Problem z Grupą Domową oraz ad-hoc

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Fibby
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2014-10-24, 14:16
Lokalizacja: mam wiedzieć

Problem z Grupą Domową oraz ad-hoc

Post autor: Fibby »

Chciałabym bez kombinacji z nośnikami pamięci przesyłać z dwóch domowych laptopów pliki. Na początku wpadłam na pomysł zrobienia sobie sieci typu ad-hoc. Wszystko pięknie szło według poradnika, aż utknęłam w momencie, w którym moja sieć ma status publicznej i za nic nie da się zmienić jej na domową i umożliwić przesyłanie plików. Dodatkowo problem z brakiem dostępu do Internetu na obu laptopach (oba to Windows 7).

Prawie (!) udało mi się rozwiązać ten problem tworząc grupę domową. Sytuacja wygląda następująco:

Z poziomu KOMPUTER-1 klikając na folder Sieć/KOMPUTER-2 wyświetla się komunikat: System Windows nie może uzyskać dostępu do KOMPUTER-2

W folderze Grupa domowa owszem, jest KOMPUTER-2, ale jakby puste pliki o dziwnych ikonach.

Na drugim laptopie (KOMPUTER-2) nie ma problemu z przeglądaniem zawartości udostępnionych folderów od KOMPUTER-1 (Komputer/Sieć/KOMPUTER-1/Users-udział).

Oba laptopy są "sprzężone" i połączone z tą samą siecią bezprzewodową. Na "mapie" oba laptopy są widoczne dla siebie. W /zaawansowanych ustawieniach udostępniania/ wszędzie są zaznaczone pozwolenia, także w /ustawieniach grupy roboczej/ wszystkie biblioteki są pozaznaczane. Bawiłam się także we właściwościach konkretnych folderów, ale to nic nie pomogło.

Przeczytałam kilkadziesiąt forów i po kilku godzinach zdesperowana piszę tutaj. Jeśli temat jest w niewłaściwym miejscu to proszę o przesunięcie.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z Grupą Domową oraz ad-hoc

Post autor: Jo_gurt »

Po pierwsze - jeśli łączysz się z AP to tryb ad-hoc nie jest dla ciebie. Zostaw go w spokoju.
Po drugie - udostępniłaś jakiś folder na obydwu laptopach?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Grupą Domową oraz ad-hoc

Post autor: YaHooo »

Po trzecie czy te komputery mają takie same systemy operacyjne? Ja czasem mam taki problem z kombinacją Win XP Win 7. W sytuacji przeglądania z poziomu Windows 7 zasobów Windows XP udostępnianie działa. Jednak jeśli chcę wejść z poziomu XP'ka na zasoby Windows 7 mam taki problem.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z Grupą Domową oraz ad-hoc

Post autor: ja.michal »

Po czwarte w przypadku Windowsa 7 najprawdopodobniej będzie trzeba stworzyć jakieś konto na komputerze, który będzie udostępniał folder i wg danych tego konta zalogować się na drugim komputerze (do tego udostępnianego folderu przez sieć).

Tak w ogóle to proponowałbym użyć kabla sieciowego (RJ45). Będzie dużo szybciej. Po WiFi przesyłanie będzie trwało dość wolno.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Grupą Domową oraz ad-hoc

Post autor: YaHooo »

ja.michal z tego co kojarzę to wystarczyło by włączenie konta gościa oraz wyłączenie opcji wymagającej podania hasła (jest gdzieś tam w opcjach udostępniania w Panelu Sterowania) na 7-ce. U mnie zazwyczaj to działa.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z Grupą Domową oraz ad-hoc

Post autor: ja.michal »

U mnie różnie. Może przez firewall, nie wiem. Zrobiłem dodatkowe konto i jest ok. Nawet nieco bezpieczniej jakby ktoś nam się w sieć wcisnął.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Grupą Domową oraz ad-hoc

Post autor: YaHooo »

Nie mam pojęcia. W ogóle dla mnie udostępnianie Win-Win jest czasem dość kapryśne i od tak sobie samo z siebie potrafi napisać "brak uprawnień". A w pracy zawsze każdemu userowi przydzielam oddzielne konto i tu nigdy problemów nie ma.

Co do bezpieczeństwa to sprawa jest jasna :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Fibby
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2014-10-24, 14:16
Lokalizacja: mam wiedzieć

Re: Problem z Grupą Domową oraz ad-hoc

Post autor: Fibby »

Odgrzebuję jeszcze raz mój temat, bo już powoli zbliżam się do rozwiązania problemu. Komputery łączą się przez zarzutu, ale z pomocą innego routera (Sagem). W moim Huawei B593 sytuacja bez zmian. Zatem problemem jest sam router. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale Sagem jest na internet "stały", kablowy, nie znam jego modelu. Co może być powodem, że Huawei nie chce łączyć dwa laptopy?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Grupą Domową oraz ad-hoc

Post autor: YaHooo »

Fibby ogólnie router może blokować połączenia pomiędzy komputerami. Jednak nie zdarzyło mi się aby w ustawieniach fabrycznych tak było. Musisz przejrzeć panel konfiguracyjny i poszukać opcji która wygląda podejrzanie.
Fibby pisze:Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale Sagem jest na internet "stały", kablowy,
To na 100% nie ma znaczenia.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
XanPL
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 242
Rejestracja: 2012-06-19, 12:10
Lokalizacja: Legionowo

Re: Problem z Grupą Domową oraz ad-hoc

Post autor: XanPL »

Wejdź do Panel sterowania\Centrum sieci i udostępniania

zobaczysz tam coś takiego jak Sieć (Sieć publiczna) albo Sieć (Sieć Prywatna) po prawej stronie ekranu, po lewej powinie być przycisk dostosuj i tam można zmieniać te opcje.
CYBERTECH Antena Dualna LTE/4G 15dBi MIMO + Huawei E5186s-22a
1x Ubiquiti UniFi UAP 1x UniFi AP-AC v2
ODPOWIEDZ