CDMA Orange

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

CDMA Orange

Post autor: trybun »

Czy Orange świadczy jeszcze usługę w tym standardzie? Na infolinii mówią że tak, ale z tego co widzę na mapie znikły pobliskie nadajniki (rejon Słupcy, Wielkopolska). Pytam bo rozważam podpisanie umowy z Orange, a próby z jakością ich połączenia UMTS wyglądają tragicznie, wieczorem prędkość oscyluje w granicach kilku kB/s. Tak więc CDMA byłoby bardzo pożądane, zwłaszcza że z poprzedniej umowy pozostał mi sprawny modem.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: CDMA Orange

Post autor: DejaVu »

Mam podobny dylemat , tyle że ja jestem w Plus umowa jeszcze do listopada po przedłużeniu na rok , ogólnie nie narzekam , a jak czytam na forum o zapychajacym się już 3g i tragicznym LTE to sam nie wiem. :facepalm:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: CDMA Orange

Post autor: matek451 »

@trybun ochłoń, w twoim rejonie trwają prace NetWorks. Najpierw na UMTS2100 z HSPA+DC, później UMTS900 i LTE1800. Jeśli podpiszesz umowę teraz to na FreeNet i będziesz miał kartę USIM/R-UIM z dostępem do CDMA i 3G/LTE. Po modernizacji UMTS900 będziesz mógł korzystać z 3G o ile teraz zasięg słaby.
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: CDMA Orange

Post autor: trybun »

matek451 pisze:@trybun ochłoń, w twoim rejonie trwają prace NetWorks. Najpierw na UMTS2100 z HSPA+DC, później UMTS900 i LTE1800. Jeśli podpiszesz umowę teraz to na FreeNet i będziesz miał kartę USIM/R-UIM z dostępem do CDMA i 3G/LTE. Po modernizacji UMTS900 będziesz mógł korzystać z 3G o ile teraz zasięg słaby.
Ten limit 35 GB mnie trochę kusi, i darmowe noce ;) .
No właśnie uruchomili UMTS2100. Istna tragedia. Oczywiście bez anteny zewnętrznej o internecie w wewnątrz domu można zapomnieć. A nawet z anteną są duże problemy z osiągnięciem stabilnego 1Mb/s prędkości, i jak już pisałem - w godzinach szczytu prędkość spada do kilku Kb/s. Mam także duże wątpliwości czy to HSPA+DC czy LTE będzie kiedykolwiek u mnie dostępne, ze względu na odległość - do najbliższego nadajnika mam coś około 9 km.
A co do CDMA, jesteś pewny że Orange jeszcze ma w ofercie ten standard? Jak już pisałem - w mojej okolicy nie ma już nadajników na mapce BTSearch.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: CDMA Orange

Post autor: krystianb »

trybun pisze:No właśnie uruchomili UMTS2100. Istna tragedia. Oczywiście bez anteny zewnętrznej o internecie w wewnątrz domu można zapomnieć. A nawet z anteną są duże problemy z osiągnięciem stabilnego 1Mb/s prędkości
Ochłoń i daj im skończyć, widać jeszcze światełka czekają na uruchomienie.
trybun pisze:A co do CDMA, jesteś pewny że Orange jeszcze ma w ofercie ten standard? Jak już pisałem - w mojej okolicy nie ma już nadajników na mapce BTSearch.
A dobrze patrzysz, od jakiegoś czasu domyślnie uruchamia się mapa zeskanowanych obiektów. Na wykaz trzeba się przełączyć. Z resztą bałagan w wykazie też jest możliwy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: CDMA Orange

Post autor: trybun »

krystianb pisze: Ochłoń i daj im skończyć, widać jeszcze światełka czekają na uruchomienie.
Ale ile trzeba czekać? Na początku kwietnia dostałem SMSa od Orange z informacją że w rejonie miasta Słupcy, "w terminie od 01.04 do 28.04 na nadajnikach będą prowadzone prace mające usprawnić działanie sieci, i przepraszają z powodu możliwych chwilowych niedogodności związanych z pogorszeniem działania sieci". Po kilku dniach zauważyłem że na wyświetlaczu telefonu, na zewnątrz domu pokazał się symbol H+. Natomiast owe zapowiadane niedogodności trwają w najlepsze do dzisiaj. Np. już sobie nie porozmawiam leżąc w łóżku, sygnał GSM jest tylko przy oknach, i to na jedną kreskę. Także bardzo często są opóźnienia w korespondencji SMSowej.. Tak że baardzo długo idzie im "uruchamianie tych światełek. O fatalnej jakości owego świeżo uruchomionego H+ już wspominałem...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: CDMA Orange

Post autor: matek451 »

Wg. najnowszej mapy 18.06 z postępu prac NetWorks masz już w swoim rejonie uruchomione UMTS900, skąd dokładnie jesteś, sprawdź jak daleko masz do BTS-a UMTS900 NetWorks, wymuś na E-3131 tylko W900 w TNI. Używasz jakiejś anteny zew., jeśli tak to jakiej?
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: CDMA Orange

