Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: ja.michal »

W Orange Labs inżynierowie Orange, we współpracy z firmą Huawei, uruchomili testową stację bazową LTE, która agreguje 4 nośne LTE na częstotliwościach, które posiada Orange. Dodatkowo wykorzystano technologię transmisji wieloantenowej MIMO 4x4 oraz modulację wysokiego rzędu 256 QAM. Agregowano 10 MHz na częstotliwości 800 MHz, 15 MHz na częstotliwości 1800 MHz, 15 MHz na częstotliwości 2100 MHz, 15 MHz na częstotliwości 2600 MHz.
Obrazek

Prędkość transmisji danych ze stacji bazowej LTE do terminala użytkownika wyniosła ponad 1 Gb/s.
Obrazek


Źródło i dodatkowe informacje: http://blog.orange.pl/wojciechjabczynsk ... -w-orange/
kris86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2010-12-23, 13:57
Lokalizacja: dylewo

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: kris86 »

Na razie nawet nie są w stanie zapewnić połowie użytkowników prędkości co najmniej 50 Mb/s ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: ja.michal »

Nie ma co narzekać. Nie tak znowu dawno nie było w ogóle LTE, a Neostrada/Kablówka 30 Mbps to był szał. ;) Teraz sam mam "w puszczy" właśnie koło 50 Mbps w LTE800 Orange. ;)
kris86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2010-12-23, 13:57
Lokalizacja: dylewo

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: kris86 »

Tobie się udało z Orange, a u mnie nie :dobani: . Mogłem w mojej lokalizacji liczyć u nich tylko na 3G. U mnie najbliższy operator, który ma LTE to Play. Nie mam tylko jak sprawdzić, jak te LTE800 działa :roll:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: ja.michal »

Dopiero niedawno. Sam się męczyłem się z marnie działającym U900 (koło 2 Mbps), potem je poprawili (4-12 Mbps), a od początku miesiąca LTE800 (40-50 Mbps).
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: adziu82 »

@ja.michal u mnie jakoś nie chcieli poprawić. 2-3 Mb/s w dzień 5-6 Mb/s w nocy.
Powiem Wam szczerze, że to jest tak jak z bogaczami ( może nie na temat ) taki Messi ma miliony, ale kombinuje jak tu w Panamie ukryć dochody, kręcić lody z podatkiem, aby mieć tylko więcej.

Dlaczego to piszę, piszę dlatego, że sam miałem 2-3 Mb/s ewentualnie na początku 0,5 Mb/s na radiówce 6-7 lat temu, później 4 Mb/s i tak sobie mówiłem, że fajnie jak bym miał max 10 Mb/s, kiedy było, to fajnie jak bym miał ze 20 Mb/s teraz mam je, a w nocy ze 30Mb/s i chciałbym mieć więcej, ale w sumie ja tego nie potrzebuję, strona się wczyta, ściągnę coś, co potrzebuję może 20-30 GB.
<font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> internet 150GB, potem lejek na 1Mb/s i ja tego nie przerobię.

Tak na prawdę, to nie znam osób które jadą po 500 GB. No może mam jednego kolesia, co jedzie na radiówce i jak mówił, w dzień non-stop laptop włączony i ściąga na potęgę, a w nocy siedzi i ogląda YT itp.
Sorry, że może nie na temat.
RAW
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: ja.michal »

To jak z powiedzeniem o apetycie, który rośnie w miarę jedzenia. ;) Chociaż nie tak do końca chęć większej prędkości to samo widzimisię. Strony coraz więcej ważą, VOD również niemało Mbps potrzebuje. Także to wszystko wymusza potrzebę lepszego łącza.

Akurat u mnie net jest na kilka osób i jeszcze więcej urządzeń także lepsza wydolność łącza, która jest przy LTE jest mile widziana (na 3G nieco się przytykało, jakby mniej zapytań "obrabiało").

Sam zaczynałem od internetu komórkowego GPRS (Siemens MT50 po kabelku) i szalonych 7 czy 8 zł za 1 MB. Potem Blueconnect w abonamencie i szalony EDGE z realną prędkością koło 160 kbps + HotSpotem w MC o prędkości 2 Mbps.

Także niech operatorzy testują i wdrażają. Ciekawy jestem tego DSLTE w Orange. Czy i kiedy u nas wprowadzą. Oczywiście wolę FTTH. :cwaniak:
kris86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2010-12-23, 13:57
Lokalizacja: dylewo

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: kris86 »

Większa szybkość zawsze się przydaje. Jednak nie wraz z absurdalną za to ceną. Zaczynałem od Orange CDMA, ale mimo bardzo dobrego zasięgu, usługa była fatalna. W dzień 0,3-0,5 Mb/s i bardzo rzadko było lepiej, a wieczorem nie było po co laptopa włączać :dobani: Płaciłem z nadzieją na lepsze jutro, ale w końcu powiedziałem im do widzenia. Teraz mam 4-5Mb/s w dzień i wieczór, co mi wystarcza do oglądania TVN Player, ale na większą szybkość bym się nie obraził :cwaniak:
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: MobNotHeavyUser »

