Jaki modem i antena

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Jaki modem i antena

Post autor: DiilGang »

Witam. Będę niedługo przedłużał umowę z Orange na internet mobilny ( 150 GB w strefie domowej, 40 GB poza ) ze sprzętem. Obecny, czyli Huawei E3251 i TP-LINK MR-3420 V2 będę chciał zmienić na coś z LTE. Z zasięgiem nie jest wesoło w moim miejscu zamieszkania ( Choszczewo, gm. Piątnica), ale zrobiłem testy w terenie pod kątem LTE. Aktualnie nie mam anteny z LTE ( jedynie Cybertecha 17 dBi na 2100 MHz ), ale zamierzam zamówić.

Kiedyś pisałem na forum, że udało mi się uzyskać połączenie z LTE z 14 km ( 20 Mbit down, 2 Mbit up ). Wczoraj powtórzyłem próbę ( LG G3 z wymuszonym LTE ) i udało się bez problemu nawiązać połączenie ( -117 dBm ). Sądzę, że z anteną dualną jest szansa na stabilne LTE. Mam przypuszczenie że sygnał bierze się z tego nadajnika :
1.png
.
Obecnie wygląda to tak:
2.png
Czy na podstawie tych danych można stwierdzić, czy warto zabierać się za to? 3G na DC mnie już wkurza z powodu niskich transferów ( 5 Mbit download) i pingów skaczących od 120 ms do 3000 ms .
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
dexter18

Re: Jaki modem i antena

Post autor: dexter18 »

Masz dobry router. Proponuję albo Huawei E398 bądź E3276. W miejscowości Wizna, ul. Łomżyńska 11 odległość 8 km. Proponuje antenę dualna 15 dBi
i krótkie przewody.
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: Jaki modem i antena

Post autor: DiilGang »

Router idzie do wymiany, bo i tak biorę ofertę w Orange 2 w 1, gdzie nie ma opcji "bez urządzenia" . Kabla musi być 8-10 m, więc tutaj z krótkim będzie ciężko. W Wiźnie na 99 % nie działa LTE, w Jedwabnem również, to są małe miejscowości, stamtąd leci jedynie 2G oraz 3G 900 MHz .

No to inaczej: czy z tej mapki widać czy Wizna nadaje HSPA+DC ? [ustawiłem tylko UMTS 2100]
3.png
Być może tam mógłbym przekręcić antenę i potestować.

Szczęśliwego Nowego Roku :)
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jaki modem i antena

Post autor: krystianb »

Wstawianie map operatorów na forum jest niedopuszczalne!
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
dexter18

Re: Jaki modem i antena

Post autor: dexter18 »

Jak sprzęt do wymiany to polecany przez matka często Huawei B593 ?
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: Jaki modem i antena

Post autor: DiilGang »

Witam ponownie. Przedłużyłem w najwyższej opcji tj. 150 GB + 56 GB w strefie mobilnej za 70,92 zł z rabatem 20% . W niższych Free Net LTE są rabaty 30% na abonament i 40% GB.

Podam większe szczegóły kiedy przyjdzie umowa.
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Jaki modem i antena

Post autor: lechowiec »

DiilGang pisze:Witam. Będę niedługo przedłużał umowę z Orange na internet mobilny ( 150 GB w strefie domowej, 40 GB poza ) ze sprzętem. Obecny, czyli Huawei E3251 i TP-LINK MR-3420 V2 będę chciał zmienić na coś z LTE. Z zasięgiem nie jest wesoło w moim miejscu zamieszkania ( Choszczewo, gm. Piątnica), ale zrobiłem testy w terenie pod kątem LTE. Aktualnie nie mam anteny z LTE ( jedynie Cybertecha 17 dBi na 2100 MHz ), ale zamierzam zamówić.

Kiedyś pisałem na forum, że udało mi się uzyskać połączenie z LTE z 14 km ( 20 Mbit down, 2 Mbit up ). Wczoraj powtórzyłem próbę ( LG G3 z wymuszonym LTE ) i udało się bez problemu nawiązać połączenie ( -117 dBm ). Sądzę, że z anteną dualną jest szansa na stabilne LTE. Mam przypuszczenie że sygnał bierze się z tego nadajnika :
1.png
.
Obecnie wygląda to tak:
2.png
Czy na podstawie tych danych można stwierdzić, czy warto zabierać się za to? 3G na DC mnie już wkurza z powodu niskich transferów ( 5 Mbit download) i pingów skaczących od 120 ms do 3000 ms .
Twoja sytuacja z zasięgiem wygląda podobnie jak u mnie. Też jakiś czas działem na Cybertechu 17 dBi 2100. Sygnał falujący, wrażliwy na warunki atmosferyczne. Generalnie łącze bardzo kapryśne.
Wprowadzili jakiś czas temu LTE które niby ma sygnał na wyższym poziomie niż UMTS ale i tak sygnał faluje. Duża odległość i ukształtowanie terenu robią swoje. W nadziei kupiłem najmocniejszego dualnego Cybertecha 15 dBi LTE z kablem 10 m i powiem Ci, że to nie ma sensu. Przy walce o ustabilizowanie łącza strata każdego dBi na kablu jest na wagę złota. Będę szukał mocniejszej anteny i przerabiał to wszystko na krótkie kable z routerem i modemem w skrzynce zamontowanej na maszcie przy antenie. Robiłem dzisiaj trochę pomiarów zewnętrznych szukając najlepszej lokalizacji dla zestawu antenowego. Wyniki pomiarów mnie trochę zdołowały. Na gołym modemie w najlepszy miejscu top net info pokazywał mi sygnał w przedziale od - 63 do - 75 dBm. Przy takim sygnale pingi skaczące od około 80 do 300 ms przy całkiem dobrej pogodzie. Testy robione starym netbokiem który też może mi trochę zwalniać, wiem to na pewno. Ale transfery raz na poziomie 19 Mb/s a raz 4 przy downlinku i od 0,1 do około 9 Mb/s przy uplinku świadczą o tym, iż łącze jest bardzo kapryśne, być może przez przeciążenie BTS także. Niby przy ściąganiu jest ok, nierzadko widzę 1MB/s przy pobieraniu plików, to np Skype w trakcie wideo rozmowy potrafi zrywać połączenie lub wyświetlać komunikat o zbyt wolnym połączeniu. Suma sumarum łącze jest niestabilne. Być może pomoże dobra antena na krótkim kablu i dobrze ukierunkowany sygnał. Pomiary robiłem w miejscu odległym około 7 km od BTS. W miejscu tym czerwone światło BTS jest widoczne po zmierzchu, więc można założyć iż anteny widzą się. Niestety łącze nie działa tak jak bym chciał.

Przy odległości którą podajesz nie pchaj się w antenę z długim kablem. Szkoda Twojego czasu i pieniędzy.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: Jaki modem i antena

Post autor: DiilGang »

Będę teraz przekręcał antenę na bliższy BTS, który niedawno odpalono. Odległość zmniejszy się z 10 do 7 km więc jest szansa na lepsze działanie niż obecnie.
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
ODPOWIEDZ