Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

Witam wszystkich serdecznie z drugiej strony swiata, konkretnie z Boliwii w Ameryce Poludniowej. Niebawem stane sie posiadaczem 11 hektarow ziemy z uroczym domkiem i widokiem, do pelni szczescia potrzeba mi jeszscze internetu ;-)
Z tej posiadlosci mam w prostej linii polaczenie do EDGE, ktore dziala bez problemu i zadnego wzmocnienia na full, ale wolalbym jednak dossac sie do wiezy HSPA+ ktora jest calkiem niedaleko - jakies 5-6 km. Problemem jest gorzyste polozenie, teren ktory kupuje lezy na wysokosci 1800 metrow, wioska na jakis 1600, wieza jest lekko wyzej wioski wiec okolo 1700 metrow, niestety nie mam otwartej prostej linii z ktorej widzialbym wieza. Po drodze jest troche gorek...i tutaj pojawia sie problem i pytanie: czy mam szanse dossas sie do wiezy za pomoca yagi? Czy ktos ma jakies doswiadczenie w takim terenie? Jakies sugestie? Bylbym bardzo wdzieczny za jakiekolwiek uwagi.

Z gory dzieki
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: Andrzejz78 »

czy mam szanse dossas sie do wiezy za pomoca yagi?
Tego nikt Ci nie powie Teren trudny Aby się przekonać musisz kupić antenę kierunkową na częstotliwość nadajnika i próbować Możliwe że trafisz na falę odbitą
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

Andrzejz78 pisze:Tego nikt Ci nie powie Teren trudny Aby się przekonać musisz kupić antenę kierunkową na częstotliwość nadajnika i próbować Możliwe że trafisz na falę odbitą
Jestem tego swiadomy, ale zanim zainwestuje pieniadze chcialbym wiedziec czy teoretycznie ogole mam jakies szanse ;-)

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2013-01-13, 22:55 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2013-01-13, 22:55 przez banjanti, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: wojteks »

banjanti pisze:chcialbym wiedziec czy teoretycznie ogole mam jakies szanse
Sprawdź modemem/telefonem z 3G gdzie najbliżej domu łapiesz działające 3G. Jeżeli to będzie na Twojej posiadłości to może warto postawić tam router 3G i zrobić dosył do domu po WiFi. Niestety może wymagać wymian akumulatora co dzień czy dwa albo dokupienia panela słonecznego do jego ładowania.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: key »

banjanti pisze: Jestem tego swiadomy, ale zanim zainwestuje pieniadze chcialbym wiedziec czy teoretycznie ogole mam jakies szanse
Teoretycznie nie masz szans - poszukaj sobie w wikipedii co to jest strefa Freznela. Praktycznie tez nie masz szans. I nie daj sobie wciskac bajek pod tytulem "fale odbite".

BTW - nie rozumiem ludzi ktorzy wadaja setki tysiecy na dom a nie stac ich na antene za paredziesiat zlotych.
Nie pomagam na PW.
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

wojteks - 3g nie lapie w ogole na moim terenie, w ogole nie byla by to kwestia do dyskusji gdybym lapal.
key - dziki za ekspertyze, ale oczywiscie musisz troszke polskiego jadu dorzucic za darmo
dla twojej informacji to nie sa setki tysiacy zlotych, tylko 45 tysiecy dolarow, a po drugie zyje na koncu swiata gdzie nie istnieja zakupy online, takowej anteny nie znajde nigdzie lokalnie, wiec musze ja tu sprowadzic z usa albo chin i to najlepiej kurierem jak nie chce czekac na nia kilka miesiecy, co i tak nie oznacza ze nie utknie gdzie w skorumpowanym urzedzie celnym
potrzebujesz jeszcze wiecej informacji, czy juz jestes gotowy wydac osteczny osad na moj temat nawet mnie nie znajac?
Awatar użytkownika
Pijo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 677
Rejestracja: 2009-07-06, 12:16
Lokalizacja: Podlasie/Mazowsze

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: Pijo »

banjanti, z jakiego operatora korzystasz?
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

Entel jezeli ci to cos mowi ;-)
HSPA+ dziala na 850 Mhz, GSM 850/1900
Awatar użytkownika
Pijo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 677
Rejestracja: 2009-07-06, 12:16
Lokalizacja: Podlasie/Mazowsze

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: Pijo »

banjanti, ta sieć posiada jakaś mapką zasięgu?
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

Niebardzo, ale wieza 3g na 90% jest jedna w najblizszej wiosce, mam jej wspolrzedne, nastepnym razem jak bede na mojej ziemi to wezme tez tamte wspolrzedne i moge to wrzucic w google earth.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: key »

banjanti pisze:ale oczywiscie musisz troszke polskiego jadu dorzucic za darmo
Nie polskiego a niemieckiego i nie jadu a sarkazmu. To tak do protokolu.

