HSPA+ Dual Carier w Orange

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Patryk »

Maciek764 pisze:Ktoś pisał na forum że pre-paid nie działa w HSPA+. Ale na dniach dorwę modem HSPA+ i sprawdzę Plusa bo jestem w zasięgu HSPA+
HSPA+ działa bez ograniczeń (nie licząc oczywiście samego profilu QoS) na stacjach opartych o sprzęt Ericssona.
Na Nokii niestety zobaczysz tylko HSPA.

[ Dodano: 2011-03-19, 22:09 ]
YaHooo pisze:Wg mnie QoS wyznacza sieć bez względu na modem.
Modem (jego klasa) też ma wpływ - ale nie zawsze.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: YaHooo »

Patryk pisze:Modem (jego klasa) też ma wpływ - ale nie zawsze.
Dzięki za doprecyzowanie :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Patryk »

Maciek764 pisze:Jestem ciekaw które stacje w Dąbrowie Górniczej mają HSPA+.
Większość ma...łącznie z nowo odpaloną Graniczną 10 (na 99%).
Nie ma na pewno na Kasprzaka 256.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Głównie jestem ciekaw o stację na Chemicznej 6 na kominie (23459) i na ul. Łącznej (22917) bo z tych stacji zazwyczaj korzystam, a na nich pokazuje mi QoS 3,6Mb/s downlink więc mam ostrożne podejrzenie, że te stacje mają 3,6Mb/s. A na dniach będę miał E1750 kupiony za półdarmo :P E1550 uzyskuje prędkość oscylującą wokół 3Mb/s z obydwóch stacji. Może ktoś dobrze poinformowany mnie też poinformuje :)
rulon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-03-17, 16:34
Lokalizacja: Poznań

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: rulon »

Zasięg HSPA+DC w Poznaniu prezentuje się następująco:

http://www.internet.wlkp.pl/wp-content/ ... Poznan.JPG


Jednocześnie podsyłam kilka testów HSPA+DC Orange na Huawei e372 wykonanych w dniu wczorajszym w Poznaniu i okolicach.

Test HSPA+DC Sady k/Poznania

Test HSPA+DC Przeźmierowo k/Poznania

Test HSPA+DC Poznań ul.Bułgarska/Bukowska

Test HSPA+DC Poznań Smochowice

Test HSPA+DC Komorniki k/Poznania

Test HSPA+DC Koziegłowy

Test HSPA+DC Czerwonak

Ogólna ocena wypada :super: ale daleko jeszcze do deklarowanych wartości do 42 Mbps.
Jak to określa Orange - do 31 października br. HSPA+DC działa w ramach projektu testowego

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2011-03-20, 10:26 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=262799#262799">Zamiana obrazka na link.</a>
Na forum nie publikujemy map operatorów.
Ostatnio zmieniony 2011-03-20, 10:25 przez rulon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Patryk »

Maciek764 pisze:na ul. Łącznej
Tu na 99% jest.
Co do Chemicznej - nie pamiętam, czy jest tam odpalona trzecia nośna.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Skoro tak, to liczę że chociaż na modemie 7,2Mb/s mi pójdzie trochę szybciej niż te 2-3Mb/s, chociaż z NodeB na łącznej też pokazuje QoS 3,6Mb/s. Za kilka miesięcy pewnie zrobię upgrade modemu na modem z HSPA+ bo apetyt rośnie w miarę jedzenia...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: ja.michal »

rulon pisze:Ogólna ocena wypada :super: ale daleko jeszcze do deklarowanych wartości do 42 Mbps.
Jak to określa Orange - do 31 października br. HSPA+DC działa w ramach projektu testowego
Jak dla mnie to normalne HSPA+ bez DC. Wyniki ładne, ale, żeby mówić o DC to powinniśmy coś powyżej 21 Mb/s zobaczyć.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Patryk »

Dąbrowa Górnicza, ul. Łączna 24.

Modem Huawei E1823 (21/5,76):
Obrazek

E230 (7,2/2,0):
Obrazek

E160 (3,6/0,384):
Obrazek

Osiągi w HSPA+ to od 5 do 9 Mbps DL (z przewagą niższych wartości...)i 3-4 Mbps UL.
Widać spore obciążenie tej stacji niestety, bo testy wykonywałem przy poziomie sygnału jak widać na screenach.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

O właśnie!

