D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zatharos
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2013-09-22, 19:15
Lokalizacja: Polska

D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: Zatharos »

Witam. Jestem abonentem orange CDMA i kończy mi się umowa. Dostałem propozycję jej przedłużenia jednak na śmiesznych warunkach, więc po sprawdzeniu ofert planuję zmianę operatora na Play za 49,99 bez urządzenia, oferta bez limitu. Potrzebuję pomocy w doborze urządzenia z WIFI, oraz anteny kierunkowej (sygnał u mnie zawsze słaby 2-3 kreski jeżeli chodzi o zwykłe modemy na usb - teren leśny a internetu używam dosyć dużo, również do gier tylko na CDMA nie we wszystko da sie grać..).

Znalazłem ciekawą ofertę modemu D-LINK DWR-923 mającego wejście na antenę i obsługującego karty bez konieczności podłączania do niego jeszcze modemu.
http://allegro.pl/modem-router-wi-fi-pl ... tabsAnchor

Do tego antena:
http://allegro.pl/mocna-antena-huawei-l ... 92627.html

Czy to dobry wybór? Czy może da się lepiej i taniej?

Do BTS mam około 4km w linii prostej przez kilometr lasu, reszta pola. Czy na tym BTS pomiędzy miejscowościami Karszanek a Osiek będę miał HSPA+ w roamingu? Z góry dzięki i pozdrawiam :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19173
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Podaj lokalizację zamiast samemu kombinować. Play nie korzysta z roamingu w taryfach internetowych
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: wojteks »

Zatharos pisze: taniej?
Taniej to nie bardzo się już da, natomiast pamiętaj że ten router nie obsługuje LTE1800 a takie jest obecnie u nas używane.
Nie pomagam na PW!
amrowek
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-11-20, 09:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: amrowek »

zamiast tej anteny co podałeś to jesli już to
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html

modemorouter jak juz to Huawei B593s-22
lub
Huawei E3372 hilink
i router TP-L WDR3600 lub 4300
ewentualnie D-link DWR-116( ale nie wim czy warto)

jesli nie potrzeba routera to hm taniej się też nie da , ot po prostu takie ceny sa
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19173
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Co gorsza nie działa też z UMTS900. Kolega kombinuje sam z Play a w tamtym rejonie nie brak lasów no i zasięg tego operatora nie powala, jedynie wiec szansa na 3G na UMTS900 ze Skórcza. Ale bez podania dokładnej lokalizacji to wróżby. Dalsza taka twórczość w doborze operatora, routera no i anteny raczej skończy się źle. Obym się mylił. Koledzy polecanie jakiejkolwiek anteny bez podania lokalizacji jest bezsensowne. No i budżet.
Zatharos
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2013-09-22, 19:15
Lokalizacja: Polska

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: Zatharos »

Lokalizacja: Wierzbiny

Aktualnie odbieram CDMA z BTS w Kasparusie. Najbliżej mam do BTS w karszanku no i ukształtowanie terenu jest dużo lepsze. Ze Skórcza na internet nie mam co liczyć bo to miasteczko jest dosyć daleko położone i jeszcze w dole. Sygnał musiał by iść cały czas przez las.

Budżet na sprzęt do 350zł.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19173
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Tak jak przypuszczałem, wszystkie wybory, których dokonałeś sa nietrafione. Począwszy od wyboru Play, kto ci go doradził? U siebie wg. mapy ich zasięgu nie masz Play. Zasięg UMTS900 kończy się około 1km. od ciebie. Oczywiście z BTS-a UMTS900 Play w Skórczu. Można popróbować na modemie/routerze z UMTS900 i antenie ATK-20 na 900MHz ale gwarancji nie ma , teren leśny. Na wybór sprzętu opuszczę zasłonę milczenia, nie dla ciebie. Wypowiadaj umowę na CDMA i negocjuj z DUK Orange nową umowę na FreeNet. Szansa na rabat 30% i większy o 40% limit w umowie ze sprzętem na 2 lata. W Orange masz szansę na 3G i UMTS900. Potrzebny router z obsługą UMTS900 i antena na 900MHz. Zasięg z BTS-a NetWorks UMTS900 w Karszanku. Z niego też zasięg w T-Mobile. W Karszanku jest też BTS UMTS900 Aero2 zapewniający zasięg w 3G Plusa/CP. Niestety ale wybór Play najgorszy. Router DWR-923 nie obsługuje UMTS900 , na którym masz zasięg w Orange, T-mobile i Plusie/CP. Antena to wielozakresowy szmelc zbędny przy takich trudnych lokalizacjach jak twoja.
Zatharos
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2013-09-22, 19:15
Lokalizacja: Polska

