Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: Throu »

Witam,

Panowie, sprawa wygląda tak:
Do BTSa, na którym śmiga Networks mam około 7 km... trochę lasów po drodze, widoczności brak, ale przy oknie łapę z niego zasięg U2100 (U900 również) na swoim SG mini i dla U2100 jest to sygnał na poziomie 103-110 dBm w miarę stabilny. Spadną liście z drzew, ściśnie mróz to i sygnał skoczy solidnie, no ale nie o to chodzi. Ważne żeby śmigało cały rok. Stąd potrzebny modem i dobra antena.

Jaki byście proponowali najlepszy zestaw w mojej sytuacji? Budżet to 300-400 zł. (jeśli będzie warto zainwestować więcej, to poczekam i dozbieram potrzebną kwotę, nie pali mi się z tym).

Zestaw przede wszystkim pod HSPA+ DC, ale jakby dało radę wyrwać modem z LTE to byłoby super, nie musiałbym zmieniać jak odpalą LTE w mojej lokalizacji.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: matek451 »

Modemy obsługujące LTE i HSPA+DC za około 250 zł to E-3276, E-398 . Nowy modem HSPA+DC E-3251 z Orange to koszt 150-200zł. Do tego antena kierunkowa na 2100MHz http://www.cybertech.com.pl/p76,antena- ... fme-z.html z konektorem to ok. 150 zł.
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: Throu »

Dzięki @matek za propozycje :) Osobiście, który z wymienionych modemów uważasz za najlepszy, który byś najbardziej polecił? Co do anteny, wygląda ok, komputer mam tuż przy oknie także kabla starczyło by mi nawet z 5 metrów. Da się zamówić konkretną długość kabla? W budżecie z tego co widzę uda się zmieścić, no ale zawsze przyda się zaoszczędzić na czym tylko można bo z kasą krucho tak czy owak.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: kmy »

Throu pisze:Da się zamówić konkretną długość kabla?
tu masz ofertę z 5m
http://www.cybertech.com.pl/p86,antena- ... fme-z.html

ale możesz kontaktować się dorobią taki kabel jaki potrzebujesz

[ Dodano: 2013-10-05, 20:39 ]
Throu pisze:jakby dało radę wyrwać modem z LTE
jeśli mam mieć LTE, to 3276, jest nowszy, do 150Mb/s
E398 to starszy model do 100Mb/s

ja mam e398 i nie mam uwag już ponad półtora roku
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: Throu »

Dzięki Panowie za wszelkie porady :ok: Na dniach będę zamawiał i będzie to w takim układzie zestaw: Huawei E-3276 + Antena Cybertech HSPA+/3G/UMTS/HSDPA 17dBi. Także mam nadzieję, że zakupy się opłacą i HSPA+ DC będzie ładnie mi śmigało, a sygnał będzie stabilny.

Jeszcze przy okazji dodatkowe pytanie: jaki router najlepiej byście polecali do E-3276 ? Póki co nie będę kupował bo raczej nie starczy mi środków, ale docelowo chciałbym żeby WiFi hulało po domu coby jakiś telefon czy tablet podpiąć, więc w ciągu kilku miesięcy planowałbym dokupić.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: kmy »

Throu pisze:jaki router
Z tanich to Tp-link MR3420V2, sam mam, ale trzeba się liczyć z koniecznością stosowania aktywnego HUB'a. Niestety wydajność prądowa USB tego routera to loteria.

No i poleciłbym także zmianę oprogramowania na openWRT, wszelkie info na stronie:
http://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl

Z droższych to Dovado lub Asus.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: matek451 »

Obecnie używam zestaw E-3276 + MR-3420v2. do LTE CP. Poziom sygnału przy pomocy DUAL LTE 15dBi Cybertecha -71dBm. Modem nie wymaga zasilania z aktywnego huba, router przy tym poziomie sygnału daje radę. Zakup routera to właściwie konieczność, modem E-3276 ma gniazda antenowe CRC-9, są delikatne, łatwo wyłamać. Zestaw MR-3420 +E-3276 + antena to koszt około 500zł. Znajdź sponsora na 100-150 zł :) . Dom bez sieci :dobani:
Awatar użytkownika
Mikele
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 265
Rejestracja: 2009-01-23, 09:52
Lokalizacja: Wrony (lubuskie)

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: Mikele »

Krótkie pytanie:
Czy router Dovado Tiny będzie działał przy wykorzystaniu PoE ? ;)

Dużo wyczytałem na forum :czyta: i jestem coraz bardziej przekonany do opcji
umieszczenia routera (Dovado Tiny) z modemem (E3131)
w puszce hermetycznej z dławikami na maszcie przy antenie (ATK-20 900Mhz),
z wykorzystaniem skrętki ok 15m (zamiast H-155) i adapterów PoE :ok:

