wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MozejPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-07-24, 13:37
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: MozejPL »

Witam wszystkich. Gorąca prośba o doradzenie w kwestii doboru anteny do mojej sytuacji. Zatem parę danych:

Internet w Play Online w abonamencie z prędkością do 4 Mb/s.
Antena, która zapewni mi stabilne i szybkie połączenie chce na stałe zamontować na ścianie budynku lub na maszcie. Dom stoi w Grodzkisku Maz., jest parterowy z podpiwniczeniem więc wysokość zamontowania anteny to od 5 do 7 m.

Modem na zewnątrz i wewnątrz łapie mi 4 nadajniki. Do każdego mam odpowiednio:
- 738 m w linii prostej ( po drodze stoją tylko 3 budynki wyższe od mojego domu )
- 782 m w linii prostej ( po drodze stoją 2 bloki 4 piętrowe, jeden dom 2 piętrowy i kilkunastometrowe drzewa w połowie drogi do nadajnika)
- 1,5 km w linii prostej przez centrum miasta
- node B o CID 6161 co odpowiada wg. BTSEARCH - ul. Głębockiej w Warszawie ;)

Wszystkie Node B stoją w promieniu 45 stopni od mojego domu w kierunku wschodnim. Niestety wewnątrz domu siła sygnału i szybkość skacze, ze hej (zawsze jest UMTS i przełącza się na HSPA+). Na tarasie siła sygnału jest idealna. UMTS czy HSPA+ to nawet 95%. Problem pojawia się jednak z jakością tego sygnału i zmianami nadajników (praktycznie co 2 - 5 minut). Prędkość połączeń to od 1,5 Mb/s do 2,5 Mb/s, natomiast pingi od 80 ms do 150 ms lub abstrakcyjne 600,700,800ms przy prędkości 4 Mb/s.

Zastanawiam się nad zamontowaniem anteny zewnętrznej do elewacji budynku lub na maszcie. Potrzebuje jednak waszej rady, czy zakupić antenę kierunkową, czy antenę dookólną (mam wrażenie, że dużo gorzej jest z jej popularnością i szerokim wyborem).

Żadnego nadajnika nie widzę "naocznie" m.in. z racji tego, że w koło mnie stoją domy piętrowe. Najładniejszy prześwit patrząc na mapę mam do nadajnika stojącego 738 m ode mnie i z tym też najchętniej łączy się modem (nawet wtedy gdy siedzę w domu).

Mapa (wycentrowana na moją lokalizację): http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/52.10462 ... 62455/z/15
Lista: http://btsearch.pl/szukaj.php?search=gr ... 4&mode=std

Tyle tytułem wstępu... następnie pozwolę sobie zapytać o najlepszy router 3G Wifi.
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: Yanusz »

Uważam, że przy takiej lokalizacji i rozmieszczeniu nadajników zakup anteny kierunkowej jest bez sensu. Będziesz się łączył ze stacjami bazowymi gdzieś w Warszawie czy jeszcze dalej. A po co, skoro masz je pod samym nosem.
Twój problem polega zapewne na mocnym tłumieniu fal radiowych przez ściany budynku w którym mieszkasz. Zatem powinna w zupełności wystarczyć antena dookólna (bacik z magnesem) wystawiona za okno.
Co do przełączania się między nadajnikami to już tak jest i niewiele można na to poradzić, w okolicach Warszawy stacji bazowych jest jak mrówek na cukierku :)
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
MozejPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-07-24, 13:37
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: MozejPL »

Dzięki Yanusz za szybką odpowiedź :)
Czy mógłbyś mi polecić jakiś konkretny bacik konkretnego producenta? Wiem już jakie anteny kierunkowe są polecane na forum natomiast nie mogę się doszukać konkretnego silnego głosu poparcia dla jakiejś anteny dookólnej.
Z góry dzięki za odpowiedź i liczę na ewentualne sprzeciwy wobec bacika :hyhy:
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: Yanusz »

Testów anten dookólnych trudno uświadczyć, bo one w zasadzie nie wzmacniają sygnału (wbrew temu co piszą sprzedawcy), ale Tobie żadne wzmocnienie nie jest potrzebne, jedynie przeniesienie punktu odbioru sygnału z anteny wbudowanej w modem do antenki na zewnątrz. I tyle. Jest tego na rynku dużo i tak naprawdę nie ma większych różnic między nimi. Przy zakupie zwróciłbym uwagę na długość i typ kabla zastosowanego w tej antenie. Im krótszy i mniej stratny tym lepszy.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: wojteks »

Yanusz pisze: Zatem powinna w zupełności wystarczyć antena dookólna
Jednak sugerowałbym antenę kierunkową (dość słabą), może tak uda się ją ustawić żeby łapała tylko jedną stację i się nie przełączał modem na inne.
Nie pomagam na PW!
MozejPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-07-24, 13:37
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: MozejPL »

Na to właśnie liczyłem :) Mam nadzieję na jakieś za i przeciw obydwu opcjom. Nie mniej koszt anteny kierunkowej czy dookolnej dla mojej lokalizacji to de facto koszt jednej dobrej anteny dla którejś z wymienionych.
Przy okazji pozwolę sobie spytać. Jeśli kupię antenę kierunkową i skieruję ją na Node B który z jakichś powodów "siądzie" to czy dobrą opcją byłoby przełączeni się wówczas na antenę dookolną? (taka alternatywa dla kiepskiej pogody czy ew. awarii lub przeciążenia nadajnika).
Przepraszam za brak "przecinka" ale robię remont generalny domu i kurz sprawił że siadają mi po kolei kolejne klawisze w netbooku ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: wojteks »

MozejPL pisze: Jeśli kupię antenę kierunkową i skieruję ją na Node B który z jakichś powodów "siądzie" to czy dobrą opcją byłoby przełączeni się wówczas na antenę dookolną?
Nie, lepiej przekręcić posiadaną antenę kierunkową na inny Node B.
Nie pomagam na PW!
MozejPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-07-24, 13:37
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: MozejPL »

Ok zatem czy mówiąc o słabej antenie kierunkowej miałeś na myśli taką opcję: http://www.cybertech.com.pl/p58,antena- ... fme-z.html ??
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: wojteks »

MozejPL pisze: czy mówiąc o słabej antenie kierunkowej miałeś na myśli taką opcję:
Tak, przy założeniu że interesuje cię tylko 2100MHz.
Nie pomagam na PW!
MozejPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-07-24, 13:37
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: MozejPL »

wojteks pisze:Tak, przy założeniu że interesuje cię tylko 2100MHz.
Jak radziłeś, tak zrobiłem. Antena zamówiona. W weekend jeśli się uda przetestuje zestaw i dam znać jaki jest efekt (tak dla potomnych). Tymczasem dziękuje za waszą pomoc :)

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2012-07-25, 18:23 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2012-07-25, 17:22 przez MozejPL, łącznie zmieniany 1 raz.
MozejPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-07-24, 13:37
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: MozejPL »

Witam

Antena kierunkowa zamontowana wycelowana w najlepszy dla mnie nodeB i hula :) Najczęściej z prędkością 5Mb/s ale zdarza się tez i po 7Mb/s. Do tego Ping całkiem znośny. Poniżej screeny.

Jeszcze raz dzięki za pomoc i pozdrawiam
MoruSPL
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2012-07-20, 12:10
Lokalizacja: NS

Re: wybór anteny: Huawei e3131, PLAY, 2 Node B 1km ode mnie.

Post autor: MoruSPL »

To jak działa to "ograniczenie" do 4mb/s skoro tobie leci prawie 8 ?
ODPOWIEDZ