ZTE MF821(D) Plus/Telenor - RAS/NDIS/HiLink + routery

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

ZTE MF821(D) Plus/Telenor - RAS/NDIS/HiLink + routery

Post autor: ra-v »

Odkopuję trochę temat, bo sprawa wygląda dość ciekawie.
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=41071

NA POCZĄTEK TROCHĘ MOJEJ WALKI

Miałem okazję sprawdzić oba modemy, tj. ZTE MF821D od Telenor oraz ZTE MF821 od Plusa (de facto to też 821D wg tej tabeli).

Modem ZTE MF821D od Telenor to modem HiLink lub ewentualnie NDIS bez portu serial.
Podłączony do Linuxa zgłasza się jako 19d2:0349 i nie przełącza się jak normalny modem. Jest widziany jako router i obsługiwany przez moduł cdc_ether.

Modem ZTE MF821 od Plusa to modem z dostepnym postem serial.
Podłączony do Linuxa zgłasza się jako 19d2:0166, po czym przełączany jest w tryb modemu i widziany jest jako 19d2:0167. Modem obsługiwany jest przez moduł usbserial lub qmi_wwan.

Na routerze TP-LINK MR3420 v2 działają one poprawnie. Router posiada jądro Linuxa w wersji 2.6, posiada również moduły usbserial/qmi_wwan oraz cdc_ether. Nie ma praktycznie problemów z uruchomieniem.

Na routerze CISCO RV320 natomiast widziany jest tylko i wyłącznie modem Plusa (19d2:0166/19d2:0167) ale tylko pod jednym warunkiem - musimy wyłączyć na PC tzw. tryb CD. Robimy to przez wysłanie komendy AT+ZCDRUN=8. Bez tego router jest niewidoczny na tym routerze.


SEDNO SPRAWY

Na routerach CISCO pewnie pracuje jakichś ich autorski system operacyjny - tylko czy on bazuje na Linuxie, czy można go w jakikolwiek sposób patchować/aktualizować aby np. załadować moduł cdc_ether?

Na routerze typu TP-LINK taki jak podałem pracuje na 100% jądro Linuxa. Więc czy w takim przypadku router posiadający jądro 2.6.11 lub nowsze z podstawowymi modułami (w tym i cdc_ether) do obsługi modemu obsłuży również modemy HiLink/NDIS? Czy ewentualnie jeśli nie posiada modułu to da się w jakiś prostu sposób dograć?
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: ZTE MF821(D) Plus/Telenor - RAS/NDIS/HiLink + routery

Post autor: Jo_gurt »

ra-v pisze:Na routerach CISCO pewnie pracuje jakichś ich autorski system operacyjny - tylko czy on bazuje na Linuxie, czy można go w jakikolwiek sposób patchować/aktualizować aby np. załadować moduł cdc_ether?
Cisco RV320 to takie Cisco jak Golf to Porche. Autorski system Cisco to IOS, ale nie znajdziesz go w takich pudełeczkach. Bliżej RV do ś.p. Linksysa, a co pozwala podejrzewać, że jest to jakaś odmiana Linuksa. Czy można prosto samemu coś rozszerzyć - wątpliwe.
http://software.cisco.com/download/rele ... e=1.1.1.06
http://www.cisco.com/c/en/us/products/c ... sheet.html
http://www.cisco.com/c/dam/en/us/td/doc ... tation.pdf
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: ZTE MF821(D) Plus/Telenor - RAS/NDIS/HiLink + routery

Post autor: ra-v »

Dokumentacja w 3-cim linku wskazuje, że to coś na bazie Linuxa. Faktycznie są moduły ppp czy usb_modeswitch, które w głównej mierze odpowiadają za wykrywanie, przełączanie i wdzwanianie modemu działającego w trybie RAS lub NDIS z obsługą portu serial.
Dlatego też router obsłużył modem, który nie był nawet na (ubogiej() liście wspieranych modemów.

Z tego co widzę w nagłówku udostępniają soft na licencji open source, czyli de facto każdy może sobie z tym robić co chce (w przenośni). Więc pytanie, czy są jakieś ogólnodostępne środowiska testowe/maszyny wirtualne, na których można taki soft przetestować?
Powiem tyle, że jeśli faktycznie byłby to system kompatybilny z Linux'em, to może dało by się dodać i przetestować moduł cdc_ether. No chyba, że można do nich napisać w tej sprawie, tylko czy oni mojego pytania nie wyśmieją, w końcu jestem jeden z miliarda ;-)

A co do drugiego pytania dotyczącego klasycznych routerów - może gdzieś są też dostępne jakieś dokumentacje oficjalnych i nieoficjalnych systemów, które można wgrać na dane routery? Chętnie bym przefiltrował wszystko pod kątem modułów cdc_ether. Na tej podstawie można by stworzyć listę routerów, które w teorii mogą obsługiwać modemy NDIS/HiLink (listy podawane przez producentów nigdy nie są pełne, a etykiety na opakowaniach są równie ubogie jak na testowanym przeze mnie CISCO)
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
ODPOWIEDZ