Antenki do routera D-LINK DWR-923

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: machonis »

Cześć,
Posiadam router D-LINK DWR-923. Wszystko chodzi pięknie, mimo, że jestem oddalona o około 5km od nadajnika mam 30% zasięgu wg. tego co pokazuje mi się na stronie routera.
Wartości jakie osiągam to ok.
Download - 20Mb/s
Upload - 2Mb/s
Ping - 75ms

Nie mam do niego jednak antenek i nie wiem jakie powinnam zakupić bo też nie wiem czy to anteny Wi-fi czy te od sygnału sieci. Dla mnie lepiej by było gdyby to były anteny Wi-fi ponieważ mój dom jest tak zbudowany, że w drugim pokoju już nie ma zasięgu czyli właściwie mam zasięg tylko w jednym pokoju no i w drugim też słaby, bo słaby, ale chodzi.
Proszę o pomoc w doborze, najlepiej najtańsze i najlepsze :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: matek451 »

Ten router posiada wewnętrzne anteny WiFi. Gniazda SMA służą do podłączenia zewnętrznych anten 3G/LTE. Jeśli zasięg WiFi jest słaby należy go rozszerzyć dodatkowym AP. A wyniki na HSPA+DC z UMTS2100 przy tym poziomie sygnału niczego sobie. Ewentualna poprawa i stabilizacja sygnału na UMTS2100 za pomocą anteny zew. na 2100MHz.
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: machonis »

O kurczę, matek451 zasmuciłeś mnie teraz :( Już miałam nadzieję, że dokupię sobie jakąś antenkę i będę mieć zasięg w drugim pokoju. A dom mam niewielki więc tym bardziej smutek, że to nie działa. Na razie planuję zostawić to tak, jak jest, ale antenę zewnętrzną na dach na bank będę kupować prędzej czy później. A chciałam na to polepszenie zasięgu wydać do 50 zł. Teraz sobie zdaję sprawę z tego, że to chyba za mało, chociaż na alledrogo widzę sporo AP w tej cenie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: matek451 »

Wymiana anten zew. na mocniejsze itp zabiegi niewiele poprawiają zasięg. To półśrodek. Za 50 zł kupisz WR-740, ustawisz go jako AP. Kablem zepniesz go po LAN z DWR-923 i masz po problemie. Koszt WR-740 i kabla około 60 zł.
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: machonis »

O i to jest super informacja! A czy w tym rozwiązaniu mogę liczyć na połączenie obu routerów po Wi-Fi, a nie przez kabel? Chodzi o to, że nie bardzo mam jak puścić kabel bo musiałabym się przebić przez dwie ściany. W jakimś wątku czytałam, że jest możliwość połączenia routerów przez WPS bez kabli. Tam akurat użyto dla przykładu model WR720N więc z tego co mi się wydaje to z tym wyższym modelem też by mogło tak być. Czy się mylę?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: ja.michal »

machonis, to już lepiej zamiast WiFi i WPS użyć adapterów PLC. Tanie to jednak nie jest.

Inny sposobem, ale niekoniecznie pewny byłoby dodanie anten zewnętrznych do routera. W tym routerze za WiFi odpowiada karta mPCIe i anteny są podpięte przewodami z końcówką UF.L. Potrzebne by były dwa przewody UF.L <> RP-SMA i dwie anteny RP-SMA. Koszt pewnie koło 50-60 zł (z przesyłką) + zabawa w rozbieranie, wiercenie.

Zysk jednak może być niewielki jak zauważył matek451. Lepszy AP, ale podpięty kablem do router u postawiony gdzieś bliżej miejsca docelowego.
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: machonis »

Rozumiem wszystko. Tak więc namówię rodzinę na mały remont :) Dziękuję Wam bardzo serdecznie za pomoc chłopaki!
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: machonis »

Jeszcze mam jedno pytanie a'propo wyboru AP. Mam na zbyciu akurat teraz router Pentagram P 6331-4R. Coś czytałam o nim już na forach, ale mało się dowiedziałam. Czy dałoby radę skonfigurować go tak aby działał jako AP z moim routerem D-Linka?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: wojteks »

machonis pisze:Czy dałoby radę skonfigurować go tak aby działał jako AP z moim routerem D-Linka?
Raczej tak, WAN zostawiasz pusty, IP po stronie LAN ustawiasz na jakieś spoza puli DHCP D-Linka i wyłączasz DHCP w Pentagramie po stronie LAN, kabel od D-linka wpinasz do LAN Pentagrama, konfigurujesz WiFi i tyle.
Nie pomagam na PW!
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: machonis »

A takie pytanie czy będzie to chodzić po Wi-fi czy tylko kabel? Na razie nie mogę sprawdzić jak to będzie chodzić po kablu bo mam taki układ domu że bez wiercenia nie da rady połączyć tych routerów ze sobą.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: ja.michal »

machonis, chodzi ci o to, aby Pentagram odebrał po WiFi od D-Linka i dalej rozesłał po WiFi?
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: machonis »

Tak, dokładnie o to mi chodzi ;)
Wiem, że to może albo w ogóle nie działać, albo działać słabo ale mogłabym popróbować póki co z takim czymś jak się da :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: ja.michal »

Z tego co wiem to ten Pentagram nie ma trybu Reapeter, a i będzie to działać raczej fatalnie. Jak napisałem wcześniej, lepiej już skierować się w kierunku PLC.
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: machonis »

Właśnie w tym rzecz, że mam akurat tego Pentagrama pod ręką, nie muszę inwestować w nic i chciałam po prostu wypróbować czy polepszy mi to zasięg o te 2-3 metry. Jak kupię taki dłuższy kabel i dostanę zezwolenie na przewiercenie dwóch ścian to połączę te routery przez kabel, niezależnie czy to będzie Pentagram czy będę musiała kupić polecanego wcześniej TP-Linka.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: ja.michal »

Powtórzę się. A jak z PLC? :P
Cena parki to koło 130-140 zł z przesyłką.
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: machonis »

W PLC się nie będę bawić bo szkoda mi kasy na to :D Chciałam tanim kosztem poprawić zasięg, spróbuję popatrzeć jeszcze czy dałoby radę schować kabel w listwie bo wtedy nie będzie problemu żadnego z połączeniem routerów :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: ja.michal »

Jakie listwy masz? Drewniane?
machonis
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2014-05-21, 12:05
Lokalizacja: Dobryszyce

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: machonis »

Plastikowe, niby mają takie rynienki do chowania kabli, ale w praktyce to słabo się to sprawdza bo próbowałam schować w nich te czarno-czerwone cienkie kable głośnikowe i ciężko było odgiąć tą listwę żeby włożyć tam te kable.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antenki do routera D-LINK DWR-923

Post autor: ja.michal »

Zapewne trzeba je odkręcić/odkleić.

Tak czy inaczej masz lepsze rozwiązanie. Co kabel to kabel.
ODPOWIEDZ