Niepewne LTE

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xxlokixx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-05-25, 23:12
Lokalizacja: KR/ Trzemosna

Niepewne LTE

Post autor: xxlokixx »

Witam wszystkich użytkowników, to mój pierwszy post na tym forum.

Proszę o pomoc przed zakupem sprzętu:

Założenia:
LTE jako źródło stabilnego łącza internetowego, odbiornik w stałym miejscu.

Dane:
Rzecz się dzieje w małej miejscowości w województwie świętokrzyskim.
Odległość nadajnika LTE Play= 6,1 km
Ukształtowanie terenu: płasko, z lekkim pochyleniem od chałupy w stronę nadajnika
Przeszkody: połowę dystansu między nadajnikiem a odbiornikiem pokrywa las. Zaczyna się ok 1 km od domu.
Mapa:
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 12&zoom=13
Odbiornik w miejscowości Trzemosna, na południe od nadajnika w Daleszycach

Ponieważ LTE to jedyna w zasięgu cenowym możliwość uzyskania zadowalającego transferu, myślę o zainwestowaniu... Pierwsze testy dające mi niejaką nadzieję zostaly przeprowadzone dzisiaj.

Wyniki z LTE na razie są takie:
telefon (Lumia 820) na zewnątrz, na poziomie gruntu, uzyskuje 2 stabilne kreski zasięgu LTE Play, co daje D 15-30Mbps, U 5-10 Mbps. Dodam, że waunki testów były nienajlepsze, bo wieczór, mgła i chmury nisko (choć czy niskie chmury przeszkadzają czy pomagają LTE tego tak na prawdę nie wiem). Oczywiście w budynku zasięgu LTE nie ma.

A zbudować chcę to tak:
*Router z modemem LTE (wbudowanym)- mam opory przed ograniczeniami USB przy routerach z zewnętrznymi modemami- czy słusznie?- koszt ok 500-700 zł (wstępnie Huawei B315 z alledrogo). Musi mieć wejście na antenę- odbiornik i powinien mieć złącze dla anteny- nadajnika WiFi.
*Do routera antena kierunkowa 1800 (częstotliwość nadajnika) o zysku ok 15 dBi z jak najkrótszym kablem (liczę kabel dobrej jakości, tłumienie ok 0,2 dBi/1mb), zainstalowana ok 12m npt, czyli na równi/ponad koronami drzew od strony nadajnika. Minimalna długość kabla to ok 8- 10m. Liczę 150 zł
Router musi mieć 4 porty LAN plus WiFi- z zasięgiem WiFi w chałupie nie ma problemu.

Plus internet z Play na kartę- wydaje mi się to najtańszą opcją biorąc pod uwagę brak limitu danych za 45 zł (wiem, temat o lejku był poruszany :) ).

Główne pytanie brzmi:
Czy taka konstrukcja ma prawo spełniać rolę stabilnego łącza internetowego? W sensie czy mam w ogóle na co liczyć przy takich wynikach wspępnych testów? Chciałbym wiedzieć, co myślicie, zanim wydam kasę na sprzęt.

Dodatkowo:
Czy dobrym wyborem w tej sytuacji jest zestaw:
Modem+router= Huawei B315
Antena= http://www.cybertech.com.pl/p121,antena ... -mimo.html
lub
http://www.cybertech.com.pl/p95,antena- ... fme-z.html
Czy duża będzie różnica pomiędzy anteną dualną(pierwszą) a drugą?

Do tego na stałe podłączone będą 3 urządzenia po LAN plus w porywach 5 WiFi.
Ostatnio zmieniony 2015-05-26, 20:12 przez xxlokixx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Niepewne LTE

Post autor: radius »

Antenę i tak musisz kupić. Jeśli wziąłbyś Cybertecha mógłbyś poprosić o zaciśnięcie SMA na końców przewodów (jeżeli masz jak je przełożyć przez ścianę!). Wtedy pod przyszły router z wbudowanym modemem byłaby jak znalazł.
Jaką drugą inwestycję to ja jednak bym polecał modem Huawei E3372, gdyż jest znacznie tańszy i jeśli Ci nie wypali to koszty nie będą aż tak ogromne.
Wtedy kupiłbyś jeszcze adaptery SMA - TS5 i już antenę mógłbyś wpiąć do modemu.
Po wgraniu modyfikowanego softu wyświetlałoby się RSSP, RSSQ, RSSI i zorientowani w temacie mogliby podpowiedzieć czy to stabilnie będzie działać czy jednak nie warto w to inwestować.
Jeżeli byłoby w porządku to zdecydowałbyś czy chcesz router z USB czy router z wbudowanym modemem LTE.
Tu na forum są opinię, że i na tanich routerach LTE pracuje dobrze po podłączeniu modemu.
xxlokixx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-05-25, 23:12
Lokalizacja: KR/ Trzemosna

Re: Niepewne LTE

Post autor: xxlokixx »

Innymi słowy i tak muszę kupić sprzęt, żeby sprawdzić parametry sygnału. Pozostaje sprzedaż wysyłkowa, sprawdzenie i ew. odstąpienie od umowy w ciągu 14 dni.

