MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mateoosh
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2007-09-11, 15:51
Lokalizacja: Polska

MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Mateoosh »

Witam. Szukałem informacji na temat tego modemu i oczywiście nigdzie nic nie ma - tego co mnie interesuje to nie ma!

Podzielę się z wami tym co wiem na ten temat, a co niekoniecznie jest od razu oczywiste. Może to się komuś przyda.

Nazwa produktu:
MERLIN XU870 3G HSDPA 3.6/7.2 Mbps ExpressCard
Producent:
NOVATEL http://www.novatelwireless.com/

Pomijam kwestię "jak to wygląda", "co się z tym robi" i "gdzie to włożyć".


Jeżeli chodzi o hardware - urzadzenie:
Dioda - Świeci ciągle podczas połączenia, w reszcie przypadków miga.
Oznaczenia koloru diody:
-biały - ? (pojawia się przy podłączaniu, włączaniu komputera przez kilka sekund).
-czerwony - SIM Error
-zielony - Miga - urządzenie w zasięgu standardu GPRS - Świeci - Połączony z siecią w standardzie GPRS
-fioletowy - analogicznie do poprzedniego z tą różnicą, że jest to standard EDGE
-niebieski - w tym przypadku UMTS
-żółty - no i ostatecznie HSDPA

A teraz software - czyli studnia bez dna: (Nie wspominałem jeszcze ale mam VISTĘ)

Zaczynając - sterowniki.
Chyba jako jedyny producent NOVATEL nie udostępnia sterowników do swoich produktów dla systemów Windows rozprowadzanych przez sieci telefoniczne (Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale spotkałem się ze sterami do Optiona...).
Oczywiście można zaleźć paczki sterów ale pod systemy; Apple, Linux itp.
Po doświadczeniach z Neostradą zapierałem się przy nieinstalowaniu oprogramowania iPLUS-a. Neostrada jest na tyle inteligentna (o ile o czymś takim można tutaj w ogóle mówić), że na płycie dostarcza sterowniki w osobnym folderze. Niestety inaczej jest to rozwiązane w oprogramowaniu Plusa. Czytałem o instalowaniu całego oprogramowania i późniejszej deinstalacji. Uważam to za głupotę gdyż przy każdorazowym takim manewrze (cokolwiek by to nie było) zostaje syf. Dla uniknięcia tego typu rozwiązania posłużyłem się komputerem stacjonarnym. Zainstalowałem oprogramowanie (dodatkowo jakiś program - syf chciał się wgrać). W folderze instalacji widnieje oczywiście folder Drivers, w którym jak to bywa, by nie było za łatwo, nie ma sterowników pod MERLIN-a XU870. Za to są pod iPlus PCMCIA Merlin U740 3G/HSDPA. Skopiowałem folder, wrzuciłem na lapsa, wsadziłem modem, zainstalowałem sterowniki wskazując wyżej wymieniony folder. Wszystko pięknie, połączenie dial-up działa, internet chodzi, ale.

Problem 1.
iPlus PCMCIA Merlin U740 3G/HSDPA
- Według PLUSA Prędkość do: 1,8 Mb/s
iPlus Modem ExpressCard Merlin XU870 3G/HSDPA
- Według PLUSA Prędkość do: 3,6 Mb/s

-Czy tu nie powstaje jakiś konflikt? Za mało siedzę w tych tematach, więc trudno mi cokolwiek na ten temat powiedzieć.

Problem 2.
Mieszkam na Śląsku. Zasięgiem obejmuje mnie jedynie GPRS i EDGE. Od początku dioda na modemie wskazuje, że łapie EDGE.
W stanie połączenia wyświetla się prędkość 237Kb/s.
Pozmieniałem wartości w porcie COM (w bitach na sekundę) i w ustawieniach modemu (prędkość modemu - także w bitach na sekundę) - na maxa.
- Nic się nie zmieniło.

Pytanie czy tak ma być? Czy zmieni się to gdy wejdę w zasięg innego standardu? Czy nie jest to wina sterowników, których nie ma do tego modelu pod Windę?
Wiem, że sporo ludzi korzysta z tego urządzenia w większych miastach jak Warszawa, gdzie jest UMTS i HSDPA. Proszę o wasze spostrzeżenia.


