Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Psemu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-06-17, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: Psemu »

Cześć,
jak w temacie - proszę o radę, który polecilibyście mi router. Obecnie sytuacja wygląda tak, że korzystam z TP-Linka TL-MR3420 z modem Huawei E372 i internetem od T-Mobile. Ruter ten rozprowadza mi internet kablowo ze strychu do kilku gniazdek w domu i dalej jest Acces Point TP-Link TL-WA901ND, żeby WiFi sięgało na dole domu (parter, piętro i strych - taki układ domu). Router przez pewien czas sprawował się całkiem przyzwoicie i transfery były też całkiem ok, ale ostatnio transfery zwolniły, ruter łapie co chwila zawieszki, trzeba go restartować, nie ładuje się strona konfiguracyjna itp. Chodzi prawie dokładnie rok - 24h. Wydaje mi się, że przyszła jego pora i się kończy...

Postanowiłem zainwestować i jeszcze do wczoraj byłem zdecydowany na Dovado Pro - w końcu coś solidnego i może na dłużej niż rok, ale dziś wynalazłem AirLive N450R.
No właśnie - i tu mam zagwozdkę, AirLive 200 PLN tańszy, ale czy nie jest dużo gorszy (mniej wytrzymały, mniejsze możliwości konfiguracji, nie uciągnie LTE - które planuje niebawem, słaby sygnał WiFi itp.)???
Nie mam zamiaru na nich zmieniać firmware'u na jakieś alternatywne itp. Nie znam się na tym, nie wiedziałbym nawet jak to konfigurać w konsolach, telnetach etc. Potrzebuje, żeby mi sprawnie chodził net - możliwie jak najszybciej, router nie łapał zawieszek, modem chodził sprawnie - a jak już się coś przytnie to sam się restartował, a co mnie dodatkowo zainteresowało (choć nie jest to musowe) w AirLive to możliwość ustawienia resetu połączenia o danych godzinach (usługa BC Noc w T-M) - w Dovado takiej funkcji się nie doczytałem (może jest, tylko nie znalazłem nigdzie takiej info).

Do internetu mam podłączone dwa laptopy, Smart TV Samsunga, Blueray, dekoder NC+, X-Boxa, w sieć jest wpięte urządzenie wielofunkcyjne Dell 2335dn (po LANie), kamerka IP (ustawiony dynDNS) no i oczywiście AccesPoint.

Dodatkowo planuję również przesiadkę modemu z E372 na E3276 w związku z uruchomieniem LTE w T-Mobile.

Plizz o radę i wszystkie "za" i "przeciw" tym ruterom lub sugestie co do jakiegoś innego sprzętu, który polecacie a jest równie dobry (chciałbym się zamknąc w max 600-650 PLN). Jeśli sądzicie, że warto dołożyć 200 PLN do Dovado, ze względu na jakość/możliwości, to też jest ok. Potrzebuje poprostu solidnego sprzętu, fajnie jakby miał duże możliwości konfiguracji (ale przez WWW - bez konieczności instalowania alternatywnego firmware'u) - najlepiej na dłuższy czas niż rok.

Z góry dzięki za wszelkie info.
dr Małaszyński
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2014-05-16, 07:41
Lokalizacja: Polska

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: dr Małaszyński »

Mam od 2 tygodni zestaw N450R + E3276. 400 metrów od BTS-a, który jest po drugiej stronie domu (brak widoczności), na dodatek stoi to wszystko daleko od okna. Anteny zewnętrznej do modemu nie ma. Pod router jest podpięty po kablach amplituner, TV i tuner nc+, a po wi-fi cztery smartfony, trzy laptopy i stacjonarny pecet. Pomimo braku anteny sygnał LTE jest w okolicach 60%, ping (po wi-fi) 30-40, a prędkości 30-40 download i ok. 20 upload. Połączenia ani razu nie zerwało, anteny od wi-fi są odłączane i ruchome (można wkręcić inne).
Taki zestaw jest stabilny i godny polecenia.
Psemu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-06-17, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: Psemu »

Dzięki wielkie za informację. A powiedz mi jeszcze, czy ma on jakąś funkcję restartu portu USB/urządzenia jak w Dovado przy np. zawieszce modemu lub połączenia z internetem - "Automatyczny restart portu USB w przypadku utraty połączenia" - odkryłeś może coś takiego?

Dodatkowo jeszcze pytanie o transfery z podpiętego po USB dysku, bo gdzieś czytałem recenzje, że nie jest źle, ale też d*py nie urywa... - jeśli korzystasz oczywiście.

