Łączność w pasmach niekomercyjnych na około 25 km.

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xantier
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2009-11-27, 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Łączność w pasmach niekomercyjnych na około 25 km.

Post autor: xantier »

Witajcie,

od jakiegoś czasu pragnę stworzyć system, który będzie przesyłał dane (odbieranie, wysyłanie) na około 25 km.
Pewne jest, że użyję mikrokontrolera(prawdopodobnie atmega32) do którego podłączone będą czujniki. Zastanawiam się do czego podłączyć mikrokontroler by wysyłanie i odbieranie danych było stabilne do dużych odległości. Jak do tej pory miałem takie pomysły:
-połączenie po odpowiednich zabiegach i ewentualnych konwerterach po drodze z telefonem komórkowym (oczywiście trzeba by napisać jakiś protokół komunikacji urządzeń)
-połączenie mikrokontrolera z komputerem pokładowym, komputer pokładowy z modułem GSMowym 900Mhz
- wchodzi też w grę USART, na ten temat wiem jednak niewiele. Rozwijam swoje umiejętności ;).

Może temat nie bardzo pasuje do forum ale czuję, że GSM-owcy mogą wiedzieć dużo na ten temat.
Proszę o propozycje. Jak wysyłać dane z czujników podłączonych do mikrokontrolera i jak ewentualnie wydawać rozkazy :-)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Łączność w pasmach niekomercyjnych na około 25 km.

Post autor: key »

Klasyczny internet odpada?
xantier pisze: Jak wysyłać dane z czujników podłączonych do mikrokontrolera i jak ewentualnie wydawać rozkazy
Poczytaj: http://gnokii.org
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Łączność w pasmach niekomercyjnych na około 25 km.

Post autor: Patryk »

Moduły GSM to zdecydowanie jedyne rozsądne rozwiązanie.
O radiu pracującym w pasmach niekoncesjonowanych radzę zapomnieć, bo przede wszystkim to się zwyczajnie nie opłaca.
xantier
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2009-11-27, 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łączność w pasmach niekomercyjnych na około 25 km.

Post autor: xantier »

Z racji tego, że sprzęt chcę wysłać w powietrze na 30km prawdopodobnie nie będę używał klasycznego internetu. Byłoby pewne, że stracę zasięg. Myślałem dzisiaj nad tym i uznałem, że będę wysyłał smsy z danymi. Do modemu GSMowego zrobię odpowiednią antenę by wzmocnić sygnał. Mam nadzieję, że będzie to w miarę stabilne. Dane z czujników będą wędrować do mikrokontrolera po czym kolejnym blokiem będzie UART. Obrobione dane z UART popłynął do modemu GSM a ten jako sms wyśle wiadomość do mnie.
Można by dumać nad wzmacniaczem do systemu GSM ale niestety jest to całkiem skomplikowane na tych częstotliwościach. Do tego, wszystko musi być tanie i małych rozmiarów :)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Łączność w pasmach niekomercyjnych na około 25 km.

Post autor: Patryk »

xantier, na wysokość 30 km ?

Zapomnij w takim razie o GSM, zazwyczaj w okolicach kilometra (a bywa że dużo niżej) nie ma już użytecznego sygnału - widać sieć, czasami nawet uda się zalogować ale żadne usługi nie działają.
Może KF i packet radio, tudzież jeśli nie masz licencji to CB, ale waga sprzętu i potrzeby energetyczne są już poważne, to nie telefon komórkowy.
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Łączność w pasmach niekomercyjnych na około 25 km.

Post autor: joker77 »

a może wifi ?
Ostatni rekord jaki pamiętam to ponad 100 km, osiągnięty w Polsce.
Potrzebne są dwa talerze, ale zakładam że bliższe odległości można będzie załatwić anteną mikropaskową + duży talerz na ziemi (150 cm)
nie wspominając że taki router może być bardzo użyteczny (gps, kamera)
zużycie prądu w przypadku mr3220 zamyka się w 6W czyli nie dużo, ma nieduże wymiary 170x140 mm, wszystko będzie zależało od udźwigu na jaki możesz sobie pozwolić.
ODPOWIEDZ