Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
cahir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2012-04-13, 21:38
Lokalizacja: mazowsze

Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: cahir »

Witam,

jako że to mój pierwszy post na tym forum chciałem powiedzieć, że parę tematów przejrzałem, FAQ-u przeczytałem, ale niestety mi ani jedno ani drugie specjalnie nie pomogło, więc pozwoliłem sobie założyć własny temat;).

Do rzeczy:

Jako że od paru miesięcy zmuszony jestem mieszkać na wsi to zdecydowałem się sprawić sobie internet w Plusie, oczywiście LTE. Naturalnie <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> go na okres testowy, pierwszy tydzień upłynął w miłej atmosferze (przynajmniej jeśli chodzi o sam internet, bo wszelka obsługa klienta w Plusie to tragedia), która potrwała tak nieco ponad miesiąc - internet działał nieźle, testy na speedtest.net wykazywały prędkość od 5 do 25Mb/s co uważałem za wynik znośny bez korzystania z żadnych anten do tego w miejscu, w którym żaden inny internet mobilny sobie nie radził. Niestety tak gdzieś po miesiącu zrobiło się mniej miło - pojawiły się problemy z zasięgiem, w miejscu gdzie najczęściej stał laptop nagle zasięg z 2-3 kresek LTE znikał całkiem, ew. czasem udawało się złapać 3G. W innych miejscach domu w których do tej pory internet działał dobrze, też dzieje się podobnie. Co ciekawe udało mi się zlokalizować miejsce, w którym zasięg bez problemu osiągał i utrzymywał 3 kreski, ale że jest to pralnia to niezbyt wygodnie korzysta się tam z laptopa, poza tym dzisiaj już również tam pojawia się problem z zasięgiem. Co ciekawe, zasięg systematycznie spada - tzn. problemy ze złapaniem sieci są coraz większe, praktycznie z dnia na dzień (a na pewno z tygodnia na tydzień). Zwracanie się do Plusa poskutkowało zmarnowaniem tygodnia (2 dni wymiany maili i 5 dni czekania na odpowiedź z działu technicznego - gdybym się nie upomniał to pewnie do tej pory by się nie odezwali) i standardową zapewne odpowiedzią o tym, że sieci mobilne mogą działać raz lepiej raz gorzej itp.

No i pytanie do Was drodzy fachowcy - co się dzieje? Czy te problemy mogą wynikać w jakikolwiek sposób z

oprogramowania? Może walnięty modem?

Korzystam z Huawei E398 LTE, łączę się za pomocą domyślnej aplikacji Plusa. Jakoś tak wyszło, że nie miałem jak i kiedy sprawdzić jak wygląda sprawa z zasięgiem w innej lokalizacji ani jak działa ten sam modem na innym komputerze.

Bardzo proszę o pomoc.

PS. Żeby nie było - zdaję sobie sprawę z ograniczeń sieci mobilnych, ale fakt, że jakość sygnału regularnie się pogarsza sprawia, że nie sądzę aby problemy wynikały tylko ze specyfiki tej technologii.

PS2. Mam nadzieję, że moja wypowiedź jest zrozumiała ;)
Markadiusz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 153
Rejestracja: 2011-08-07, 06:31
Lokalizacja: tak

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: Markadiusz »

Może stacja jest mocniej obciążona i zmniejszono jej moc, by wpuszczać mniej użytkowników (bez tych o najsłabszym sygnale, jak Ty)?
OBE>POnK>OF>Margonet NET+BDI
Piotrex44
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2010-06-21, 09:52
Lokalizacja: Rejowiec Fabryczny

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: Piotrex44 »

Obstawiam "wiosnę" listki na drzewach się pojawiają to i z tygodnia na tydzień zasięg maleje..Musisz chyba zainwestować w antenę bo innego rozwiązania nie widzę..
cahir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2012-04-13, 21:38
Lokalizacja: mazowsze

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: cahir »

Konsultant Plus stwierdził (w jedynej konkretnej informacji jaką mi podali), że:

"dział techniczny dokonał sprawdzenia statystyk radiowych lokalnych stacji bazowych i nie stwierdzono, aby występowały nieprawidłowości w ich działaniu. Ruch danych jest poprawnie przenoszony, a współczynniki jakościowe nie wskazują na uszkodzenia."

Wnioskuję z tego (choć o tym bezpośrednio nie napisali), że z ich strony zmian nie było. Poza tym jak wspomniałem wydaje mi się, że zasięg stale się pogarsza..

Ed:

@Piotrex44:

To może mieć aż taki wpływ? Cóż, w antenę i tak planowałem inwestować, tylko boję się, że mimo anteny dalej będzie coraz gorzej i wydam kasę w błoto.. Poza tym antena jaka? Musi być zewnętrzna czy w takim przypadku jak mój jakaś wewnętrzna powinna się sprawdzić?