Na koniec. Po pierwszym uruchomieniu komputera, po instalacji, pojawiło się okienko z zapytanim - Połącz automatycznie. Zachaczyłem i o dziwo przy kolejnych uruchomieniach łączył się przy starcie - wniosek nie potrzeba "autoconnecta" którego aktualnie pod Vistę bodajże nie ma. Jednak po ingerencji w ustawienia prędkości i wartościach czasów bezczynności przed odłączeniem, ilości prób połączenia i wznawianiu po zerwaniu połączenia - nic się już automatycznie nie łączy. Nie potrafię odnaleźć tej opcji. Podejrzewam, że powinno to być w ustawieniach internetowych/połączenia - taka sama ikonka jak tu, była w tamtym oknie przy ustawieniu autoconnect. Po 4 przywracaniach systemu i ponownej - świeżej instalacji sterowników i ustanawianiu połączenia otworzyło się po raz drugi okno z tą propozycja. Jednak tak jak i wcześniej wszystko szlag trafił.

Może ktoś miał podobne doświadczenia lub wie coś na ten temat więcej to proszę o wypowiedz.

PS. - Wybaczcie za tak przydługawą wypowiedz, nudzi mi się...
voltek12
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2007-09-08, 16:50
Lokalizacja: Lublin

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: voltek12 »

Co do sterowników. Spróbuj użyć "aplikacji producenta" ze strony http://www.be.orange.pl/index.php?id=novatel . Instalowałem ją na modemie z Orange i nie wydaje mi się, żeby była dedykowana modemom tej sieci. Trzeba było ręcznie podawać APN, hasła itd..
W sprawie prędkości nie wypowiem się. Oddałem go ze względu na brak zasięgu umts
Mateoosh
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2007-09-11, 15:51
Lokalizacja: Polska

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Mateoosh »

Kolejny zwrot wydarzeń. http://www.mobilx.hu/webaruhaz/indexw.p ... iver&sl=EN
Są sterowniki do xu870. Problem w tym, że po rozpakowaniu otrzymujemy folder o nazwie MerlinU740. Innymi słowy chyba nie ma innego sterownika pod ten model, co oznacza, że aplikacja plusa dostarcza nam wszystkiego czego potrzebujemy. Ale i tak jej nie instalujcie...


PS. Wydawało mi się, że na tym forum są jacyś ludzie, a tu kapa. Poza tym FAQ to jest naprawdę FUQ. Dajmy na przykład "polecenia AT" Te odnośniki to sam potrafię znaleźć wpisując w google. Do tego wszystko po angielsku. Dla mnie to może nie jest problem. Ale podejrzewam, że duża grupa ludzi, która szuka pomocy przy rozwiązywaniu problemów związanych z sieciami, może nie znać go na tyle dobrze, żeby wszystko zrozumieć. I pomyśleć, że wystarczyłoby łopatologicznie napisać, że komendy AT to... ble ble ble, służą do... ble ble ble, itd.
-Dziękuję.


O Tym pisałem wcześniej:
http://img168.imageshack.us/img168/2230 ... ectbu1.jpg
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: zDaleKi »

Mateoosh pisze:I pomyśleć, że wystarczyłoby łopatologicznie napisać, że komendy AT to... ble ble ble, służą do... ble ble ble, itd.
-Dziękuję.
Proszę bardzo kolego, zrób to skoro jest to takie proste jak piszesz :lol: :lol:
Czekamy zatem na Twoje opracowanie. Potrzeba nam nowych i świeżych osób z pomysłami :D
W końcu napisałeś:
Mateoosh pisze:PS. - Wybaczcie za tak przydługawą wypowiedz, nudzi mi się...
Zatem czas masz :D
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Sundance_kid »

Problem 1.
iPlus PCMCIA Merlin U740 3G/HSDPA
- Według PLUSA Prędkość do: 1,8 Mb/s
iPlus Modem ExpressCard Merlin XU870 3G/HSDPA
- Według PLUSA Prędkość do: 3,6 Mb/s

-Czy tu nie powstaje jakiś konflikt? Za mało siedzę w tych tematach, więc trudno mi cokolwiek na ten temat powiedzieć.
Nie. Różnią sie złączami. Umiesz obsługiwać Google to znajdź sobie dokładniejsze informacje.
Problem 2.
W stanie połączenia wyświetla się prędkość 237Kb/s.
Pozmieniałem wartości w porcie COM (w bitach na sekundę) i w ustawieniach modemu (prędkość modemu - także w bitach na sekundę) - na maxa.
- Nic się nie zmieniło.