Wracajac do tematu - znajac zycie odpowiedzi "nie bedzie dzialac" cie nie beda satysfakcjonowac. Przeczytasz 1000 postow ludzi majacych pojecie o elektronice, przygarniesz jeden post dzieciaka neo, sciagniesz antene z chin podplacajac skorumpowanych celnikow, a na koniec i tak z tego nie nic nie bedzie.

I w ramach pomocy: zainteresuj sie czyms takim:
http://www.tempestcom.com/guide/guide.aspx?Id=24&view=3
Ostatnio zmieniony 2013-01-13, 19:04 przez key, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: Patryk »

W terenie górzystym zazwyczaj albo masz sygnał (nawet z daleka), albo nie masz go w ogóle bez szans na cokolwiek w danym miejscu.
Zrób sobie profil terenu pomiędzy stacją bazową a Twoim domem: http://www.dvbtmap.eu/mapdistancepair.html (nie wiem, czy mają dane o rzeźbie terenu dla Boliwii, jak nie to www.heywhatsthat.com ,tyle że tu nie można uwzględnić wysokości zawieszenia anten) i będziesz wiedział, na czym stoisz.

Co do wyniesienia modemu wraz z routerem w wysokie miejsce i zrobienie tym sposobem tzw. hopki, zasilanej bateryjnie - z doświadczenia wiem, że TP-Link WR703N wraz z modemem działa (ciągła transmisja danych) na akumulatorze "żelowym" 12 V o pojemności 5 Ah nieco ponad 20 godzin (w temp. pokojowej).
Więc stosując znacznie większą baterię można spokojnie uzyskać autonomiczność rzędu tygodnia i więcej.
Do tego doczepić antenę wifi o dużym zysku i (tani) bridge gotowy :)
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

<wycinam zbędną dyskusję>
Za internet satelitarny dziekuje, mam edge i 3g 15 minut drogi autem, a wieze mi predzej czy pozniej upgreade'uja.
Topografia jest dosc racjonalnie zaznaczona na gmaps terrain, wieza jest w dolinie, jestem nad nia, teren jest dosyc otwarty, nie mam wokol lasow itd. tylko troche krzakow
Nie probowalem namierzyc najwyzszego punktu na ziemi, tam moze bede mial jakas szanse. Z mapy topo wynika ze nic nie jest wyzej odemnie niz 50metrow...wiec...
Mam zamiar i tak uzywac wifi, bo mam za duzo urzadzen na zwykle donge usb, lacznie ze smarphonami (ktorych de facto obcenie uzywam po prostu do przekazaniu sygnalu)
Pokombinuje, dzieki za checi tym wszystkim ktorzy je mieli, za cwaniactwo nie dziekuje i zycze milego samouwilbienia i statusu "miszcza"

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2013-01-14, 20:43 ]
Wycięta zbędną dyskusja.
Ostatnio zmieniony 2013-01-14, 20:42 przez banjanti, łącznie zmieniany 1 raz.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: key »

<wycinam zbędną dyskusję>
banjanti pisze:Z mapy topo wynika ze nic nie jest wyzej odemnie niz 50metrow...wiec...
Czytales to o czym pisalem w pierwszym poscie? Przy zapchanym Freznelu nic nie zrobisz. Jeszcze raz i czytaj az zrozumiesz:
Patryk pisze:W terenie górzystym zazwyczaj albo masz sygnał (nawet z daleka), albo nie masz go w ogóle bez szans na cokolwiek w danym miejscu.
Ostatnio zmieniony 2013-01-14, 20:43 przez key, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie pomagam na PW.
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