[ Dodano: 2014-06-20, 12:09 ]
Dodatkowo mam jeszcze taki mały może Off-topic - czy według Waszej wiedzy, spadek wydajności TL-MR3420 może być związany z tym, że sprzęt się wysłużył (że chodzi 24h od roku), czy raczej to nie jest ten kierunek i spadek prędkości jest związany ze wzrostem obciążdenia nadajnika (przybyło klientów korzystających z tego nadajnika w moim terenie)?

Na początku transfery jakie uzyskiwałem z mojego zestawu w tym samym miejscu były rzędu ok. 15 w DL i ok. 5-7 w UL, a teraz góra 7-8 w DL i 2-3 w UL...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: wojteks »

Psemu pisze: spadek prędkości jest związany ze wzrostem obciążdenia nadajnika
Na 99.99% to ta przyczyna a nie router.
Nie pomagam na PW!
dr Małaszyński
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2014-05-16, 07:41
Lokalizacja: Polska

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: dr Małaszyński »

Psemu pisze:czy ma on jakąś funkcję restartu portu USB/urządzenia jak w Dovado przy np. zawieszce modemu lub połączenia z internetem - "Automatyczny restart portu USB w przypadku utraty połączenia" - odkryłeś może coś takiego?
Tak ma taką opcję, działa prawidłowo.
sunnyluk
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2013-06-20, 17:12
Lokalizacja: cz-dz

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: sunnyluk »

dr Małaszyński, walczę od 2 dni z taką samą konfiguracją n450R + e3276 i za nic w świecie nie mogę zmusić do działania modemu z tym routerem, ciągle widzę "connecting" i nic więcej. APN ustawiony na 'internet' nr tel. *99# i nic więcej.

Proszę podajcie jak to skonfigurować, żeby działało?
Firmware najnowszy routera v.15
Tokepit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2014-07-31, 05:50
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: Tokepit »

sunnyluk pisze:dr Małaszyński, walczę od 2 dni z taką samą konfiguracją n450R + e3276 i za nic w świecie nie mogę zmusić do działania modemu z tym routerem, ciągle widzę "connecting" i nic więcej. APN ustawiony na 'internet' nr tel. *99# i nic więcej.

Proszę podajcie jak to skonfigurować, żeby działało?
Firmware najnowszy routera v.15

Dołączam się do prośby - N450R (v.15) + E3276s-151 (orange) i nie działa

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2014-07-31, 15:56 ]
Wulgaryzmów tu nie lubimy!
Ostatnio zmieniony 2014-07-31, 14:56 przez Tokepit, łącznie zmieniany 1 raz.
Psemu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-06-17, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: Psemu »

Dzięki wielkie za rady. Zdecydowałem się na Dovado Pro. Działam na nim już około miesiąca i niestety jestem zawiedziony...

Jeśli chodzi o prędkości po LTE w T-Mobile - są bardzo dobre jak na moje oczekiwania - DL ok. 27-31 Mb, UL ok. 17-25 Mb.

Problem polega na tym, że router co jakieś 2-3 godziny, a nawet kilka razy w ciągu 10 minut potrafi się zawiesić lub zrestartować (zależnie co jest ustawione w Connection Tracker).

Najpierw pomyślałem, że może to problem zasięgu (router wskazywał 61%). Dokupiłem podwójną antenę zewnętrzną w Cybertechu - zasięg wzrósł do 100%.

I sprawa wygląda tak, że jeśli w Connection Tracker - ustawię:
1. żeby router po braku pingu z ustawionych serwerów (onet/wp/yahoo) się restartował i ponawiał połączenie - robi to co 2-3h, a czasami potrafi kilka razy w ciągu 10 minut.
2. jeśli ustawię, żeby po braku pingu restartował tylko samo połączenie, to już wtedy totalna mogiła - nie da się z nim w ogóle połączyć, znika sieć WiFi przez niego utworzona i pomaga jedynie restart na twardo poprzez odłączenie zasilania...