Pytanie czy tak ma być? ?
Zainstaluj sobie np. NetLimitera i sprawdź rzeczywistą prędkość to po pierwsze. Pokazuje Ci prędkość maksymalną EDGE jaka osiąga ten modem.
Czy zmieni się to gdy wejdę w zasięg innego standardu
Tak. Zmieni się. To chyba logiczne.
Poza tym FAQ to jest naprawdę FUQ. Dajmy na przykład "polecenia AT" Te odnośniki to sam potrafię znaleźć wpisując w google.
Gratuluje umiejętności obsługi Google.
Mateoosh
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2007-09-11, 15:51
Lokalizacja: Polska

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Mateoosh »

To nie jest moja dola. Poruszając wątek komend AT powinniście zrobić coś, by to opracować. Poza tym napisałem:
Dla mnie to może nie jest problem
Słowo może oznacza, że nie potrafię angielskiego biegle. Powiedziałbym, że umiem go trochę lepiej niż średnio. Gdybym potrzebował tych komend, pewnie przyjrzałbym się tym stronom i coś bym z nich wyniósł. W zasadzie to wystarczyłoby w FAQ-u napisać do czego one służą i czy są faktycznie potrzebne, jeżeli tak to komu. A gdy ktoś będzie potrzebował danej komendy to znajdzie ją bez problemu na podanych stronach nawet w języku angielskim.

Proponuję przenieść ten wątek w inny temat, by nie zanieczyszczać tego o XU870. - Wiem to ja zacząłem tu pisać o FAQ-u. Ale nie wiedziałem, że wywoła to dyskusję (o ile 2 posty można uznać za dyskusję).[/quote]


Sundance napisałeś
Nie. Różnią sie złączami. Umiesz obsługiwać Google to znajdź sobie dokładniejsze informacje.
-Skoro jesteś taki mądry to wytłumacz dlaczego w wyszukiwarce (strona producenta i inne) U740 ma maxymalną prędkość 1,8Mbps a XU870 3.6 Mbps (pomijające kwestię 7.2 Mbps). Czyżbyś to przeoczył pisząc, że różnią się tylko złączami? Poza tym nie rób łaski. Twoja wypowiedź jest ***CENZURA*** sarkazmem. Nie chce Ci się pisać to nie pisz.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: zDaleKi »

Pozwolę sobie na małe wyjaśnienie a zatem OT, gdyż uwaga pojawiła się na forum i tu to powinno być wyjaśnione.
Mateoosh pisze:to nie jest moja dola. Poruszając wątek komend AT powinniście zrobić coś, by to opracować.
I to właśnie jest podejście. :( Powinniście, zróbcie, nie ma u was....
Każdy umie krytykować a rąk do pracy mało.
Mateoosh pisze:Proponuję przenieść ten wątek w inny temat
Wątek przenieść w temat?
Nie da się podzielić jednego posta na dwa posty.... :D a zauważ, że w większości postów jest o jednym i o drugim.... Więc ciężko to podzielić na dwa wątki. :(
Mateoosh pisze:Sundance napisałeś [....]-Skoro jesteś taki mądry to
To jest kobieta kolego ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Jaco »

Mateoosh pisze:Twoja wypowiedź jest ***CENZURA***
Kolego @Mateoosh nie tolerujemy na forum takiego zachowania. Jeśli nadal będziesz używał niecenzuralnych słów dostaniesz ostrzeżenie.Nasze forum jest tolerancyjne ale nie dla takiego zachowania. Pożaliłeś się swoim nie szczęściem i dostałeś kilka odpowiedzi. Powinieneś być zadowolony. Nikt tu na siłę nie będzie cię uszczęśliwiał.

Masz jakiś żal do forum to opisz to tutaj: http://www.bez-kabli.pl/viewforum.php?f=18

Koleżanka @Sundance_kid odpowiedziała ci na wszystkie pytania nie w złej wierze. Ponadto nie wszystkie komendy AT są używane do samego połączenia a tym właśnie się zajmuje forum. Pomaga stworzyć połączenie z pomocą komend AT a nie testować sobie modem.
Mateoosh
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2007-09-11, 15:51
Lokalizacja: Polska

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Mateoosh »

1. Można zrobić nowy temat i tam poruszyć sprawę z FAQiem. Nie chcę niczego wycinać i przenosić. - Źle mnie zrozumiałeś.

2. Na pierwszy rzut oka (na drugi też...) nie wiadomo kto to jest. Może być facet tylko taki hmm "zniebieściały". Whatever.