Przepraszam mistrzu ze watpie w twoje slowa, a teraz mozesz juz dac mi spokoj
Jak nie znajde punktu gdzie bede mogl "przylecowac" w maszt dam sobie spokoj, co nie oznacza ze poddam sie od razu bazujac na twoim autorytecie.
Jakbys chcial jednak troche bardziej wczuc sie w temat to tu sa koordynaty masztu
-18.178147,-63.875027
a tu mniej wiecej przyblizone ziemi (bede mial dokladne niebawem)
-18.194693,-63.835923

latwo zobaczyc o co chodzi w gmaps, to nie sa himalaje

Mam jakies 50-100 metrow w gore do najwyzego punktu, z ktorego mam maszt w prostej linii jakies 2-3km gora.
Problemem jest odleglosc, te wzniesienie jest oddalone o przynajmniej 500 metrow od domu. Wifi nie da rady, a na kablu bede mial straszne straty nie wspominajac juz o koszcie kabla
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: key »

banjanti pisze:co nie oznacza ze poddam sie od razu bazujac na twoim autorytecie.
Nie bedziesz pierwszy. Twoj cyrk, twoje malpy. Ale to juz chyba pisalem.
banjanti pisze:latwo zobaczyc o co chodzi w gmaps, to nie sa himalaje
IMO nie masz zadnej szansy -> http://geo.ebp.ch/gelaendeprofil/?latlngs=[[-18.1794444,-63.875555599999984],[-18.1724301,-63.82803749999999],]&travelMode=direct

http://www.afar.net/fresnel-zone-calculator/
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: Patryk »

banjanti pisze:Problemem jest odleglosc, te wzniesienie jest oddalone o przynajmniej 500 metrow od domu. Wifi nie da rady
Czemu nie da rady ?
Wy tam macie chyba dozwolone do 1 W mocy wypromieniowywanej w paśmie 2,4 GHz, więc spokojnie da radę z antenami zewnętrznymi.

[ Dodano: 2013-01-13, 19:40 ]
key pisze:IMO nie masz zadnej szansy
Z domu na pewno nie.
Ale z tego wzniesienia które przesłania - bez problemu, jest LoS.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: key »

Patryk pisze:Wy tam macie chyba dozwolone do 1 W mocy wypromieniowywanej w paśmie 2,4 GHz....
Na 500m to i 200mW EIRP wystarcza, na NS P2P bez problemu zrobisz. Pozostaje problem jak to zasilic (aku + solarka; mogla by byc jakas alternatywa) i zabezpieczyc zeby swinki morskie nie zezarly.
Patryk pisze:Ale z tego wzniesienia które przesłania - bez problemu, jest LoS.
LoS to tylko polowa zwyciestwa. Ale ryzykowac warto.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: Patryk »

key pisze:LoS to tylko polowa zwyciestwa.
Na 3-4 km można poważnie myśleć o zwycięstwie. Bardzo poważnie :)
Co innego na kilkanaście/kilkadziesiąt km...

[ Dodano: 2013-01-13, 20:01 ]
key pisze:Na 500m to i 200mW EIRP wystarcza, na NS P2P bez problemu zrobisz.
Wiem.

[ Dodano: 2013-01-13, 20:06 ]
key pisze:Pozostaje problem jak to zasilic (aku + solarka; mogla by byc jakas alternatywa) i zabezpieczyc zeby swinki morskie nie zezarly.
Da się.
Nie będzie to pierwsza i nie ostatnia taka instalacja - takie rzeczy pracują i w Polsce.
Sam doradzałem przy budowie takiej sezonowej (2-3 miesiące letnie, potem sprzęt jest zabierany) hopki "zasilającej" w net letnisko w górskiej dolinie.
Akumulator samochodowy 2x60 Ah, i stary Asus WL-500 na wieży ppoż. - wytrzymuje tydzień.
Drugi zestaw baterii na podmianę, trzeba tylko je tam zawieźć.
Pewnie w tym roku będzie już swap na TP-Linka 703N - wtedy aku wytrzyma 3 tygodnie :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: wojteks »

banjanti pisze: Wifi nie da rady
Z odpowiednimi antenami da radę.
banjanti pisze:a na kablu bede mial straszne straty
Kabel ethernet może mieć 100m i nie wprowadza strat, co 100m musiałby być switch ale niestety wymaga zasilania.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:Kabel ethernet może mieć 100m i nie wprowadza strat, co 100m musiałby być switch ale niestety wymaga zasilania.
Nie ma sensu światełko z konwerterami taniej wyjdzie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: key »

