Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Przemak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-10-21, 10:10
Lokalizacja: Marcinkowice

Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: Przemak »

Witam
Nie znalazłem osobnego tematu na tym forum.
Proponuję zamieszczać tu Wasze doświadczenia z tzw Lejkami w Cyfrowym Polsacie i Plusie.
Widzę że dużo ludzi gdzieś tam to opisuje więc może jedno miejsce gdzie będzie to wszystko zebrane będzie pomocne.
Na początek moje doświadczenie:
Uwaga na LTE Cyfrowego Polsatu! W moim przypadku jest tak. Podpisałem umowę na 24 mc z CP (2.09.2014) na Power Lte w opcji 25GB za 69,90. Po przekroczeniu limitu 25GB wynikającego z umowy (zasięg mam cały czas w LTE) zwolnili mi internet z ponad 30-40Mb/s do 20Mb/s (więc tak jak w umowie wg przydzielonej klasy). Później internet zwolnił do 10Mb/s i nie wiem czy na tym koniec, bo cały czas korzystam przecież z neta (może zaraz będzie 5 Mb/s...)
Zadzwoniłem więc do BOK CP z pytaniem dlaczego.
Powołali się na Fair Use Policy, że to chroni innych użytkowników sieci i gwarantuje im stały dostęp do usługi i inne pierdy....Nie zasysam dzień i noc. Normalne użycie. Codziennie YT (muzyka, klipy video), może 4 razy ściągnąłem coś większego średnio po 2GB, dziennie poczta, VOIP, jakieś wiadomości na smartphonie- bez szaleństw. No i prawda, że często sprawdzałem te prędkości może 10 razy dziennie (zwyczajnie chciałem wiedzieć jak LTE chula) ale nie sądzę żeby to dużo "pożarło".
Więc się Pani zapytałem o ile przekroczyłem limit. Odpowiedziano mi że o 5GB!!! Przypominam że w umowie mam 25 a użyłem 30.
I to już był powód żeby powołać się na FUP i zwolnić mi internet z 20 na 10 i to za 5GB przekroczenia poza plan!!!
A najśmieszniejsze jest to, że za to żeby był bez limitu czyli wg CP z ograniczeniem prędkości po wykorzystaniu pakietu do 20 Mb/s płaci się 10zł/mc. (teraz mam jeszcze 6 mc niby promocji za 0zł)
FUP to lipa i ściema, która pozwala z użytkownikiem robić co się chce. Bo nie ma nigdzie napisane ile GB do dla nich dużo i znaczy "obciążenie sieci": 5GB czy 200GB a może 300GB???Owszem, w regulaminie promocji jest napisane. że mogą przesył ograniczyć czasowo (rozumiem wieczorem jak jest obciążony BTS a ja sam ściągam) ale mnie ograniczyli na stałe do końca okresu rozliczeniowego.
Generalnie oszustwo w biały dzień umowa na 24mc więc jak się nic nie wywalczy to wtopa. Sprawa zgłoszona jako reklamacja. Czekam na odpowiedź.
Jeśli jesteście ciekawi co z tego wyniknie to będę wrzucał na forum całą korespondencję.
Na pewno nie odpuszczę i jak nie uznają reklamacji to podam sprawę do UKE lub UOKiK

Pozdrawiam
3macjcie za mnie kciuki :-)
mati92
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2013-03-02, 22:49
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: mati92 »

Pewnie nic nie wywalczysz regulamin usługi dostałeś umowę podpisałeś znaczy że się z nim zgadzasz.
Przemak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-10-21, 10:10
Lokalizacja: Marcinkowice

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: Przemak »

Tak, masz rację. Pewnie nic nie wskóram ale powalczę. Niech ten post będzie ostrzeżeniem dla wszystkich. Jak się okazuje oferta bez limitu oznacza ograniczenie tansferu, czyli po mojemu limitu ale wg CP nie.....
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: ja.michal »

