Antena z chin za kilka dolców; czy cokolwiek pomoże?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ari93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-01-06, 17:31
Lokalizacja: Starogard Gd.

Antena z chin za kilka dolców; czy cokolwiek pomoże?

Post autor: Ari93 »

Witam, postanowiłem możliwie jak najniższym kosztem polepszyć nieco zasięg internetu z Cyfrowego Polsatu kupując antenę za niecałe 6 dolarów.
KLIK
Mieszkam w Kolinczu a nadajnik Plusa jest ok 4km ode mnie w Klonówce KLIK, obecnie modem Huawei E3372 HiLink wyciąga RSRP -96dBm na parapecie i to po jakiś 20min ustawiania modemu, kilka stopni i już ginie nawet 5dBm... :P. Czy kupując to ustrojstwo i wywieszając ok 1m wyżej, na dworze i oczywiście w stronę nadajnika mogę liczyć na jakąkolwiek poprawę zasięgu? Ktoś to kiedyś testował?
kloszi
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2015-06-25, 06:09
Lokalizacja: Mielec

Re: Antena z chin za kilka dolców; czy cokolwiek pomoże?

Post autor: kloszi »

Raczej nic nie pomoże bo to jest szerokopasmowa. Jak Ci przyjdzie to sprawdź ... Jak Ci nie będzie działało to utnij kable i zbuduj http://www.lte-anbieter.info/lte-hardwa ... ntenne.pdf . Trzeba oczywiście przeliczyć wymiary jeśli masz inną nośną
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena z chin za kilka dolców; czy cokolwiek pomoże?

Post autor: matek451 »

Tak mydelniczka o wymiarach 7x5cm na bank ma zysk 28dBi i poprawi poziom sygnału LTE1800. Grunt to dobry marketing. Za 6 baksów to nie kupi się 6 m dobrego kabla i konektorów. Kolejna zabawka nie służąca do niczego z dumnym 4G na czole. A LTE w Plusie masz nie z Klonówki tylko Stargardu z BTS-a LTE1800Mobylandu.
Ari93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-01-06, 17:31
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Antena z chin za kilka dolców; czy cokolwiek pomoże?

Post autor: Ari93 »

Mieszkam stosunkowo w dole i nigdy nie łapałem tutaj LTE, rok temu na święta jakimś cudem łapał z orange (-130dBm). Trochę ponad miesiąc temu korzystając z Aero nagle zobaczyłem że jest LTE a nadajnik stoi w klonówce bo dzwoniłem w sprawie prędkości do techników plusa bo w godzinach szczytu to LTE wyciąga 0,5mb/s i 3mb/s up, jak się dowiedziałem postawili tam nadajnik o zasięgu 15km który na razie działa na jednym kanale... na inne trwa przetarg i zanim zaczną działać może minąć do nawet 3 miesięcy. O 3-4 w nocy wyciąga nawet 16mb/s także... jeszcze ujdzie ale szału też nie ma.
Czyli generalnie szkoda kasy... o biquadzie też już myślałem i chyba to będzie najlepsze wyjście tylko mam jedno pytanie, gdzie do tej anteny z .pdf podpiąć kable? Z tego co pamiętam to na 2 stronie tego kolanka R3 nie powinno być i do obu końców antena powinna być przylutowana.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena z chin za kilka dolców; czy cokolwiek pomoże?

Post autor: matek451 »

Oczywiście, że możesz skorzystać z LTE800Sferii w Plusie z Klonówki ale Sferia korzysta z 5MHz na SISO i maksymalny DL to 19Mb/s. Antena Dual biquad z linka kolegi to na 1800MHz i nie nadaje się do LTE800 Sferii z Klonówki tylko do LTE1800Mobylandu ze Stargardu. Na LTE1800Mobylandu pasmo wynosi 20MHz z MIMO a maksymalny DL to 150Mb/s. Warto spróbować więc z LTE1800Mobylandu na antenie Dual LTE1800MHz.
Ari93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-01-06, 17:31
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Antena z chin za kilka dolców; czy cokolwiek pomoże?

Post autor: Ari93 »

Faktycznie chyba masz rację... wymusiłem 1800MHz to coś znalazł, zasięg -126dBm i strasznie zamula... a wręcz nie działa w ogóle. Czyli o czym mówił mi technik z Plusa? Na tym 800MHz chcą poszerzyć pasmo z 5MHz do też 20MHz tak jak jest to w tym LTE 1800MHz? I czy w takim wypadku prędkość wzrośnie z tych max 19mb/s do "standardowych" 150mb/s? Bo skoro tak nie wiem czy jest sens walczyć o lepszy zasięg tego nadajnika 1800MHz bo nawet jak zyskam 20dBm to i tak będzie to tylko -106dBm... a skoro przy -96dBm potrafie wyciągnąć ok 80% prędkości w środku nocy to nawet wystawiając biquada na 800MHz już niewiele zyskam.

btw skąd masz informacje co stoi w Klonówce? Próbowałem w necie zlokalizować co to tam za LTE stoi ale nigdzie nie było żadnej informacji, po prostu gdy pojawił się taki "silny" sygnał z automatu założyłem że to z Klonówki i tylko technik z Plusa to potwierdził.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena z chin za kilka dolców; czy cokolwiek pomoże?

Post autor: matek451 »

Plus póki co nic nie poszerzy na 800MHz a panowie technicy opowiadali bajki. Plus nie licytował pasma 800MHz, 5MHz uzyskał NetNet powiązany z Solorzem i możliwe że te 5MHz na LTE800Sferii wzrośnie do 10MHz i tyle. 10MHz na SISO to maksymalnie 38Mb/s a jak wprowadzą MIMO to 75Mb/s i więcej nie będzie. W Klonówce działa UMTS900Aero2 , GSM900 Plusa i jest pozwolenie na LTE800 Sferii. Skoro pojawił się taki sygnał LTE u ciebie to może być z Klonówki lub Starogardu , tam też są pozwolenia na LTE800Sferii. Aby potwierdzić można zapytać na http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=100 ... start=3990
ODPOWIEDZ