Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

Witam

Chciałabym połączyć ze sobą 2 rutery oddalone od siebie:

1. Ruter to Ruter D-link dwr-116 z wpiętym modemem E3372(Internet LTE)
2. Ruter to TP-Link 740N (ma służyć jako AP, rozdzielacz)

O tuż tak, włączyłam w TP-linku WDS kazało mi podać ssid i hasło drugiej sieci wszystko poszło ok lecz brak netu(mimo że się połączyło) gdzieś wyczytałam że muszę wyłączyć DHCP, wyłączyłam w tp-linku i zonk, internet zaczął chodzić ale nie mogę się dostać poprzez adres rutera(192.168.0.1) do rutera, w żaden sposób, musiałam go resetować, co mogę zrobić żeby urządzenia w sieci widziały się i jednocześnie był dostęp do internetu?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: krystianb »

Melasia pisze: internet zaczął chodzić
:szok: Cud.
Melasia pisze:ale nie mogę się dostać poprzez adres rutera(192.168.0.1)
Jedna z 2 opcji, albo oba miały ten sam adres, albo drugi ma adres z innej podsieci. Przed konfiguracją WDSa zmień adres lan tplinka taki z tej same podsieci co dlink, ale różny od niego i spoza jego puli dhcp.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

Czy może więc to wyglądać tak:
Ruter D-linka Adres; 192.168.2.1
Ruter TP-Link Adres: 192.168.0.1

Dodatkowo w Tp-linku wyłączone DHCP czy tak?

I wtedy się połączę z ruterem 1 i 2, i wszystko podłączone do rutera 1i 2 bedzie widoczne w sieci?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: krystianb »

Melasia pisze:Czy może więc to wyglądać tak:
Nie: TP-Link np. 192.168.2.254 (jeśli na D-Linku jest skonfigurowana standardowa maska 255.255.255.0 i oczywiście żadne inne urządzenie w sieci nie ma ręcznie ustawionego tego adresu)
Melasia pisze:Dodatkowo w Tp-linku wyłączone DHCP czy tak?
Tak. Jeden serwer DHCP w całej sieci wystarczy.
Melasia pisze:I wtedy się połączę z ruterem 1 i 2, i wszystko podłączone do rutera 1i 2 bedzie widoczne w sieci?
WDS jest nieobliczalny, najczęściej w ogóle nie działa. No i straszliwie zapycha sieć.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

Wszystkie urządzenia się widzą, jedynie ta drukarka jest widoczna tylko po podłączeniu do rutera w którym jest-czyli TP-Link (drukarka podłączona do rutera tp-link po wi-fi) gdy przełączę pod D-Linka(lte) widzę całą sieć, ale bez drukarki dlaczego, co może być powodem?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: krystianb »

Jaki adres IP ma drukarka?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

Drukarka przydziela sobie sama, to dziwne bo gdy pinguje drukarkę ping jest, lecz program wyświetla "Brak Podłączenia"

Ale znalazłam jeszcze jeden problem bardziej istotny. Jaka może być przyczyna tego że poprzez wi-fi ruter d-link 116, transfer jest o połowę a nawet więcej mniejszy niż jak podłącze przewodem do tegoż rutera
1. Po wi-fi: max 15Mb/s
2. Po kablu od tego rutera 40Mb/s

Co może być tego powodem? Dodam że sygnał wi-fi jest super
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: krystianb »

Melasia pisze:Co może być tego powodem?
krystianb pisze:WDS [...] No i straszliwie zapycha sieć.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

Ale to bez WDS-a podrostu wpięty modem do d-linka(LTE) po kablu (bez żadnego WDS) transfer ok.40Mb/s, natomiast gdy wyłączę kabel i podłącze pod wi-fi pod ten sam ruter(po prostu się przełączam miedzy wi-fi a kablem) daje już tylko max 15Mb/s.. To jest dziwne
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: krystianb »

Jakie szyfrowanie masz włączone na dlinku i jaką masz kartę sieciową w komputerze? W okolicy jest widocznych dużo sieci wifi? Mieszkanie w bloku czy dom wolno stojący?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

szyfrowanie przerobiłam każde, jedynie trochę pomaga jak sieć jest otwarta całkowicie (trochę pomaga tzn. daje trochę więcej ale nie wszystko co powinno w danym momencie)

Kolejna sprawą którą zauważyłam na tym ruterze to to że jak pochodzi z 30min do godziny to transfer spada np: z 57Mb/s do 30Mb/s wyjmuje wtedy modem i bezpośrednio podłączam do komputera poprzez USB i pokazuje 57Mb/s... Co jest grane POMOCY !!!!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: matek451 »

