Router ADSL do 200zł

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
maras14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-11-20, 23:27
Lokalizacja: toruń

Router ADSL do 200zł

Post autor: maras14 »

Siemanko,
Kończy się umowa i po zmianach musiałbym płacić za wynajem liveboxa więc czas kupić coś lepszego. Budżet tak do 200zł, routerek ADSL pod Neostradę. Czego wymagam? Na pewno standard 802.11n, generalnie dużo GB leci przez sieć, miło byłoby aby miał USB do podłączenia w sieć drukarki czy dysku zewnętrznego/pena. Coś tam czytałem, ale za dużo tego jest, ale tak patrząc nie wiem czy jest sens wydawania 200zł, skoro możemy (?) dostać w sumie to samo taniej ( bo wiadomo dobre routery to po 300-500zł stoją ze stałym 2,4GHz i 5GHz i QoS'ami i innymi duperelkami ). Także jak by ktoś się orientował co nie co lepiej ode mnie to dawać propozycje, ewentualnie sam do tego modelu poszukam jakiś recek, bo za dużo na forach jest "ZnaFców"...

P.S

Aha i jeszcze musi mieć albo bardzo dobry zasięg ( anteny kierunkowe etc ) albo odkręcaną antene i wtedy kablem polecę, bo obecnie przy 140m2 gdzie u góry livebox to na dole tylko w kuchni zasięg "ogarnięty"
krystian93p
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2009-02-23, 17:08
Lokalizacja: Polska

Re: Router ADSL do 200zł

Post autor: krystian93p »

Może TP-LINK TD-W8968 :)
Awatar użytkownika
kris_kjk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2009-11-27, 23:23
Lokalizacja: UE

Re: Router ADSL do 200zł

Post autor: kris_kjk »

Z tanich (ok. 165 zł z wysyłką) można poczytać o Netgear DGN2200-100PES, ma wbudowany modem ADSL2+, dobre radio WiFi N (do 300Mb/s), port USB (do podpięcia np. zewnętrznego HDD). Wady: brak możliwości wymiany anten, mało intuicyjny i wolny panel sterowania, skromne możliwości przydziału uprawnień dostępu do dysku USB.
Krótki opis i mini recenzja - http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/T ... -4003.html
maras14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-11-20, 23:27
Lokalizacja: toruń

Re: Router ADSL do 200zł

Post autor: maras14 »

krystian93p pisze:Może TP-LINK TD-W8968 :)
A może czemu?... Konkretniej, modelów to ja też umiem szukać i takim laikiem nie jestem..
kris_kjk pisze:Z tanich (ok. 165 zł z wysyłką) można poczytać o Netgear DGN2200-100PES, ma wbudowany modem ADSL2+, dobre radio WiFi N (do 300Mb/s), port USB (do podpięcia np. zewnętrznego HDD). Wady: brak możliwości wymiany anten, mało intuicyjny i wolny panel sterowania, skromne możliwości przydziału uprawnień dostępu do dysku USB.
Krótki opis i mini recenzja - http://www.benchmark.pl/m...N2200-4003.html
O i taka odpowiedź mi się podoba. Od razu wiem o co chodzi. USB ma czyli na plus, generalnie większych opcji nie potrzebuje jeśli chodzi o uprawnienia do dysku sieciowego, po prostu ma być wpięty w sieć która i tak jest zabezpieczona hasłem, a router i tak będzie pod WPA2/AES. Szkoda, że nie można zmienić anteny bo tu może być pies pogrzebany. Router u góry ( livebox lub stary Pentagram na 802.11b/g) i na dole tylko w jednym pomieszczeniu jest dostateczny sygnał. Laptop ma słaby sygnał i często gubi, a smartphone to już w ogóle, tylko jedno pomieszczenie ( kuchnia która jest pod pokojem gdzie stoi router ). I teraz myśle czy nie lepiej kupić router z możliwością zmiany anteny i dokupić np. mocniejszą którą można poprowadzić kabelkiem. I nie mogę sprawdzić jaka różnica byłaby na Nce czyli 802.11n, podobno siła sygnału jest znacznie lepsza i może nie byłoby potrzeby kombinowania.
Awatar użytkownika
kris_kjk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2009-11-27, 23:23
Lokalizacja: UE