Przemak, limitu danych nie masz, masz limit prędkości. To dwie różne sprawy i niestety, ale Plus/CP nie reklamował PowerLTE jako łącza bez limitu prędkości. To, że najpierw LTE reklamowali jako najszybszy internet to tylu i tylu Mb/s to inna sprawa.
vang
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-26, 18:49
Lokalizacja: MK

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: vang »

Ograniczanie prędkości pobierania danych jest równoznaczne z ograniczaniem ilości danych. Przecież to ile danych można pobrać jest zależne właśnie od prędkości pobierania danych. Ograniczając prędkość tak naprawdę ogranicza się ilość danych jakie można pobrać w danym czasie. Tłumaczenie że w reklamie nie ma nic o limitach prędkości jest nielogiczne, te dwie kwestie są ze sobą ściśle powiązane (prędkość pobierania oraz ilość danych). Zakładając tak zwany lejek na prędkość, zakładają lejek na ilość danych, nie ważne jak to poprzekręcają słownie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: wojteks »

vang pisze:te dwie kwestie są ze sobą ściśle powiązane (prędkość pobierania oraz ilość danych)
Co nie zmienia istoty problemu, nie ma limitu danych, ściągniesz tyle na ile pozwoli prędkość. Przy Twoim założeniu każdy musiałby mieć zawsze prędkość 150Mbps (1 osoba na sektor) bo inna prędkosć to już ograniczenie a to jest nie realne.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: ja.michal »

Wg twojej logiki vang to każe łącze (nawet światłowód) jest z limitem, ba internet jest z limitem bo ma określoną ilość danych.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: robertnik »

No przecież jest z limitem. Przy światłowodach to absurdalne wielkości i się ich nie podaje, no ok detalistom się nie podaje.
Plus pisze że nie ma limitu na ściągnięte dane i nie wiem jak się z tego wykopie... Kto mieczem wojuje... Ograniczając przepustowość ogranicza ilość pobranych danych? Pewnie że ogranicza. Znając przepustowość bez ograniczania i po założeniu lejka z kalkulatorem w ręku można wyliczyć o ile ograniczył pobieranie danych.
A co przez to rozumie Plus i jak to Wam wytłumaczy to i ja chętnie posłucham :)
vang
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-26, 18:49
Lokalizacja: MK

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: vang »

ja.michal pisze:Wg twojej logiki vang to każe łącze (nawet światłowód) jest z limitem, ba internet jest z limitem bo ma określoną ilość danych.
Ale tobie nikt na światłowodzie nie robi lejka na prędkość, zupełnie nie zrozumiałeś mojej koncepcji, możliwości techniczne/przepustowość łącza to jedno, a lejek na prędkość transmisji danych to zupełnie inna bajka (obiecali coś innego a wyszło jak zwykle). Miało nie być limitu na pobierane dane. By to zrozumieć musisz do tego podejść od podstaw, co to są pobierane dane - są to informacje wysyłane przez sieć. Jeżeli na początku przy tych powiedzmy 20 mbps (obiecanych po wyczerpaniu podstawowego pakietu) możesz pobrać X GB danych na 24 godziny. To jeśli zrobią ci lejek na 1 mb to tych danych pobierzesz 20x mniej. Zatem jest limit na ilość danych jakie możesz pobrać w określonym czasie. Nie można wykluczyć czasu z równania bo WSZYSTKO co robią ludzie jest zależne od czasu. No chyba że macie jakieś super turbo specjalne moce i dla was czas stoi w miejscu. Nie oczekuje 80 mbps non stop (tyle wyciągałem w pakiecie podstawowym), ale te 20 mbps - baa nawet 5 mbps - powinno być zawsze (wykluczam oczywiście maniaków którzy pobierają 10 - 20 gb dziennie).
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: ja.michal »

