Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ligeza
Stały użytkownik forum
Posty: 74
Rejestracja: 2015-10-06, 09:50

Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: ligeza »

Mieszkam w terenie górzystym i jedyny nadajnik jaki widzę z domu jest oddalony 4 km w linii prostej postawiony 3 lata temu i do tego czasu nie uruchomiony(nikt nie wie o co chodzi). Z tego właśnie powodu korzystam z nadajnika orange, oddalonego o niecałe 8km, w technologi UMTS 2100MHz. Niestety jak już wspomniałem nadajnik za górą i w sporej odległości dlatego też transfery zazwyczaj wynosiły 3-4Mbit DL i 0,10 Mbit/s UL. Wczoraj uruchomiono na tym nadajniku LTE 1800MHz i ku mojemu ogromnemu zdziwieniu na routerze B315 i antenie http://www.cybertech.com.pl/p86,antena- ... fme-z.html mam jedną kreskę zasięgu. Czy jest ktoś w stanie doradzić co najlepiej zakupić. Mam w sumie trzy opcje
- druga taka sama antena tylko odwrócona w innej polaryzacji
- sorensen 17dbi
- cybertech 15dbi

Czy sorensen będzie lepszy od cybertecha i jak się to ma do anteny którą obecnie używam (1900MHz-2100MHz) bo może lepiej dokupić drugą taką samą.
Na pojedynczej antenie LTE działa około 13UL/3DL.
teren.png
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: radius »

Skąd pewność, że to eNodeB, a nie, np. maszt Straży Granicznej?

Pobierz poniższą aplikację. Ustaw język angielski. Połącz się z B315. We Frequency Band wybierz: a) Band20 - 800 MHz oraz Band3 - 1800 MHz. Wstaw screen dla obu wartości.

http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ligeza
Stały użytkownik forum
Posty: 74
Rejestracja: 2015-10-06, 09:50

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: ligeza »

373A9 HEX = 226217 DEC Czyli 2 to Oranege a 26217 numer zezwolenia nadajnika Wawrzka (LTE 1800 3968 LTE1800/15/26217/7/16 zmP 2022-09-30)
Na 800MHz nie wykrywa żadnej sieci, ma być prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu, ale jeszcze nie ma.
ligeza
Stały użytkownik forum
Posty: 74
Rejestracja: 2015-10-06, 09:50

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: ligeza »

Jako iż nikt nie był chętny udzielić żadnej rady zamówiłem soresnsena. Niestety, okazało się że na nim upload spadł o połowę, a download jest minimalnie wyższy niż na pojedynczej antenie Cybertech (UMTS 2100 17dBi). Sam router (bez anten) jak go postawie na dworze w miejscu anteny sorensen odbiera lepszy sygnał i ma wyższy UP i DL. Antena wraca do producenta, a ja zamówię prawdopodobnie drugą taką samą od cybertecha na UMTS 2100, bo przypuszczam, że ta DUAL LTE od cybertech będzie podobnie działać ja sorensena.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: radius »

Jako powód obstawiam długie przewody, które stłumiły Ci sygnał. Ile metrów ich miałeś? I czy masz obrazek z LTEWatch z podłączoną anteną?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ligeza
Stały użytkownik forum
Posty: 74
Rejestracja: 2015-10-06, 09:50

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: ligeza »

Przewody długości 4m, niestety nie wiem czemu ale obrazki z LTEWatch jakoś bardzo dziwnie wyszły, nie sprawdziłem ich od razu, a teraz mam tą antenę odpiętą. Trochę tam coś widać ale niewiele. Antenę cybertecha na UMTS mam na kablu 5m. Anteny ustawione były idealnie w tym samym kierunku i w tym samym miejscu. Dla porównania dodaję obrazek również z tej anteny na 2100MHz.
Jak widać pojedyncza antena ma lepszy sygnał niż ta dual LTE od sorensen.
Wydaje mi się, że to przez kąt promieniowania tych anten. Sorensen ma około 30* w pionie i poziomie, a ta na 2100MHz z Cybertecha 15*, a dodatkowo Cybertech pojedynczy panel jest większy od tej anteny firmy Sorensen.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: ja.michal »

Zamieniałeś złącza kolejnością?
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: ml13 »

Zaczynam podejrzewać że teraz teraz Sorenseny nie są robione tak jak powinny. U mnie też nie było poprawy, jeśli patrzyć na siłę sygnału i prędkość. Cieszę się że sprzedałem tą antenę, takie same prędkości i z lepszym uploadem uzyskuje na routerze w tym samym miejscu. Sama antena była ustawiona bardzo wysoko. A w drugiej lokalizacji znów nie wyszukiwalo LTE do wybrania w routerze gdzie Yagiwlan 13,5dbi na LTE 800 (atk 10 na rynek Niemiecki, nawet są naklejki dipola) lapala coś tam będąc niżej, czasem nawet logowała się do sieci. Kable były dobre, sprawdzałem czy przewodza prąd bakteryjną i mała żarówka.
Obrazek
ligeza
Stały użytkownik forum
Posty: 74
Rejestracja: 2015-10-06, 09:50

