Antena LTE jaką wybrać.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DamianBDG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-09, 20:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: DamianBDG »

Witam

Zwracam się do was forumowicze z prośbą o pomoc. Sytuacja wygląda następująco. Mojemu ojcu skończyła się dawno temu umowa z PLAY`em przechodząc w tryb bezterminowy. Zasięg w domu jest ogólnie mówiąc niezadowalający, co za tym idzie planujemy to zmienić.

Obecnie PLAY oferuje znacznie lepsze oferty dlatego chcemy wykorzystać maksymalnie to co będzie możliwe. Czyli preferowany "darmowy transfer w LTE"

Planujemy przejść na lepszy abonament albo z urządzeniem albo bez (prawdopodobnie bardziej opłacalną opcją będzie sam abonament plus urządzonko kupione osobno.
Wg. mapy z [url=http://]http://beta.btsearch.pl/[/url] znajdujemy się o około 3,7km (Samociążek) od nadajnika PLAY
Play (26006) ID: BYD0201
.
Możliwie najlepiej byłoby "złapać" zasięg LTE na nowym urządzeniu ale do tego celu będzie potrzebna antena zewnętrza...

Teraz pytanie do was która antena jaki HAUWEI?
Wiele jest anten wiele rodzajów ale z tego co zazwyczaj mi się rzuca w oczy to anteny panelowe i paraboliczne także którą wybrać? No i jeszcze kwestia długości kabla od anteny do modemu czy odległość rzędu 15-20 metrów będzie miało duży wpływ na moc odebranego sygnału?

Pozdrawiam
Damian
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: matek451 »

Jeśli masz umowę w Play to ja wypowiadaj w salonie i zostaw kontakt. Zadzwoni do ciebie Grupa Utrzymania Play. Można od nich dostać następujące oferty. Umowa bez sprzętu na 15 m-cy; 30GB za 24,99, 55GB za 29,99 lub bez limitu za 44,99 w tym 6 m-cy za 24,99( średnia 37 zł). Do tego noce 0-8 bez limitu. Oferta nielimitowana na 3G i LTE. Oczywiście bez sprzętu bo ten jest w Play 2-3 razy za drogi. Jesli chodzi o antenę to sprawdzona i polecana http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html
DamianBDG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-09, 20:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: DamianBDG »

Czyli mam rozumieć, że ta Grupa Utrzymania Play zadzwoni i zaoferuje mi ofertę 45zl miesięcznie z nielimitowanym dostępem 3g i LTE?? Czyli brak limitów transferu kompletny?? Aż nie chce mi się w to wierzyć. Antena anteną ale prawda jest taka że prawdopodobnie będzie potrzebny kabel 15-20m. A z tego co tu wyczytałem wiąże się to ze znacznym pogorszeniem sygnału.
Lepiej w takim razie na krótkim kablu podłączyć się pod router a potem skrętką puścić go do komputera??
Kolejna sprawa to co w razie nie możliwości wychwycenia LTE przez tą antenę?? Zwrot i szukanie nowej na 3G?
Pozostaje jeszcze kwestia zakupu modemu plus ewentualnego routera i przejściówek do takowego urządzenia? Które wybrać czym się kierować?
Chyba najważniejsze pytanie które mi się ciśnie na usta to po co w tej antenie 2 wyjścia kablowe??
Pozdrawiam
Damian
amrowek
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-11-20, 09:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: amrowek »

Ponieważ każdy modem LTE ma dwa wejścia
możesz tak WDR3600 HiLink 3372 i aktywny hub, WNDR 3700 Hilink3372
Huawei B593s-22 wybór należy do ciebie
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: matek451 »