Dzięki za pomiary :D

Jak widać na załączonych zdjęciach w Orange QoS jest zależny od parametrów modemu, a w Plusie np nie, bo na modemie 3,6 mogę mieć QoS na download 8Mb/s. Czyli to jest zależne od sieci, nie ma reguły że QoS nie jest zależne od parametrów modemu.

Na E1550 mam na tej stacji ~3Mb/s download, a upload wiadomo. Z dziwniejszych rzeczy to często korzystam z tej stacji na Łącznej w Ząbkowicach, a przecież to trochę km jest, bliższe stacje też są.
Ostatnio zmieniony 2011-03-20, 21:57 przez Maciek764, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: YaHooo »

Maciek764 pisze:Plusie np nie, bo na modemie 3,6 mogę mieć QoS na dodnlowad 8Mb/s.
A to ja Ci powiem jeszcze jedną ciekawą rzecz jeśli chodzi o Plusa. U mnie po limicie nie dość, że QoS jest 32kbps UL i DL, to i dostępny mam tylko UMTS. Modem pomimo transferu 32kbps nie wchodzi na HSDPA. A jak jestem przed limitem wystarczy około 0.8kbps aby modem się przełączył na HSDPA.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

U mnie po limicie nie dość, że QoS jest 32kbps UL i DL, to i dostępny mam tylko UMTS. Modem pomimo transferu 32kbps nie wchodzi na HSDPA. A jak jestem przed limitem wystarczy około 0.8kbps aby modem się przełączył na HSDPA.
Dobrze, że w ogóle do 3G wpuszczają :hyhy:

A co do Orange to bardzo by pomogła mapa zasięgu z wydzielonym zwykłym HSPA i HSPA+. Bo z internetu można co najwyżej miasta w których jest HSPA+ znaleźć (swoją drogą - na liście miast jeżeli jest miasto np Sosnowiec to mam rozumieć że cały jest pokryty HSPA+? Bo do Dąbrowy Górniczej jest adnotacja "zasięg częściowy"). W Plusie jest to bardzo fajnie przedstawione (mówię o formie, co innego odzwierciedlenie w rzeczywistości tej mapy).
rulon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-03-17, 16:34
Lokalizacja: Poznań

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: rulon »

A co do Orange to bardzo by pomogła mapa zasięgu z wydzielonym zwykłym HSPA i HSPA+.


Tutaj są w miarę dokładnie mapki zasięgu HSPA+DC w Orange
http://www.orange.pl/portal/map/map/article?id=6065311
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

rulon, dzięki wielkie. Jeżeli to pokrycie faktycznie jest takie fajne to po 1.04 opycham E1750, E1550 i kupuje E1820, bo ostatnio z mobilnego korzystam bardzo dużo. (a jak kupowałem E1550 to miał być "do sporadycznego korzystania"). Tylko muszę sprawdzić czy OFnK w ogóle jest wpuszczane do HSPA+...
rulon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-03-17, 16:34
Lokalizacja: Poznań

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: rulon »

W Poznaniu dla przykładu HSPA+DC Orange znacząco wykracza poza teren pokazany na mapce dostępnej na stronie orange.pl i obejmuje również miejscowości ościenne co potwierdziłem osobiście testami w terenie. Z tego co mi się obiło o uszy większość HSPA+DC ma być realizowana na częstotliwościach GSM 850/900MHz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: wojteks »

rulon pisze:Z tego co mi się obiło o uszy większość HSPA+DC ma być realizowana na częstotliwościach GSM 850/900MHz.
W PL na 900MHz HSPA+ ma Play i Cyfrowy Polsat. Co do DC to na razie żaden z tych operatorów tego nie ma. W PL nie będzie używane pasmo 850MHz do GSM/UMTS.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: YaHooo »

Maciek764 pisze:Dobrze, że w ogóle do 3G wpuszczają :hyhy:
To by już było przegięcie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Patryk »

rulon pisze:Tutaj są w miarę dokładnie mapki zasięgu HSPA+DC w Orange
http://www.orange.pl/port...icle?id=6065311
Wg mnie są mało dokładne - pokazują po prostu zasięg UMTS.
Przykładem jest np. popularna w tym wątku Dąbrowa Górnicza i okolice od drogi S1 do bramy głównej Huty Katowice - pokrycie tam zapewnia stacja w lokalizacji ul. Kasprzaka 256, na której HSPA+ nie ma.

