Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rumcajs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-16, 16:24
Lokalizacja: górny śląsk

Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: Rumcajs »

Witam :) stałem się posiadaczem FRITZ!Box 7490 fajny sprzęt ale potrzebuję jakiejś rady linku by sobie dać rady z jego konfiguracją , Internet udało mi się skonfigurować , posiadam małą sieć z sąsiadami w tym dwoma routery do niego podpięte , TP- Link TD-W8970 jest na nim Internet wydaje mi się że jest dobrze skonfigurowany , drugi to Pentagram Cerberus P6341 z nim nie mogę sobie dać rady :( by był Internet jak by go trzeba ustawić podać ip na sztywno by działał i rozgłaszał sieć też ? . drukarkę przez sieć też mi się udało zrobić ,mam też osobno skaner też da się podłączyć może ?.


I nie mogę sobie dać rady z udostępnianiem dysków usb , dysk hdd na przykład widzi mój smart tv , ale nie wiem jak to zrobić by było widoczne również na komputerach ? ...


i mam dysk hdd w obudowie na usb 2.0 jak w chodzę do jakiegoś katalogu np. ze zdjęciami itp. To dość długo trwa wczytywanie , zmiana na usb 3 by pomogła jak moje sprzęty mają wi-fi N ? tv itp…


I czasem przy nie których filmach jak chce odpalić przez sieć to pisze że nie rozpoznano pliku itp. , a po kablu na tv ten sam plik działa …


Oprogramowanie aktualne mam, może ktoś podpowie jak to wszystko skonfigurować dzięki :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: wojteks »

Rumcajs pisze: z udostępnianiem dysków usb
Router jako serwer danych to porażka zwykle, do multimediów się nie nadaje bo USB bardzo obciąża procesor routera, do tego NAS jest najlepszym wyborem.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: key »

wojteks pisze:Router jako serwer danych to porażka zwykle, do multimediów się nie nadaje bo USB bardzo obciąża procesor routera, do tego NAS jest najlepszym wyborem.
Akurat ta Frytka jest wystarczajaco szybka, zeby przepchnac rip'a z BR poprzez LAN, problem wydaje sie tkwic w innym miejscu:
Rumcajs pisze:Internet udało mi się skonfigurować , posiadam małą sieć z sąsiadami w tym dwoma routery do niego podpięte , TP- Link TD-W8970 jest na nim Internet wydaje mi się że jest dobrze skonfigurowany , drugi to Pentagram Cerberus P6341 z nim nie mogę sobie dać rady :( by był Internet jak by go trzeba ustawić podać ip na sztywno by działał i rozgłaszał sieć też ?
OP nie ma grama pojecia co robi, przez przypadek cos mu wyszlo, tylko sam nie do konca wie co ;).
Rumcajs pisze:Oprogramowanie aktualne mam, może ktoś podpowie jak to wszystko skonfigurować dzięki
Zacznij od systematycznego rozrysowania co gdzie masz podlaczone - co po kablu, co przez WiFi, jaki port w jakim routerze, jakie adresy na jakim cliencie, maski, adresy DNS i bramek.
Nie pomagam na PW.
Rumcajs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-16, 16:24
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: Rumcajs »

Wcześniej miałem taką samą sieć zrobioną na starym routerze ,ale po jego awarii kupiłem tego FRITZ!Box i on jest trochę bardziej zawansowany od poprzednika, tp link ruszył bez zmian na tych samych ustawieniach co szedł na poprzedniku a skonfigurowałem go sam na podstawie info w necie i kreatorów to wydaje mi się ze jak wszystko na nim działa to jest chyba OK , Pentagram to stary router rzadko używany był używany okazjonalnie tam gdzie net nie docierał …na ogród altankę itp. Teraz jest wyłączony i nie podam danych bo znajomi na urlopach itp.


Do mojego FRITZa jest po kablu podpięty na stałe tp link , czasem Pentagram , i stacjonarny komputer , reszta tv , laptop, smartfon itp. Po wi-fi , tp link obsługuje tylko 2 lapki i tablet po wi-fi .


Teraz to nie wiem jak to udostępnianie na usb dysków uruchomić drukarka mi działa , ale na kompach 2kmputery na win xp i 2 win 8.1 nie wiem jak zobaczyć zawartość dysków itp. Na tv widać…


A jeszcze pytanko bo tyle opcji ma ten FRITZ da się ustawić jakoś tak że jak mam do ściągnięcia jakiś duży plik z netu / torętów czy coś to może on samodzielnie bez kompa go ściągać w tle ?.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: key »

Duzo piszesz, tylko nic z tego nie wynika :( Zrob prosze to co pisalem powyzej, nie jestem w stanie Ci pomoc na slepo grzebiac w kupie.
Rumcajs pisze:A jeszcze pytanko bo tyle opcji ma ten FRITZ da się ustawić jakoś tak że jak mam do ściągnięcia jakiś duży plik z netu
Da. Nie w oryginanym sofcie, od tego sa nakladki -> freetz.net
Nie pomagam na PW.
Rumcajs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-16, 16:24
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: Rumcajs »

Te maski dns ,bramki są potrzebne by udostępnić dysk na usb ? , gdzie to się sprawdza ?

