, 15:08
Lokalizacja: Warszawa-Targówek

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: eddie »

Dzisiaj znalazłem jeszcze inny sposób na dwukrotne przyśpieszenie FF 4.

Autor artykułu (Piotr Lisowski/Chip.pl) poleca uruchomić funkcję "pipeling",która jest wbudowana także w Operze.
W FF standardowo jest wyłączona (ponoć we wcześniejszych wersjach FF usługa sprawiała problemy):

1.W pasek adresu wpisujemy "about:config"
2.W okienko filtru wpisujemy "pipelining"
3.Pokazują się cztery pozycje,których wartość trzeba zmienić:
w trzech pozycjach wartość "false" zmieniamy na "true" a w jednej pozycji wartość "4" zmieniamy na "8"

W ten sposób uruchamiamy "uśpioną" funkcję pipeling.
Na stronie podany jest wykres z porównaniem FF4.0,Opery10.10,Chrome10 i FF4.0 z pipeliningiem.

http://www.chip.pl/artykuly/porady/2011 ... efoksa-4-0
Awatar użytkownika
M@jkel
Stały użytkownik forum
Posty: 115
Rejestracja: 2010-10-29, 11:08
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: M@jkel »

Dobre efekty daje przeniesienie cache przeglądarki na szybki dysk. Polecam (i sam używam) ramdysk.
http://www.tweaks.pl/czytaj,firefox_prz ... e,240.html
Option iCON 225, ZTE MF100, Huawei E1752, TP-Link TD-W8910G, Draytek Vigor 2910G, Sapido RB-1132, Apple iPhone 3G
Już jest Netia Spot, zobaczymy ile toto warte.
Łączność zapewniają: Netia, T-Mobile (przede wszystkim), Aero2, Orange (czasami)
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: joujoujou »

O ram-dysku temat już u nas jest. :)

http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=26597
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
KrissTofferr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1271
Rejestracja: 2008-03-11, 14:15
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: KrissTofferr »

eddie, Jaką masz wartość dla max-persistent-connections w about:config?
Pamiętam że czytałem gdzieś na stronach w3c że pipelining jest wykorzystywany w Firefox dopiero wtedy gdy wysycone są wszystkie połączenia trwałe z danym serwerem (persistent connections).
eddie
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2007-11-01, 15:08
Lokalizacja: Warszawa-Targówek

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: eddie »

KrissTofferr pisze:eddie, Jaką masz wartość dla max-persistent-connections w about:config?
max-persistent-connections-per-proxy 8
max-persistent-connections-per-server 6

Tych ustawień nie zmieniałem.
Po uruchomieniu pipeliningu zauważyłem u mnie przyśpieszenie wczytywania stron.
Czasem zdarza się po otwarciu mruganie strony podczas przewijania w dół ale to tylko przez krótką chwilę i nie jest to uciążliwe.
eddie
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2007-11-01, 15:08
Lokalizacja: Warszawa-Targówek

Re: [Poradnik] Sposoby na przyspieszenie przeglądarki Firefox

Post autor: eddie »

Po jakimś czasie używania "pipeliningu" zauważyłem problemy na stronach szyfrowanych.Nie mogłem zalogować się na stronie operatora komórkowego https://www.itaktak.pl/iboa/secure/main.html .Po wyłączeniu "pipeliningu" zalogowałem się bez problemu.
Żeby wyeliminować przypadek powtórzyłem logowanie się do https://www.itaktak.pl po włączeniu "pipeliningu" i restarcie przeglądarki.Zmniejszyłem też wartość maxrequest z 8 na 6.Nic to nie dało.
W takich przypadkach będę uruchamiał awaryjnie innej przeglądarki.
Teraz zabieram się za RAMDisk
ODPOWIEDZ