Proszę w takim razie o podanie routerów z modemem sprawdzonych przez użytkowników, spełniających założenia:

Router z wbudowanym modemem LTE:
- stacjonarny- bez akumulatora,
- złącze do anteny odbierającej sygnał LTE 1800,
- złącze do anteny rozgłaszającej WiFi,
- 4 porty LAN (RJ45).

Czy Huawei B315 spełnia powyższe założenia? Wydaje mi się, że tak, ale podobno są wersje ze złączami antenowymi i bez. Jak je rozpoznać?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Niepewne LTE

Post autor: radius »

Nieprodukowany już Huawei B593 oraz Huawei B315 i D-Link DWR-921. Gniazda SMA nie można nie zauważyć: Obrazek
Kiedyś ktoś wspominał, że na tym B315 nie można wyświetlić parametrów sieci. Nie mam, więc nie potwierdzę.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
xyy333
Stały użytkownik forum
Posty: 90
Rejestracja: 2008-12-03, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Niepewne LTE

Post autor: xyy333 »

W b315 pare dni temu ktos podawal sciezke dojscia o info o sieci - musisz poszukac.
xxlokixx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-05-25, 23:12
Lokalizacja: KR/ Trzemosna

Re: Niepewne LTE

Post autor: xxlokixx »

Znalazłem tu:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t ... y&start=15
robertosagh pisze:
ralfis pisze:
robertosagh pisze:Witam nie wiedziałem gdzie dołączyć więc dołącze tutaj :)
Oto moje dane Router Huawei B315
RSRQ : -9dB
RSRP : -99dBm
RSSI : -69dBm
SINR : 7dB

Małopolska - miejscowość Pierzchów



To są wartości bez anteny zewnętrznej z routerem na strychu :P - internet chodzi - czasem zarwie ale przy speed testach pingi wychodzą 39 lub 41 a download średnio 10 Mb/s upload 10 Mb/s

Biorąc pod uwagę to wszystko czy raczej myślec o antenie zewnętrznej a jeśli tak to mniej więcej o jakiej dla polepszenia zasięgu LTE w moim PLUSIE

Pozdrawiam Robert


Siema mam mam ten sam router , chcialbym zapytac gdzie sprawdzasz te parametry RSSI itd.? Bo ja nie mogę nigdzie w menu tego znaleźć.. pozdro

Już Ci odpowiadam :) jak się zalogujesz to naciśnij
1. USTAWIENIA
2. Zarządzanie
3. Informacja o urządzeniu

Mam nadzieję że pomogłem , teraz chciałbym by mi ktoś pomógł :P
Pozdrawiam Robert

A TERAZ DO Krystianb
[ Dodano: 2015-05-23, 17:26 ]
krystianb pisze:
robertosagh pisze:To są wartości bez anteny zewnętrznej z routerem na strychu
Z czego masz dach?
Niestety z blachy - ale wiem o co biega i router jest w miejscu gdzie jest wyłaz na dach :) czyli możliwie z jak najmniejszą ilością odbić

Myślałem nawet o wyniesieniu routera ponad dach w szczelnym opakowaniu ale po zastanowieniu chyba więcej bym stracił niż zyskał , gdyż zależy mi na wifi w domu z routera
Czyli wybór wstępny:
Modem+router: Huawei B315
Antena: http://www.cybertech.com.pl/p121,antena ... -mimo.html

Czy to dobry wybór? czy lepiej antena szerokopasmowa (gdyby kiedyś miał wyć większy zasięg LTE 800Mhz?)

I kolejne pytania:
Czy warto inwestować w kabel antenowy, np H-1000 zamiast H-155 lub RF-240?
Oczywiście różnicę w tłumieniu mogę sobie policzyć, ale pytam, żeby się dowiedzieć jak przełoży się różnica w kablu na jakośc sygnału?
Zakładając różnicę w tłumieniu kabli przy pracy na częstotliwości 1800 Mhz:
RF-240 ~0,4 dB/1m
H-1000 ~0,25 dB/1m

I długość kabla 10m wychodzi 1,5 dBi różnicy w zależności od kabla.

Czy taka różnica przy antenie o zysku 15 dBi będzie na tyle istotna dla siły/jakości sygnału, że będzie się to przekładać na parametry łącza?

Innymi słowy, czy warto dopłacać do lepszego kabla?