Oferta z GU Play no-limit kosztuje średnio 37 zł na m-c. Przedłuzenie na 15 m-cy, z tego 6 pierwszych płacisz 24,99 a kolejne 9 m-cy to 44,99zł. Ta oferta jest korzystniejsza niż z salonu czy BOK. Od nich umowa 24 m-ce z tego 6x29,99 plus 18x49,99 co da średnią 45 zł . Wypowiedzenie umowy i negocjacje z GU to standardowe postępowanie jeśli chce się otrzymać najlepsza ofertę. Groźba odejścia do konkurencji robi swoje. Sprzęt kupujesz sam. Polecany router to B-593s-22 na Allegro, OLX kupisz za około 400-450 zł. BTS Play w Koronowie działa na LTE1800, UMTS2100 i UMTS900. Z odległości około 4km za pomocą anteny DUAL LTE 15dBi na 1800MHz w twoich warunkach nie powinno być problemów z LTE. W Play no limit jest też na 3G. Antenę można odesłać po testach jeśli coś nie wypali, wymienić na inną. Do B-593 jest zestaw http://www.cybertech.com.pl/p112,antena ... -b593.html kabel do 10m , wtedy zysk anteny wyniesie 10-11dBi. Router może stać bliżej anteny a dalej skrętka do komputera lub dodatkowego AP. Jaki masz duży dom, ile kondygnacji? LTE korzysta z dwóch polaryzacji stąd stosuje się antenę dualną( dwie w obudowie) i od kazdej kabel do routera/modemu LTE.Przy dobrym poziomie sygnału LTE w Play działa tak http://www.speedtest.net/my-result/3974962796
Zgrywus
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2009-12-26, 18:03
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: Zgrywus »

DamianBDG pisze: Czyli brak limitów transferu kompletny?? Aż nie chce mi się w to wierzyć.
"Bez limitu" w play to 100 GB, potem lejek.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: matek451 »

A właśnie, ze nie. Limit w Play to limit podstawowy 25GB plus 100GB dziennego. Potem możliwy lejek 2Mb/s. W moim przypadku dotychczas dostałem lejek 1 raz po około 300GB. Na RBM pobierałem i po 0,5TB bez lejka.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: ja.michal »

Do tego do limitu 100 GB nie wchodzą dane przetransferowane w ramach nocy bez limitu.
DamianBDG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-09, 20:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: DamianBDG »

amrowek pisze: WDR3600 HiLink 3372 i aktywny hub,
Rozumiem że w takiej konfiguracji podłączam Antenę zewnętrzną pod 3372 potem w hub potem w WDR3600 i dalej po kablu do komputera i internet śmiga i wszystko jest dobrze?
B593
to troszkę za drogi router jak na obecne moje możliwości.
Zgrywus
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2009-12-26, 18:03
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: Zgrywus »

matek451 pisze:Limit w Play to limit podstawowy 25GB plus 100GB dziennego.
Czyli co? 25GB podstawa i 100GB na dzień? To jest ten "no-limit"?
ja.michal pisze:Do tego do limitu 100 GB nie wchodzą dane przetransferowane w ramach nocy bez limitu.
To da się do opcji "no-limit" dokupić noce bez limitu?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: ja.michal »

Zgrywus pisze: To da się do opcji "no-limit" dokupić noce bez limitu?
Niektóre oferty abonamentowe tak mają. Jak jest dokładnie w prepaid to nie wiem.
amrowek
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-11-20, 09:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: amrowek »

Tak dobrze kombinujesz DamianBDG
najlepiej wszystko podłączyć a dopiero później włączyć do zasilania (najbezpieczniej)
a ha tylko ze w WDR3600 trzeba wgrać Gargoyle PL
tu wszystko opisane
http://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl
aktualizacja jest bardzo prosta
Awatar użytkownika
VipeRsan
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 174
Rejestracja: 2014-11-19, 14:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: VipeRsan »

matek451 pisze:A właśnie, ze nie. Limit w Play to limit podstawowy 25GB plus 100GB dziennego. Potem możliwy lejek 2Mb/s. W moim przypadku dotychczas dostałem lejek 1 raz po około 300GB. Na RBM pobierałem i po 0,5TB bez lejka.
Ale bzdury kolega opowiada. W którym miejscu jest napisane, że 100 GB to limit dzienny? Ja nie widzę nigdzie takiego zapisu. Jedynie co pisze, że to limit na okres rozliczeniowy (domyślnie miesiąc). W regulaminie jest zapis: "Operator zastrzega sobie prawo do obniżenia prędkości transmisji danych danemu Abonentowi po przekroczeniu przez niego 100 GB w danym Okresie Rozliczeniowym" - czyli może obniżyć, ale nie musi. To że kolega miał szczęście i operator potraktował to jako limit dzienny nie oznacza, że każdego tak potraktują.
amrowek pisze:Tak dobrze kombinujesz DamianBDG
najlepiej wszystko podłączyć a dopiero później włączyć do zasilania (najbezpieczniej)
a ha tylko ze w WDR3600 trzeba wgrać Gargoyle PL
tu wszystko opisane
http://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl
aktualizacja jest bardzo prosta
Lepiej Najnowsze Luci również z eko opierający się o najnowsze OpenWRT Barrier Breaker. Może ciut bardziej zagmatwane, ale stabilniejsze od starego już Gargoyle który opiera się na nie wspieranej już wersji OpenWRT Attitude Adjustment.
DamianBDG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-09, 20:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: DamianBDG »