Wniosłaś na forum własne doświadczenia dotyczące DWR-116. Co do tego WiFi to po pojawieniu się tego routera ktoś zrobił testy, które pokazywały podobne problemy do twoich. Trudno stwierdzić jakie przyczyny, możliwe że występują zakłócenia pomiędzy WiFi i modemem. Niekiedy użytkownicy podłączali w takiej sytuacji modem na przedłużaczu USB 0,3-0,5 m aby odsunąć modem od toru radiowego WiFi. Inna sprawa to zasilanie, przy jednoczesnym intensywnym działaniu modemu w LTE i transmisji po WiFi router może mieć problemy. Na TP-Linkach dochodzi nawet do zerwania połączenia. Może tu jest podobny problem. Można spróbować aktywnego HUBA. Dziwne jest to zjawisko przycinania DL po 30 min. Choć routery budżetowe i nie tylko mają/miały problemy z przycinaniem transferu. Warto skontaktować się ze wsparciem D-Linka i poinformować o problemach. Ten router sprzedają polscy operatorzy, wsparcie jest dobre . Uwagi użytkowników pozwalają na zmiany w FW. Możliwe, że problem leży po jego stronie. Ogólnie tanie routery mają słabe jednostki, mało pamięci i nie najlepiej działają z modemami LTE. Pewnym ratunkiem jest zmiana FW na alternatywne. Np. Gargoyle w TP-Linkach.
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

A czy normalne jest na LTE że podczas sprawdzania prędkości lub ściągania plików ping z 2-cyfrowego natychmiast jest 3-cyfrowy?

[ Dodano: 2015-02-28, 11:01 ]
Chciałam zgłosić ten problem z prędkością na wi-fi, ale zalogować się na tej stronie to istny cud, trzeba utworzyć konto, ale e-mail nie dochodzi zrobiłam dwie próby z rożnymi adresami e-mail niestety nic z tego, a może by się wypowiedzieli

Jeszcze spróbuje sprawdzić i podłączyć d-linka(LTE) pod tp-linka(AP) przewodem i puścić sygnał wi-fi z tp-linka zobaczymy, ale podejrzewam że będzie ok, wydaje mi się że problem jest ewidentnie po stronie d-linka (wi-fi)

Dziwi mnie zachowanie d-linka jak jest podłączony ok. godziny, widać że coś też się dzieje.

Powie mi ktoś jeszcze jak ma być podłączona prawidłowo antena Antena
Jedno to jak ją zamocować gdzie jest góra a gdzie dół :) , nigdzie nie ma żadnych znaków, nie wiem też jak kolejność(pozioma, pionowa) wpięć

[ Dodano: 2015-02-28, 11:41 ]
Znalazłam taki filmik na youtube :D-link 116 gdzie ruter jest podłączony pod sieć Inea i tam transfer po wi-fi też spada o połowę na tym ruterze, i nie ma to nic wspólnego z LTE więc to nie tędy droga, winny jest sam ruter, nawiasem dziwie się że wypuścili do sprzedaży coś co ewidentnie nie działa, no cóż dziś mamy produkty tylko made in China
Dodam że produkt zgłosiłam do D-linka dodałam też film znaleziony w sieci, napisałam że problem jest znany szerszemu gronu użytkowników, zobaczymy co odpowiedzą
Ostatnio zmieniony 2015-02-28, 13:58 przez Melasia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: krystianb »

Melasia pisze:szyfrowanie przerobiłam każde,
Na WEP'ie działa max tryb G czyli rzeczywiste 20Mb/s w jedną stronę przy braku zakłóceń.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

Więc musi być na WPA2, no tu chyba nic się nie da zrobić, może d-link wyda jakiś upgrade który to naprawi, szkoda że tak jest bo teraz będę musiała od rutera D-linka puścić przewód do tp-linka a jest to kręta droga i z 20-30 metrów przewodu, a przy okazji przewodu to czy ten z aukcji bardzo tani będzie dobry(aluminium + miedz) Przewód ]przewód[/URL]
bo jest droższy całkowicie miedziany, czy jest między nimi jakaś znacząca różnica w sensie jakiś strat?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: krystianb »

Melasia pisze: a przy okazji przewodu to czy ten z aukcji bardzo tani będzie dobry(aluminium + miedz)
Aluminium będzie korodować na złączach i powodować dziwaczne problemy.
Melasia pisze:może d-link wyda jakiś upgrade który to naprawi
Może samą szybkość radia tak, ale WDS'a nic nie naprawi.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

A powiedzcie mi jeszcze czy to normalne że jak pinguje np: wp.pl i włączę test szybkości to ping na wp.pl nagle wzrasta do 3-cyfrowego

