Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
michk17
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-09-28, 18:17
Lokalizacja: Zamość

Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: michk17 »

Witam, mam lte w Play, na routerze/modemie D-Linka DWR-921 postawionym na oknie, download osiągał mi pułap 14,55 Mb/s, upload 6-7 Mb/s. Naczytałem się tu opinii, że na zewnętrznej antenie prędkości mogą być znacznie szybsze i kupiłem najbardziej polecaną antenę Sorensen Dual MIMO 1800 z 4m kablem. Zamontowałem ją na kominie w kierunku BTSa Play na ul. Szczebrzeskiej 41 i okazało się, że DL nie przekracza mi 12 Mb/s... co zrobiłem nie tak? Modem łapał innego BTSa? Mieszkam pod Zamościem, dokładnie Skokówka, sam początek ul. Targowej
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: ja.michal »

Upload skoczył ci dwukrotnie w porównaniu do tego co napisałeś. Druga sprawa to upload chyba jest w Play przycięty.
michk17
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-09-28, 18:17
Lokalizacja: Zamość

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: michk17 »

Zrobiłem świeży test chwilę temu (ok północy) DL=18,6 Mb/s UP=22,2 Mb/s, nie jest źle,zwłaszcza zaskoczony jestem tym uploadem, ale mówiąc szczerze po tej antenie spodziewałem się znacznie czegoś więcej. Do BTSa na który mam ustawioną antenę mam ok 2,2 km, jutro spróbuję ją przestawić na inny, w mieście, do którego mam 2,8 km.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: krystianb »

michk17 pisze:ale mówiąc szczerze po tej antenie spodziewałem się znacznie czegoś więcej.
:facepalm: Z pustego i Salomon nie naleje. Jakie masz parametry bez podpięcia anteny. Jak stacja jest porządnie obciążona to żadna antena nie pomoże.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
michk17
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-09-28, 18:17
Lokalizacja: Zamość

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: michk17 »

Właśnie nie bardzo wiem jak sprawdzić te parametry :niepewny: , topnetinfo chyba nie bardzo się nadaje, bo mój modem/router jest podpinany przez kabel sieciowy,a nie przez usb
Sprawdziłem jeszcze przed snem o 1 w nocy: DL=23,7 UP=20
Graba11
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2014-08-24, 12:52
Lokalizacja: Zembrzus Wielki

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: Graba11 »

Zaloguj się na router i w którejś zakładce będzie sygnał. W play upload jest przycięty na 20 Mb/s.
michk17
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-09-28, 18:17
Lokalizacja: Zamość

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: michk17 »

Mam tam tylko siłę sygnału w kreseczkach i jest ich 5 (chyba na 5 możliwych), ale żeby sprawdzić z którym BTSem się łączę to nie widzę takiej opcji żeby móc odczytać CID oraz LAC. Na uploadzie mi akurat mało zależy,pewnie jak większości, download by się wyższy przydał :/
Graba11
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2014-08-24, 12:52
Lokalizacja: Zembrzus Wielki

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: Graba11 »

Ale przy kreskach jakaś siła sygnału powinna być? U mnie plus działa podobnie jak u Ciebie z w ciągu dnia 5~10/30 a na starterze LTE z play 37/20 całą dobę praktycznie. Wszystko zależy od obciążenia BTS liczby klientów etc. (jak to mówią na infoliniach "taka jest charakterystyka fal radiowych :D). Nie ma ogólnie możliwości sprawdzenia z którym BTSem się łączysz możesz to oszacować na podstawie map btsearch i tyle. Popatrz jak masz ustawioną antenę i który możesz łapać nadajnik.
michk17
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-09-28, 18:17
Lokalizacja: Zamość

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: michk17 »

Obrazek nie ma wskazania liczbowego siły sygnału. Sprawdzam jak chodzi na innym ustawieniu anteny
Graba11
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2014-08-24, 12:52
Lokalizacja: Zembrzus Wielki

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: Graba11 »

Hm a nie ma tam jakiejś zakładki diagnostyka i coś o stanie sieci bezprzewodowej? Musi się dać sprawdzić siłę sygnału ponieważ kreski prawdopodobnie odwzorowuja RSSI a żeby optymalnie ustawić antenę przydało by się sprawdzić RSSP i bardzo istotny parametr RSSQ.
nefczibaku
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-01-29, 22:16
Lokalizacja: grodzisk maz

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: nefczibaku »