Generalnie dramat. Zauważyłem (lub to zbieg okoliczności), że taka sytuacja ma często miejsce kiedy nagle zaczynam ściągać jakiś większy plik/pliki i od razu transfer skacze prawie na maksymalny (nie rozpędza się powoli, tylko zaczyna od razu ściągać z dużą prędkością), ale nie jest to regułą - takie restarty mają miejsce również kiedy po prostu przeglądam strony internetowe (w tle nie ściąga się nic). Nie wiem, czy to uszkodzenie routera, czy tak ma być. Modem jaki używam to Huawei E3276 z Plusa - nawet zmieniłem na nim firmware na najnowszy jaki znalazłem w sieci - próbując wyeliminować ewentualność uszkodzenia tego modemu, ale nie pomogło. Pomyślałem, że może modem w ogóle jest rąbnięty, więc pożyczyłem nowy E3276 z T-Mobile od kolegi - taka sama sytuacja, więc nie jest to raczej problem modemu... Potem pomyślałem, że może router (mimo 100% zasięgu) przełącza się z LTE na 3G w jakimś celu i to może być przyczyną, ale wymusiłem mu łączenie się tylko w 4G - też bez skutku. Sam modem odstawiłem od routera na długość przedłużacza USB z zestawu, żeby nie zakłócała go sieć WiFi ustanowiona przez router, zgodnie z zaleceniami z instrukcji - też nic.
Nie pomogła również aktualizacja samego routera do najnowszej wersji jakie Dovado wypuściło 12.08.2014.

Macie może jakieś doświadczenia w tym temacie?
Darek.74
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 574
Rejestracja: 2010-12-18, 09:41
Lokalizacja: Okolice Warsaw

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: Darek.74 »

A sprawdzałeś z kartą z innej sieci? W prawdzie ja ma Dovado Tiny ale w T-mobile LTE dosyć często rozłączał mi się w momencie przerwy w pobieraniu. Gdy pobierałem zawsze było stabilnie, w Plusie nie mam takich rozłączeń.
Psemu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-06-17, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: Psemu »

Sprawdzałem tylko z T-Mobile, ale:

Twoja sugestia wskazywałaby na problemy z siecią T-Mobile i zrywaniem połączenia po stronie sieci - ok, byłoby to bardzo prawdopodobne, ALE tylko w 1 przypadku mojego problemu.

W drugim zaś przypadku (gdy w Connection Tracker ustawione jest jedynie ponowienie połączenia, bez restartu całego routera) - gdyby problem leżał po stronie sieci, router po prostu ponowiłby połączenia i działałby dalej, a niestety tak nie jest - w takim przypadku router wiesza się maksymalnie i nie da się nawet z nim połączyć - pomaga jedynie restart na twardo poprzez odłączenie zasilania...
Darek.74
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 574
Rejestracja: 2010-12-18, 09:41
Lokalizacja: Okolice Warsaw

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: Darek.74 »

Psemu pisze:gdyby problem leżał po stronie sieci, router po prostu ponowiłby połączenia i działałby dalej
No właśnie tak nie jest, u mnie zawsze z powodu winy sieci (różnych) pomagał tylko pełny auto restart który jest w Dovado i dla tego między innymi go kupiłem. Wcześniej miałem airlive air3gII który właśnie zamierał w takich sytuacjach.
Psemu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-06-17, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: Psemu »

No to mówiąc szczerze mnie nie pocieszyłeś... Wychodzi na to, że w takim razie będę musiał się przyzwyczaić do tych restartów, bo umowę z TM jeszcze trochę muszę mieć... :/
Darek.74
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 574
Rejestracja: 2010-12-18, 09:41
Lokalizacja: Okolice Warsaw

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: Darek.74 »

Trochę te ich LTE jest niedopracowane, w HSPA DC w momencie bezruchu nie zdarzają mi się rozłączenia a w LTE wystarczyło 2-10 minut i restart.
dopsz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2014-05-10, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: dopsz »

Psemu pisze:Macie może jakieś doświadczenia w tym temacie?
Otóż poza operatorem, bo działam z Orange, ale mam z tym zestawem (PRO+E3276) wręcz przeciwne doświadczenia. Wcześniej miałem totalną kichę z 3G, a po przesiadce na 4G doświadczyłem XXII wieku. Choć zdaje się w tej dziedzinie T-Mobile i Orange to ta sama infrastruktura, tak?
Jedna różnica - z ciekawości sprawdziłem, czy przy zasięgu 90-100% potrzebuję w ogóle Connection Tracker i okazało się, że wcale. Bez niego niby dzierżawa deklarowana jest na 518400 sekund, ale w rzeczywistości wznawia się od strony Orange co 24h. niemniej samo połączenie jest jak dąb, a router potrafi działać bez restartu kilkanaście dni. Co więcej w okresie 2 m-cy przetestowałem zestaw w dwóch lokalizacjach i nawet w tej drugiej, gdzie spodziewałem się zaledwie 3G było już 4G tylko z o połowę słabszą siłą 48-54%. I tam też jak rakieta - różnica, że modem robił się b. ciepły. Niemniej też bez pingowania ConnTrakerem utrzymywał dobową sesję, a samo wznowienie - z lub bez zmiany IP - przebiega niezauważalnie.
DrSnor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2015-03-26, 12:22
Lokalizacja: Polska