Dzięki za odpowiedzi:)
Piotrex44
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2010-06-21, 09:52
Lokalizacja: Rejowiec Fabryczny

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: Piotrex44 »

Tak to może mieć wpływ no chyba że na "torze" do nadajnika nie masz żadnych drzew..Jak wiesz LTE jest na krótkie odległości i nawet byle jaka przeszkoda może sprawić że zasięgu nie będzie wcale..Antena jedynie na zewnątrz a jaka to ta w zupełności wystarczy: http://www.cybertech.com.pl/p94,antena- ... fme-z.html
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: kmy »

cahir pisze:To może mieć aż taki wpływ?
tak, choć drzewa liściaste jeszcze liści nie pusciły
Markadiusz pisze:Może stacja jest mocniej obciążona
jeśli w ciągu tego miesiąca znalazło się więcej chetnych jak Ty, to moze być przyczyna
Piotrex44 pisze:to ta w zupełności wystarczy
bardzo dobra antena i bardzo dobry producent
kaz2012
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-24, 20:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: kaz2012 »

Witam.
Moja historia jest podobna. Mam internet CP od listopada 2011. Do nadajnika mam ok. 3,5 km. Przez kilka miesięcy było cudnie. Prędkości do 20 Mb/s. Oczywiście łapały mnie limity, ale od czego są darmowe noce. Niestety od ok. miesiąca zaczeły się problemy. Drastycznie spadła predkość. Okazało się, że praktycznie nie łapię LTE a tylko HSPA+ i to biednie. Dział obsługi klienta coś sugerował duże obciążenie sieci. Oczywiście teraz pojawiają się listki na drzewach tylko jest małe ale. W zeszłym roku przygotowywałem się do zmiany dostawcy internetu i <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> CP na próbę w sierpniu. Nie było żadnych problemów. Początek moich problemów łączę z połączaniem Polsatu z Plusem. Może sprzedali więcej instalacji niż mogą obsłużyć. Jeżeli tak dalej pójdzie to będzie tragedia. :(
kaz
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: Maciek764 »

3,5km to bardzo dużo jeżeli o LTE mowa bo zdaje się że sa tam stosowane modulacje sygnału które potrzebują mocnego zasięgu a jak przybyło klientów to stacja może odrzucać tych, którzy mają najprościej mówiąc za słabą jakość połączenia między modemem a stacją (za duża odległość). Możliwe jest także, że nastąpiła rekonfiguracja stacji. Sugerowałbym zamontowanie na zewnątrz budynku anteny panelowej skierowanej na nadajnik i połączenie jej jak najkrótszym kablem z modemem LTE.
kaz2012
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-24, 20:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: kaz2012 »

Dziękuję za pomoc.
Na razie zobaczę jak się sprawa rozwinie. Jeżeli prędkość dalej będzie spadać będę musiał pomyśleć o antenie zewnętrznej (zgodnie z radą) bo do końca umowy mam jeszcze daleko.
kaz
j4centy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2012-05-03, 15:15
Lokalizacja: Koszalin

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: j4centy »

Niestety, ale Plus kompletnie sobie nie poradził. Jestem ich klientem od ponad czterech lat i wszystko było w jako takim porządku. Niestety, ale od grudnia zeszłego roku wprowadzono usługę LTE i wszystko padło na twarz. Od tego czasu mam spore problemy z moim dostępem do internetu. Wszystko wygląda na to, że będziemy skazani na techniczne wymówki i jakiś bełkot konsultantów. Antena za wiele nie pomogła, bo choć przybyła kreska więcej, to w niczym to nie pomoże, jak sieć jest przeciążona. W nocy jest ok :cry:
Nieszczęśliwy użytkownik Iplusa :(
leszekw
Stały użytkownik forum
Posty: 95
Rejestracja: 2008-12-05, 18:11
Lokalizacja: Koszalin

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: leszekw »

Witam
Dziwne, bo ja też jestem z Koszalina i nie zauważyłem, że by się coś pogorszyło nie zależnie, jakiej technologii używam. A z LTE jest wręcz bajecznie trzeba tylko uważać, że by za szybko nie wyczerpać limitu
cahir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2012-04-13, 21:38
Lokalizacja: mazowsze

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: cahir »

Witam ponownie, jako, że ja założyłem ten temat to wypadałoby coś jeszcze powiedzieć;)

A więc tak: dziękuję kolegom za rady, chociaż nie skorzystałem - zalatany byłem, nie miał czasu i sił siedzieć przy kompie a tym bardziej kombinować z zakupem i montażem anteny. Na szczęście, bo paru dniach wszystko wróciło prawie do stanu z początków mojej przygody z LTE - zasięg znów jest w całym domu i choć prędkości momentami są minimalnie gorsze niż na początku to jednak bezproblemowo da się z netu korzystać.

