Udostępnianie CDMA przez wifi

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
stefanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-01, 16:05
Lokalizacja: Renok

Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: stefanek »

Witam. Ostatnimi czasy w domu pojawiło się sporo urządzeń, które mogą korzystać z internetu przez sieć bezprzewodową. Posiadam internet w orange, modem AnyData 635-WA. Przełączanie kabla między urządzeniami staje się problematyczne, więc oto moje pytanie: czy powinienem kupić jakiś router dedykowany do CDMA, czy wystarczy karta sieciowa z TP-Link lub zwykły stick USB pod wifi? Jeżeli nie router, to jak odbywałoby się udostępnianie połączenia na karcie.sticku? Z góry dziękuję za odpowiedź.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: key »

Twoj modem ma wyjscie USB - nic z nim nie zrobisz. Musisz kupic modem z wyjsciem ethernet.
Nie pomagam na PW.
stefanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-01, 16:05
Lokalizacja: Renok

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: stefanek »

Czyli najlepiej kupić router? Jeżeli tak, to może jest jakiś w miarę tani i godny polecenia model?
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: HariMata »

Kup dowolny model routera, z portem usb, którego oprogramowanie obsłuży Twój model modemu, choć chyba trudno będzie chyba taki znaleźć. Rada na to: trzeba zakupić router do którego można wgrać oprogramowanie alternatywne OpenWRT np. TL-MR3420. Wejdź na http://eko.one.pl/forum/ i wpisz w szukaj ADU-635WA i zapoznaj się z wyświetlonymi wątkami.
stefanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-01, 16:05
Lokalizacja: Renok

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: stefanek »

A istnieje router na zwykłą kartę SIM, w którym można pominąć użycie mojego obecnego modemu? Coś w stylu dedykowanego routera pod CDMA? Chodzi mi o to, że ten model jest jednak trochę stary, jak nie najstarszy z oferowanych do internetu CDMA Orange, więc nie dość, że trudno znaleźć router pod niego, to jeszcze jest z tym sporo zabawy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: matek451 »

Jesli chcesz zostać w Orange to możesz wziąć od nich router MiFi z wbudowanym modemem E-587 ( http://www.orange.pl/klienci_ind/orange ... ssType=NEW ) lub stacjonarny B-583 ( http://www.orange.pl/klienci_ind/orange ... ssType=NEW ). Możesz kupić sprzęt na wolnym rynku jeśli nie chcesz wiazać się umową 24-mce. Tutaj wybór jeszcze szerszy.
stefanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-01, 16:05
Lokalizacja: Renok

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: stefanek »

W Orange niestety muszę zostać, bo tylko to łapie zasięg. Do końca umowy jest jeszcze rok, więc wolałbym coś używanego. No i liczy się tylko CDMA, bo to najszybsza opcja(nie mam nawet zasięgu 3G).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: matek451 »

Podaj lokalizacje to sprawdzę jak jest z zasięgiem u Ciebie. W Orange dużo sie ostatnio dzieje.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: key »

matek451 pisze:Podaj lokalizacje to sprawdzę jak jest z zasięgiem u Ciebie
Z ciekawosci - pojedziesz na miejsce i pomierzysz, czy bedziesz czytal z fusow na podstawie nic nie mowiacych mapek pozwolen i zyczen operatorow?
Nie pomagam na PW.
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: HariMata »

Jeżeli tylko cdma, tylko na rok, tanio i bez większych problemów to kup jakiegoś używanego Axesstela na allegro myślę, ze poniżej 100 zł przy odrobinie cierpliwości złapiesz używanego. Ja przez chyba trzy lata miałem Axesstel MV410R i nie narzekałem. Na te nowsze chyba bardziej narzekano na tym forum. Tylko, że on jest rew.A, a te aktualnie w sprzedaży to szybsze Rev.B
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: matek451 »

key idąc tokiem twojego rozumowania jedynym źródłem weryfikacji jest sprawdzenie na miejscu. Do wstępnego typowania wystarczy mapa BTS-ów i tak wykpiwane przez Ciebie mapy zasięgów. Czy podobnie nieufnie podchodzisz do wszystkich map? i wszystko weryfikujesz w realu? Od czegoś trzeba zacząć i pozwala to wytypować operatora, dzięki temu ludzie nie idą do tych , którzy w danym rejonie nie świadczą interesującej ich usługi. Dopiero po tym pora na testy i stwierdzenie realnego zasięgu, czy wyboru potrzebnej anteny. Poza tym mapy polskich operatorów w stosunku do map operatorów europejskich to czołówka. Np, który z nich podaje zasięg 3G z podziałem na pasma( UMTS900 czy UMTS2100) jak ma to miejsce w Play.Nie twierdzę, że są one nieomylne i superdokładne i aktualne ale nawet ich twórcy zalecają weryfikację w rzeczywistości. Jeśli chodzi o BTSearch to jest to baza tworzona przez pasjonatów i członków min tego forum, którzy pomagaja zweryfikować mapę pozwoleń.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: key »

matek451 pisze:key idąc tokiem twojego rozumowania jedynym źródłem weryfikacji jest sprawdzenie na miejscu
Dokladnie tak jest.
matek451 pisze:Czy podobnie nieufnie podchodzisz do wszystkich map?
Poniewaz nie zawieraja prawdziwych informacji. To jest cos w rodzaju listy zyczen providera - na mapkach czesto pojawiaja sie punkty ktore dopiero beda realizowane. Mapki nie uwzgledniaja rowniez realnego rozprzestrzeniania sie fal EM.