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: DrSnor »

dopsz pisze: Jedna różnica - z ciekawości sprawdziłem, czy przy zasięgu 90-100% potrzebuję w ogóle Connection Tracker i okazało się, że wcale. Bez niego niby dzierżawa deklarowana jest na 518400 sekund, ale w rzeczywistości wznawia się od strony Orange co 24h. niemniej samo połączenie jest jak dąb, a router potrafi działać bez restartu kilkanaście dni. Co więcej w okresie 2 m-cy przetestowałem zestaw w dwóch lokalizacjach i nawet w tej drugiej, gdzie spodziewałem się zaledwie 3G było już 4G tylko z o połowę słabszą siłą 48-54%. I tam też jak rakieta - różnica, że modem robił się b. ciepły. Niemniej też bez pingowania ConnTrakerem utrzymywał dobową sesję, a samo wznowienie - z lub bez zmiany IP - przebiega niezauważalnie.
W jakiej odległości od nadajnika się znajdujesz?
Ile komputerów i innych urządzeń na wifi i po kablu działa jednocześnie w sieci?

Pytam, bo mam problem przy dużym obciążeniu (około 25 urządzeń). W domu, gdzie jest zwykle ich tylko kilka jednocześnie problemu na tym samym sprzęcie ZTE MF28D nie ma. Tylko dom jest 300 metrów od nadajnika, a firma 1200 metrów (z dodatkową anteną).
mierzwin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-04-08, 06:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: mierzwin »

Witam, chciałbym trochę odświeżyć temat i pytanie. Chcę się przesiąść na jakiś porządny router (obecnie to MR 34200), mam dwa modemy E398 i E3272 i zewnętrzną antenę Cybertecha więc zasięg nie jest problemem. I teraz co wybrać?

- Davado Tiny AC / Pro,
- Air Live N450R,
- D-link DWR-921,
- coś innego?

Może coś godnego się ostatnio pojawiło, o czym nie usłyszałem? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: wojteks »

mierzwin pisze: D-link DWR-921,
To lub Huawei B593, B315 a modemy sprzedaj chyba że potrzebujesz do użytku mobilnego.
Nie pomagam na PW!
mierzwin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-04-08, 06:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: mierzwin »

Dzięki! Ale czy te modemy można podłączyć do zewnętrznej anteny (w moim przypadku do mojego Cybertech'a)? W moim przypadku (nie mieszkam w centrum miasta a na jego obrzeżu) z zasięgiem bez niej jest różnie...

OK, nie było pytania - już znalazłem, że (w przypadku D-Link'a) się da.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: ja.michal »

Wszystkie podane przez wojteksa routery mają możliwość podłączenia anteny zewnętrznej. Złącza to SMA (nie RP-SMA).
mierzwin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-04-08, 06:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: mierzwin »

Mam juz tylko ostatnie pytanie w tej kwestii - jak z wydajnością tych urządzeń pod względem WiFi? Bo np. Davado Tiny AC ma najmocniejszy moduł łączności bezprzewodowej z całej tej grupy. O Huawei nie znalazlem żadnych szczegółowych testów ani danych w tym zakresie. Z kolei D-link DWR-921 nie grzeszy tutaj siłą...
fazio1978
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-04-10, 17:46
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dovado Pro vs. AirLive N450R lub jakaś porządna alternatywa

Post autor: fazio1978 »

Witam Wszystkich,
Napiszcie jak poradziliście sobie ze zrywaniem połączenia przez E3276 w komplecie z N450R.
Od pewnego czasu borykam się z tym problemem i dalej to samo. W serwisie Airlive odpowiedziano mi, że to problem zasilania. Czy ktoś z Was testował aktywny hub usb aby dodatkowo zasilić modem? Próbowałem kilka i żaden nie zostaje wykryty przez N450R. Poza tym transfery super 50-60Mbps / 15-20Mbps i 1,7km do bts z anteną Sorensen MIMO 17dBi.
Proszę o poradę jeżeli udało Wam się spiąć ten modem przez aktywnego huba.
ODPOWIEDZ