Dobór anteny - kilka pytań

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kesny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2015-01-05, 11:28
Lokalizacja: Lubelskie

Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: Kesny »

Witam, ostatnio pytałem jaką antenę wybrać do ZTE 283+, powiedziałem, że chodzi na 3G 900Mhz, więc użytkownik polecił mi antenę. Tylko teraz nie wiem czy na pewno to jest 900 Mhz, gdyż na btssearch antena z której idzie sygnał pisze, że ma 3x 900Mhz GSM, ale klikając pozwolenia UKE są tam jeszcze GSM 1800 GSM 900 UMTS 1800 i UMTS 900. I teraz nie wiem które pozwolenia są zrealizowane i czy info tam jest aktualne oraz dokładnie na jakiej częstotliwości chodzi to moje 3G. W konfiguracji pisze że odbiera 3G Orange, HSPA+, jak rozłącze zamiast HSPA+ pisze UMTS, wydaje mi się, że jest to 900Mhz. BTS jest w miejscowości Kurów (lubelskie) i prawdopodobnie to z niego leci bo jest najbliżej ok.4km. Do innych jest nawet 6+. Mam teraz wątpliwości na jaką częstotliwośc kupić antenę. Mogłby mi ktoś jakoś to bardziej przybliżyć, podpowiedzieć na jakich częstotliwościach w Polsce chodzi HSPA+ czy to w Orange czy w innych sieciach bo jak tak czytam w necie to pisze że i na 900 i na 1800 i nie wiem czy na 2100 też. Mam już w głowie zamieszanie jak to z tym jest.
dexter18

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: dexter18 »

W miejscowości Kurów, ul. Puławska 97, masz nadajnik Aero2. Tu jest U900. Jest tam także U2100 chodź nie wiadomo czy działa. Musisz sprawdzić. Wtedy powinno być HSPA+DC i masz x2 niż na HSPA+.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

HSPA+ działa na 900 MHz, HSPA+ i HSPA+ DC mogą być na 2100 MHz.

Jakie masz osiągi bez anteny po wystawieniu urządzenia na zewnątrz?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: matek451 »

Skąd jesteś ?, w Kurowie jest BTS NetWorks z UMTS2100 i UMTS900. Na UMTS2100 jest HSPA+DC do 43,2 Mb/s a na UMTS900 HSPA+ do 21,6Mb/s. Jeśli z odległości 4 km masz zasięg bez anteny wewnątrz domu to na UMTS900 z HSPA+. Trzeba zweryfikować czy UMTS2100 z DC w Kurowie działa. Jeśli tak to można rozważyć zakup anteny panelowej na 2100MHz. Osiągi na HSPA+DC dużo większe.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

matek451, w Orange/T-Mobile już był koniec modernizacji, a UMTS2100 odpalali wcześniej niż UMTS900 więc działa. Pytanie tylko czy złapie kolega dobry sygnał i jakie jest obciążenie na tej częstotliwości.
Kesny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2015-01-05, 11:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: Kesny »

Sorrki, że zapomniałem dopisać, że chodzi tu o Orange. Osiągi na HSPA+ bez anteny to ok 5-6Mb/s, oczywiście są spadki jak to internecie mobilmym ale myślę, że nie jest tak źle z nimi. Chciałbym poprawić stabilnośc łącza żeby mi pingi nie skakały czasem na wysokie bardzo. Przy okazji prędkość. Nie chcę eksperymentować z kupnem anten, poprostu mam mętlik w głowie bo co wpiszę w googlach na jakich chodzi HSPA+ to wszędzie co innego widzę :D Antena mi już jeden użytkownik polecił : http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7027.htm więc jeśli HSPA+ to 900 myślę, że zainwestuję w nią.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

Kesny, masz na podorędziu jakiś modem na USB? Najlepiej Huawei.
Kesny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2015-01-05, 11:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: Kesny »

Nie mam, kolega jeden ma ale nie wiadomo czy znajdzie czas. Ciężko będzie chyba, że w ferie go jakoś złapię :D
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: matek451 »

Też raczej sądzę, że UMTS 2100 na tym BTS-ie NetWorks raczej działa ale widzę, że i ty chciałbyś to sprawdzić wymuszając na Huawei UMTS2100 za pomocą TNI. Spróbować w pobliżu BTS-a. Wiadomo HSPA+DC kusi a na NetWorks chodzi całkiem przyzwoicie. Rejon małego miasta to UMTS2100 powinien być nieobciążony ale warto potwierdzić.Przy 4 km jak nie ma jakiś specjalnych przeszkód panel 17dBi dałby radę. Jeśli chodzi o UMTS900 to i ATK-10/850-960 przy tym dystansie powinna wystarczyć http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-e ... _A7017.htm ATK-20 to kawał anteny i wymaga solidnego zamocowania.
Kesny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2015-01-05, 11:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: Kesny »