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: Zatharos »

Dzięki wielkie wszystkim za rady, które dotąd otrzymałem :)
Nie wiedziałem po prostu, że PLAY nie oferuje usług internetowych w roamingu. Nie doczytałem. Orange odpada, ponieważ te ich lejki powodują, że internet jest nie do użytku, więc wybór pada na plusa głównie ze względu na to, że udało mi się przekonać ojca że weźmie umowę na siebie (ma już tam telewizję i telefon co da nam zniżkę 50% na internet w pakiecie smartdom).

Pytanie teraz które urządzenie z ich oferty wybrać (rozważam nad Huawei B593s-22 LTE (router) a Zestaw D-Link DWR-116 + Huawei E3372, które wymienił kolega wyżej). Tylko wyżej podana antena jest chyba pod 1800MHz a do mnie musi być coś takiego? http://www.cybertech.com.pl/p90,antena- ... fme-z.html czy wystarczy słabsza http://www.cybertech.com.pl/p89,antena- ... fme-z.html ? Do BTS w sumie nie jest daleko, kiedyś go było widać z dachu, tyle, że teraz las troszeczkę podrósł.
Ostatnio zmieniony 2014-11-29, 12:21 przez Zatharos, łącznie zmieniany 1 raz.
amrowek
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-11-20, 09:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: amrowek »

najlepiej napisz do cybertecha i tam dobiorą ci odpowiednia antenę nie kombinuj
B593s-22 chociaz jak zmienia się czestotliwości LTE to nie wiem jak z tym będzie
jeśli łapiesz Plusa to dowiedz sie czy nie dają LTE tam u ciebie bo na BTS nie będzie tego widać najlepiej w BOK-u
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19173
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Wybór anteny prawidłowy, ATK-20 pracuje na 900MHz, do tego konektor http://www.cybertech.com.pl/p33,konekto ... fme-m.html Oczywiście bierz B-593s-22. W ofercie 25GB za 59,90 kosztuje 3 zł. W SartDom zapłacisz 29,95zł /m-c. Dodatkowo aktywuj od razu pakiet nocny 100GB na 3G. Masz 7 dni na test tego internetu. Nie oczekuj cudów, BTS UMTS900Aero2 w Karszanku może być mocno obciążony, brak innych w pobliżu. Ale to dopiero po testach. Dobrze by było gdybyś miał już do nich antenę. Przetestujesz na tym zestawie też 3G Orange. Z góry bym nie zakładał rezygnacji z tego operatora. Tym bardziej, że z DUK po złożeniu wypowiedzenia można uzyskać rabat 30% na abonament i 40% większy limit w umowie na 2 lata ze sprzętem. No i w Orange noce są bez limitu. Oczywiście nie stosuj się do rad poprzednika i nie dzwoń do BOK Plusa. Szkoda czasu i pieniędzy na telefony. To ostatnie miejsce gdzie możesz szukać porady dotyczące zasięgu i internetu Plusa. Zasięgu LTE w Plusie nie masz i w najbliższej przyszłości nie będziesz miał. Najbliższy BTS LTE1800Mobylandu w Skórczu ale las robi swoje. Dopiero ewentualny LTE800 może do ciebie dotrze ciebie dotrze.
Zatharos
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2013-09-22, 19:15
Lokalizacja: Polska