3.
***CENZURA***
to takie przekleństwo żeby robić tyle hałasu? Powiedz mi w jakim celu to cenzurujesz? Co bradziej deprawuje ludzi - wysadzane erotyką strony www (mowa o reklamach - banerach na dużych portalach - onet, wp, itp.) czy moje przekleństwo? Z dwojga złego najgorszy i tak jest Gier_ty_ch... (najbardziej podnosi ciśnienie).
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Sundance_kid »

Mateoosh pisze: 3.
***CENZURA***
to takie przekleństwo żeby robić tyle hałasu? Powiedz mi w jakim celu to cenzurujesz? Co bradziej deprawuje ludzi - wysadzane erotyką strony www (mowa o reklamach - banerach na dużych portalach - onet, wp, itp.) czy moje przekleństwo?
Każda strona ustala swoje zasady. Tutaj jest ustalone, że nie używamy przekleństw i przekleństwopodobnych tworów. Więc jak ktoś o tym zapomni (np ja) to jest cenzurowane. Logując się tutaj przyjąłeś regulamin więc go przestrzegaj.

A o złączach możesz poszukać. I sie podzielić ta wiedzą.
A do tamtej wypowiedzi była pełna sarkazmu bo takie było moje założenie.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: zDaleKi »

Mateoosh pisze:1. Można zrobić nowy temat i tam poruszyć sprawę z FAQiem.
Przecież jest taki specjalny temat:
FAQ - dyskusje na temat opracowań, pytania, propozycje itp. i po to właśnie on jest. :D
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Jaco »

Mateoosh pisze: tak jest Gier_ty_ch
Tak pisać również nie wolno na forum. Tak jak napisała koleżanka @Sundance_kid
Logując się tutaj przyjąłeś regulamin więc go przestrzegaj.
i tego prosimy się trzymać.

Zapewne nie czytałeś Regulamin i Netykieta wiec zapraszam do poczytania.Zajmnie ci to kilka minut.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: mar_kow »

Mateoosh pisze:...PS. Wydawało mi się, że na tym forum są jacyś ludzie, a tu kapa. Poza tym FAQ to jest naprawdę FUQ...
...Nie rozumiem zupełnie Twojego postępowania Kolego @Mateoosh... Zadałeś pytanie, otrzymałeś odpowiedzi bardziej lub mniej zadowalające... Skoro to Cię nie satysfakcjonuje to szukaj odpowiedzi gdzie indziej a nie robisz burzę w szklance wody, stroisz fochy, naruszasz zasady FORUM...
...Osobiście również nie znalazłem odpowiedzi na pewne pytania dotyczące pewnego modemu. Wówczas to korespondowałem z firmą która je produkuje w Kanadzie. Zaznaczam że mój angielski nie jest wysokiego polotu, sporo się nasiedziałem nad tematem. Ale uzyskałem odpowiedzi...
...A z drugiej strony trochę pokory nie zaszkodzi - każdy z nas ma jakieś doświadczenia w tym zakresie... :)
...A na pocieszenie: skoro masz tyle zacięcia żeby tak dyskutować to za radą Kolegów i Koleżanek zrób porządne opracowanie swojego problemu - na pewno będą z niego długi czas korzystać wszyscy Użytkownicy FORUM...
...POWODZENIA :!:
Mateoosh
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2007-09-11, 15:51
Lokalizacja: Polska

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Mateoosh »

Opracowanie:

W Windows Vista jest usługa "AUTOCONNECT" (u mnie właśnie znowu zaczęła działać), jednak nie mam zielonego pojęcia gdzie się ona znajduje. Jedyne co mogę powiedzieć to to, że trzeba liczyć na szczęście aż się samo okienko otworzy albo i nie...

