Lejek techniczny w Orange

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jakube12
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2016-02-29, 21:13

Lejek techniczny w Orange

Post autor: jakube12 »

Orange wprowadza tzw. lejek techniczny dla klientów generujących wzmożonych ruch Internetu mobilnego.

Klienci, którzy będą generować więcej niż 50% ruchu na danej stacji bazowej w ciągu ostatniej doby zostaną objęci tzw. lejkiem technicznym. Raz na dobę prędkość Internetu zostanie im ograniczona do 5, 10 lub 15 Mb/s w godzinach 7:00 - 23:00. Lejek dotyczy wszystkich klientów biznesowych, indywidualnych i nju mobile, którzy podpisali nową umowę lub aneks do już obowiązującej po 13 listopada 2015 roku.
Żródło: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/oran ... 36349.html


Bardzo ciekawa informacja i generalnie duży plus dla Orange za postawienie sprawy jasno.
Zastanawia mnie jednak pewna rzecz: mieszkam w niewielkiej okolicy, z mojego BTSa jako głównego łącza w domu korzysta zapewne mniej niż kilkanaście osób. Załóżmy scenariusz że Pan A pobrał 1 GB, Pan B 2 GB, Pan C 1 GB, a Pan jakube12 10 GB. Teoretycznie - nikt nikomu nie przeszkadza, wszyscy korzystają z łącza bardzo swobodnie, ale lejek techniczny, który został przygotowany głównie z myślą o dużych miastach, przytnie mnie do 15 Mbit czy tam 5 Mbit.
I to jest dla mnie dosyć sporą niewiadomą.

Ale za sam ruch operatora lecą propsy - bo mogło to się skończyć tak jak z FUP w Plusie ;).
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: onken »

Ale ja zadnej takiej zgody nie podpisywalem...
jakube12
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2016-02-29, 21:13

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: jakube12 »

onken, podpisywałeś się pod regulaminem usług telekomunikacyjnych. Ponadto w umowie masz zapis o możliwości obcięcia internetu do 16kb/s.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: ja.michal »

Również jestem ciekawy jak oni liczą tą pulę na stację bazową. Może jest nie tylko warunek pobrania większości danych w danej dobie, ale i przekroczenie XX GB w danej dobie na danej stacji bazowej?

Nie można również demonizować tego mechanizmu, szczególnie, że lejek ma się pojawić tylko na jedną dobę i w godzinach 7:00 - 23:00. Sam mechanizm dobowego spowolnienia uważam za dużo bardziej uczciwy niż ban na prędkość do końca okresu rozliczeniowego.

onken, podpisywałeś podpisywałeś. ;) jakube12 jasno to przedstawił. :)
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: onken »

No fakt ale nigdy nie slyszalem by Orange zastosowal FUP, teraz to moze zrobic predzej :-)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: ja.michal »

Teraz to jest informacja o tym. Odpowiedni punkt w regulaminie o możliwości lejka zawsze był.
MKwiatusz3K
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 304
Rejestracja: 2009-11-05, 15:48
Lokalizacja: POLSKA

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: MKwiatusz3K »

Ale halo halo podpisałem umowe na 60GB i teraz cvo, zassam gre 15GB i mnie przytną lejkiem, jakim prawem, mam wyższy pakiet, takie zapisu w umowie nie miałem, orange ma mi zagwarantować pakiet
Awatar użytkownika
MarcinNS
Stały użytkownik forum
Posty: 90
Rejestracja: 2015-12-06, 20:38

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: MarcinNS »

Ciekawe jak dokładnie to będzie system im liczył.
A wiemy że ich 'liczenie' szwankuje. Jest dużo ludzi którym źle nalicza zużycie pakietów a oni chcą jakieś analizy ruchu wprowadzić.

Swoją drogą to ja dostałem regulamin z datą czerwca 2015 owszem z dopiskiem do odwołania ale czy to znaczy że mogą zmieniać zasady 'gry' jak im pasuje? W regulaminie którym dostałem nie ma paragrafu 12. Tylko że pod zapis "Maksymalna dostępna prędkość w danych warunkach" praktycznie można podciągnąć wszystko.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: ja.michal »

MKwiatusz3K, dokładnie przeczytaj umowę, którą podpisałeś i regulaminy, które cię obowiązują.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: matek451 »

Nowy RŚUT Orange obowiązuje od 13.11.2015 i obowiązuje klientów którzy po tym terminie zawarli umowy. Regulamin jest nadrzędny i obowiązuje oprócz regulaminów Promocji. To że ktoś podpisując umowę go nie przeczytał to jego sprawa.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: jarek7714 »

Przecież wiadomo że wszelkiego rodzaju lejek techniczny dotyczyć będzie ofert tzw. "no-limit" (klient posiadający konkretny pakiet danych szybko go zużyje na sieci LTE i nie trzeba włączać mu lejków).
jareq
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: adziu82 »