To co jak bierzesz Neostradę do 80 Mb/s, działa 3 miesiące, a potem spada synchronizacja i robi się z tego 50 Mb/s? Wg twojej logiki jest limit, ograniczyli cię.
vang
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-26, 18:49
Lokalizacja: MK

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: vang »

Czy neostrada reklamuje się brakiem limitów pobieranych danych? Nie! Reklamują internet z prędkością DO 20 mbps (czy tam 80mbps). Synchronizacja nie może spadać, albo synchronizacja jest albo jej nie ma, coś ci się chyba pomyliło, spaść (a konkretniej to pogorszyć/obniżyć) to mogą parametry łącza (od których zależna jest prędkość), zresztą po jaką cholerę wtrącasz tu neostradę oO - moderator robi offtopic.
Nie wiem czy ty tak na serio czy żarty. Ale jaka wg Ciebie jest definicja limitu/ograniczenia? Skoro mówisz że zmniejszenie czegoś wg ciebie nie jest ograniczeniem/limitem...

p.s gdybym miał neostradę 80 mbps i zwolniła by mi do 50 mbps to i tak srał bym tęczą ze szczęścia porównując to do LTE.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: wojteks »

vang pisze:Synchronizacja nie może spadać, albo synchronizacja jest albo jej nie ma
Oj zdziwiłbyś się, wystarczy że sąsiad weźmie neostradę i zakłócenia od niej obniżą parametry linii a to z kolei spowoduje obniżenie synchronizacji.
vang pisze:gdybym miał neostradę 80 mbps
Kabel zawsze będzie kablem.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6471
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: onken »

Miałem Neostradę Fiber 80 Mbits

Mam jedyne 800 metrów do centrali i prędkości jakie mogłem max osiągnąć to było około 64 Mbits

Z miesiąca na miesiąc coraz niższe i skończyło się na ok. 49 Mbits...

I zrezygnowałem z tego kabla za 100 zł miesięcznie...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: wojteks »

onken pisze:I zrezygnowałem z tego kabla za 100 zł miesięcznie
To po co bijesz pianę że LTE jest be, że ma limity itp. skoro mogłeś mieć około 50Mbps bez limitu za 100zł. :dobani:
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6471
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: onken »

A w którym miejscu pisałem że LTE jest be ??

Chyba coś ci się pomieszało...

Jak już to psioczyłem na politykę PLUSa i CP na temat FUPa itd a nie na używanie LTE

Wręcz pisałem że zamieniam łącze kablowe na LTE

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: ja.michal »

vang, daje przykład, ale widać masz ściśle określony punkt widzenia i jedyna racja jaką akceptujesz to twoja, wg twojego toku myślenia, ale nie koniecznie logiczna. Stworzyłeś swoją definicję "bez limitu" i ok, twoje prawo.
vang
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-26, 18:49
Lokalizacja: MK

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: vang »

:( tu nie chodzi o moją definicję bez limitu, po prostu chce przedstawić że nie można mówić o braku limitu na pobieranie danych bez uwzględniania przy tym prędkości transmisji danych, bo te dwie rzeczy są od siebie zależne. To tak jak by reklamować samochody z gwarancją na nieskończoną ilość kilometrów, z tym że (ta część będzie ukryta w regulaminie) po przejechaniu dużej ilości km (regulamin nie precyzuje ile) maksymalna prędkość z jaką będziesz w stanie jechać autem to 20 km/h.
Przemak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-10-21, 10:10
Lokalizacja: Marcinkowice

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: Przemak »