Witajcie
Generalnie cena
WDR3600 HiLink 3372 i aktywny hub
wyniesie podobnie co
B593s-22
także po co sobie utrudniać życie
teraz moje pytanie czy to są te routery??
router z allegro
router allegro
router allegro
Polecany router to B-593s-22 na Allegro, OLX kupisz za około 400-450 z
a tutaj ceny dużo niższe myślicie, że trzeba brać póki tanie??

Rozumiem że do tego zestawu jak ktoś wcześniej napisał ta antena i wszystko będzie działać ?? antena

O limicie 100GB i lejku 2 wiem i zdaje sobie sprawę jak to będzie wyglądać

Pozdrawiam
Damian
Awatar użytkownika
VipeRsan
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 174
Rejestracja: 2014-11-19, 14:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: VipeRsan »

WDR3600 + hub USB + modem (wszystko nowe) wyniesie podobnie co router LTE (używany), ale nie bierzesz pod uwagę, że na WDR3600 w wgranym gargulcem parapetowym lub Luci dostaniesz dużo większe możliwości:
- zrobić mini NAS'a z obsługą DLNA, torrentów etc.
- dorzucenia tunera DVB-T USB i stremowania TV (tvheadend),
- dokupienia katy dźwiękowej USB i zrobienia z routera np. radia internetowego,
- podpięcia drukarki i wykorzystania routera jako serwera wydruków
- i wielu innych rzeczy (to jest Linux więc praktycznie nie ma zbyt wielu ograniczeń)

Poza tym:
WDR3600 posiada DualBand (WiFi 2,4GHz + 5 GHz), LAN 4x1Gbps + 2xUSB 2.0 (można podpiąć hub usb)

Jedyna rzecz jaką można na plus dać dla routera LTE... podłączysz i będzie za pewne bez większego bólu d... śmigać :P Z Gargoyle (prostsze, prawie tak przyjemne jak większość GUI routerów) czy z Luci niestety trzeba się lekko pomęczyć w szczególności jak nie znasz Linuxa :P
amrowek
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-11-20, 09:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: amrowek »

Jedyna wada WDR3600 że czasami jak trafi się na hm nie wiadomo co to wi-fi się wiesza na gorgulcu ale po za tym to ok nie wiem jak wypada przy nim WNDR3700 ale tam jest jeden port USB tylko
Awatar użytkownika
VipeRsan
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 174
Rejestracja: 2014-11-19, 14:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: VipeRsan »

Dlatego testuję najnowszy build oparty o wydanie Barrier Breaker (niestety na Luci), jak na razie miałem raz zwiechę (chwilową sam z tego wyszedł), ale chyba coś za dużo wtedy namieszałem.
amrowek
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-11-20, 09:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: amrowek »

Ja wyłączyłem 5MHz i jak na razie nie było zwiechy
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: onken »

Od Gargulca lepsze jest OpenWRT, sam używam ale już CC a nie przestarzały BB

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
VipeRsan
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 174
Rejestracja: 2014-11-19, 14:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: VipeRsan »

Hehehe ano zgadza się jest już CC, ale na razie nie zalecają go instalować ludziom bez znajomości linuxa ;) Jeszcze chyba nie jest uznany za stabilny z tego co kojarzę :P
It is I, Leclerc :cfaniak:
Drop z modowanym fw i sw do modemów Huawei >>TU<< (uwaga dostęp może być zablokowany przez Dropa :( )
Dysk Googlowy z modowanym fw i sw do modemów Huawei >>TU<<
DamianBDG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-09, 20:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: DamianBDG »

VipeRsan pisze:WDR3600 + hub USB + modem (wszystko nowe) wyniesie podobnie co router LTE (używany), ale nie bierzesz pod uwagę, że na WDR3600 w wgranym gargulcem parapetowym lub Luci dostaniesz dużo większe możliwości:
- zrobić mini NAS'a z obsługą DLNA, torrentów etc.
- dorzucenia tunera DVB-T USB i stremowania TV (tvheadend),
- dokupienia katy dźwiękowej USB i zrobienia z routera np. radia internetowego,
- podpięcia drukarki i wykorzystania routera jako serwera wydruków
- i wielu innych rzeczy (to jest Linux więc praktycznie nie ma zbyt wielu ograniczeń)