W tym modelu nie ma innej opcji - to jest jedyna, dostępna informacja. Dzwoniłem nawet w tej sprawie do dlinka; kreski zasięgu i koniec.
michk17
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-09-28, 18:17
Lokalizacja: Zamość

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: michk17 »

No to się nie popisali jeśli o to chodzi...
Jeszcze jedna dziwna rzecz - do godziny 17:10 net chodził ok 22-24 mb na DL, a po tej godzinie drastycznie spadła prędkość (siła sygnału taka sama-max) do ok 7mb/s - obciążenie sieci może aż tak drastycznie obniżać prędkości?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: krystianb »

michk17 pisze:do godziny 17:10 net chodził ok 22-24 mb na DL, a po tej godzinie drastycznie spadła prędkość
Dzieci wesoło wróciły ze szkoły.
michk17 pisze:obciążenie sieci może aż tak drastycznie obniżać prędkości?
Bardziej też.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: darekka »

Proponuję trochę pokręcić anteną, bo z własnego doświadczenia z tą anteną 14,6 wiem, że jeśli jest ustawiona idealnie to wcale nie musi działać najlepiej(sam mam antenę ustawioną "na oko"czyli o 15stopni w prawo od BTS odległego o 5,19km i dodatkowo pochyloną w prawo od pionu). Gdy była pięknie wycelowana to ciężko było przekroczyć 30Mb/3Mb a po "korekcie" mam na Huawei E3272HiLink przy 2kreseczkach :cfaniak: (sam modem w miejscu anteny miał 20Mb/4Mb-oczywiście LAC i CID identyczne,bo sprawdzone poprzez E398)
Wynik sprzed chwili: Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
darekka
Graba11
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2014-08-24, 12:52
Lokalizacja: Zembrzus Wielki

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: Graba11 »

To nie jest reguła ja mam idealnie ustawioną, 13 km do nadajnika i teraz mam podobne prędkości do Ciebie ale rano tak jak masz te testy o 7 to ja mam ponad 40 Mb/s.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: darekka »

Graba11 pisze: 13 km do nadajnika .
z tej odległości to mnie nie dziwi, że "idealnie" jest ustawiona.W końcu odchylenie o kilka stopni to z tej odległości niezła różnica w miejscu celowania. Ale w przypadku 2,2km jak u autora to może coś dać(choć wcale nie musi jeśli dosył jest lichy do stacji).
Stacja ta wg.UKE ma dosył przep. 105 105 Mb/s i dalej podaje przep. 90 90 Mb/s skoro jest w dużym mieście jakim jest Zamość to może być wysycona(w końcu Play dał "nielimitowane" HSPA i LTE).Jeśli tak jest w rzeczywistości(spadki prędkości wieczorem to potwierdzają) to jak wspomniano "z pustego..."
darekka
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: ja.michal »

michk17 pisze:Właśnie nie bardzo wiem jak sprawdzić te parametry :niepewny:
To niestety, ale nie możesz pisać, że ustawiłeś antenę. ;)
darekka pisze:(sam mam antenę ustawioną "na oko"czyli o 15stopni w prawo od BTS odległego o 5,19km i dodatkowo pochyloną w prawo od pionu)
Bo sygnał jak sygnał (RSCP) ważny, ale równie ważne jest tłumienie (Ec/Io) czyli im mniejsze tym lepiej.

Na "oko" ustawianie anteny jest może i dobre, ale nie będzie dokładne i będzie więcej szczęścia niż ustawiania jeżeli się trafi jak trzeba.
Graba11
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2014-08-24, 12:52
Lokalizacja: Zembrzus Wielki

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: Graba11 »

W LTE to jest RSSP i RSSQ. I tutaj RSSQ jest kluczowe ponieważ lepszy sygnał przy gorszym RSSQ pogorszy transfer. Ale dla autora to mało istotne ponieważ może sprawdzić tylko kreski zasięgu..
Ostatnio zmieniony 2014-09-29, 18:37 przez Graba11, łącznie zmieniany 1 raz.
michk17
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-09-28, 18:17
Lokalizacja: Zamość

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: michk17 »

Dziś jak przesuwałem antenę (nakierowana na BTS Szczebrzeska 41 gdzie jest najbliżej) to 24 mb/s na DL nie przekroczyłem, jutro jeszcze się pobawię w ustawianie, zobaczymy co wywalczę.
darekka - rzeczywiście możesz tu mieć rację z tym wysyceniem. A tak btw - gdzie można sprawdzić przepustowość stacji bazowych?

