Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
aothunterpl
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2012-11-21, 18:57
Lokalizacja: xx

Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: aothunterpl »

Witam mam pytanie co na dzień dzisiejszy możecie mi polecić jako router do PLAY LTE *RBM

Moja lokalizacja to opolskie, do nadajnika PLAY mam 2km po prostej może i mniej.
Sygnał w lapku z samego modemu jest ok sieć rzadko jest na maxa obciążona (miasteczko)
Tak więc na chwile obecną nie ma potrzeby użycia zew anteny ) w zależności od uradzenia jakie zakupie i gdzie je umiejscowię)
Urządzenie będzie nadawać WIFI w domu parterowym o powierzchni około 80m^2 + okoliczny taras lub ogródek
Mój modem na H jest z HiLinkiem E3372S

Moje wymagania nie są wygórowane:

najwazniejsze:
- cena / jakość - średnia półka.
- budżet do 200zł (może być i z chin, lub używka nie musi być allegro)
- osiągnięcie max przepustowości łącza
- miło by było gdyby WIFI wspierało nowszy standard ... a/b/g/n
- minimum jeden port LAN

Do podłączenia zazwyczaj będzie:

głównie (1/2x lapki)

rzadziej
1x stacionarny
2x tel

dodatkowe opcje mile widziane ale nie niezbędne w tej cenie:

- urządzenie wspierało alternatywne oprogramowanie typu :tomato , opn WRT
jestem przyzwyczajony do Linksysa WRT42GL.

- możliwość podłączenia dysku twardego
- postawienia serwera
- wspomaganie p2p / torrent itp



Zastanawiałem się nad czymś mobilnym typu

chwalone DOVADO

http://allegro.pl/router-usb-dovado-tin ... 98671.html


Ale chyba lepszym wyborem będzie coś stacjonarnego typu:

Huawei
Dovado
TpLink
Linxys


Niesety na dzień dzisiejszy nie mam rozeznania co do modelu.
Może któryś z kolegów poleci coś ciekawego i sprawdzonego.

Z tego co widzę dovado ma teraz jeden model w dobrej cenie ( na + obsługa wielu modemów tyle wiem)
to będzie model z tej najniższej półki cena jakość ;]

http://allegro.pl/router-dovado-3gn-wif ... 77681.html


Mam pytanie jak ma się sprawa router LTE + modem USB a router LTE z wbudowanym modemem ponieważ też będę musiał dostosować wybór.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2015-11-22, 21:13 przez aothunterpl, łącznie zmieniany 1 raz.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: jarek7714 »

Przy Twoim budżecie i dostępnych już zasobach (E3372), najlepszym wyborem będzie Netgear WNDR4300-masz możliwość instalacji OpenWRT, dodatkowo router posiada dużo pamięci RAM i flesh.
jareq
aothunterpl
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2012-11-21, 18:57
Lokalizacja: xx

Re: Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: aothunterpl »

Wita dzięki za informacje zaraz poczytam o tym modelu.

A proszę mi powiedzieć czy jest coś ciekawego z routerów Dovado , Hueway, Tp link
do polecenia.

Dodaję również to że w cenie do 200zł mogą być to używki z wyższej półki.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: robertnik »

Używam TP-Link TL-WDR4300 v1, przez zbieg okoliczności w samym Opolu.
Oczywiście Open WRT(OpenWrt Barrier Breaker 14.07 / LuCI Trunk (0.12+svn-r10530) ) i w moim przypadku w dualwan(Netia z kabla i RBM na tym samym modemie).
Ruter ma anteny na zewnątrz, akurat u mnie nadaje w 2 odrębnych sieciach na 2.4 i 5GHz.
Do modemu usb będziesz potrzebował aktywnego huba usb. Oczywiście możesz podłączyć tam więcej urządzeń, czy modemów...
I wszystko cacy, tylko taki jeden na domek Ci nie starczy, no chyba że to letniskowy, lub altanka...
Na domek musisz rozbudować sieć o kolejne rutery, raczej nie reapatery, bo zmieszają sprawność sieci, a po prostu kolejne z innymi nazwami ssid.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: jarek7714 »

aothunterpl pisze:Wita dzięki za informacje zaraz poczytam o tym modelu.

A proszę mi powiedzieć czy jest coś ciekawego z routerów Dovado , Hueway, Tp link
do polecenia.
Co do Dovado-nie miałem osobiście w użyciu, czytałem specyfikacje i dostępne funkcje (dobre-mają dodatkowe funkcjonalności, lecz szału nie ma, daleko im do OpenWRT czy Tomato), cena niestety odstraszająca, jeżeli miałbym się zastanowić nad wyborem tej marki, to tylko Tiny AC. Huawei B593s-22 posiadam, jako zwykły punkt dostępu LTE ok! Pozostałe funkcjonalności to absolutne minimum (nawet przy dostępnym publicznym IP nie można się wbić na niego z zewnątrz). TP-Linka posiadam (WDR3600-zainstalowane Gargoyle 1.6.2.2)-ok, lecz po pojawieniu się w podobnej cenie ww Netgeara, nie warto się nad nimi zastanawiać (ta sama cena, a Netgear posiada 128MB flash i zasilaniem po USB jest lepiej).
jareq
aothunterpl
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2012-11-21, 18:57
Lokalizacja: xx

Re: Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: aothunterpl »

Poczytam sobie o ww. urządzeniach.