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: ligeza »

Dotarła do mnie druga antena na UMTS 2100 (http://www.cybertech.com.pl/p86,antena- ... fme-z.html). Efekt jest lepszy niż zadowalający. Nie miałem czasu dokładniej jej ustawiać, jedynie powiesiłem w odwrotnej polaryzacji i mniej więcej wycelowałem w odpowiednim kierunku i oto efekt:
Obrazek.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: radius »

A u mnie ten panel spisuje się idealnie, ale tylko na U2100. Na LTE1800 z dwóch innych azymutów RSRP około - 120 dBm, gdy sam modem w miejscu powieszenia anteny daje sygnał rzędu - 110 dBm. Przewód długości 5 metrów.
Na Sorensenie i Cybertechu, lecz na złączach N i przewodzie Draka RF7 mam już - 100 dBm.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ligeza
Stały użytkownik forum
Posty: 74
Rejestracja: 2015-10-06, 09:50

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: ligeza »

radius pisze:A u mnie ten panel spisuje się idealnie, ale tylko na U2100. Na LTE1800 z dwóch innych azymutów RSRP około - 120 dBm, gdy sam modem w miejscu powieszenia anteny daje sygnał rzędu - 110 dBm. Przewód długości 5 metrów.
Na Sorensenie i Cybertechu, lecz na złączach N i przewodzie Draka RF7 mam już - 100 dBm.
A jaką masz odległość do nadajnika? Jaka sieć? I czy nadajnik widać, czy może jest za jakimś wzniesieniem?

Sprawdziłem ponownie, Sorensena ustawiłem najdokładniej jak się dało, zmieniałem kable miejscami. Średnio speedtest pokazał 22DL/3UL.
Poprawiłem również cybertecha i DL czasem przebijało 30 Mbit/s, a upload nie spadał poniżej 6 Mbit/s. Różnica w RSRP pomiędzy antenami to około 3-4dBm.
arkadiuszp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-15, 10:36

BTS za Górą brak zasięgu ODU IDU Rycerka Górna

Post autor: arkadiuszp »

Dzień dobry,

mój dom znajduje się tam gdzie czerwona kropka w załączniku, Rycerka Górna , najbliższy nadajnik jest za górą. 6KM

Czy urządzenie ODU IDU od Plusa może rozwiązać problem zasięgu ? Bądź jakikolwiek inny modem?

Na miejscu jakiegokolwiek zasięgu praktycznie brak - nawet GSM , jedyne co jest to linia telefoniczna - jest możliwość neostrady do 10m/b s

Z uwagi że jest to dom rekreacyjny nie chciałbym podpisywac na 24 miesiące tak lichego internetu.

Sasiad odrobinę wyżej odbiera zasię t - Mobile z anteny zewnętrznej, osiąga prędkości do 4MB/s i sygnał jest zrywany.

Czy są jakieś szanse że ta antena zewnętrzna ODU IDU pozwoli cokolwiek złapać? Jak na razie jedyną alternatywą to internet satelitarny - ale ma duże PINGI no i umowa na długi okres czasu

Z Góry Dziękuje za wszelkie sugestię
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: wojteks »

Nie, nie pozwoli. Żadna antena z niczego nie zrobi sygnału tym bardziej przez górkę. Pomijam fakt że zestaw IDU-ODU to szmelc.
Nie pomagam na PW!
arkadiuszp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-15, 10:36

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: arkadiuszp »

Dziękuje za komentarz.

W takim wypadku zaostaje mi tylko orange 10/mb/s ;( - lepiej to niż nic

Lokalny instalator i praktyk z powodu na PING łącza satelitarnego sugeruje właśnie orange pominio niższej prędkości, - internet będzie używany do WI FI calling .

W ramach doprecyzowania, jakikolwiek zasięg GSM - <font color="#FF00FF"><b>»»komórk-a««</b></font> pojawi się przy zjeżdzie w doline zaznaczoną na żółto
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: matek451 »

Zrób sam test na zewnatrz na telefonie z aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl na kartach operatorów i pokaż screeny z niej czasami zasięg w górach potrafi zaskakiwać.
arkadiuszp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-15, 10:36

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: arkadiuszp »

Dziękuje za pomysł .

Byłem tam tylko na miescu ze zwykłymi <font color="#FF00FF"><b>»»komórk-a««</b></font> w kieszeni, bez zmainy kart sim,

Play = 0 zasieg nawet GSM,
T Mobile = zasięg GSM przy końcu działki 1 kreska który jest zrywany ( trzba się trzymać drzewa " )

Może PLUS i Orange coś zaszumi, dziękuje za pomysł.

Infoninia Orange propunuje mi interet LTE, ale Pani za słuchawką podejrzewam nie ma pojęcia o warunkach zasięgu w konkretnym miejscu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: matek451 »

Ewentualnie jak mozesz to sprawdź gdzies wyzej, w okolicy potencjalnego miejsca montażu anteny, wszyscy operatorzy maja stacje na g.Hutyrów i Kubiesówce, zasięg raczej na 800/900MHz.
arkadiuszp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-15, 10:36

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: arkadiuszp »

Teoretycznie mógłbym wspiąć się na górkę ale to będzie jakieś 100 metrów bierzących kabla zasilającego.