Jutro jadę zbadać najbliższe BTSy w okolicy pod względem UMTS900 i 2100,
m.in Siercz i Panowice (lubuskie) :cisza:
OBE 38GB (Dovado Tiny + E3276s-151 + konektor CRC9/FME + Tri-Lan 240 (12m) + Cybertech 17dBi 2100Mhz)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: Jo_gurt »

Mikele pisze:Czy router Dovado Tiny będzie działał przy wykorzystaniu PoE ? ;)
Będzie o ile zapewnisz odpowiednie zasilanie.
Jakie napięcie i prąd są potrzebne nominalnie?
Awatar użytkownika
Mikele
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 265
Rejestracja: 2009-01-23, 09:52
Lokalizacja: Wrony (lubuskie)

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: Mikele »

W specyfikacji tylko tyle podane:

Power Requirements:
5VDC, 2A Switching
Power Adaptor
(100-240V AC, 50/60Hz).
OBE 38GB (Dovado Tiny + E3276s-151 + konektor CRC9/FME + Tri-Lan 240 (12m) + Cybertech 17dBi 2100Mhz)
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: Throu »

Panowie zmiana planów. Miałem brać E3276, ale ostatecznie trafił mi się E-3251 za pół darmo, więc chyba wezmę. Dobrze śmiga ten modem? Antena rozumiem zostaje ta sama, a jaki router najlepiej do E3251?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: matek451 »

E-3251 to nowy modem, oferowany tylko przez Orange. Trudno stwierdzić jego kompatybilność z routerami. Na oficjalnych stronach producentów brak tego modemu. Ze znanych mi producentów listę modemów najczęściej aktualizuje Dovado, ewentualnie TP-LINK. Warto popytać u źródła czyli u tych producentów.
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: Throu »

Dzięki @matek451 za wszelkie rady, człowiek bez tego forum zginąłby jak ciotka w Czechach :ok: Po głębszym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że póki co zdecyduje się na rozwiązanie tymczasowe, czyli możliwie jak najmniej kosztowne. Router sobie jednak daruję. W czerwcu przyszłego roku kończy mi się umowa, więc w kwietniu mógłbym już przedłużać i wtedy będę celował w router MiFi E-5776. To chyba najlepszy sprzęt aktualnie na rynku.

Na teraz zainwestuję prawdopodobnie w e3251. Orientujesz się czy wtyk antenowy jest tam w miarę solidny żeby śmiało podłączyć do niego antenę, modem do portu usb i żeby to sobie działało należycie? Da radę bez jakichś hubów usb, itp?

Przepraszam za tyle pytań, ale jako tako orientuje się jedynie w ofertach, natomiast przy kwestiach typowo technicznych jestem póki co sporym laikiem, więc wolę posłuchać mądrzejszych od siebie niż kombinować samemu i niepotrzebnie tracić na coś kasę bo tak to się zazwyczaj kończy jak się nie ma o czymś zbyt dużego pojęcia :niepewny:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: matek451 »

Jeśli chodzi o złącze anteny zewnętrznej to trudno znaleźć jakie ma E-3251. Podejrzewam, że CRC9. Trzeba by sprawdzić. CRC9 ma mniejszą średnicę niż TS9 i jest delikatniejsze.Przy zakupie anteny musisz dobrać konektor dlatego upewnij się jaki ma E-3251. Przy korzystaniu z anteny zewnętrznej bez routera trzeba uważać aby nie uwalić złącza. Jak najmniej rozłączać i kombinować. Masz dobre podejście do tematu, lepiej pytać zanim podejmie się decyzję. W twoim przypadku kluczowe jest jakie złącze ma E-3251, jeśli masz możliwość to porównaj z modemem ZTE. Ten producent stosuje TS9. Huawei różnie, przeważnie CRC9 choć niekiedy TS9.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: ja.michal »

Throu, do czerwca przyszłego roku jest duuużo czasu. Pojawi się sporo nowego sprzętu.
Rois
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2013-10-20, 16:05
Lokalizacja: Wwa

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: Rois »

Ja mam tak pytanie, być może bardzo głupie ale nie znam się na tym. Czy kabel antenowy taki TV-SAT 75Ohm będzie pasował do anteny kierunkowej? Pytam bo taki mam wpuszczony w ściany i łatwiej było by mi go podłączyć pod modem
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: key »

A czy rura do kanalizacji mozna puscic gaz?
Rois pisze:Czy kabel antenowy taki TV-SAT 75Ohm będzie pasował do anteny kierunkowej?
Nie
Nie pomagam na PW.
dexter18

Re: Dobór sprzętu pod HSPA+ DC/LTE - prośba o porady

Post autor: dexter18 »

H-155 sobie kup jeśli nie chcesz nic uszkodzić.
ODPOWIEDZ