Vang i ja.michal. Niepotrzebnie spieracie się o nazewnictwo. Jakbyście nie dyskutowali to limit jest. Zmniejszają prędkość (taki jest fakt) i w tym czasie nie mogę pobrać takiej ilości danych jaką mógłbym bez tego ograniczenia (w reklamie-bez limitu). Jak zwał tak zwał. Problem jest taki że powołują się na FUP. Nic nie jest Fair Play, bo FP działa wtedy kiedy 2 strony wiedzą na czym polegają zasady "gry" a tu klient (który przecież płaci za to) nie wie nigdy o ile Mb/s i za ile Gb mu ograniczą prędkość, bo to zależy od jakiegoś widzimisię operatora. Gdyby to wszystko było takie oczywiste to nie byłoby tylu ludzi na wszelkiej maści forach, FB itd którzy czyją sie pokrzywdzeni. Nie wiem tylko kiedy PC i Plus to zrozumieją, bo ja na pewno nie przedłużę z nimi umowy. Jest to działanie obliczone na szybki efekt i zysk. Zły PR za nimi idzie, rozlewa się po całym internecie i zanim się oglądną będą mieli spadek klientów czego oczywiście im życzę :-)
vang
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-26, 18:49
Lokalizacja: MK

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: vang »

Ja się już o nic nie spieram, pogodziłem się z tym faktem (bo na rozwiązanie umowy za późno). Za to dowiedziałem się że jeśli chodzi o lejek, to nie jest on zależny tylko i wyłącznie od ilości pobranych danych, lejek nakładają na ludzi którzy w krótkim czasie pobierają dużo danych (obciążając znacznie nadajnik), np ściągniesz sobie 1 grę z steama (15 GB) przy maksymalnej prędkości (20 mbps po wyczerpaniu podstawowego pakietu). Wychodzi na to że jak pobierasz dane z małą prędkością to jest ok oO i lejka nie ma. System zakładający lejek jest zautomatyzowany i wybiera użytkowników którzy ściągają dużo danych w krótkim czasie. Już przeprowadziłem odpowiednie modyfikacje i wprowadziłem ograniczenie na routerze dla każdego użytkownika po 2-5 mbps (w zależności od potrzeb), taka prędkość w zupełności wystarcza do przeglądania storn/oglądania filmów ( z filmami był największy problem, bo gdy użytkownik włączył ładowanie to czy chciał oglądać cały film czy tylko kawałek to i tak film ładował się z prędkością bez ograniczeń i ściągał dużo danych - czasami niepotrzebnie). Zobaczymy w nowym okresie rozliczeniowym jak ów system się sprawdzi, na pewno nie obciąży nadajnika tak jak to miało miejsce wcześniej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: matek451 »

Naczytałeś się bajek, nie ma żadnych jasnych reguł działania FUP. Gdyby były to operator by je ujawnił i sformułował w regulaminie. Początkowo użytkownicy pobierali po 200-300GB bez lejka i FUP. Obecnie FUP działa już po 30-50GB. Pod przykryciem FUP Polkomtel limituje ilość danych w Power LTE, to nie ma nic wspólnego z obciążeniem BTS-a.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: ja.michal »

Przemak pisze:nie wie nigdy o ile Mb/s i za ile Gb mu ograniczą prędkość
Teoretycznie wie. Na pewno po przekroczeniu limitu podstawowego dla danego planu taryfowego.
vang pisze:Wychodzi na to że jak pobierasz dane z małą prędkością to jest ok oO i lejka nie ma.
Sprawdzałeś czy godziny również mają znaczenie. Np. czy pobieranie czegoś dużego, ale tylko o 3-4 w nocy coś zmienia? Pytam o to bo np. w nowym regulaminie u Playa (nie Plusa) wychodzi na to, że godzina ma znaczenie.
vang
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-26, 18:49
Lokalizacja: MK

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: vang »