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: Zatharos »

No tak tylko w teorii będę miał do 21Mb/s?. Przy wyborze SmartDom za 34,95zł po wykorzystaniu limitu zakładają blokadę do 20Mb/s także chyba nie odczuję tej różnicy z limitem lub bez niego a BTS raczej tak przeciążony nie będzie, ponieważ nie jest to jakoś przeludniona okolica i wszyscy mieszkający po za lasem już od kilku lat nie używają mobilnego internetu. U mnie niestety nie ma na razie innej możliwości.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19173
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Ale jaki blokadę 20Mb/s? Ty w ofercie ze SmartDom za 34,95 będziesz miał 30GB( oferta internetowa, w salonie 25GB) limitu i dostaniesz od razu lejek 32kb/s czyli w praktyce zostaniesz odcięty od internetu. tak działa ta oferta na 3G Plusa, który jest u ciebie. Ten lejek 20Mb/s to w ofercie z LTE Plusa, który do ciebie nie dociera. Jeśli chodzi o BTS UMTS900Aero2 to nie bądź taki pewien. Na tym terenie ta sieć jest bardzo uboga i moze być róznie. Posiadając antenę na 900MHz i ten router z Plusa możesz spróbować połączyć się z UMTS900 Play w Skórczu . Wystarczy kupić starter internetowy Play i ustawić antenę ATK-20 na ten kierunek. Nic nie ryzykujesz a jakieś szanse są.Ja bym próbował. Jak widać antena na 900MHz jest kluczowa w twojej lokalizacji niezależnie od wyboru operatora.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: ja.michal »

Nie wiedziałem po prostu, że PLAY nie oferuje usług internetowych w roamingu.
Oferuje, ale nie są to umowy stricte internetowe, a głosowe, w których internet jest traktowany jako dodatek.
matek451 pisze:możesz spróbować połączyć się z UMTS900 Play w Skórczu . Wystarczy kupić starter internetowy Play i ustawić antenę ATK-20 na ten kierunek. Nic nie ryzykujesz a jakieś szanse są.
Jaki dystans? Nie jest to miarodajne, a np. u siebie łapię sygnał Orange z 12 km przy 900 MHz w kiepskim terenie. U Playa jest taki plus, że oferta bez limitu obowiązuje również we własnej sieci 3G.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19173
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Odległość około 7-8 km tylko po drodze z 6km Borów Tucholskich. fajne miejsce ale z zasięgiem internetu kiepsko. Mimo to warto popróbować z Play i 3G bez limitu.
Zatharos
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2013-09-22, 19:15
Lokalizacja: Polska

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: Zatharos »

Jak to? Przecież w ofercie Plusa SmartDom od abonamentu 34,95+ nie ma już dopisku LTE przy "po wykorzystaniu pakietu danych" czyli po wykorzystaniu danych dostanę lejek do 20Mb/s niezależnie czy złapię hspa+ czy lte. Tylko słyszałem, że plus i tak lubi odciąć od internetu jak ktoś za dużo korzysta :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19173
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Proponuję dokładnie zapoznać się z regulaminem http://www.plus.pl/documents/16/1109470 ... 11_201.pdf i lekturę http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?f ... start=7710
Dantem
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-04-04, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: Dantem »

Zastanawiam sie nad zakupem tego routera. Martwi mnie natomiast mala ilosc pasm ktore on obsluguje. Jestem skazany na Orange czy ten router sprawdzi sie w tej lokalizacji GPS 51.1757.99N 214304.79 E. Wieś Krzywda :-) obok Przyłęk wojewodztwo mazowieckie. Testowalem b593s-22 i dzialal niezle , ponad 10MB/s. Niestety jest on zbyt drogi. W tej chwili korzystam z CDMA ale zlozylem wypowiedzenie i DUK mi dal dobra oferte. Prosba o rade.
Domyslam sue ze polaczenie modemu na usb z routerem bedzie gorzej lapac zasieg. A ten dwr-923 jest dosc tani i oblsguje LTE . Co prawda teraz nie bedzie chodzic ale w przyszlosci...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: wojteks »