Patryk pisze:Da się.
Pewnie ze sie da. Wymaga dobrego konceptu i odpowiedniego nakladu kasy.
Patryk pisze:Sam doradzałem przy budowie takiej sezonowej...
Tez cos takiego stawialem ;)
Patryk pisze:Drugi zestaw baterii na podmianę, trzeba tylko je tam zawieźć.
Dla mnie nie do zaakceptowania. Musi byc bezobslugowe. Dlatego pisalem o solarce i odpowiednich akku.
krystianb pisze:Nie ma sensu światełko z konwerterami taniej wyjdzie.
Tez trzeba zasilic :(
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: krystianb »

key pisze:Tez trzeba zasilic
To już pytanie co potrzebuje więcej konwerter czy radio. A tak patrząc na ceny ogniw fotowoltaicznych to dochodzę do wniosku, że ładowanie i dowożenie aku nie ma sensu.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: Patryk »

key pisze:Dla mnie nie do zaakceptowania. Musi byc bezobslugowe.
Zależy od potrzeb i możliwości.
Tam gdzie ja to stawiałem dojazd nie stanowi problemu dla właściciela (kilometr terenówką), instalacja jest sezonowa, ze słońcem jest problem (teren całkowicie zadrzewiony a na dachu platformy obserwacyjnej niczego nie wolno montować) a o wiatr jest strach że zniszczy turbinkę, bo nie takie rzeczy potrafił niszczyć.
No i w końcu nie jest to instalacja stricte profesjonalna.
Zawsze gdy się chce mieć wszystko full profi i zapewnioną maksymalną dostępność można użyć słońca, wiatru i generatora spalinowego, jak rosyjskie sieci CDMA450 na Syberii - stacje absolutnie bez kabli :) (a dosył satelitarny).

[ Dodano: 2013-01-13, 20:45 ]
krystianb pisze: A tak patrząc na ceny ogniw fotowoltaicznych
Patrzysz na ceny ogniw czy chińskich wyrobów które wyglądają jak prawdziwe panele ? :(
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: ja.michal »

banjanti, z tego co napisałeś to jesteś wyżej o jakieś 100 m od położenia anten. Niestety stacja bazowa działa jak parasolka. Osłania jakiś teren i "świeci" coś jakby opadająco (jak czasza). Operatorzy na ogół nie ustawiają anten pod kątem prostym, albo nawet tak, żeby zasięg leciał w górę.
Nie wiem jak tam operatorzy u ciebie na miejscu bo teraz jest zgoła inny niż w Polsce, ale pokrycie wioski jest raczej celem operatora.

Jedyne wyjście to zrobić sieć przez wifi na zasadzie wspomnianej hopki lub opcja numer dwa czyli radiolinia na pasmo nielicencjonowane (nie wiem jak to wygląda na miejscu u ciebie, ale w Europie jest to 24 GHz). Gotowe rozwiązanie np. coś takiego: http://www.ubnt.com/airfiber
Zasięg powyżej 13 km i przepustowość do 1.4 Gb/s. Maksymalna konsumpcja energii to 50W, 50V i 1.2 A. Myślę, że panel fotomechaniczny + akumulator dałby radę.

[ Dodano: 2013-01-13, 20:51 ]
Patryk, teoretycznie można by zrobić zasilanie laserem. :) Ogniwo fotowoltaiczne + oświetlanie go laserem. Takie rozwiązanie pokazywali na jakichś targach jako możliwość zasilania śmigłowców zdalnie sterowanych. Skupiona wiązka ma w końcu sporą energię.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:Niestety stacja bazowa działa jak parasolka. Osłania jakiś teren i "świeci" coś jakby opadająco (jak czasza).
To prawda, ale stosując antenę o sporym zysku da zazwyczaj się z tych kilku kilometrów uzyskać użyteczny sygnał spoza głównej wiązki stacji.
100 m różnicy wysokości to jeszcze nie jest tak dużo.

[ Dodano: 2013-01-13, 20:57 ]
ja.michal pisze:Nie wiem jak tam operatorzy u ciebie na miejscu
Pewnie tak samo jak w Polsce w zbliżonych warunkach - nawet uptilt potrafią stosować, i pokrycie takiej wioski nie stanowi problemu.