Co do całej sprawy. Musze się z pewnymi osobami zgodzić. Przesadziłem. Poniosło mnie. Ale to tylko i wyłącznie przez to, że dostałem odpowiedź w sarkastycznej formie.
Problem 2. - Pytanie czy tak ma być? Czy zmieni się to gdy wejdę w zasięg innego standardu?
- Nigdy nie korzystałem z żadnego modemu GSM i nie wiem jak ta sprawa wygląda.
Tak. Zmieni się. To chyba logiczne.
Gdyby to bylo logiczne to bym nie pytał. A że tego nie znam i nie mam okazji wypróbować to zapytałem. (Nie umiem zmusić modemu do połączenia z EDGE na GPRS). Na forum był watek z tym modemem, że wyświetla jakąś inną prędkość i nie łączy się z siecią HSDPA bodajże.

Życzliwość za życzliwość. Chyba nie skrzywdziłem nikogo postem o faq-u żeby odrazu do mnie z niechęcią walić (sundance)...
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Sundance_kid »

Mateoosh możesz podać nazwę tego programu? Ewentualnie zrzucić screena z jego wyglądem?
nie mam zielonego pojęcia gdzie się ona znajduje.
W XP i wcześniejszych (o ile dobrze pamiętam) programy wbudowane w Windowsa znajdują sie albo w Windows albo System32. Nie wiem czym (jeśli się różni, mój komp nie nadaje się na Vistę) się różni struktura w Viście więc dokładnie Ci nie powiem.
Mateoosh
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2007-09-11, 15:51
Lokalizacja: Polska

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Mateoosh »

To nie jest program, tylko opcja. Pisałem już wcześniej, że na 90% pochodzi gdzieś z panel sterowania/ustawienia internetowe/połączenia... - Jednak nie widzę jej nigdzie. Mi samo od siebie to okienko wyskoczyło.
Screena już zamieściłem:
Zauważyłem, że internet łączy się teraz automatycznie ale nie równo ze startem systemu, tylko około 5-8min po całkowitym wybudowaniu, a dokładniej zaraz po ukończeniu jakiegoś procesu, który wykorzystuje dysk twardy. Z zewnątrz wygląda to jak uruchomiony skaner antywirusowy lub coś podobnego. Jestem w trakcie analizowania procesów zachodzących przy starcie i korzystających z dysku - kłania się monitor zasobów.
Mateoosh
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2007-09-11, 15:51
Lokalizacja: Polska

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Mateoosh »

Witam. Mam problem z SMS-ami. Blokują modem.
Nie wiem co będzie lepsze, jakiś program typu mobilink, czy odpowiednik hiperterminala (w Viście nie ma) + polecenia do SMSów.

Proszę o pomoc w tej sprawie.
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Fanta »

[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
Mateoosh
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2007-09-11, 15:51
Lokalizacja: Polska

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Mateoosh »

Powiedzcie czy w ogóle zdarzają się takie rzeczy, żeby SMS blokował modem? Jak poradzić sobie z przychodzącymi SMS-ami? Czy lepiej jest zainstalować jakiś manager i używać go tylko do odblokowywania modemu - kasowania SMSów, czy zainstalować terminal i robic to z komend? Na codzień i tak wykorzystuje łindołsoski dial-up.

Proszę o wasze opinie.
Pozdrawiam
Lukasz1992
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2007-09-23, 11:42

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Lukasz1992 »

W iPlusie smsy mogą blokować modem. Ale tylko wtedy jak nie jesteś połączony. W innym przypadku nie. Kliknie ktoś w stronę w moim podpisie. :D
Kliknie ktoś w stronę w moim podpisie.
Najpierw ją prawidłowo wpisz a ponadto jest to niezgodne z regulaminem i proponuję ci go usunąć zanim główny administrator sam ci go wytnie. Jaco
-- podpis wyci?ty przez administratora!!! --
Mateoosh
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2007-09-11, 15:51
Lokalizacja: Polska

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: Mateoosh »

No właśnie był wyłączony przez 36h. Podpowiedzcie czym odczytywać i kasowac te SMSy (nie przekładając karty sim z modemu do telefonu). Jakiś menager czy HyperTerminal?
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: MERLIN XU870 - i szara rzeczywistość.

Post autor: DJ1910 »

w Iplus manadzerze klika sie 2 razy na dana wiadomosc sms w inboxie i pojawia sie ona w oknie, gdzie jest opcja USUŃ :)
ODPOWIEDZ