Sprawdzić bym chciał, ale to bym musiał pożyczyć jakiegoś Huaweia, a z tym nie prędko. Oczywiście anteny nie kupuję natychmiast, planuję za miesiąc, ale nie wiem kiedy też będę miał możliwość sprawdzenia tego :) Dzięki panowie za rady, trochę mi przejaśniało, wszystko wskazuje na to że antena 900Mhz tutaj będzie okej, jakby mi ciągnęło z 2100Mhz to myślę, że bym miał HSPA+ DC.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

matek451, jeżeli cokolwiek złapie na 2100 MHz to lepiej raczej w tą stronę się kierować. Na Cybertechu 17 dBi na 2100 MHz z prawie 3 km (ciężki teren bo górna po drodze) mam sygnał -77 dBm i prędkości na poziomie 18-22 Mb/s.

Kesny, a telefonu z Androidem nie masz? ;) Pamiętaj, że tam gdzie są stacje bazowe T-Mobile również jest i Orange. Tam gdzie Orange to i T-Mobile. Możesz mieć w okolicy więcej stacji bazowych niż ci się wydaje.
Kesny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2015-01-05, 11:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: Kesny »

Z androidem akurat mam tylko w Plusie i obsługuje chyba maksymalnie HSPA+, bo zawsze pisze H+ nawet przy zasięgu LTE.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

Kesny, OK. To teoretycznie możesz włożyć kartę SIM Orange i przez meny serwisowe wymusić 3G na 2100 MHz. Jeśli złapiesz sieć i połączysz się z siecią to możesz myśleć o antenie na 2100 MHz.
Kesny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2015-01-05, 11:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: Kesny »

Znaczy ja mam Kazam Trooper X4 i dual sima, to da się na tym? Muszę, instrukcję przewertować, no i dzięki za pomoc :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

W tym modelu jest zapewne procesor MediaTek, a z tego co nawet dzisiaj przeczytałem podobno w modelach z procesorami tego producenta można wymuszać wszystkie częstotliwości bez problemu z użyciem odpowiedniej aplikacji. Chyba aplikacja G-NetTrack Lite to potrafi. Pewnie coś innego w sklepie również znajdziesz.

Niestety nie miałem do czynienia z Androidem poza wystawami więc niestety, ale musisz poszperać w sieci jak wymusić w tym telefonie konkretne częstotliwości pracy.
Kesny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2015-01-05, 11:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: Kesny »

W menu serwisowych moge aby wybierać typ sieci WCDMA, GSM itd. Jest jeszcze mozliwośc wybrania pasma radiowego ale tam aby jest Automatic oraz EURO Band.
Apka działa więc może coś na niej znajdę :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

OK. Ewentualnie zamiast wymuszać daną częstotliwość odczytaj numer nośnej. Po tym też powinno się dojść na jakiej częstotliwości łączy się telefon.
Kesny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2015-01-05, 11:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: Kesny »

A więc jest to 900Mhz. Jeszcze jedno pytanie, wiecie może czy ten ZTE 283+ z Orange ma simlocka ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

Najpewniej ma jak to w Orange. Wsadź inny SIM, żeby sprawdzić.
Próbowałeś jednak poszukać UMTS 2100? Wyjść przed dom i zobaczyć gdzie złapie? Względnie jednak wymusić tą częstotliwość na telefonie.
Kesny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2015-01-05, 11:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: Kesny »

No niestety : Sieć jest zamknięta!
Urządzenie posiada blokadę sieci, proszę skontaktować się z dostawcą usług aby otrzymać kod odblokowujący.
UMTS 2100 jeszcze nie szukałem, w wolnym czasie w weekend się może pobawię.
A gdybym w dalekiej przyszłości chciał zdejmować z tego typu routerów blokadę to gdzie takie usługi można zrealizować ? Jeśli np tego routera bym kiedyś tam używać nadal w innej sieci. Czy może poprostu jak umowa się skończy to w Orange mogą mi to zrobić?
To podobnie jak z telefonów się zdejmuje czy może jest to bardziej zaawansowane ? :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór anteny - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

W Orange pewnie będzie problem ze zdjęciem SIM-locka po zakończeniu umowy. Niestety odwalają czasem numery i nie wiem czy nie lepiej to zrobić w trakcie umowy. Powinieneś mieć w regulaminie określone jak to możesz zrobić i kiedy. Zdjęcie u nich blokady kosztowało coś koło 70 zł. Zawsze możesz napisać zapytanie do Orange.
ODPOWIEDZ