Już pisałem na innym forum, ciekawe czy Orange da np mi informacje, ile danego dnia na danym nadajniku osób pobrało danych, tak żebym wiedział ile mogę wykorzystać abym nie dostał tego lejka.
Odpowiedź była, że nie da mi tego info. Ciekawe, ale sprawdzę i napiszę e-maila.
EDIT:
Podepnę się do tematu o Orange.
W maju zginęło mi jakieś 500MB z pakietu poza strefy domowej ( gdzie nie używam jej ) SIM leży w routerze i używam tylko 150GB, gdzie mi to starcza.
Napisałem, reklamację. Odpisali mi,że nie widzą problemu, wszytko ok. Po 2-3 tyg nie wiem dlaczego, ale mam 23 GB a powinno być 20GB w następnym miesiącu.
Napisałem do nich, okazało się, że jednak miałem rację i dali mi extra 3GB.
W tym miesiącu jest to samo i już nie mam 200 MB, odpowiedź, że u nich jest wszystko ok.
I co tu chodzi? Może tak być, że przelogowało na inny nadajnik ( anteny ustawione na najbliższy ) i przez to pobiera z tego pakiety poza strefy domowej?
RAW
jakube12
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2016-02-29, 21:13

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: jakube12 »

W niedzielę oberwałem lejkiem. Co ciekawe - akurat w ten weekend była promocja z nielimitowanym transferem za awarię, więc taka blokada jest po prostu śmieszna.

Taryfa LTE Maksymalny, poprzedniego dnia pobrałem ok. 30 GB - 40 GB, lejek 5Mbit down / 5Mbit up. Ograniczenie zostało zdjęte automatycznie o 23:00, nie było potrzeby restartowania połączenia.

Speedtest:
Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinNS
Stały użytkownik forum
Posty: 90
Rejestracja: 2015-12-06, 20:38

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: MarcinNS »

Dalej tego nie pojmuje jak można w świetle wprawa wprowadzać dodatkowe zapisy do 'starych' umów.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: onken »

Przeciez zapisy w sprawie lejku w regulaminach ( jeszcze sprzed lejka technicznego ) byly jeszcze gorsze :-)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
jakube12
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2016-02-29, 21:13

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: jakube12 »

Odkopię stary temat:

Moje obserwacje po kilku miesiącach (LTE Maksymalny):

- w moim przypadku, granicą po której jest zakładany lejek techniczny to ok. 20 GB - 25 GB transferu wygenerowanego w ciągu dnia
- transfer wychodzący i przychodzący jest najprawdopodobniej liczony i zestawiany z wynikami innych abonentów oddzielnie. Jednego dnia pobrałem ok. 5 GB i wysłałem ponad 10 GB danych. Następnego dnia dostałem lejek 10Mbit / 10Mbit. Innego dnia udało mi się pobrać 25 GB bez lejka na drugi dzień.
- ruch wygenerowany w nocy (23:00 - 07:00?) jest obojętny dla mechanizmu lejka technicznego (wtedy zazwyczaj zdarza mi się przewalać jakieś backupy i dumpy baz danych, w porywach do 50 GB danych wysłanych). Efekt? Brak lejka.
- zazwyczaj lejek jest znoszony automatycznie o 23:00 i nie ma potrzeby restartowania połączenia. Zazwyczaj, bo czasami coś nie zagra po stronie Orange i restart jest jednak konieczny.

Oczywiście żeby nie było zbyt pięknie, w tym temacie onken skarży się że dostał bezwarunkowy lejek po przekroczeniu 700 GB danych. Wyjątkowo w tym miesiącu zbliżam się do tej granicy, dam znać czy również oberwę takim ograniczeniem ;).
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: ja.michal »

jakube12, dzięki za informacje. Sam u siebie chyba jeszcze lejka nie doświadczyłem.

Ciekawe czy lejek jest dla danej stacji bazowej czy na kartę SIM. No i jak liczone są GB - dla stacji czy również dla SIM. Chodzi o sytuację przerzucania dużej ilości danych, ale będą w ruchu.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: radius »

W listopadzie odpalili mi pod nosem LTE 800 Orange.

21 dni temu zarejestrowałem numer pre-paid i dostałem 100 GB na miesiąc.

Na Aero2 wykorzystywałem około 30 GB, więc tu załóżmy, ze zeszło mi 20 (nie mam jak sprawdzić kodem, trzeba rejestrować się w Orange Online, a nie chcę, bo pewnie zaraz wywalę kartę).

Przed chwilą wyłapałem lejek w Only LTE - 0,11 / 0,02 Mbps / ping 29ms

Wczoraj nic nie ściągałem poza plikami .pdf. Dzisiaj tylko włączyłem komputer i wszedłem na Elektrodę.

Po przełączeniu na WCDMA 2100 mam 18,97 / 4,88 Mbps / ping 50. Tyle, że to z innej stacji bazowej.

Także pierwsza myśl jaka mi się nasuwa to ograniczenie na eNodeB, a nie w systemie.

Ktoś będący w zasięgu tylko tej "przyciętej" stacji ma twardy orzech do zgryzienia.

Wczoraj wieczorem rozłączyłem dwutygodniową sesję, bo w LTE nie działał mi kod USSD.