Post autor: trybun »

matek451 pisze:Wg. najnowszej mapy 18.06 z postępu prac NetWorks masz już w swoim rejonie uruchomione UMTS900, skąd dokładnie jesteś, sprawdź jak daleko masz do BTS-a UMTS900 NetWorks, wymuś na E-3131 tylko W900 w TNI. Używasz jakiejś anteny zew., jeśli tak to jakiej?
Do najblizszego BTS z UMTS900 mam lekko ponad 9 km w linii prostej. ogólnie teren płaski - jezioro i niskie drzewa.
No dobrze, wypróbuję sposób który polecasz na laptopie. Ale co mi po wiedzy czy już mam zasięg UMTS900 MHz, skoro "na teraz" sieć sprawuje się bardzo słabo? Ważniejsza by była dla mnie informacja czy jest u mnie jeszcze zasięg CDMA. Czy można sprawdzić to jakoś domowym sposobem? Mam starą simkartę dualną, ale ona niestety już jest nieaktywna.
Tak, używam anteny zewnętrznej, jest to antena szerokopasmowa firmy Dipol - http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 041_10.htm
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: CDMA Orange

Post autor: matek451 »

Ta antena zapewnia zysk ok. 3-4dBi tylko na 900MHz, na 2100 to tłumik, lepszy efekt po umieszczeniu modemu na zewnątrz. Aby przetestować tego BTS-a UMTS900 najlepiej pojechać w jego pobliże z laptopem i zrobić test przy wyższym poziomie sygnału. Na takim dystansie jedyna sensowna antena to ATK-20. Jeśli testy wypadną Ok, pozostaje zakupić.
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: CDMA Orange

Post autor: trybun »

matek451 pisze:Ta antena zapewnia zysk ok. 3-4dBi tylko na 900MHz, na 2100 to tłumik, lepszy efekt po umieszczeniu modemu na zewnątrz. Aby przetestować tego BTS-a UMTS900 najlepiej pojechać w jego pobliże z laptopem i zrobić test przy wyższym poziomie sygnału. Na takim dystansie jedyna sensowna antena to ATK-20. Jeśli testy wypadną Ok, pozostaje zakupić.
No niby tak pisze w instrukcji. Jednak te jej parametry w zupełności wystarczają do obsługi modemu, przy korzystaniu z ofert innych niż Orange operatorów. Np. T-M ogólnie ok. spowolnienia tylko w godzinach szczytu, to samo w przypadku iPlusa czy Aero2, najlepiej jest w Play, tu przez całą dobę mogę np. oglądać filmy bez przycinek. Nadajniki - większość operatorów jak Orange - z tego samego słupeckiego szpitala. Bez tej anteny mogę zapomnieć o jakimkolwiek internecie w domu.. W związku z powyższym wydaje się że zakup jakiejś nowej anteny z silniejszym wzmacniaczem będzie tylko niepotrzebnym wydawaniem kasy.. Jednak nie zaszkodzi zrobić taką próbę z laptopem. Dzięki za sugestię.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: CDMA Orange

Post autor: matek451 »

Antena to urządzenie pasywne i nie ma żadnego wzmacniacza. Jeśli korzystasz z BTS-ów UMTS900 wszystkich operatorów umiejscowionych w jednym miejscu to poziom sygnału powinien być zbliżony. Zauważone różnice wśród operatorów wynikają jedynie z różnicy w ich obciążeniu. Widocznie Play ma najmniej klientów. Plusi Aero2 korzystają z tego samego BTS-a , podobnie Orange i T-Mobile ze wspólnej sieci UMTS900 i UMTS2100 NetWorks . Masz daleko do BTS-a więc poleciłem antenę na wybrane pasmo ale skoro zadowala cię ta szerokopasmowa to korzystaj z niej.
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: CDMA Orange

Post autor: trybun »

matek451 pisze:Antena to urządzenie pasywne i nie ma żadnego wzmacniacza. Jeśli korzystasz z BTS-ów UMTS900 wszystkich operatorów umiejscowionych w jednym miejscu to poziom sygnału powinien być zbliżony. Zauważone różnice wśród operatorów wynikają jedynie z różnicy w ich obciążeniu. Widocznie Play ma najmniej klientów. Plusi Aero2 korzystają z tego samego BTS-a , podobnie Orange i T-Mobile ze wspólnej sieci UMTS900 i UMTS2100 NetWorks . Masz daleko do BTS-a więc poleciłem antenę na wybrane pasmo ale skoro zadowala cię ta szerokopasmowa to korzystaj z niej.
Nie wiem jak to rozpatrywać - Play (900MHz) ma nadajnik, nie na dachu szpitala a na wieży ciśnień, i mimo tego że na routerze G3info podaje że sygnał to tylko około 15%, odpowiednio - Orange i pozostali, z dachu szpitala a`la 2100MHz mają około 50%, ale pewnie ze ze względu na małe obciążenie to Play daje przekaz lepszej jakości..?
Tak, biorąc pod uwagę standard UMTS jest prawie pewne że zakup nowej anteny niewiele tu pomoże.
Natomiast jestem zainteresowany zakupem modemu do obsługi standardu LTE. Czy ta moja obecna antena nada się do tego, ew. mogę się szarpnąć i kupić odpowiednią, ale powiedz czy jest sens - LTE to jak na razie tylko od Plusa, a mapka zasięgu wykazuje że braknie mi do owej strefy zasięgu jakieś 5 km, czy dobra antena by pomogła?
ODPOWIEDZ