Dantem pisze: ponad 10MB/s
Nie możliwe w Orange, może 10Mbps?
Dantem pisze:A ten dwr-923 jest dosc tani i oblsguje LTE
Ale nie LTE1800 które jest używane obecnie w PL.
Dantem pisze:ale w przyszlosci.
Do tego czasu to może trzeba będzie już nowy kupić, żaden sprzęt nie jest wieczny.
Nie pomagam na PW!
Dantem
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-04-04, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: Dantem »

Poki co 3G wystarczy, b593 dal rade. Potem probowalem z dwr-921 i ten chodzil gorzej ale obslyguje chyba wiecej pasm niz dwr-923. Czy ten dwr-923 bedzie miec szanse zlapac 3g na pasmie 2100 w miejscu ktore podalem?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: wojteks »

Dantem pisze:Czy ten dwr-923 bedzie miec szanse zlapac 3g na pasmie 2100 w miejscu ktore podalem?
Tego nie wie nikt, każde miejsce jest inne.
Nie pomagam na PW!
Dantem
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-04-04, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: Dantem »

A jakis pomysl na inny sprzet?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: wojteks »

Dantem pisze:pomysl na inny sprzet?
Do 3G (umts2100) to np. Huawei B683
Nie pomagam na PW!
Dantem
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-04-04, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: Dantem »

Bardzo dziekuje za porade. Ostatnie pytanie. Co bys wybral? D-linka der-923 czy huawei b683?
Jeszcze raz dziekuje.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: ja.michal »

Dantem pisze:Czy ten dwr-923 bedzie miec szanse zlapac 3g na pasmie 2100 w miejscu ktore podalem?
Teoretycznie teren gdzie jest stacja bazowa jest 25 m wyżej od punktu, który podałeś. Nie ma przeszkód po drodze. Dodając do tego wysokość masztu stacji bazowej to może się udać. Nie sądzę jednak, że bez anteny to możliwe.
wojteks pisze: Ale nie LTE1800 które jest używane obecnie w PL.
Ale będzie LTE800. Pewnie najpierw w Plusie, prawdopodobnie od stycznia, a u reszty nie wiadomo kiedy.

Dantem, stacja ma UMTS900 i to raczej pewne. Możesz pomyśleć o jakimś starszym sprzęcie bez LTE, ale z HSPA+ 900 MHz.

Jeszcze inna opcja to zamówić antenę, zamówić router, sprawdzić czy działa. Jak działa to ok, jak nie to i tak masz 10 dni za zwrot zakupionego towaru. W tej opcji koszt to tylko przesyłka jeżeli byś zwracał. Antena nie może mieć śladów montażu (porysowania i takie tam). To samo router. Do sprawdzenia czy coś łapie można spróbować trzymać gdzieś na oknie, balkonie, ewentualnie zabezpieczyć części jakimś plastikiem, papierem, folią. Myślę, że sobie już z tym poradzisz. ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: wojteks »

Dantem pisze:Co bys wybral?
DWR923.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19173
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: D-LINK DWR-923 + antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Zasięg Orange u ciebie zapewnia BTS UMTS900 NetWorks w Lipinach, około 2 km. Wymieniony DWR-923 się nie nadaje, nie obsługuje UMTS900. Bez anteny internet powinien działać. Na UMTS900 z HSPA+ wystarczy B-683. Jesli chciałbyś się pokusić na UMTS2100 z HSPA+DC( do 43,2Mb/s) to najbliższy BTS NetWorks UMTS2100 jest w Chotczy Górnej, około 7 km od ciebie. Można próbować na antenie panelowej 17dBi na 2100MHz i DWR-923
ODPOWIEDZ