I zaraz po tej operacji wyłączyłem komputer. Może coś zliczyli po rozłączeniu?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: ja.michal »

Zgłoś problem ze stację w Orange. Może jednak jakaś awaria.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Tinkas »

Brat nieopatrznie (tja...) podpiął się pod mój ruter i poleciało od południa do około 16 ponad 42GB po torrentach. Ja później dobiłem jeszcze 16GB testując także torrenty na Ubuntu. Lejka brak :)
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: barek16 »

Możesz dostać jutro albo skoro nie dostałeś dziś to możesz nie dostać wcale :-)
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Tinkas »

Rzeczywiście włączyli lejek 15/15 od 8:00, czyli po skończonej sesji nocnej.
Ale z innej strony - czy też macie przycięte torrenty (do 8mbps) podczas sesji nocnych? Od północy do 8 tak mam przycięte. Speedtesty lecą pod 50mb, a torrenty max 8, a zazwyczaj jeszcze mniej. To samo źródło chwilę po 8 rano zaczyna leciec 40 mbps :)
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: barek16 »

Nie, u mnie torrenty całą dobę lecą tak samo czyli jak są dobre źródła 6-7 MB/s
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Tinkas »

A aktywowałeś sobie publiczne IP? Ja mam za natem.
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: barek16 »

Mam aktywowany apn VPN ale aktywowałem go tylko dla testów hobbystycznych. Na codzień jadę na standardowym apn internet.
Teraz mam zresztą włożoną kartę karte prepaid Orange Free- starter "wybierz swój numer" za 5zł. Kupiłem i zarejstrowałem dwie takie po tym jak w styczniu 6dni przed końcem okresu rozliczeniowego dowalili mi symetryczny lejek 1Mbit/s. Choć nie narzekam mieli prawo- 32GB w jeden dzień i kolejne 40GB w kolejny, a wszystko przy bilansie 120GB gdzie mój podstawowy pakiet to 75GB.
W każdym razie na prepaid również nie widzę lejów na torrentach, a osiągi mam identyczne jak na abonamencie OrangeFree.
nefczibaku
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-01-29, 22:16
Lokalizacja: grodzisk maz

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: nefczibaku »

Witam, jak obecnie wyglądają Wasze doświadczenia z tym lejkiem? Generalnie od dawna nie ma tu żadnej dyskusji a więc można by zaryzykować stwierdzenie, że jest ok, rozsądnie, nieuciążliwie, itp. Ale czy na pewno? :-)

Jeśli zdecyduję się na Orange to będzie to lte biurowy, niby dużo Gb, ale pod warunkiem, że nie przeginają z tym lejkiem jak kiedyś Plus z FUP
Przemek112
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2018-09-17, 19:02

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Przemek112 »

Korzystam z LTE Orange trzeci rok. Co prawda mam specjalna usługę tylko SIM (30gb bez limitu prędkości, 100gb z prędkością do 5mbps, noce bez limitu, całość za niecałe 17zl) ale nigdy nie dostałem lejka technicznego. Zdarzało się, że w nocy pobierałem 50gb (ISO z Linuksem).
Sprawdź sobie na karcie prepaid wydajność BTS. U mnie (Pabianice) po wpuszczeniu klientów Play do Orange BTSy są przeciążone. Z dnia na dzień pasmo B20 stało się nieużywane. Pomogło przejście na 2600, po zamontowaniu anteny zewnętrznej. Wieczorami bywa jednak licho (czasami to 2mbps). Na szczęście cena niska i koniec umowy blisko...
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Tinkas »

Przez dwa lata wpadłem w lejek tylko raz, po przewaleniu jakiś 60GB w ciągu dnia. A tak spokojnie po te 10 - 20 GB można ściągnąć. Jakiś serial w 4K na Netfilksie oglądaliśmy cały tydzień, codziennie około 20 GB leciało i lejka nie było.
xmisiek
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2015-02-15, 21:53
Lokalizacja: Sława

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: xmisiek »

LTE Orange mam od kilku lat przy pierwszej umowie gdzie nie było tego zapisu, że mogą ograniczyć do 2Mb/s czy tam 1Mb/s nie miałem żadnego lejka.Pamiętam, że w jakimś miesiącu miałem coś kolo 450GB i lejka nie było. Podpisałem nową umowę, gdzie był już ten zapis, że mają prawo ograniczyć prędkość do 2Mb/s czy do 1mb/s nie pamiętam dokładnie nie przejmowałem się tym zbytnio bo skoro net chodził dobrze to pewnie lejka i tak nie będą dawać.Zaskoczyli mnie jak któregoś miesiąca dostałem lejek, zdziwiony o co chodzi patrze wykorzystałem 150GB+70GB (łącznie mam 220GB) na następny miesiąc przed końcem okresu rozliczeniowego sprawdziłem wykorzystanie neta brakowało mi pare GB więc dla testu specjalnie ściągałem jakieś paczki danych i po przekroczeniu pakietu znowu lejek, teraz w każdym okresie rozliczeniowym gdy tylko przekroczę limit jest lejek i np. YouTube się przycina przy 360p....więc na mnie pora, żeby zmienić operatora.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Tinkas »

Ty nie dostajesz lejka technicznego, tylko wykorzystujesz zakupione GB w pełnej prędkości.
ODPOWIEDZ