Ergo: chyba jednak wina leżała po stronie nadajników/operatora.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi, pozdro:)
cross_bezkabla
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2013-06-05, 20:41
Lokalizacja: znikąd

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: cross_bezkabla »

Panowie Fachowcy.
Mam ten sam problem (od 2-3 tygodni), co opisany na początku przez kolegę.
Ja również od jakiegoś roku miałem transfer jak marzenie na Huawei E398 w sieci PLUS.
Do nadajnika mam jakieś 3 km. Modem jest i był cały czas (od początku, wiosna, lato ... zima) na dachu, na kominie w butelce po Ice Tea :)
Proszę się nie śmiać. To prawda. Mogę zrobić fotki. Na przedłużaczu USB, jakieś 15 metrów nad ziemią. Podłączony do mikrotika na USB.
Transfery miałem rzędu 7(download)/4(upload) mega. Może nie dużo ale mi to wystarczyło nawet do grania, bo pingi na poziomie 80ms. Rzadko lagowało. Dodam, że mieszkam na wsi koło Radzymina pod Warszawą.
Teraz jest kibel na maxa. Lipa. Łączy się chyba po HSDPA. Transfery mam na poziomie 1024/512kilo, czasem skoczy do 2 mega ale rzadko. Wlazłem nawet na dach z laptopem i testowałem wszystkie 3 modemy LTE jakiem mam w PLUS. Każdy z innym firmware.
Zanim jednak zrobił się taki kibel modem często zrywał mi połączenie. Myślałem, że to wina modemu, że może po zimie zdechł ale myliłem się. Wymieniłem na inny, potem znów na inny. Nic. Podniosłem firmware, nie pomogło.
Zastanawiam się nad zakupem takiej anteny ale coś mi się zdaje, że to będzie 300 zł wyrzucone w błoto.
http://allegro.pl/zestaw-antena-lte-hua ... 61709.html
(gdyby aukcja wygasła, to jest to aukcja u użytkownika http://allegro.pl/sklep/16030486_anteny
tytuł aukcji/słowa kluczowe "Zestaw Antena LTE HUAWEI E398, E3276, ZTE MF821 10")

Chciałbym wiedzieć, jak przedstawiają się doświadczenia u Was na dzień dzisiejszy? Czy coś się zmieniło, czy ktoś ma większą wiedzę, co się dzieje? Jeśli transfer w ciągu kilku/nastu wróci do normy, to nie chcę inwestować w antenę, która pomoże albo nie.
A może ktoś coś podpowie, co mam robić dalej. Mi pomysły się skończyły i samemu pozostaje czekać lub kupić wspomnianą antenę.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: wojteks »

cross_bezkabla pisze:że to będzie 300 zł wyrzucone w błoto
anteny.net= yagi.pl więc to będzie to co piszesz.
Nie pomagam na PW!
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: kmy »

cross_bezkabla, Plus ostatnio modernizuje nadajniki i sieć, z tego powodu mogą być opisane przez Ciebie problemy, ja u siebie też mam ostatnio problemy, zwłaszcza ze zrywaniem połączenia, są dni, że połączenie jest nie przerwane przez 2 czy 3 doby, a są dni, że zrywa połączenie po kilku minutach. Na szczęście nie zdarza się to zbyt często no i coraz mniej. Także w mojej okolicy chyba pomału kończą prace.
Jak masz możliwość spróbuj na jakiś czas wymusić np. UMTS 900, i przeczekaj.
Plus jest taki, że jeszcze do stycznia nie miałem LTE, a teraz już mam i to 2 nadajniki już oraz od nie dawna także DC-HSPA+, też już 2 nadajniki
cross_bezkabla
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2013-06-05, 20:41
Lokalizacja: znikąd

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: cross_bezkabla »

kmy dzięki wielkie za pomoc, będę próbował
cross_bezkabla
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2013-06-05, 20:41
Lokalizacja: znikąd

Re: Coraz większe problemy z zasięgiem - LTE Plus

Post autor: cross_bezkabla »

Panowie, problem zniknął, jak ręką odjął po wymianie starej karty USIM na LTE 01. Nie wiedziałem tego i nawet nie przyszło mi to do głowy. Zatem, jeśli macie problem z zasięgiem czy raczej transferem sprawdźcie wcześniej czy macie najnowszy SIM a dopiero szukajcie problemu dalej.
Firma Plus wymieniła mi go bez żadnych kosztów. Teraz śmiga aż miło.
ODPOWIEDZ