- moze i jest to jakiś pomysł - ewentualnie pozyskany zasięg nie "zgubi" sie po tak długi przewodzie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: wojteks »

Jak się chcesz bawić na całego to na górce stawiasz maszcik z anteną zewnętrzną, router LTE, nanostation Loco M5 i dosyłasz do domu internet po WiFi 5GHz. Robisz extra kabel zasilający 230V wkopany w ziemię (jak twoje działki po drodze) albo dajesz tam odpowiedniej pojemności akumulator i panele słoneczne do ładowania akumulatora lub wymieniasz go codziennie czy co drugi dzień w zależności od potrzeb.

Wybrałbym w takiej sytuacji jednak neostradę o ile jest stabilna.
Nie pomagam na PW!
arkadiuszp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-15, 10:36

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: arkadiuszp »

Panie Wojtku, dziękuje za odpowiedź.

Działki nie są moję, jest to las, ma on właściciela ale z racji zę jest to góra, nic się tam nie dzieje, nie ma ogrodzeń. Mogło być to konfliktogenne w razie gdyby się to komuś nie spodobało / w wiosce mieszkają 4 rodziny na stałe ...

Panie Wojtku jeżeli jako praktyk proponuje Pan Noestrade, to ją zamówię, nie będę "rzeźbić" jakby nie było neostrady to inny temat.

Może jakoś to 10 Mm/ s mi starczy

Pozdrawiam i zdrówka życzę
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: wojteks »

Jeżeli to neo jest stabilne i nie ma zbyt częstych awarii to jest lepsze niż słabe, kapryśne połączenie LTE (np. teraz jest zima i nie ma liści na drzewach itp.). Może sąsiedzi mają i warto ich podpytać jak działa ta neostrada u nich. WiFi calling nie potrzebuje dużych prędkości łącza.
Istotnym minusem neostrady jest słaby upload (w porywach do 1Mbps) więc wysyłanie dużych plików może być problematyczne.
Nie pomagam na PW!
arkadiuszp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-15, 10:36

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: arkadiuszp »

Do takich samych wniosków doszedł właśnie jeden z "Lokalsów" - poleca neostrade pomimo niskiej prędkości ale na jej plus działa stabilność i niski PING.

Zamówię orange telefonicznie - sprawdzę jak działa, będę miał w razie co 14 dni na odstąpienie od umowy. , Jak będzie "tragedia" to zainstaluje Satelitarny internet big blue , i będe musiał pogodzić się z PINGIEM w zamian szybszego downloadu.


Dziękuje za rozmowe.
arkadiuszp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-15, 10:36

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: arkadiuszp »

Dzień dobry Państwu,

rok czasu przesiedziałem na internecie satelitarnym Big Blue W Rycerce Górnej, ze związku z działąniami na Ukrainie, satelita wyłączona.
Niemniej jednak nawet jak ją uruchomią PING zabija 600, 700ms

Na tarasie odkryłem zasięg T mobile, wystarcza na prace na 1 komputerze,

Po uparciu sie na repeter zasiegu, lokalny instalator polecił kupic co u sąsiadów, najnowszy tajfun +23dbi, ale nic nie łąpie ;)

Czy jeżeli mam zasięg na tarasie 10-5 mbs , znikomy upload, to można to jakoś wyciągnąć stosując silniejszy router, antenę zewnętrzną? Może warunki sieciowe się zmieniły w okolicy, albo tylko soneczna pogoda i brak ilisci na drzewach pozwoliby coś odbierać
arkadiuszp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-15, 10:36

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: arkadiuszp »

Dodam jeszcze że po zapytaniu na czacie pracownika t mobila co do mozliwości internetu, akurat skonczyla mi się 1 umowa, t mobile odmówił świadczenia usług w danej lokalizacji ;)

Teoretycznie zasięg Plusa na stronie wygląda lepiej, ale podejrzewam że to jedno i to samo G,

Czy taki "Huawei B818" umiejscowiony na tarasie wyćiśnie z tego żadnego zasięgu coś więcej? Jakakolwiek inna antena?
arkadiuszp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-15, 10:36

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: arkadiuszp »

Mam BTS y w Rajczy, i na Wielkiej Rycerzowej
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena 1800MHz, nadajnik za górą.

Post autor: wojteks »

arkadiuszp pisze:Po uparciu sie na repeter zasiegu, lokalny instalator polecił kupic co u sąsiadów, najnowszy tajfun +23dbi, ale nic nie łąpie
Po pierwsze repeater GSM jest nielegalny, po drugie masz elektrośmiecia a nie antenę.

W jakim pasmie łapiesz to LTE bo od tego zaeży wybór anteny zewnętrznej.

Pokaż jakiś obrazek ze smartfona (z program netmonster, zakładka live) jak masz połączenie z LTE i do tego speedtest. Lub obrazki z B818 połączonego z tym LTE.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