RAS czy NDIS?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bartek111444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2011-08-20, 22:05
Lokalizacja: Internet

RAS czy NDIS?

Post autor: bartek111444 »

Witam. Jaki tryb połączenia - RAS czy NDIS powinienem wybrać w przypadku modemu Huawei e 353 i internetu Play Online? Czym tak w ogóle się różnią te tryby?
khorne
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2011-04-05, 18:21
Lokalizacja: Garwolin

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: khorne »

Ras to połączenie jako modem a Ndis to połączenie jako karta sieciowa Wlan . Musisz wybrać Ras
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: wojteks »

khorne pisze: Musisz wybrać Ras
Dlaczego, w NDIS też powinien działać.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: key »

khorne pisze:Musisz wybrać Ras
Nie ma znaczenia co wybierze.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: YaHooo »

bartek111444 to już zależy od Ciebie jaki wybierzesz tryb. Nie wiem jak w przypadku Huawei, ale np w Optionach w trybie NDIS można osiągnąć lepsze prędkości. Są to informacje zawarte w oryginalnych dokumentach Optiona, więc uznaję to za pewnik. No i na forum były robione podobne testy i rzeczywiście tak było. Pytanie tylko czy Huawei ma podobnie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
krystian93p
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2009-02-23, 17:08
Lokalizacja: Polska

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: krystian93p »

A czy po podłączeniu modemu do routera wcześniej ustawiony tryb jest zapamiętywany?
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: Chris-Kr »

bartek111444 pisze:Czym tak w ogóle się różnią te tryby?
W trybie RAS moc obliczeniowa komputera praktycznie nie ma wpływu na prędkość transferu, natomiast tryb NDIS wymaga mocniejszego komputera.
Przy słabym komputerze prędkości osiągane w trybie NDIS będą znacznie niższe niż w trybie RAS.
Krzysztof
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: krystianb »

Chris-Kr pisze:W trybie RAS moc obliczeniowa komputera praktycznie nie ma wpływu na prędkość transferu, natomiast tryb NDIS wymaga mocniejszego komputera.
Może w implementacji huawei'a.
Opionowa karta sieciowa, o wiele mniej obciąża kompa niż wirtualny port com.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: Patryk »

Chris-Kr pisze:W trybie RAS moc obliczeniowa komputera praktycznie nie ma wpływu na prędkość transferu, natomiast tryb NDIS wymaga mocniejszego komputera.
Bardzo ciekawa teoria, w moim przypadku kompletnie się nie sprawdziła (na starym Thinkpadzie T22 z Pentium II 800 MHz osiągałem w obu trybach taki sam transfer - w górnych granicach możliwości sieci - na modemie Huawei E182E).
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: Chris-Kr »

A u mnie wychodziło tak jak podałem, pisałem o tym już wcześniej: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=285964#285964

[ Dodano: 2012-01-18, 12:54 ]
Jeśli Wy macie inne doświadczenia, to przyszła mi do głowy jeszcze jedna ewentualność:
Na Dellu miałem zainstalowany Win2K - być może to on miał problemy z obsługą trybu NDIS?
Krzysztof
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: jakubd »

W przypadku Aero2 wybiera się zwykle RAS z tego powodu, że tylko w RAS ta się zrobić automatyczne wznawianie połączenia.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: krystianb »

jakubd pisze:W przypadku Aero2 wybiera się zwykle RAS z tego powodu, że tylko w RAS ta się zrobić automatyczne wznawianie połączenia.
Doprecyzuję, to stwierdzenie dotyczy modemów huawei. W optiony same potrafią szybciej nawiązać połączenie w ndis'ie i to bez żadnego dodatkowego oprogramowania oprócz samego sterownika.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: jakubd »

Dotyczy to jednak także Nokii, ZTE, Alcatela i Sierry. Ale to faktycznie ciekawe, że Option nie ma tego problemu... Aż sprawdzę w wolnej chwili.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: krystianb »

jakubd pisze:Ale to faktycznie ciekawe, że Option nie ma tego problemu... Aż sprawdzę w wolnej chwili.
Nie wiem jak nowsze modemy na sterownikach 5.x ale te na 4.x działają świetnie, wszystkie parametry wklepuje się we właściwościach karty sieciowej (menadżer urządzeń), APN raz wpisany zapamiętuje na zawsze we własnej pamięci. Wystarczyło w ww. właściwościach ustawić 1 przy autoconnect i autoreconnect, i na zrywający playu w ciągu 1-3 sekund miałem połączenie z powrotem, czasem nawet chmurka z prędkością się nie pojawiała.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
krystian93p
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2009-02-23, 17:08
Lokalizacja: Polska

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: krystian93p »

A podczas pracy modemu w routerze wybór konkretnego trybu ma jakieś znaczenie?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: YaHooo »

krystian93p pisze:A czy po podłączeniu modemu do routera wcześniej ustawiony tryb jest zapamiętywany?
Z tego co wiem to tak.
Chris-Kr pisze: Na Dellu miałem zainstalowany Win2K - być może to on miał problemy z obsługą trybu NDIS?
System sam z siebie nie powinien mieć problemów z obsługą trybu RAS/NDIS. Co innego może w trybie NDIS sterowniki są tak napisane, że pochłaniają część czasu CPU. Bo przecież prędkość wi-fi nie zależy od mocy komputera.
krystian93p pisze:A podczas pracy modemu w routerze wybór konkretnego trybu ma jakieś znaczenie?
Z tego co wyczytałem na forum to czasem router ma problem jeśli modem jest w trybie NDIS. Ale od czego to zależy oraz w jakim sprzęcie to występuje nie wiem.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Gasol
Stały użytkownik forum
Posty: 140
Rejestracja: 2010-04-15, 15:31
Lokalizacja: nowodworski

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: Gasol »

>Z tego co wyczytałem na forum to czasem router ma problem jeśli modem jest w trybie NDIS. Ale od czego to zależy oraz w jakim sprzęcie to występuje nie wiem.

Prawdopodobnie (nie testowałem), jeśli router używa do komunikacji z modemem komend AT, to będą one działać tylko w trybie RAS. Nigdy nie miałem modemu, który pracowałby w trybie NDIS, więc nie wiem, jak jest w takim przypadku inicjowane połączenie.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: RAS czy NDIS?

Post autor: YaHooo »

Gasol pisze:jeśli router używa do komunikacji z modemem komend AT, to będą one działać tylko w trybie RAS
Być może tak właśnie jest. Chociaż nie wiem czy są routery inaczej komunikujące się z routerem.
Gasol pisze:więc nie wiem, jak jest w takim przypadku inicjowane połączenie.
Tu już trzeba bardziej się nagłowić i w większości przypadków to potrafi tylko dokonać oryginalny menadżer od producenta modemu.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