Antenę położyłam na balkonie, jest zamontowana po złej stronie (bo tak będzie prościej) złej dlatego bo nie po tej stronie co BTS a mieszkam na parterze, o dziwo transfery prawie niczym się nie różnią od tych po stronie BTS-a, no może poza Uploadem który w teście bo stronie BTS-a wychodzi ok.12Mb/s a na balkonie tu gdzie brak BTS-a oscyluje od 7-10 Mb/s

Powiedzcie mi czy jest jakiś program który pokaże mi stan zasięgu LTE wówczas gdy modem wpięty jest w ruter?
dexter18

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: dexter18 »

Melasia pisze:Powiedzcie mi czy jest jakiś program który pokaże mi stan zasięgu LTE wówczas gdy modem wpięty jest w ruter?
Nie. Programu nie ma ale po instalacji Gargoyle czyli alternatywne oprogramowanie w zakładce Modem 3G/LTE pokażę stan zasięgu i wiele innych informacji.
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

Ale to chyba tylko w TP-Linku a ja mam D-Linka 116
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: wojteks »

Melasia pisze: chyba tylko w TP-Linku a ja mam D-Linka 116
Co za różnica, jedno i drugie zalicza się do najtańszych sprzętów na rynku.
Nie pomagam na PW!
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

Mam TP-Linka 740N za 50zł w promocji i nie narzekam tam radio wi-fi jest ok, a miałam niedawno Ruter LINKSYS EA6900-EK DualBand i takich problemów nie robił mi żaden ruter, zrywał, rozłączał i nikt nie wiedział dlaczego oddałam i nie kupie już nic drogiego(polecali) (koszt 700zł) więc nie zawsze drogi=dobry
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: wojteks »

Melasia pisze:więc nie zawsze drogi=dobry
Nie zawsze ale częściej drogi jest dobry a tani jest tylko tani i jako tako działający, wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań. Niestety modemy LTE (3G) nie zawsze dobrze pracują z najtańszymi routerami z WiFi, zakłócanie WiFi przez LTE/3G nie jest niczym nie normalnym i tak samo braki w zasilaniu routera i modemu często się ujawniają.
Nie pomagam na PW!
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

Zgadza się, ja antenę wystawiłam na balkon, nie widzi bts-a a na dodatek nie jest po stronie bts-a a wyniki mam praktycznie takie same jak ustawie po stronie bts-a trochę dziwne bo każdy zaleca żeby antena była po stronie bts-a, musiałam tak wystawić ze względu na to że musiała bym położyć ok.20-30metrów przewodu do drugiego rutera, a tak to wystarczy 2 metry

wynik: Obrazek

Po stronie bts-a jedynie co to mam większy upload do 16Mb/s, ale mi wystarczy średnio 10Mb/s
Melasia
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2015-02-22, 20:09
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak połaczyć dwa ruter poprzez WDS

Post autor: Melasia »

matek451 pisze:Wniosłaś na forum własne doświadczenia dotyczące DWR-116. Co do tego WiFi to po pojawieniu się tego routera ktoś zrobił testy, które pokazywały podobne problemy do twoich. Trudno stwierdzić jakie przyczyny, możliwe że występują zakłócenia pomiędzy WiFi i modemem. Niekiedy użytkownicy podłączali w takiej sytuacji modem na przedłużaczu USB 0,3-0,5 m aby odsunąć modem od toru radiowego WiFi. Inna sprawa to zasilanie, przy jednoczesnym intensywnym działaniu modemu w LTE i transmisji po WiFi router może mieć problemy. Na TP-Linkach dochodzi nawet do zerwania połączenia. Może tu jest podobny problem. Można spróbować aktywnego HUBA. Dziwne jest to zjawisko przycinania DL po 30 min. Choć routery budżetowe i nie tylko mają/miały problemy z przycinaniem transferu. Warto skontaktować się ze wsparciem D-Linka i poinformować o problemach. Ten router sprzedają polscy operatorzy, wsparcie jest dobre . Uwagi użytkowników pozwalają na zmiany w FW. Możliwe, że problem leży po jego stronie. Ogólnie tanie routery mają słabe jednostki, mało pamięci i nie najlepiej działają z modemami LTE. Pewnym ratunkiem jest zmiana FW na alternatywne. Np. Gargoyle w TP-Linkach.
SPROSTOWANIE
Chciałam się jeszcze raz ustosunkować do D-Linka 116, ponieważ okazało się że ten model jest Super i brak mu wytoczonych prze zemnie problemów. Okazało się że to wina karty wi-fi w moim laptopie, wymieniłam kartę ze starego zepsutego laptopa(ze standardem "n") i wszystko jest super, żadnych najmniejszych różnic, a nawet wydaje mi się że większa stabilność no i oczywiście to co pokazuje na kablu jest i na wi-fi (60Mb/s)
ODPOWIEDZ