Jaki wybrać router dla dużego domu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lolek1400
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2015-05-24, 23:46
Lokalizacja: jastrzebie

Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: lolek1400 »

Witam serdecznie :)
Chciałbym się dowiedzieć jaki router mam kupić, w miarę przystępnej cenie, aby zasię był w całym domu (umarłbym ze szczęścia gdyby obejmował także ogród wielkości mniej więcej takiej jak sam dom). Obecnie mam tp-link wr740n v4 i wystarcza jedynie na połowę domu. Jest umieszczony na parterze, na zachodniej stronie, niestety zasięgu już nie ma w kuchni na parterze (z drugiej strony domu, na wschodzie), oraz w dwóch sypialniach na piętrze. Internet mam radiowy, podłączony do routera kablem z odbiornika, 10mb w technologii 5ghz. Zastosowanie jak najbardziej podstawowe: serfowanie, muzyka, gry...
Proszę o pomoc.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: ja.michal »

Jak duży dom i z czego?
Generalnie można zapomnieć o pokryciu całego domu jednym urządzeniem, a już w ogóle jak ma być jeszcze ogródek pokryty. Potrzebne urządzenie główne + dodatkowy, albo dodatkowe AP podłączone kablem, aby to działało jak powinno. Ewentualnie można użyć PLC.
lolek1400
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2015-05-24, 23:46
Lokalizacja: jastrzebie

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: lolek1400 »

Dom pi razy oko jakieś 150m2, piętro na grubym, żelbetowym stropie, ściany z pustaków. PLC odpada, jak dobrze rozumiem to musi być ta sama faza w gniazdku.. A jeśli miałbym router z anteną dajmy 9dbi czy to nie zapewni mi zasięgu w całym domu? Jeśli miałbym urządzenia dodatkowego to jaki było by odpowiednie?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: ja.michal »

Nie pamiętam jak to teraz jest z tymi fazami i PLC. Koledzy bardziej się orientują.
Danie większej anteny nic nie pomoże, albo niewiele przy tym przekraczając normy ERIP.
Rodzaj urządzenia zależy w sumie od tego czym już dysponujesz i jaki budżet masz budżet na wszystko. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pewnie UniFi. Generalnie musisz mieć podciągnięty kabel Ethernet w miejsce gdzie ma być postawiony dodatkowy AP.
lolek1400
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2015-05-24, 23:46
Lokalizacja: jastrzebie

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: lolek1400 »

Z kablem też może być problem, nie uśmiecha mi się kucie w ścianach. A może jakaś "zwrotka", coś co działą na zasadnie hotspot?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: Jo_gurt »

lolek1400 pisze:coś co działą na zasadnie hotspot?
Nie wiem co masz na myśli, ale hot-spot to po prostu AP do publicznego użytku.
Albo przenieś router w inne miejsce (centralne), albo dociągnij kabel i podłącz drugi AP.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: key »

lolek1400 pisze:PLC odpada, jak dobrze rozumiem to musi być ta sama faza w gniazdku.
Nie musi. Fazy mozna spiac, cena potrzebnego urzadzenia to 60..200 PLN.
lolek1400 pisze:A jeśli miałbym router z anteną dajmy 9dbi czy to nie zapewni mi zasięgu w całym domu?
Anteny daja duzo, jesli wiesz co robisz i jak zaprojektowac polozenie AP/typy anten. Jesli myslisz ze samo kupno kijka cos zmieni, to sie mocno mylisz.
Jo_gurt pisze:Nie wiem co masz na myśli,
Pewnie repeater.
lolek1400 pisze:Z kablem też może być problem, nie uśmiecha mi się kucie w ścianach.
Alo rybki, albo akwarium. W twoim wypadku: albo zrobione zgodnie z obowiazujacym zasadami fizyki, albo wywalenie kasy na kiepsko dzialajace polprodukty.
Nie pomagam na PW.
lolek1400
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2015-05-24, 23:46
Lokalizacja: jastrzebie

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: lolek1400 »

Mógłbyś mi wytłumaczyć na czym polega to spięcie faz? Nie jestem elektrykiem :P
Z tego co czytam, to plc jest bardzo racjonalnym rozwiązaniem.
Czy istnieją transmitery od razu z funkcją AP? Czy muszę jeszcze dokupić do tego AP, żeby mieć bezprzewodowy internet?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: key »

lolek1400 pisze:Mógłbyś mi wytłumaczyć na czym polega to spięcie faz?
Na zawolaniu elektryka i poleceniu mu spiecia faz. A ten zamontuje odpowiedni sprzet, n.p. http://www.allnet.de/fileadmin/transfer ... /90246.pdf
lolek1400 pisze:Czy istnieją transmitery od razu z funkcją AP?
Tak.
Nie pomagam na PW.
lolek1400
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2015-05-24, 23:46
Lokalizacja: jastrzebie

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: lolek1400 »

Ok, elektryka się załatwi, mam nadzieję że nie będzie to za drogie.
Jeszcze jakby mógłby mi ktoś polecić jakiś transmiter z AP, w mare przystępnej cenie, ale też taki co się nie popsuje za szybko, może być używany.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: key »

Ja uzywam devolo.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19173
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: matek451 »

Transmitery z wbudowanym AP( odbiornik ) są drogie. Koszt około 250 zł za komplet. Najtańsza opcja to zakupić komplet 2 sztuk bez AP i do odbiornika podłączyć jakiś router pracujący jako AP. Osobiście korzystam z http://www.plus.pl/adaptery , komplet DHP-309AV ( 500Mb/s) za 99 zł i do niego WR-740 ustawiony jako AP. Koszt 150 zł i do wykorzystania jeszcze switch 3xLAN na WR-740. Z używanych mam jeszcze Devolo http://allegro.pl/devolo-dlan-200mbits- ... 27419.html , ewentualnie http://allegro.pl/d-link-dhp-343-intern ... 70376.html
amrowek
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-11-20, 09:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: amrowek »

Ale to musi byc na jednej fazie
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki wybrać router dla dużego domu

Post autor: key »

Nie musi.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