[ Dodano: 2011-03-22, 08:33 ]
rulon pisze:Z tego co mi się obiło o uszy większość HSPA+DC ma być realizowana na częstotliwościach GSM 850/900MHz.
Trzeba by GSM Ery i Plusa (Orange i Play nie mają wystarczających zasobów radiowych) wyłączyć całkowicie, żeby zrealizować taką sieć.

[ Dodano: 2011-03-22, 08:33 ]
Maciek764 pisze:Tylko muszę sprawdzić czy OFnK w ogóle jest wpuszczane do HSPA+
Jest.
Marcin87
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2011-03-25, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Marcin87 »

Wiadomo coś dokładnie kiedy HSPA +DC wystartuje w Bydgoszczy?
PiotrG-dz
Stały użytkownik forum
Posty: 90
Rejestracja: 2009-04-25, 16:08
Lokalizacja: Grudziądz

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: PiotrG-dz »

2 kwartał 2011 ;-)
Marcin87
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2011-03-25, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Marcin87 »

Czyli między kwietniem a czerwcem? aż się nie chce wierzyć.Chciałbym zapytać czy na zwykłym modemie HSPA + do 21 MB/s da rade to odebrać?
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Byłby ktoś uprzejmy wrzucić jakieś pingi na pomarańczowym HSPA+?
rulon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-03-17, 16:34
Lokalizacja: Poznań

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: rulon »

Maciek764 pisze:Byłby ktoś uprzejmy wrzucić jakieś pingi na pomarańczowym HSPA+?
W moich testach z poprzedniej strony możesz sprawdzić sobie pingi

http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=335864#335864
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Czy mi się wydaje czy Jabczyński śmiał się z tego, że Play określa swoją sieć "4G"?

http://www.orange.pl/portal/map/map/hub ... 6255107810

Spójrzcie na tytuł strony.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Przykładem jest np. popularna w tym wątku Dąbrowa Górnicza i okolice od drogi S1 do bramy głównej Huty Katowice - pokrycie tam zapewnia stacja w lokalizacji ul. Kasprzaka 256, na której HSPA+ nie ma.
Już jest :cwaniak:

Jakby kogoś interesowało - zamiast E1750, na którym przy sile sygnału 20-30% były transfery 2-3Mb/s, wsadziłem E1820 - transfer wzrósł od 3Mb/s do 6Mb/s przy tej samej sile sygnału. Oczywiście stacja HSPA+. A poprzedni post prosiłbym wykasować, podobno 4G to był błąd ze strony Orange...
marcin_er
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2011-07-14, 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: marcin_er »

Witam szanowne grono, to mój pierwszy post na tym forum.. trema ..., ale przechodąc do tematu, nabyłem modemik E372 celem polepszenia warunków i tak w sumie niezłych jakie miałem na E160, bo śmiga toto pięknie w moich Tarchomińskich rejonach. No więc nabyłem tego nowego Huawei co to obsługuje DC, i mam takie wrażenia, przy ustawieniu w mobile partnerze, zgodnie z zaleceniami Orange, modemik wdzwania się pięknie, chociaż przydługo mu to zajmuje , najpierw wchodzi na WCDMA (niebieska dioda) potem na HSDPA DC (turkusowa dioda) by za chwile kiedy nie pobieram danych, dostać zapaści tak że nic już nie idzie, wtedy powraca sobie do tego WCDMA, może coś pokręciłem , ale generalnie nie radzi sobie z nazwijmy to zapotrzebowaniem na transfer, a raczej z przełączaniem sie pomiędzy standardami, o dziwo mój stary E160g robi to śpiewająco. Konkluzja, Warszawa Tarchomin, DC jest ale coś z nim nie tak, mój modem działa ok, porównywałem z modemem znajomego, taka sama reakcja. czy takie modemy mają możliwość wgrywania poprawek firmware.? Ciekawostką jest taki sam sposób działania gdy podłącze ten nowy super modemik do routera edimax 3g 6200n, ciągnie ładnie na początku, potem niebieska dioda i ruch jak krew z nosa, w routerze wybrane łączenie tylko po 3G i 3G+, modem leży obecnie w szufladzie a ja korzystam ze starego E160G..
Pozdrawiam
Looki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-05-15, 23:28
Lokalizacja: wwa

przelotny test w Warszawie

Post autor: Looki »