Idac twoim tokiem rozumowania - podejmiesz odpowiedzialnosc (n.p. w formie zwrotu kosztow) jesli sugerowane przez ciebie rozwiazanie nie sprawdzi sie w praktyce, bo n.p. jakis las przeslania punkt odbioru?
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: matek451 »

Mapy zasięgu nie dają gwarancji zasięgu. Pozwalają jedynie wytypować operatora, który na tym terenie świadczy usługę. Służa jedynie do wstępnego typowania aby nie próbować sieci, jeśli w pobliżu nie ma jej BTS-a. Bez tych wstępnych wiadomości to szukanie po omacku. Podpisanie umowy dopiero po testach a więc pozwala to uniknąć kosztów , o których piszesz.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: key »

matek451 pisze:Bez tych wstępnych wiadomości to szukanie po omacku.
Nie. Zalaczasz komorke, patrzysz co jest dostepne wybierasz. Albo bierzesz umowe na probe. Daje duzo wiecej pewnosci niz przegladanie mapek.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: matek451 »

Nie wszyscy w Polsce korzystają z komórek posiadających UMTS2100 a tym bardziej UMTS900. Polska to nie Niemcy i nie wszystko dla nich tak oczywiste. Stąd ludzie biorą internet od operatorów, którzy nawet w pobliżu nie maja sieci 3G. Moim celem jest uniknięcie takich sytuacji. Sugestia reklam i wiedza sprzedawców pchaja ludzi do podpisywania niekorzystnych umów.Dlatego każda pomoc na tym forum jest istotna niezależnie od zastosowanych metod. Zawsze zalecam umowę na próbę i testy.
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: HariMata »

Chciałbym zauważyć, ze Kolega Stefanek już wybrał operatora i łączenie się po CDMA, które zdaje u niego egzamin, wiec po co ta jałowa dyskusja nie na temat.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: key »

matek451 pisze:Polska to nie Niemcy
I co chcesz przez to powiedziec?
matek451 pisze:Sugestia reklam....
Przeczysz sam sobie - te mapki to wlasnie reklama.
matek451 pisze:Dlatego każda pomoc na tym forum jest istotna niezależnie od zastosowanych metod.
Nawet jesli metody wprowadzaja ludzi w blad?
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: matek451 »

Podzielam zdanie kolegi HariMata. Nie bijmy piany.
stefanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-01, 16:05
Lokalizacja: Renok

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: stefanek »

Dokładnie jak mówi HariMata - jestem świadomym konsumentem i wiem, co mogę wybrać na danym terenie. Ale skoro niektórych to interesuje: w grę wchodzi tylko CDMA. Zasięgu 3G nie mam w telefonach z kartami Orange(tak z marszu: nie wciskajcie mi żadnych nowych operatorów, bo tylko ta sieć u mnie "chwyta" zasięg), a nawet w dualnym modemie 635WA. Mapka BTS-ów w tym przypadku jest całkowicie zbędna. Jednak wracając, czytałem o rev.B i raczej nie jest mi to potrzebne. Czyli MV410 starczy? Widzę że na allegro używki są stosunkowo tanie, w przeciwieństwie do urządzeń z rev.B.
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: HariMata »

Jeżeli nie chcesz przechodzić ma Rev B. to MV410 starczy. Nie jest to może szczyt techniki i zasięg WiFi mógłby być trochę lepszy, ale można go tanio kupić. Jeżeli dom (mieszkanie) nie za wielkie to może być. Co do Rev B. Różnica jest wyraźna. Internet przynajmniej 2x szybciej chodzi, tak że radziłbym gdy umowa się skończy wziąć w promocji urządzenie pod tą technologię. Przy okazji jakie prędkości internetu osiągasz w Twojej lokalizacji w CDMA i czy od początku roku zauważyłeś jakąś poprawę ?
stefanek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-01, 16:05
Lokalizacja: Renok

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: stefanek »

Z prędkościami jest różnie, bo nie mam żadnej anteny. Czasami jest download na poziomie 1, a czasami 3Mb/s. Rok temu była modernizacja nadajnika, bo przez cały dzień nie miałem zasięgu w żadnym urządzeniu z Orange(otrzymałem SMS, że będzie przeprowadzana), więc pewnie wtedy dorzucili nośną. Ogólnie Rev.B to fajna rzecz, tylko opłaca się to brać jedynie przy przedłużaniu, które chyba mam za rok. No i raczej nie będzie mi to potrzebne, bo wyprowadzam się zaraz, a rodzice nawet by nie odczuli, gdyby było 512KB/s. Głównie chodzi mi o Wi-Fi, do którego kupię wspomniany MV410
Awatar użytkownika
Orange Ekspert
Pracownik operatora
Posty: 263
Rejestracja: 2012-05-31, 14:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Udostępnianie CDMA przez wifi

Post autor: Orange Ekspert »

Routery, które będą obsługiwać CDMA w Orange to np.:

- Axesstel 410
- Axesstel 411
- Axesstel 510
- Axesstel 610 (obsługuje Rev. B)

Urządzenie możesz zakupić na wolnym rynku lub otrzymać w cenie promocyjnej przy przedłużaniu umowy.

Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