Może to coś pomoże :/ , nie mogę się w nim odnaleźć :cry:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek




A ten nie oryginalny soft to co zmieni wszystko ? czy tylko doda dodatkową funkcjonalność , bo widzę że nie jest po polsku może chociaż pa angielsku , ma inne wersje językowe…
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: key »

Rumcajs pisze:Te maski dns ,bramki są potrzebne by udostępnić dysk na usb ?
Sa potrzebne zeby sprawdzic, czy masz poprawnie skonfigurowana siec.
Rumcajs pisze:gdzie to się sprawdza ?
W ustawieniach sieci. Na kazdym kliencie, routerze itd.
Rumcajs pisze:Może to coś pomoże
Pomaga stwierdzic, ze masz straszny burdel i przypadkowo klikasz w nic nie mowiace Ci okienka. Siec jest sztucznie spowolniona, router ustawiony na "pol gwizdka".

Zrobmy krok po kroku, inaczej nic z tego nie bedzie. Zacznij od zrobienia tego o co prosze od poczatku - poprawienia infrastruktury. Usiadz z dlugopisem i kartka papieru i rozrysuj siec, narysuj kazdego klienta (komp, tv, routery, ap), narysuj kable, napisz jakie IP, maske, bramke sa ustawione.
Rumcajs pisze:A ten nie oryginalny soft to co zmieni wszystko ?
Pytales o dodatkowa funkcjonalnosc. Ale to za chwile, teraz najpierw zajmnij sie poprawna konfiguracja sieci. Krok po kroku.

Freetz mozesz skompilowac po niemiecku, angielsku. Nie wiem czy jest po polsku, nigdy go nie probowalem w tej wersji kompilowac. IIRC mozesz kombinowac oryginalny interface n.p. po polsku, nakladki po angielsku - ale trzeba sprawdzic.
Nie pomagam na PW.
Rumcajs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-16, 16:24
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: Rumcajs »

Mój FRITZ!Box jest głównym routerem do niego wpięty kabel od dostawcy Internetu. kabel rj 45 od tp linka ip 192.168.2.1 i mojego stacjonarnego komputera , laptop i tv smartfon po wi-fi > tp link odbiera sygnał od mojego routera po kablu i rozgłasza po wi-fi na 2 laptopy i tablet i smart tv . nie kapuje :( tego o co chodzi z tymi bramkami, maskami itp :facepalm: . (to co podałem z fritza to nie to ?
)gdzie tego się szuka na każdym urządzeniu po kolei mam sprawdzić jakie maja ip maski itp. ? , co to znaczy że fritz idzie na pół gwizdka ….

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: matek451 »

Czarno to widzę. @key prosi cię o schemat twojej sieci. Urządzenia, jak połączone, tryby ich pracy, adresacja na nich. Do tego jacy klienci i jak są podłączeni do każdego routera? Chodzi o schemat bo trudno zrozumieć twoje teksty.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: key »

Rumcajs pisze:Mój FRITZ!Box jest głównym routerem do niego wpięty kabel od dostawcy Internetu.
To akurat widze. Masz do tego podpiete dwa "cos" po kablu, dwa "cos" po WiFi i jeszcze wylaczeni klienci. I wlasnie o rozrysowanie tego mi chodzi. krok po kroku, kazde pudelko, z adresem i napisem na na porcie....
Rumcajs pisze:od tp linka ip 192.168.2.1
Po co Ci NAT?
Rumcajs pisze:nie kapuje :( tego o co chodzi z tymi bramkami
To co wkleiles dla tp-linka dla wszystkich innych pudelek. I dla tp-linka dla sieci WAN i LAN (chociaz nie wiem po co Ci podzial na podsieci).
Rumcajs pisze:gdzie tego się szuka na każdym urządzeniu po kolei mam sprawdzić jakie maja ip maski
W ustawieniach sieci.
Rumcajs pisze:co to znaczy że fritz idzie na pół gwizdka
To ze masz pozakladane blokady szybkosci, gdzie tylko sie da.
Nie pomagam na PW.
Rumcajs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-16, 16:24
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: Rumcajs »

Kompletnie nie rozumiem co do mnie piszecie tymi dziwnymi określeniami :facepalm: , nie wiem czy o taki schemat wam chodziło , jak dla mnie to staram się pisać jak naj jaśniej , czytałem na wikipedi o tym nat itp. Ale pojęcia nie mam co to i skąd to się wzięło i gdzie tego szukać… , routery ustawiałem od zera przy użyciu kreatorów …