Witam wszystkich.
Wczoraj przejechalem się po Warszawie z modemem E372 z orange w taryfie BE Premium po Warszawie. Transfer sprawdzalem z noc.gts.pl na pliku 50MB.
Od Bialoleki do Centrum. Na Bialolece (Modlinska) transfery rzędu 450kB/s mimo wskazan HSPA+ DC. Pomyslalem sobie ze to po prostu Bialoleka... W centrum nie bylo lepiej. Skrzyzowanie Marszalkowska-Swietokrzyska wskazania maksymalne rzędu 820kB/s przy maksymalnym zasięgu to wg. mnie nieporozumienie i czyste oszukiwanie klienta. Powinienem chyba porobic zdjecia pod tymi wspanialymi reklamami Orange HSPA+ DC do 42Mbit. Na prawdę spodziewałbym się czegoś ZNACZNIE lepszego. W obu lokalizacjach ping był na poziomie 60ms do wp.pl

Nie wiem po co Orange wprowadza tego typu "ofertę", chyba tylko po to aby troche zarobić.

Dla porównania Cyfrowy Polsat na Modlińskiej transfer rzędu 900kB/s. a to "tylko" HSPA+.. ping na poziomie 35ms do wp.pl ....
Ostatnio zmieniony 2011-07-28, 16:33 przez Looki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: YaHooo »

marcin_er pisze:modemik wdzwania się pięknie, chociaż przydługo mu to zajmuje , najpierw wchodzi na WCDMA (niebieska dioda) potem na HSDPA DC (turkusowa dioda) by za chwile kiedy nie pobieram danych, dostać zapaści tak że nic już nie idzie,
To jest niestety często spotykana reakcja w modemach Huawei. Po prostu ten typ tak ma.
marcin_er pisze:czy takie modemy mają możliwość wgrywania poprawek firmware.?
Jak najbardziej, tylko trzeba znaleźć odpowiedni soft.
Looki pisze:wg. mnie czyste oszukiwanie klienta.
A czy operator gwarantuje jakąś prędkość? Nie. Nie korzystasz sam z sieci, obciążenie gra wielką rolę.
Looki pisze:Dla porównania Cyfrowy Polsat na Modlińskiej transfer rzędu 900kB/s. a to "tylko" HSPA+.. ping na poziomie 35ms do wp.pl ....
Tylko jakie obciążenie ma Cyfrowy Polsat, a jakie Orange.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Looki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-05-15, 23:28
Lokalizacja: wwa

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Looki »

YaHooo pisze:Looki napisał/a:
Dla porównania Cyfrowy Polsat na Modlińskiej transfer rzędu 900kB/s. a to "tylko" HSPA+.. ping na poziomie 35ms do wp.pl ....
Tylko jakie obciążenie ma Cyfrowy Polsat, a jakie Orange.
Idac tym tropem jesli transfer bedzie zblizony do 1kB/s w terenie miejskim to tez jest wszystko w porzadku?
Ok. Wyjaśnij mi dlaczego nie napiszą w ofercie do 1Gbit/s !. To by była oferta! :)
To jest zwyczajne naciąganie. Nikogo nie powinno interesować obciążenie sieci, jesli sprzedawca coś oferuje...

Gdyby fiat pisał ze predkosc maksymalna Pandy wynosi 350km/h to wszyscy by go wysmiali. Dlaczego wiec nikt nie smieje sie z Orange, a z Playa ? .. ktory nota bene osiaga oferowane 4Mbit na przyklad w Gdyni (abstrahujac od nazwy technologii...)
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

A ja powiem że ostatnio u mnie ani Sierra 307 ani telefony w Orange nie siedzą na UMTS, tylko cały czas na HSPA. Nie ma zejść do UMTS.

[ Dodano: 2011-07-28, 17:50 ]
Dlaczego wiec nikt nie smieje sie z Orange, a z Playa ?
Bo mają chory marketing ze swoim pseudo 4G, które nawet nie jest pełnym 3G limitowanym do 4Mb/s przy najwyższych abonamentach. A swoją drogą HSPA+ to takie 4G jak z kota tygrys.
ODPOWIEDZ