Nie ma się czym podniecać. Jak Orange upchnie na takim słupie kilkuset odbiorców, to z kosmicznego 1Gb/s każdy dostanie po kilka Mb. :P Dokładnie taką samą taktykę stosują od lat na łączach kablowych - zamiast sprzedawać 2/4/6 Mb tak jak kiedyś robiła TP-sa, wciskają każdemu łącze "do 10 Mb/s". Efekt jest taki, że zarabiają wielokrotnie więcej, bo np. na centrali o przepustowości 1Gb/s zamiast 128 odbiorców (każdy z nich miałby po 8Mb/s) potrafią upchnąć np. 400 - wtedy każdy dostaje po 2,5Mb/s, ale dla Orange wszystko jest ok, bo nie istnieje coś takiego, jak gwarancja minimalnej prędkości. Więcej abonentów na centrali to większa kasa, a klienci mogą jedynie narzekać, bo w umowie mają "do 10 mega". Złoty interes!
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
Awatar użytkownika
Grupens
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 183
Rejestracja: 2006-11-22, 23:32
Lokalizacja: Wlkp

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: Grupens »

Sam zaczynałem od internetu komórkowego GPRS (Siemens MT50 po kabelku) i szalonych 7 czy 8 zł za 1 MB. Potem Blueconnect w abonamencie i szalony EDGE z realną prędkością koło 160 kbps + HotSpotem w MC o prędkości 2 Mbps.
Mamy podobne doświadczenia :cwaniak:
Deformują nas formuły.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: wojteks »

MobNotHeavyUser pisze: zamiast sprzedawać 2/4/6 Mb tak jak kiedyś robiła TP-sa, wciskają każdemu łącze "do 10 Mb/s"
Mylisz się, kupujesz "do 10" i dostajesz tyle ile wydoli łącze między Tobą a centralą, z punktu widzenia dostawcy rozdrabnianie się na 2/4/6.. Mbps nie ma sensu. Podobnie działa internet mobilny, czym więcej użytkowników tym wolniej tylko że tutaj jeszcze limity danych wymuszają ograniczenie transferu.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: MobNotHeavyUser »

W czym się mylę? Właśnie o tym mówię, że kiedyś (za czasów TP-sy) dobierali szybkość pod konkretną lokalizację. 7-8 lat temu poszedłem do ich salonu, żeby się zorientować, czy da się zamówić wyższą opcję prędkości (na samym początku miałem "jedynkę"). Konsultantka spojrzała w komputer i stwierdziła, że w mojej lokalizacji nie pójdzie więcej, niż 2 Mb/s. Dopytywałem, czy można mimo wszystko zamówić i ustawić na sztywno 5 Mb/s - powiedziała, że nawet w systemie nie może wybrać większej wartości, na mojej lokalizacji program pokazywał tylko 2. Chodzi o to, że jak była TP-sa, to zanim klient podpisał umowę, robili wcześniej rozpoznanie jakości linii i nie sprzedawali nikomu opcji wyższych, niż byłyby w stanie uciągnąć kable. A dzisiaj Orange hurtowo sprzedaje wszystkim "do 10 Mb/s" i nikogo już nie obchodzi, gdzie klient mieszka i czy kable uciągną 7-8, czy 0,5 Mb. Ważne, że płaci stały abonament, a ew. reklamacji nie będą uznawać, bo w umowie ma zapisane "do".
I taka jest różnica między TPSA i Orange. Ok, koniec off-topu.
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: wojteks »

MobNotHeavyUser pisze:W czym się mylę?
W tym, że zarabiają wielokrotnie więcej.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: ja.michal »

W umowach, nawet w danym TP, zawsze było do. Tak różowo nie było i tak ładnie nie ustawiali. Miałem Neo 6 Mbps, chodziło, była nowość, potem była bodajże do 10 Mbps, chodziło. Znów pojawiła się szybsza opcja 20 Mbps i... zadziałało do bo nie miałem więcej niż 15 Mbps.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze: Znów pojawiła się szybsza opcja 20 Mbps i... zadziałało do bo nie miałem więcej niż 15 Mbps.
Przy 20Mb/s na ADSL2+ to trzeba mieszkać w DLSAM'ie. Wykres zależności prędkości od długości kabla w tych okolicach jest prawie pionowy...
MobNotHeavyUser pisze: A dzisiaj Orange hurtowo sprzedaje wszystkim "do 10 Mb/s" i nikogo już nie obchodzi, gdzie klient mieszka i czy kable uciągną 7-8, czy 0,5 Mb. Ważne, że płaci stały abonament,
A co byś powiedział jakby były abo 1, 2, 3, 5, .... 10Mb/s w dokładnie tej samej cenie? Pewnie nie jesteś w stanie tego pojąć, ale przy takich szybkościach, dla tak wielkiego opa jak orange, nie ma najmniejszej różnicy w koszcie doprowadzenia Ci łącza. Dostawcy bez różnicy czy da 1 czy 10Mb/s, jeśli zakłada, że prześlesz tyle samo danych, to przy takiej ilości użytkowników, statystycznie wychodzi to samo czy długo i wolno ściągasz coś 10kB/s czy szybko 1Mb/s, a koszt zasilania dslam'a, zapewnienia zewnętrznego IP, czy nawet napraw linii jest zawsze taki sam.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