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: wojteks »

Rumcajs pisze:nie wiem czy o taki schemat wam chodziło
O taki tylko znacznie bardziej dokładny.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: matek451 »

Zacznij od podania adresu LAN FritzBoxa, wygląda że ma 192.168.178.1 Czy masz uruchomione na nim DHCP czy adresy LAN przypisałeś poszczególnym urządzeniom na sztywno ? Lepiej włącz na nim DHCP. Póki co połącz TP-Linka kablem LAN -LAN i ustaw na nim adres LAN 192.168.178.2, serwer DHCP wyłącz( Disable). Ustaw inny kanał na WiFi niż we FB, nazwa sieci WiFi ta sama podobnie jak szyfrowanie i hasło. Będziesz miał jedną sieć w domu tworzoną przez FB, który adresy klientom będzie przydzielał przez DHCP. Wszystkie urzadzenia będą się widzieć , dysk czy NAS tez będzie widoczny na wszystkich urządzeniach. O zaawansowane ustawienia FB pytaj @key. Cerberusa możesz połączyć kablem po LAN-LAN z FB lub TP-Linkiem , adresacja 192.168.178.3 , DHCP wyłaczone , WiFi inny kanał ,niż tamte dwa . Nazwa sieci, szyfrowanie i hasło to samo.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: key »

Kompletnie nie rozumiem co do mnie piszecie
To juz wiemy ;)
Rumcajs pisze:tymi dziwnymi określeniami
Okreslenia sa podstawowymi przy budowie sieci. Tak jak przy naprawie auta "mlotek" lub "srubokret krzyzakowy".
Rumcajs pisze:ie wiem czy o taki schemat wam chodziło
Cos jak narysowales, tylko dokladniejsze i z istotnymi danymi. Przyklad z malusienkiego wycinka mojej sieci:
Obrazek

Dopisz jeszcze modele routerow.
Rumcajs pisze:routery ustawiałem od zera przy użyciu kreatorów
I dlatego nie dziala.
matek451 pisze:wygląda że ma 192.168.178.1
Zawsze ma ;)
matek451 pisze:Ustaw inny kanał na WiFi niż we FB, nazwa sieci WiFi ta sama podobnie jak szyfrowanie i hasło.
Ten pomysl nie jest najlepszy.

Cala reszta idzie w dobrym kierunku, wazne jest jeszcze pare detali w konfiguracji sprzetu.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: matek451 »

No jak chce to może sobie nadać inne nazwy dla AP, przynajmniej będzie wtedy wiedział , z którego aktualnie korzysta po WiFi. A konfiguracja FB to już w twoich rękach. Ważne, żeby chociaż miał wszystko w jednej sieci. :)
Rumcajs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-16, 16:24
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: Rumcajs »

To mój najlepszy aktualny schemat na dziś :) znajomi od tp linka są na urlopie to na razie nie mam do niego dostępu a i ja wkrótce wyjeżdżam to jak macie cierpliwość i jeszcze nerwy dla mnie to was pomęczę :) , te określenia : AP , FB to w google mi dziwne rzeczy wyskakują z facebokiem na czele itp. Mnie to nic nie mówi, jak to czy ustawiłem DHCP ? nie wiem :/ … to jak są routery w jednej sieci to czemu piszecie że nie są w lan są chyba co nie skoro są kablem połączone ? i działa ... fajny ten twój schemat sieci rozumiem że trzeba znać porty/ ip routerów ale tv i innego sprzętu też ?.. , przecież tyle tej drobnicy jest jakbym miał grzebać i wytłumaczyć znajomym po co mi to , to nie do wytłumaczenia jest im i jeszcze spod łba by na mnie patrzeli :P po co im tam coś grzebie nawet nie wiem jakie tam smartfony itp mają , to nie da się jakoś tak z automatu ustawić jak ja zrobiłem z tymi kreatorami żeby same sprzęty korzystające z wi-fi same zaskoczyły ?, … a tego tp linka to dużo trzeba przestawiać , możesz podać co gdzie jak poprzestawiać ? bo jak bym się go dorwał to chciałbym za jednym razem zrobić, bo jak mam się im tłumaczyć z tego co po co itp. Skoro działa … u siebie to mogę eksperymentować do woli. Co Innego gadka z kimś co jeszcze większego pojęcia nie ma niż ja :D hehe Pozdro :)

mój aktualny schemat
Obrazek

to co mi tv pokazuje
Obrazek
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router FRITZ!Box 7490 pomoc w konfiguracji

Post autor: key »

TV jest na pierwszy rzut oka poprawnie skonfigurowany.

W ttwoim schemacie brakuje tego co jest istotne - nazwy urzadzen, portow, adresow IP - porownaj z tym co ja wkleilem.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