Internet w Orange.

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Internet w Orange.

Post autor: adziu82 »

Witam, mam pytanie, czy ktoś może sprawdzić dla mnie trzy nadajniki. Chodzi mi o prędkość jakie oferują w moim rejonie,czy one tyle oferują.


Przewóz, Lubuskie
ul. Spacerowa 25


Rusocice, Lubuskie
maszt własny przy zjeździe z drogi nr 18

Grotów, Lubuskie.

Trochę mnie dziwią prędkości miedzy Orange a T-mobile. W T-Mobile jak byłem, prędkość była od 10 Mb/s do 15 Mb/s, a w Orange mam 3-4 Mb/s.

Telefon Sony Z ( 42Mb/s) lub router Huawei ( nie pamiętam modelu ) ale ma na pewno 42 Mb/s.
Na stronie Orange napisane, maksymalna prędkość internetu to 42 Mb/s ( czyli HSPA DC+ )więc chyba jakieś 20 Mb/s powinno być. Chyba, że mam HSPA +, więc do 21Mb/s powinno być, tyle co miałem w T-Mobile, czyli te 15 MB/s.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet w Orange.

Post autor: wojteks »

adziu82 pisze:więc chyba jakieś 20 Mb/s powinno być.
Nie od dziś tu jesteś i powinieneś wiedzieć że wcale tyle nie musi być. To zależy od poziomu sygnału, obciążenia chwilowego stacji, dosyłu do stacji i sieci operatora.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet w Orange.

Post autor: matek451 »

T-Mobile i Orange korzystają ze wspólnej infrastruktury NetWorks.Na UMTS2100 z DC maja własne częstotliwości i prędkości mogą się różnić ze względu na ich obciążenie. Na UMTS900 z kolei dzielą te same częstotliwości i prędkości podobne. stąd jeśli łączysz się z UMTS2100 NetWorks to obie sieci działają różnie.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Internet w Orange.

Post autor: adziu82 »

wojteks pisze:Nie od dziś tu jesteś i powinieneś wiedzieć że wcale tyle nie musi być. To zależy od poziomu sygnału, obciążenia chwilowego stacji, dosyłu do stacji i sieci operatora.
Tak, wojteks, nie jestem tu od dziś, ale to co napisałeś występuje cały czas. Po drugie ten nadajnik z którego korzystam, jest przy autostradzie,więc ludzie łączą się z nim pewnie na kilka minut.
Na około tego nadajnika, kilka wiosek po 200-300 mieszkańców, więc wątpię, że jest to obciążenie. Mam te 3-4 Mb/s cały czas. Więc to mnie dziwi, nie wiem może w nocy powinno być więcej, ale nie..... dalej to samo.
matek451 pisze:stąd jeśli łączysz się z UMTS2100 NetWorks to obie sieci działają różnie.
No to napiszę mniej więcej to co wyżej, mam to cały czas. Jeżeli obie sieci działają różnie, to chyba to jakoś powinno się zmienić. Raz ta, raz ta. A w T-Mobile mam 3-4 razy więcej.

[ Dodano: 2014-12-17, 20:07 ]
Jeszcze tak dodam, w kilku miejscowościach ( również moja ) mamy internet radiowy i mało kto korzysta z internetu od T-Mobile, czy Orange. Ewentualnie w telefonach.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w Orange.

Post autor: ja.michal »

adziu82, sprawdź jakie radiolinie są na tej stacji.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Internet w Orange.

Post autor: adziu82 »

ja.michal sprawdzisz mi kursy DNB oraz HtH W Pinnacle Alaab Damanhour z Alassiouty ?

Taki żart :) a na poważnie nie wiem o czym piszesz, znaczy wiem ale nie wiem jak to sprawdzić, na jakiej stronie, czy może mam pisać do Orange?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w Orange.

Post autor: ja.michal »

Google Earth i aktualny plik kmz linie (przyda się i bts) z tej listy:
http://www.btsmap.one.pl/uke/
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Internet w Orange.

Post autor: adziu82 »

Dzieki ja.michal, na weekend sprawdze,teraz juz czasu braknie.
O BTS pomyslalem jak wyslalem posta :/

Wysłano z Sony Z.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w Orange.

Post autor: ja.michal »

ja.michal pisze:Przewóz, Lubuskie
ul. Spacerowa 25
Radiolinia 2x183Mb/s.
adziu82 pisze:Rusocice, Lubuskie
maszt własny przy zjeździe z drogi nr 18
Stacja Orange w kierunku północno-zachodnim 2x183Mb/s. Stacja T-Mobile 500Mb/s.

Stacje bazowe Orange i T-Mobile są dostępne dla obydwu operatorów. Pozwolenie na stację jest tylko wydawane na jednego, albo drugiego.
adziu82 pisze: Grotów, Lubuskie.
O który z lubuskiego chodzi?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grot%C3%B3w
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Internet w Orange.

Post autor: adziu82 »

Powiat żarski.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w Orange.

Post autor: ja.michal »

Na północ 2x183Mb/s, na wschód wszystko po 500Mb/s.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Internet w Orange.

Post autor: adziu82 »

ja.michal,teraz proszę wyjaśnij mi to. Jak mam 2x183Mb/s to czy to sumujemy i daje 366 Mb/s i jak podepnie się 100 osób, to otrzymają po 3,66 Mb/s?
Jak ta, to znaczy,że cały czas 100 osób jest podpiętych,bo mam 4 Mb/s plus/minus 1Mb/s. A wątpię, żeby 100 osób było w nocy podpięte. Więc dlaczego w nocy mam to samo co w dzień? Czyli taka sama prędkość.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w Orange.