Nie mam pojęcia jeśli chodzi o godziny nocne (od 01:00 do 7:00) - CP ma pakiet nocny(płatny - 2,90 PLN) 100 GB więc pewnie to też sobie liczą u ludzi bez pakietu (swoją drogą 2,90 za 100 GB to dość danio, nie zaszkodzi aktywować). Wszystko będę testował od 11stego. Moi zdolni bracia nawet na limicie 1 mbps zdołali w ciągu tygodnia nabić 20 GB+ oO - jak ? - (wg tego co podaje CP na wykazie na stronie ICOKu).
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: ja.michal »

vang pisze:Moi zdolni bracia nawet na limicie 1 mbps zdołali w ciągu tygodnia nabić 20 GB+ oO - jak ? -
Teoretycznie z taką prędkością w ciągu tygodnia można ściągnąć ponad 75 GB. :hyhy:
vang
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-26, 18:49
Lokalizacja: MK

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: vang »

Zapomniałem dodać, Pakiet Nocny (100 GB) działa TYLKO w HSPA+ (3G).
zurdar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2014-11-02, 07:49
Lokalizacja: Oława

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: zurdar »

Niestety, ale chyba nielimitowego internetu mobilnego się nie doczekamy. Jeszcze niedawno w regulaminie Play był zapis że lejek mogą założyć po 200GB a ostatnio zmienili go na 100GB. Wprawdzie podobno nie działają tak po chamsku jak PLUS/CP, ale nie miałem się jeszcze jak o tym przekonać. W zeszłym okresie rozliczeniowym wyszło mi 170GB, ale obowiązywał jeszcze stary regulamin. Teraz, przy nowym regulaminie, w połowie okresu mam już 90GB więc niebawem się przekonam jak to wygląda.

P.S. A tak po prawdzie zapis "brak limitu danych" jest absurdalny. Limit jest zawsze a jedynie jego wielkość jest zależna od dostępnej prędkości.
Pozdrufka,
Żurek
Huawei E3272 Mod1.4 + TP-Link WDR4300 (OpenWRT BB)
vang
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-26, 18:49
Lokalizacja: MK

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: vang »

Od wczoraj CP zafundował mi 0.5 mbps łącze. Dzis już mam play na kartę (w routerze od CP) - LTE darmowe na 30 dni i 100 GB jako limit na lejek 2mbps (a cena to już śmiech na sali xD 25 pln miesięcznie wychodzi).
zurdar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2014-11-02, 07:49
Lokalizacja: Oława

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: zurdar »

vang pisze:Od wczoraj CP zafundował mi 0.5 mbps łącze. Dzis już mam play na kartę (w routerze od CP) - LTE darmowe na 30 dni i 100 GB jako limit na lejek 2mbps (a cena to już śmiech na sali xD 25 pln miesięcznie wychodzi).
A z tych zapłaconych już 25zł 10zł możesz przeznaczyć na noce bez limitu jeżeli chcesz dużo ssać. :-)
Pozdrufka,
Żurek
Huawei E3272 Mod1.4 + TP-Link WDR4300 (OpenWRT BB)
vang
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-26, 18:49
Lokalizacja: MK

Re: Lejek LTE Cyfrowy Polsat i Plus

Post autor: vang »

I wszystko mniej więcej jasne. Co do limitów to liczy się tylko ilość pobranych danych.
50 GB - prędkość 10 mb, 60 - 65 GB - 5 MB, 70 GB - 2 mb, 75-80 GB - 1 mb (do 95 GB jest 1 mb później nie wiem). Pakiet podstawowy mam 30 GB, 20 gb ponad pakiet i mamy pierwsze "poza reklamowe" ograniczenia transferu. W Play na kartę nie zauważyłem żadnych lejków (pobrałem ponad 100 GB), LTE w Play nie działało raz przez 15 min w ciągu miesiąca, CP miał awarię 3 razy (2-3 godzinne), nie wiem jeszcze czy to kwestia BTSów ale Play wydaje się działać szybciej (strony się błyskawicznie ładują, w CP trzeba chwilę poczekać). Plus/CP sami sobie strzelili w kolano (wolą zarobić raz niż mieć stałych klientów), nigdy już nic u nich nie wezmę, znajomym także odradzam, a te kilkanaście miesięcy jakoś przemęczę.
ODPOWIEDZ