Przesiadka na LTE - dobór anteny

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Przesiadka na LTE - dobór anteny

Post autor: HariMata »

Mój sprzęt to modem E3372 HiLink, antena panelowa Cybertech 17dB oraz router TL-MR3420. Odległość do nadajnika ok 6km. Operator Orange. Dotychczas łączyłem się w standardzie HSPA+DC z zadowalającymi efektami, ale w piątek o północy stało się coś dziwnego, niby modem łączy się z siecią, zasięg jest dobry 4-5 słupków wykresu zielone, jest informacje że modem połączono do sieci, ale faktycznie nie ma połączenia z internetem. Próbowałem na różne sposoby, łącznie z wymianą oprogramowania w routerze na Gargoyle i nic. W końcu spróbowałem przełączyć się na LTE, choć nie sądziłem, ze tu gdzie mieszkam sięga zasięg Orange i o dziwo połączyłem się. Wprawdzie , na wykresie 0 palących sie słuków i moc sygnału bardzo słaba, ale transfer jest, szybkość mierzona speedtestem 5 - 9 Mb/s.
Teraz pytania.
1. Czy wymiana anteny na typową dla LTE znacząco poprawi szybkość transferu?
2 Czy ktoś miał do czynienia z anteną http://allegro.pl/mocna-antena-dual-lte ... 22349.html ? Pytam, bo mam okazje odkupić ją od kogoś po bardzo okazyjnej cenie (ok. 1/4 tej z Allegro).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przesiadka na LTE - dobór anteny

Post autor: matek451 »

Antena na 2100MHz ma też zysk na 1800MHz . oczywiście antena Dual LTE na 1800MHz jest dedykowana do LTE. istotne jest jak daleko od ciebie jest BTS , z którego masz ten zasięg LTE w Orange. Podejrzewam, ze nie jest to 6 km od ciebie. Antena powinna ustabilizować połączenie ale trudno wyrokować jakie osiągniesz prędkości.
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Przesiadka na LTE - dobór anteny

Post autor: HariMata »

matek451 pisze: istotne jest jak daleko od ciebie jest BTS , z którego masz ten zasięg LTE w Orange. Podejrzewam, ze nie jest to 6 km od ciebie. Antena powinna ustabilizować połączenie ale trudno wyrokować jakie osiągniesz prędkości.
Podejrzewałeś, że odległość jest większa, czy mniejsza? Zmierzyłem na BTSearch jest dokładnie 6.57 km. Innych nadajników LTE, z którymi mógłbym się połączyć nie ma w pobliżu
Bardziej interesuje mnie opinia o antenie, o której piszę w poprzednim poście.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przesiadka na LTE - dobór anteny

Post autor: matek451 »

W przypadku Orange trzeba patrzeć też na pozwolenia na BTS-y LTE1800 T-Mobile. Zasięg na LTE1800 jest większy niż na UMTS2100 z DC i nawet na antenie 2100MHz powinien być zbliżony do niego. U ciebie jest klosalna różnica stąd możliwe, że BTs jest dalej. Ta antena to chiński import firmy Lechpol, sprzedawana min przez YAGI spod Tarnowa. Deklarowany zysk 2x17dBi pewnie mniejszy. Ogólnie działa i za 50 zł w komplecie z kablami i złączami można kupić.
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Przesiadka na LTE - dobór anteny

Post autor: HariMata »

To właśnie jest nadajnik T-Mobile. Orange nie ma w pobliżu.
Awatar użytkownika
michcio123
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-10-01, 19:30
Lokalizacja: Dołhobyczów

Re: Przesiadka na LTE - dobór anteny

Post autor: michcio123 »

Witam!
Pozwoliłem sobie podpiąć się pod temat gdyż mam bardzo podobny problem co autor tematu. Dotychczas korzystałem z modemu E3272 i anteny Cybertecha 17dbi 2100Mhz i abo Orange Free Net. Do bts-a mam ok 4km prędkości jakie osiągałem w hspa-dc to 25-29Mb/s. Od kilku dni z tego samego btsa jest sygnał Lte Orange. Na samym modemie w miejscu mocowania anteny w lte osiągam 50-60Mb/s down i 20-23Mb/s upload RSCP -98dbm RSRQ -6dbm SINR 10-15db Natomiast po podpięciu anteny RSCP -88dbm RSRQ -8dbm SINR 6-12db upload jest taki sam jak bez anteny ale download w żaden sposób nie chce przekroczyć 35Mb/s czemu z anteną jest gorszy download pomimo lepszych parametrów sygnału? Czy konieczne bedzie kupno anteny mimo lte 1800mhz?
Huawei B618s-22d -- ZTE MF286D
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 369
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Przesiadka na LTE - dobór anteny

Post autor: kordirko »

michcio123 pisze:d w żaden sposób nie chce przekroczyć 35Mb/s czemu z anteną jest gorszy download pomimo lepszych parametrów sygnału? Czy konieczne bedzie kupno anteny mimo lte 1800mhz?
Bo bez anteny modem wchodzi w tryb MIMO, i odbiera dane dwoma kanałami downlink, czyli transfer jest większy 2 razy.
Natomiast antena nie jest MIMO (antena MIMO ma w sobie dwie anteny, każda na jeden kanał), w związku z czym odbiór jest tylko jednym kanałem, i prędkość spada o połowę.
Jak podepniesz antenę MIMO do LTE, zamiast zwykłej pojedyńczej, to powinno być szybciej.
ODPOWIEDZ