Poza tym:
WDR3600 posiada DualBand (WiFi 2,4GHz + 5 GHz), LAN 4x1Gbps + 2xUSB 2.0 (można podpiąć hub usb)

Jedyna rzecz jaką można na plus dać dla routera LTE... podłączysz i będzie za pewne bez większego bólu d... śmigać :P Z Gargoyle (prostsze, prawie tak przyjemne jak większość GUI routerów) czy z Luci niestety trzeba się lekko pomęczyć w szczególności jak nie znasz Linuxa :P

No właśnie chodzi o to żeby beż bólu śmigało i ma spełniać tylko jedną rolę dać możliwość połączenia się przez LTE na wsi przy pomocy routera i anteny czy te z linków się nadadzą?
MKwiatusz3K
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 304
Rejestracja: 2009-11-05, 15:48
Lokalizacja: POLSKA

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: MKwiatusz3K »

W poprzednim temacie nikt mi nie odpowiedział to się podłączę. czy antena zewnętrzna np: Cybertech musi się widziec bezpośrednio z nadajnikiem??
Czy jeśli stoją przeszkody na drodze sygnału to jest sens montowac taka antene na ścianie budynku na parterze??

Niestety nie znam nikogo kto by mial taka anteę aby to przetestowac a wydac kupe kasy na darmo szkoda trochę
amrowek
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-11-20, 09:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: amrowek »

Mam taka antenę na dachu po drodze drzewa i bloki 10 -we i po zamontowaniu anteny mam lepszy sygnał. Może jakies prześwity między blokami są albo komin jest wyższy no i mój masz sięga ponad bloki chyba, :D
Awatar użytkownika
VipeRsan
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 174
Rejestracja: 2014-11-19, 14:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: VipeRsan »

DamianBDG pisze:No właśnie chodzi o to żeby beż bólu śmigało i ma spełniać tylko jedną rolę dać możliwość połączenia się przez LTE na wsi przy pomocy routera i anteny czy te z linków się nadadzą?
Nie miałem więc ci nie powiem. Myślę, że jest ok, choć może zastanawiać fakt, że tak dużo jest ich w sprzedaży z drugiej ręki.
MKwiatusz3K pisze:W poprzednim temacie nikt mi nie odpowiedział to się podłączę. czy antena zewnętrzna np: Cybertech musi się widziec bezpośrednio z nadajnikiem??
Czy jeśli stoją przeszkody na drodze sygnału to jest sens montowac taka antene na ścianie budynku na parterze??

Niestety nie znam nikogo kto by mial taka anteę aby to przetestowac a wydac kupe kasy na darmo szkoda trochę
Antena, żeby działać musi "widzieć" sygnał. Nie oznacza to że musi "widzieć" nadajnik, choć jest to najlepsze i najbezpieczniejsze wyjście. Zawsze możesz liczyć na odbicia od bloków. Niestety tu zaczynają się schody, bo nigdy nie wiadomo czy złapiesz jakiś sygnał czy nie. Poza tym antenę na odbicie jest dużo ciężej ustawić niż na bezpośrednią widoczność.
amrowek
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-11-20, 09:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: amrowek »

Musisz chyba sam sprawdzić nikt nie da ci gwarancji ze akurat będzie działało albo też ze nie będzie
DamianBDG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-09, 20:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: DamianBDG »

No cóż kupiłem jak mi doradziliście router B593s i antenę do niego, troszkę to mnie kosztowało ale chyba było warto :D
Obrazek
AndrU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2013-04-02, 20:03
Lokalizacja: Kalisz

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: AndrU »

Mam do BTSa Play 4.3 km więc antena do mojego routera B593 to ta http://www.cybertech.com.pl/p112,antena ... -b593.html ?
Jakieś alternatywy, czy trzeba odżałować i się cieszyć prędkością?
Awatar użytkownika
Norfnet
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2010-06-23, 14:27
Lokalizacja: Kielce

Re: Antena LTE jaką wybrać.

Post autor: Norfnet »

Alternatywa to Sorensen 15-stka lub Sorensen 17-stka.
Profesor Doktor Wiktor Wektor
ODPOWIEDZ