Post autor: ja.michal »

Tym steruje stacja bazowa i sieci jako taka. Nie potrafię powiedzieć ile osób jest zalogowanych, jak obciążone są styki.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Internet w Orange.

Post autor: adziu82 »

ja.michal pisze:Nie potrafię powiedzieć ile osób jest zalogowanych
No to może ja powiem, myślę, że niewiele :hyhy: rozejrzyj się w około, same wioski, to jest koniec europy ( albo może początek ) po 200-400 mieszkańców, radiówka panuje. Ewentualnie CDMA, było pierwsze przed 3G, oraz może w stolicy gminy ,,kabelek'',więc wydaje mi się, że nie jest za dużo ludzi podłączonych.
Nie jestem pewien, ale chyba ktoś z ,,Was'' pisał mi, że także rozmowy głosowe są ważne, mają priorytet, jeżeli tak, to może jest w tym sens,że te prędkości są takie marne.
Ale dlaczego mam 3-4 Mb/s o każdej porze? W nocy chyba powinno wyglądać to inaczej, rozumiem, że w dzień mam 3-4 Mb/s, ale w nocy. Sprawdzane wielokrotnie, na SIM-ie abonament oraz na doładowanie.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w Orange.

Post autor: ja.michal »

Tak, rozmowy mają priorytet.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Internet w Orange.

Post autor: DejaVu »

Witam. Podepnę się do tematu ;) mam podobne pytania . Wcześniej przez parę lat korzystałem z CDMA wpierw Orange potem Plus , zmieniłem to na Free Net i szczerze żałuję :facepalm: czasem to jakoś działa , innym razem idzie jak krew z nosa - godzina 5 rano : Obrazek a przed chwileczką PING ponad 3tys. i zero uploadu Posiadam modem e3131 który coś tam przy strajkował i nie chce działać , wykrywa sieć ale nie chce się połączyć :zdziwko: więc jako rutera używam tablet Samsung 3.0 gdzie pokazuje ikonkę H+ Do bts. mam ok. 5km przez las nie posiadam anteny zewnętrznej . Kupiłem nawet modem adu 890w ale podobno nie ma umts900 a cdma to porażka . Na tym samym maszcie jest umts 2100 Ery na adu 890w porównywalny sygnał do 900 Orange , i działa to podobnie ,chociaż dużo z tego nie korzystałem , kupiłem kartę za 5zł. aby tylko sprawdzić jak z zasięgiem : Obrazek Zastanawiam się nad zerwaniem umowy z Orange (tylko sim 18miesięcy) i przejście do T-mobile :gwiazdki: Najdziwniejsze jest to że NetMeter pokazuje np. dowload 100-300KB/s a filmik na YT się buferuje po chwili staje i pokazuje się ''śnieżący'' ekran z komunikatem spróbuj później :szok:
edit.modem e3131 działa z tą kartą tylko po EDGE albo wywala błąd 720(chyba)
Udało mi się w TNI ustawić na sztywno WCDMA e3131 złapał BTS w Prostkach , wcześniej po EDGE łączy się z innym BTS ale prędkość słabiutka :facepalm: Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet w Orange.

Post autor: matek451 »

Jaki jest sens zrywania umowy z Orange i korzystanie z oferty T-Mobile? przecież korzystają z tej samej infrastruktury czyli sieci NetWorks. Na UMTS2100 korzystają z tych samych BTS-ów tylko na swoich częstotliwościach a na UMTS900 maja wspólna sieć. W Prostkach działa BTS NetWorks UMTS2100 z HSPA+DC oraz UMTS900 z HSPA+. Aby skorzystać z UMTS2100 i SPA+DC potrzebny modem/router obsługujący dwie nośne i panel na 2100MHz. Łatwiej jak widać po testach będzie na UMTS900 z HSPA+ i antenie na 900MHz. Zamiast szukać własnej drogi od dawna, trzeba było zainwestować w zakup anteny zew. na wybrane pasmo. Mieszkasz w takiej lokalizacji, że niezależnie od wyboru operatora antena jest konieczna.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Internet w Orange.

Post autor: DejaVu »

matek451 pisze: 900MHz
Dzięki za odpowiedź , trzeba więc kupić ową antenę , a potem może jakiś lepszy modem . Wesołych Świąt wszystkim bez-kablowcom życzę :D
RTbingo
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2014-06-14, 12:54
Lokalizacja: Karszewo

Re: Internet w Orange.

Post autor: RTbingo »

Jeżeli mam kartę z Orange to mogę złapać zasięg 3G z nadajnika T-mobile ? Do najbliższego 3G z Orange mam 10km w linii prostej a teraz siedzę na CDMA, które nie osiągnie nawet 2Mb/s :facepalm:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w Orange.

Post autor: ja.michal »

Tak. Pozwolenia są tylko na sprzęt. Sieć jest wspólna (upraszczając).
RTbingo
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2014-06-14, 12:54
Lokalizacja: Karszewo

Re: Internet w Orange.

Post autor: RTbingo »

Więc teoretycznie jak pojadę pod nadajnik T-mobile z telefonem i kartą z routera to telefon powinien złapać zasięg 3G i się połączyć ? A i jeszcze ile od nadajnik telefon powinien złapać sygnał ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w Orange.

Post autor: ja.michal »

Złapiesz jeśli stacja działa. Zasięg jest różny. Każda stacja ma indywidualne ustawienia. Za blisko jak będziesz też będzie źle.
ODPOWIEDZ