A co do ustawienia - korzystałem z btsearch.pl ustawiałem antenę "na oko",ale najdokładniej jak potrafiłem (bliskość ulic ułatwia mi ustawienie).
Graba11
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2014-08-24, 12:52
Lokalizacja: Zembrzus Wielki

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: Graba11 »

Oto mój wynik
Obrazek
z przed chwili. Lokalizacja Zembrzus Wielki woj. Mazowieckie nadajnik 13 km Przasnysz. Niskie obciążenie BTS pozwala na takie osiągi po włożeniu karty plusa nie wyciągam 1 Mb nawet... Parametry sygnału dla PLAY
Obrazek
Dla plusa mam jeszcze lepsze a prędkości zerowe więc wszystko opiera się niestety o przeciążone sieci i ciągłe dopychanie nowych klientów.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: darekka »

Aby sprawdzić co piszczy w pozwoleniach radiowych(lokalizacja BTS i dosył do nich) potrzebujesz Google Earth i bazy BTS oraz Lini radiowych do pobrania z: LINIE- http://www.btsmap.one.pl/uke/linie/ ,BTS- http://www.btsmap.one.pl/uke/bts/ (pobierasz najnowsze). Następnie wczytujesz je poprzez PLIK i OTWÓRZ,ustawiasz co chcesz widzieć i gotowe :cfaniak: . Bazy linii i bts pojawiają sie w okolicach 10dnia miesiąca(w tym była spora obsówa ze strony UKE).
darekka
michk17
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-09-28, 18:17
Lokalizacja: Zamość

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: michk17 »

Dzięks! a tak z ciekawości pogrzebałem nieco w necie w poszukiwaniu czegoś a'la DVB-T finder (appka na androida do dokładnego wyszukiwania nadajników względem naszej pozycji) z tym,że z lokalizacją BTS-ów i znalazłem coś takiego wydaje mi się,że może mi to co nieco pomóc (mam tablet z lte),zwłaszcza,że wg autora-ma się niebawem pojawić azymut btsów: https://play.google.com/store/apps/deta ... land&hl=pl
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: varico »

darekka pisze:Aby sprawdzić co piszczy w pozwoleniach radiowych(lokalizacja BTS i dosył do nich) potrzebujesz Google Earth i bazy BTS oraz Lini radiowych do pobrania z: LINIE- http://www.btsmap.one.pl/uke/linie/ ,BTS- http://www.btsmap.one.pl/uke/bts/ (pobierasz najnowsze). Następnie wczytujesz je poprzez PLIK i OTWÓRZ,ustawiasz co chcesz widzieć i gotowe :cfaniak: . Bazy linii i bts pojawiają sie w okolicach 10dnia miesiąca(w tym była spora obsówa ze strony UKE).
P4 Sp. z o.o.

przep. 183 183 Mb/s, pasmo 32.277 33.089 GHz
Co to oznacza?
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: darekka »

Oznaczo to, iż dany BTS ma możliwość obsłużenia klientów z taką maksymalną prędkością jaką ma radiolinię. Więcej tu: http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic.php?t=46117
darekka
michk17
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-09-28, 18:17
Lokalizacja: Zamość

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: michk17 »

Ja już się pochlastam, 2 zgłoszenie poszło do Play'a. DL mi spadł do max 11Mbps (aż wysiedziałem do 3 w nocy,żeby sprawdzić przy jak najmniejszym obciążeniu sieci) a zwykle 7-9 i żadne próby przestawiania anteny nie dają rezultatu. Na UP hula (praktycznie non stop) 20-21 Mbps, dziwne to niesamowicie. Czemu wcześniej łapał 24 na DL, a teraz taki dramat, ot zagadka
mazut
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2014-09-26, 12:53
Lokalizacja: Małopolska

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: mazut »

moze studenty jakies obciazaja siec ;)
michk17
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-09-28, 18:17
Lokalizacja: Zamość

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: michk17 »

"Odnotowałam, że kierunek na który skierowana jest Pana antena charakteryzuje się większym obciążeniem. " - ot i odpowiedź Play. Zasugerowała przestawienie na inne BTS-y, na których net chodził jeszcze gorzej...bomba-i na co mi ten Sorensen
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Problem z anteną Sorensen Dual MIMO 1800

Post autor: darekka »

Antena nie zginie, a może się przydać-jak nie do Play to do innego operatora. A co do obciążenia BTS to nic nie poradzisz nawet jeśli byś w nim "zamieszkał"-z pustego to i Salomon nie naleje.
darekka
ODPOWIEDZ