WRT daje tą przewagę że własnie w przyszłości mogę wykorzystać router o dodatkowe opcje.
np. podgląd kamery online monitoring, jakiś serwerek czy też połączenie z moją siecią domowa oddaloną o 20km a może i jakiś sharing testowy na 2 sieci zamiast multirooma.

Dom to zwykły jednorodzinny a użytkownikiem sieci będzie kobieta no i ja oczywiście ;]
ja u siebie w Opolu jadę na Tomato i WRT54GL i mi to starcza
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: robertnik »

LTE i serwer... To czytaj też o VPN. Ja go uniknąłem, bo mam tez kabel i mi wystarczy przekierować porty w lokalu.
aothunterpl
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2012-11-21, 18:57
Lokalizacja: xx

Re: Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: aothunterpl »

Witam mam jeszcze pytane co sądzicie o takim prostym i mobilnym routerku na 2 kompy:

http://www.ebay.com/itm/TP-LINK-TL-MR30 ... SwHPlWcRME

MR3020

Oczywiście było by na nim OpenWRT oraz modem LTE

Można go zmodować (dodać zewnętrzną antenę, dodać hub usb, dołożyć pendriva itp.)

Jest jeszcze model bliźniaczy na rynek azjatycki: WR703N


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2015-12-28, 20:02 przez aothunterpl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: wojteks »

Nie użyłbym go do LTE, ma mało pamięci.
Nie pomagam na PW!
aothunterpl
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2012-11-21, 18:57
Lokalizacja: xx

Re: Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: aothunterpl »

Można wymienić koćś RAMU do 64MB
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: wojteks »

aothunterpl pisze:Można wymienić koćś RAMU
Jak zrobisz to sam to się opłaci może, ale nie zmieni to procesora, WiFi i ethernetu.
Nie pomagam na PW!
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Wybór Router LTE PLAY cena/jakość

Post autor: jarek7714 »

aothunterpl pisze:Witam mam jeszcze pytane co sądzicie o takim prostym i mobilnym routerku na 2 kompy:

http://www.ebay.com/itm/TP-LINK-TL-MR30 ... SwHPlWcRME

MR3020

Oczywiście było by na nim OpenWRT oraz modem LTE

Można go zmodować (dodać zewnętrzną antenę, dodać hub usb, dołożyć pendriva itp.)

Jest jeszcze model bliźniaczy na rynek azjatycki: WR703N
Osobiście mam tego bliźniaka (kupionego bezpośrednio w Chinach przez eBay) z RAM modem do 64MB w PL. Spisuje się bdb, do internetu HSPA używałem ok. 2 lata (obecnie obsługuje mi modem CDMA-Nordisk)

Kod: Zaznacz cały

  Nazwa urządzenia:Gargoyle
Wersja Gargoyle:1.6.2.2 (r42647), by obsy
Model:TP-LINK TL-WR703N v1
Konfiguracja urządzenia:Brama sieciowa
Zajętość pamięci RAM:17.6MB / 60.1MB (29.3%)
Połączenia:68/4096
Średnie obciążenie CPU:0.08 / 0.03 / 0.05  (1/5/15 min.) 
. Niestety rozczaruję cię do modemu LTE się nie nadaje-j.w. @wojteks

Kod: Zaznacz cały

 ale nie zmieni to procesora, WiFi i ethernetu 
i do tego musisz zaopatrzyć się w aktywny HUB USB-gdyż posiada zabezpieczenie przepięciowe 500mA i jak modem będzie chciał więcej rozłączy magistralę (sam CPU ma problemy z obsługą USB, przy dużych prędkościach potrafi się "wieszać"). Oczywiście po zastosowaniu aktywnego HUB-a USB i zwiększeniu RAM, modem będzie działał, lecz osiągane na nim prędkości to max. 50Mbps, stabilnie do 40Mbps. Jak szukasz czegoś taniego i bdb do modemu LTE/USB to bezkonkurencyjny jest Nexx WT3020 (obsłuży modem z pełną prędkością, działa bardzo stabilnie-mnie oprócz modemu obsługuje po USB kamerkę a zasilam przez jeden zasilacz z HUB-a USB). Kosztuje u Chińczyka ok. 50zł z przesyłką, lecz też nie jest do wszystkiego-działa pięknie gdy nie używamy modułu WiFi (akurat WiFi używam innego AP), gdyż po jego włączeniu się przegrzewa i traci stabilność (ale modem obsłuży bez HUB-a, wystarczy wydajny zasilacz i jest tańszy od dobrego aktywnego HUB-a USB). :ok:

Kod: Zaznacz cały

 Nazwa hosta	OpenWrt
Model	Nexx WT3020
Wersja firmware	OpenWrt Chaos Calmer 15.05 / LuCI (git-15.322.41240-4e44955)
Wersja jądra	3.18.23
Czas lokalny	Wed Dec 30 17:46:25 2015
Czas pracy	11d 3h 9m 50s 

Kod: Zaznacz cały

 Status:Połączony Czas połączenia:11d, 02:47:03,  CSQ:26 RSSI:-61 dBm MCC MNC:260 01 LAC:- (-) CID:- (-) RSCP:-145 dBm Ec/IO:-32 dB RSRP:-83 dBm RSRQ:-10 dB   Urządzenie:huawei E3276 HiLink 
.
jareq
ODPOWIEDZ