[ Dodano: 2013-01-13, 20:58 ]
ja.michal pisze:Ogniwo fotowoltaiczne + oświetlanie go laserem.
Jak ktoś ma pieniądze i chce się bawić... :rotfl:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: ja.michal »

Wiesz, mam wątpliwości. Jeśli stacja byłaby wyżej, a my niżej to tak. Inaczej to tak strzelanie w ciemno. Nie piszę, że to niemożliwe bo sam przecież miałeś Orange czy Playa kilka km po nieciekawym terenie.

Kolega ma pewien plus. Jego operator ma 3G na 850. Powinno być łatwiej złapać ten sygnał.

banjanti, czy EDGE łapiesz z tej samej stacji bazowej, na której jest 3G?

[ Dodano: 2013-01-13, 21:01 ]
Patryk pisze: Jak ktoś ma pieniądze i chce się bawić... :rotfl:
No tak. :) Tanio nie będzie i nic pewnego, ale opcja ciągłego zasilania jest. ;)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:Jeśli stacja byłaby wyżej, a my niżej to tak. Inaczej to tak strzelanie w ciemno.
- Kozy kamieniołom - Kozy centrum (jakieś 200 m różnicy wysokości, ok. 1,5 km odległości) - z anteną mocno downtiltowaną na dachu domu 10-12 m.
Bez anteny - łapie stacje oddalone nawet o 30 km.

- wspomniana Wielka Puszcza (instalacja na szczycie góry Trzonka) - Kęty (ok. 7 km, różnica wysokości 350 m), także z anteną.

Wszystko UMTS 2100.

[ Dodano: 2013-01-13, 21:10 ]
ja.michal pisze:Nie piszę, że to niemożliwe bo sam przecież miałeś Orange czy Playa kilka km po nieciekawym terenie.
Orange na 3,5 km, idąc tym tropem to byłem 40 m powyżej anten (nie terenu, tylko posadowienia anten), ale to nie był problem, tylko droga jaką musiał sygnał przemierzyć.
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

Wow! Panowie, no to jest reakcja i merytoryczna dyskusja na jaka liczylem, wielkie dzieki za to.
Uscisle pare faktow: zasilanie nie stanowi zadnego problemu, bo tak sie sklada ze prad do domku bede ciagnal z tego samego wzgorza zza ktorego mam prosta linie do masztu. Wiec jak je bede ciagnal, moge po prostu puscic prad do routera i po klopocie ;-) Gdyby nie to solar to zaden problem, slonce tu swieci 300 dni w roku ;-)
Rozwiazanie WiMax - interesujace, problem z tym ze nie mam calej ziemi w okolicy na wlasnosc ;-) Przyjda chlopi i ukradna jak nie bede pilnowal, takie zycie...
Licencjonowane pasmo? :D Jakie licencjonowane ;-) Ja tutaj sie z glniarzami targuje o lapowki ;-) Inna rzeczywistosc, generalnie nie ma problemu z kwestiami prawnymi jakkkolwiek, raczej infrastuktura jest przeszkoda.
Teraz co do mojego EDGE - to jest zupelnie inny maszt, jedyny HSPA+ jest w samej wiosce, jezeli chodzi o jego kierunek to po prostu bede musial podejsc i pobadac ze smarphonem i bedzie jasne.
Ja na razie wyglada najbardziej racjonalnie postawienie anteny na szczecie wzniesienia, zlapanie tam sygnalu i przeslanie go na dol po wifi. Ehternet ze switchami to pewnie tez jakies rozwiazanie, ale jezeli moge do kilometra zrobic dobrze dzialajace wifi to jest zdecydowanie lepsza opcja.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: krystianb »

banjanti pisze: Ehternet ze switchami to pewnie tez jakies rozwiazanie,
Nie ma sensu, jak będziesz kładł kabel zasilający to wystarczy puścić światłowód, a na końcach konwertery na ethernet. Tylko trzeba zabezpieczyć przed świnkami morskimi, co by sobie zębów na tym ścierać nie chciały. Ale energetycznych kabli też to dotyczy.

Trzeba policzyć co taniej wyjdzie, czy światłowód czy wifi. Teoretycznie światełko odporniejsze na ściany deszczu, pytanie jak ma się do tego infrastruktura operatora.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