I czy w ogóle jest szansa, że przy takim zestawie sygnał będzie lepszy niż odbierany na telefonie?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Niepewne LTE

Post autor: radius »

Belden H1000 ma średnicę 10,4 mm, a układa się go cholernie ie trudno. Mam taki w instalacji "krótkofalarskiej".
RF240 nie znam, ale ze zdjęć wygląda, że folia i plecionka jest aluminiowa. Jeśli dużo przewodu jest na zewnątrz to nie polecam. Po dłuższym czasie jak rozetniesz przewód to te komponenty będą czarne jak smoła. Tak było na Draka MRC240 czy Draka MRC300, które widziałem w instalacjach radiowych.
Poza tym musiałbyś pisać do Cybertecha o wyprowadzenie na "lecy" anteny, np. gniazd N, bo domyślnie przewód jest trwale związany z anteną.
Jeżeli miałbyś ochotę się bawić to polecam przewód Draka RF7. Nie ma on drutu miedzianego, a linkę, więc do układania jako tako się nadaje.
Tłumienie wprowadzają też złącza antenowe.
xxlokixx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-05-25, 23:12
Lokalizacja: KR/ Trzemosna

Re: Niepewne LTE

Post autor: xxlokixx »

Przewód "trwale związany z anteną" znaczy zlutowany w odpowiednich miejscach. Nie widzę problemu z rozkręceniem, dolutowaniem innego i skręceniem z powrotem.

No chyba, że anteny LTE to super skomplikowane urządzenia i do lutowania potrzebne jest coś bardziej precyzyjnego niż lutownica transformatorowa.

Ale nie podejrzewam, bo przecież w Cybertechu można kupić antenę bez kabla.

TYLKO CZY WYMIANA KABLA/ INWESTYCJA W LEPSZY KABEL MA SENS przy długości 10m i antenie jak wyżej?

Tego ocenić nie jestem w stanie, dlatego proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Niepewne LTE

Post autor: radius »

Oni kiedyś jakieś słabe przewody oferowali. Musiałby się ktoś pochwalić co dołączają dzisiaj, ale wydaje mi się, że klon H155 z miedzianym ekranem. Bez urazy, ale jak Ty chcesz RF10 przylutować?! Przecież ten przewód jest grubości palca wskazującego. RF7 też nie lutowałem, ale do odważnych świat należy.
Ja przy 10 metrach nie zawracałbym sobie głowy.
xxlokixx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-05-25, 23:12
Lokalizacja: KR/ Trzemosna

Re: Niepewne LTE

Post autor: xxlokixx »

mantoch pisze:jak Ty chcesz RF10 przylutować?! Przecież ten przewód jest grubości palca wskazującego.
Przecież lutuje się rdzeń osobno, ekran osobno, więc grubość samego kabla nie ma znaczenia- izolacji PE czy PVC się przecież nie lutuje ;)
mantoch pisze:Ja przy 10 metrach nie zawracałbym sobie głowy.
I to jest istotna informacja- oznacza dla mnie "różnice nieistotne"- czyli bez względu na kabel będzie działać (lub nie działać ;) ) podobnie.

I jeszcze jedno:
babkie pisze:Witam.
W przypadku Twojej lokalizacji Ja Ci zaproponuje zakup anteny Yagi-Uda wieloelementowej.
Sam zamontowałem podwójną na pasmo 1800Mhz z przesunięciem 45°. Lokalizacja BTS-a około 4km, strefa wiejska, po zamontowaniu oraz podłączeniu do modemu E3372 uzyskałem "normalne" transfery z sieci Play (20-50Mbit).
Co do anteny panelowej jest ona dobra tak samo jak wystawienie modemu na zewnątrz osłoniętego od jednej strony ekranem. Potem jest wielkie zdziwienie że odbiera nie z tego bts-a co trzeba, po prostu te anteny mają za szeroką wiązkę główną oraz za dużo wstążek bocznych.
Nie podaje Ci linka gdzie kupić by tu nie robić specjalnie reklamy, myślę że znajdziesz sprzęt bez problemu. Jedno jest pewne anteny Yagi nigdy mnie nie zawiodły, sam korzystałem w tej samej lokalizacji z BTS-a aero i działało od początku funkcjonowania sieci tak jak powinno.
Będziesz miał pytania to zapraszam
Co Wy na to? zwłaszcza na treść w bold?

Powyżej wybierałem raczej z anten panelowych:
http://yagi.pl/antena-dual-1800-p-1930.html
lub
http://www.cybertech.com.pl/p130,antena ... -mimo.html

Czy rzeczywiście lepiej Yagi?

Albo takie coś:
https://all-ant.pl/pl/p/Antena-LTE4G-MI ... 7-10mb/337
BTS względem chałupy mogę zlokalizować dokładnie, więc...? Jak będzie lepiej?
xxlokixx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-05-25, 23:12
Lokalizacja: KR/ Trzemosna

Re: Niepewne LTE

Post autor: xxlokixx »

Dla mnie efekt zadowalający (antena panelowa, + Huawei B315):
Obrazek
ODPOWIEDZ