Re: Router ADSL do 200zł

Post autor: kris_kjk »

Jeśli będziemy się łączyć przez WiFi z rożnych urządzeń w trybie "pełnego" N (do 300Mb/s) i nie włączymy jakiegoś urządzenia w trybie np. "G" to cała sieć nie przełączy się na wolniejszy tryb i będzie działała w N, mając jednocześnie większy zasięg. Livebox wg. mnie to złom, z pseudo antenkami w środku. Spory spadek sygnału po przejściu przez cienką ścianę, a o suficie/stropie nie wspomnę. Ten DGN2200 nawet z tymi antenkami co ma myślę, że bez porównania będzie miał lepszy zasięg, nie wiem tylko jak z możliwością podpięcia pod niego np. drukarki. Alternatywny soft do tego modelu wprawdzie jest, ale nie pozwala na wiele.
Przy podpinaniu np. drukarki warto tez przyjrzeć się - TP-Link TD-W8968 (bezprzewodowy router/modem ADSL2+ z portem USB, standard N, 300Mb/s - cena ok. 190 zł) - warto sprawdzić które drukarki obsługuje.

W sumie to koleją półką są już urządzenia za ok. 400 zł i więcej.
maras14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-11-20, 23:27
Lokalizacja: toruń

Re: Router ADSL do 200zł

Post autor: maras14 »

Sorki, że nie odpisywałem. Wielkie dzięki za odpowiedź. Hmm, a mógłbyś poniekąd wytłumaczyć czy te routerki posiadają coś takiego a'la QoS bo to chyba zarządzanie pakietami tzn. przydzielenia priorytetu dla danego pakietu/procesu. Chodzi sobie np. o to, że dla gier/download priorytet jest najwyższy, a dla surfowania po necie + skype/gg priorytet np. średni bądź niski. Wiadomo do czego dążę. Podczas grania spokojnie pingi, ale i możliwość przeglądania internetu, bo obecnie jak 1 komp korzysta z neta to jest spoko, ale jak np. włącze lapka i wystarczy filmik na YT to pingi w grze skaczą na drugim kompie do 2000 ponieważ "zżera" całe łącze na buforowanie filmu. Transfer przez WLAN będzie częsty więc full N 300Mb/s raczej by się bardzo przydało ( ze względu, że laptop obsługuje N'kę, a raczej jego karta sieciowa).
Awatar użytkownika
kris_kjk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2009-11-27, 23:23
Lokalizacja: UE

Re: Router ADSL do 200zł

Post autor: kris_kjk »

Swojego DGN2200 sprzedałem (BMT na jakieś stałe łącze szybsze od 1Mb/s), ale QOS w DGN2200 jest bardzo uproszczony na zasadzie priorytetu High, Medium, Low. Opinii o działaniu tego QOS w tym routerze jest bardzo mało i są skrajne, jednym działa, innym podobno niespecjalnie.
maras14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-11-20, 23:27
Lokalizacja: toruń

Re: Router ADSL do 200zł

Post autor: maras14 »

kris_kjk pisze:Swojego DGN2200 sprzedałem (BMT na jakieś stałe łącze szybsze od 1Mb/s), ale QOS w DGN2200 jest bardzo uproszczony na zasadzie priorytetu High, Medium, Low. Opinii o działaniu tego QOS w tym routerze jest bardzo mało i są skrajne, jednym działa, innym podobno niespecjalnie.
A jak z zasięgiem? Gdyby nie to, że ma nieodkręcane antenki to z marszu bym go brał. W sumie router u mnie u góry i chciałbym, żeby cały dół pokrywał zasięgiem. Obecnie stary pentagram na b/g i w 2/4 pomieszczeniach jest zasięg który pozwala na pracę
ODPOWIEDZ