Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Donvito
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2012-03-20, 22:29
Lokalizacja: Miłomłyn

Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: Donvito »

Cześć mam taki dylemat. Aktualnie korzystam z modemu e3131 i routera tl mr3420 v1 na oprogramowaniu openwrt. Na dniach chcę wziąć abo w orange a w mojej miejscowości z tego co widzę jest umts 2100 czyli miałbym zasięg hspa dc+. I teraz pytanie czy warto wymieniać modem na nowszy czy pozostać przy tym co jest, i jaka może być odczuwalna różnica w prędkości, mogę powiedzieć że max z orange na tym modemie e3131 to 12 mb downloadu czyli całkiem niezły wynik. Nie wiem jak nowy modem zgrałby się z routerem myślałem o e398 czy 3276 , chodzi mi o wydajność prądową. Ten zestaw mam już dłuższy czas i sprawuje się świetnie z aero2 a nie chciałbym się bawić w huby aktywne itd. Zasięg myślę, że będzie bardzo dobry bo mieszam w bloku około 1-1,5 km od nadajnika. Czy wymieniać czy nie ?
dexter18

Re: Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: dexter18 »

Na DC transfery powinny być x2 więc jeśli masz 12 spodziewaj się wzrotsu prędkości i mniejszych opóźnień jeśli oczywiście BTS jest w porządku.
Donvito
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2012-03-20, 22:29
Lokalizacja: Miłomłyn

Re: Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: Donvito »

A jak może się zachowywać modem e3276 z routerem 3420v1 czy będzie to stabilnie działało bo o to głównie mi chodzi?
dexter18

Re: Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: dexter18 »

Teoretycznie jest zgodny ale czy hub będzie konieczny to nie wiem bo nie użytkowałem. E398 powinien śmigać.
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: tpawel »

Tyle ze jak przyjdzie lte to router przytnie prędkość do 27Mb/s. Do hspa+dc nie wystarczy ci e3251?
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
Donvito
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2012-03-20, 22:29
Lokalizacja: Miłomłyn

Re: Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: Donvito »

No właśnie chciałbym żeby to był sprzęt przyszłościowy czyli już do LTE. Nie chciałbym co jakiś czas wymieniać modemu. Jeśli pojawiło by się LTE to wtedy wymieniłym router ale <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> do DC myślę że by wystarczył tylko z modemem się zastanawiam.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: wojteks »

Donvito pisze: Czy wymieniać czy nie ?
Sprzedaj co masz i kup Huawei B593s-22
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: ja.michal »

Jeśli przy HSPA+ jest 12 Mb/s to na HSPA+ DC będzie co najmniej 24 Mb/s.

Podzielam zdanie wojteksa. Lepiej kupić router. Nie ma problemów z zasilaniem, chłodzeniem i podany model ma wszystko co u as jest lub ma być. Nawet LTE Band 38 (2600 MHz TDD - LTE od Aero2).
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 369
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: kordirko »

ja.michal pisze:Jeśli przy HSPA+ jest 12 Mb/s to na HSPA+ DC będzie co najmniej 24 Mb/s.
Z tym "co najmniej" pozwolę sobie się nie zgodzić :)
U mnie w Orange było 12MBit na utms+, a jak zrobili HSPA+DC to jest w porywach do 25MBit,
ale zazwyczaj jest 21MBit, a w trakcie dnia oscyluje w okolicach 15-16MBit.
Donvito
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2012-03-20, 22:29
Lokalizacja: Miłomłyn

Re: Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: Donvito »

Tylko ja lubię też pogrzebać w openwrt (extroot, ftp, torrent- wyłączam kompa i leci na routerze zasysanie) a jeśli kupie taki router to już raczej nie będe miał tej opcji. Jeśli prędkości miałyby oscylować około 15 mb to chyba nie ma sensu zmieniać co innego jak LTE wejdzie ale <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> nie widać z Orange.
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: tpawel »

Mam to samo z dc. Transfery nie urosly mi x2 w stosunku do hspa+. Co do lte w Orange to juz dziala,ale widzę ze ty tez mieszkasz w mniejszej miejscowosci i pewnie mozesz tylko liczyć na lte 800, a moze sie okazac ze i tak będzie ciężko uzyskać te 27Mb/s bo nadajnik będzie obslugiwal duży obszar
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kupno nowego sprzętu czy pozostanie przy starym

Post autor: ja.michal »

kordirko, to mamy inne doświadczenie. U siebie mam nieco więcej na DC w porównaniu do HSPA+ liczonego x2. Oczywiscie taki urok sieci komórkowej.

Generalnie powinno być zdecydowanie szybciej.
ODPOWIEDZ