Router z 3G z automatycznym restarterm połączenia po zwisie

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dnee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2012-08-14, 01:01
Lokalizacja: Warszawa

Router z 3G z automatycznym restarterm połączenia po zwisie

Post autor: dnee »

Witam,

Szukam routera z możliwością podpięcia modemu 3G - Huawei E3131 (kupiony w Playu), router musi mieć opcję automatycznego restartu połączenia (reconnectu) po zwisie połączenia w prepaidzie Orange, tzn. połączenia jest, ale lecą tylko puste pakiety. Widziałem gdzieś kiedyś routery z opcją badania połączenia poprzez pingowanie co jakiś czas - brak odpowiedzi, idzie reconnect. Szukam możliwie najtańszego routera.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)
szuki
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2008-06-15, 16:27
Lokalizacja: Poland

Re: Router z 3G z automatycznym restarterm połączenia po zwisie

Post autor: szuki »

Routery Dovado mają funkcję inteligentnego portu usb (tak to się chyba nazywa), ale do tanich nie należą.
dnee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2012-08-14, 01:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Router z 3G z automatycznym restarterm połączenia po zwisie

Post autor: dnee »

Co powiedziecie na TP-Linka TL-MR3420 lub TL-MR3220 z gargoyle i pluginem gargoyle-ping-watchdog? Plugin monitoruje stabilność połączenia pingiem i w razie problemów umożliwia restart.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 369
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Router z 3G z automatycznym restarterm połączenia po zwisie

Post autor: kordirko »

dnee pisze:Co powiedziecie na TP-Linka TL-MR3420 lub TL-MR3220 z gargoyle i pluginem gargoyle-ping-watchdog? Plugin monitoruje stabilność połączenia pingiem i w razie problemów umożliwia restart.
Moim zdaniem ten watchdog jest w gargoyle niedopracowany.
Domyślne ustawienie pingu jest co 3 minuty - jak się sieć zwiesi, to łączny czas od zawieszenia, poprzez ping, potem reset modmu
aż do odzyskania połączenia sięga czasem 5 minut a nawet dłużej, więc najczęściej kończyło się to ręcznym resetem routera.
Jak zmniejszy się na co 1 minutę, to czasem głupieje, bo modem po restarcie
nie zdąży się zarejestrować w takim czasie do sieci.

Teraz testuję D-Linka DWR-921 i tam jest opcja "DNS check", która śledzi timeouty zapytań do dns,
i restartuje połączenie, działa to dużo lepiej niż w gargoyle, szybciej odzyskuje połączenie.
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Router z 3G z automatycznym restarterm połączenia po zwi

Post autor: mcore »

dnee pisze:Witam,

Szukam routera z możliwością podpięcia modemu 3G - Huawei E3131 (kupiony w Playu), router musi mieć opcję automatycznego restartu połączenia (reconnectu)
Bardzo polecam ruter AIR3GII lub AIR4G ( to to samo tylko naklejka inna). Bogate wsparcie modemów - patrz załacznik (oczywiscie jest e3131), jak też jest kilka opcji automatycznego wznawiania połaczenia czy też programowanie połaczenia o okreslonych godzinach (np. darmowe nocki i rozłaczasz połaczenie on 8 rano)

http://zapodaj.net/f51ff0da26544.jpg.html

Moim zdaniem ruter 3x tanszy 5x lepszy niz dovado które jest znaaacznie przereklamowane. Opcji tyle że nawet Dovado tyle nie ma
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z 3G z automatycznym restarterm połączenia po zwisie

Post autor: matek451 »

Miałeś do czynienia ze sprzętem Dovado, że wysuwasz tak daleko idące opinie? Ten wychwalany AIR 4G ma słabe radio ( 11dBm) , tylko 100Mb/s porty LAN, WAN , 1xUSB no i tylko n 150Mb/s więc w czym jest 5x lepszy od Dovado PRO, czy 4GR. Oczywiście AIR4G to router budżetowy i za 150 zł oferuje przyzwoite funkcje i parametry ale bez przesady z tymi ocenami.
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Router z 3G z automatycznym restarterm połączenia po zwisie

Post autor: mcore »

matek451 pisze:Miałeś do czynienia ze sprzętem Dovado, .
Tak miałem, I jesli ktoś używa modemu E3131 to prędkości 1GB na ethernecie i więcej niż 150 Mbps na radiu mu się nie przydadzą (no powiedzmy funkcjonalność NAS może się przydać). Po co ma wydawać 600 zł na ruter ? To przerost formy nad trescią.
Dovado PRO to zupełnie inna półka.
A jak ma 600 zł do wydania to niech kupi np. ruter B593, lepiej wyda te pieniądze :-)
Przykładowo - Dovado nie ma funkcji harmonogramowania połaczenia - czytaj kończy się "darmowa noc" i trzeba się odłaczyć od sieci.


http://zapodaj.net/e28daa479b21d.jpg.html

Jestem własnie podłaczony o LTE Orange przez modem E3276 wpięty do rutera AIR3GII ( z softem AIR4G) i działa jak marzenie, nic nie rwie, właczyłem o 7 rano i sobie działa. Po co przepłacać za Dovado, łatwiej lepszą antenkę Wifi dokupić za 20 zł.

http://zapodaj.net/217d1a6d4b4f0.jpg.html

opis funkcji jest tu

http://www.hotfix.pl/test-routera-airli ... g-r150.htm


Co do zasięgu Wifi to mogę z czystym sumieniem napisać że 100metrów w linii prostej od mieszkania w bloku jeszcze mi ten WLAN łąpie bez problemu.
Ostatnio zmieniony 2014-04-26, 20:22 przez mcore, łącznie zmieniany 2 razy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z 3G z automatycznym restarterm połączenia po zwisie

Post autor: matek451 »

W swojej opinii potwierdzasz, że AIR4g to router budżetowy, dla mniej wymagających użytkowników i z tym się zgodzę, do internetu wystarczy. Ale sam rozumiesz, że jak ktoś czyta, że jest 5xlepszy od Dovado to może oczekiwać megaroutera za małe pieniądze a to może być mylące. Napisz jak z zasięgiem WiFi bo radio 11dBm nie powala a to z punktu widzenia użytkownika bardzo istotne.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router z 3G z automatycznym restarterm połączenia po zwisie

Post autor: ja.michal »

mcore pisze:czytaj kończy się "darmowa noc" i trzeba się odłaczyć od sieci.
Nie trzeba się rozłączań. Poprawnie rozliczało mi net w T-Mobile na abonament, Play na kartę i Orange na abonament.
dnee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2012-08-14, 01:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Router z 3G z automatycznym restarterm połączenia po zwisie

Post autor: dnee »

Dzięki za odpowiedzi :)
Jeszcze tak nieco offtopowo zapytam, czy znacie jakiś program pod Windowsem/Linuxem, który by monitorował stabilność połączenia w modemie i w razie zamrożenia resetowałby modem? Widziałem kiedyś taki programik na Androida :) ale Android x86 nie bardzo mnie interesuje i jeszcze nie wiadomo jakby było z rozpoznaniem modemu.
ODPOWIEDZ