Aktualizacja B593-u dla początkującego

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

Witam,
od niedawna użytkuję router/modem Huawei B593-u (z pochodzenia niemieckie T-Mobile) na karcie Orange. Podłączona kierunkowa antena ATK-20, Odbieram 3G - tyle ogólników. Wszystko działało prawidłowo przez pierwszy miesiąc, zero zawieszania się czy braku internetu. Od kilku dni mam problem z połączeniem z internetem (albo nie ma połączenia, albo teoretycznie jest a w praktyce strony sie nie otwierają). Przypadłość ta jest przez kilka sekund lub przez kilkanaście minut, później wszystko wraca do normy i tak cyklicznie co jakiś czas. Wyłączenie i włączenie routera nic nie poprawia.
Zacząłem czytać na forum o oprogramowaniu tego sprzętu, że czasami pomaga aktualizacja, która przed chwilą wykonałem. Teraz mam wersję V100R001C748SP108. Czy router rzeczywiście mi się zaktualizował? Czy firmware to jest to samo czy nie? Póki co jakby internet działa (dlatego szybko do Was piszę :) )
Czy takie rzeczy to norma i co jakiś czas należy to aktualizować czy problem jest w czym innym? Czy poprzez oprogramowanie mogę wgrać j.polski jako menu (mam ang.i niem.)
Czy to może być wina operatora, który podobno często "grzebie" przy nadajnikach w naszej okolicy?
Proszę o wyrozumiałość. Mało wiem ale szybko się uczę ;)

...jednak to nie to, właśnie brak internetu (mimo połączenia ok)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: matek451 »

Jaka to lokalizacja ? Pokaż screena ze statusu B593. No i czy to wersja B593 u-12 czy B593s-12, T-mobile miał raczej ta drugą?
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

moja lokalizacja: GPS: 53.926581 18.054700 ⇔ 53º55'35.69'' N 18º03'16.92'' E
nadajnik:3,1 km w linii prostej, 100% teren leśny
screen w załączniku.

ogólnie zrobiłem "twardy reset" urządzenia, wpisałem od nowa potrzebne parametry i ogólnie zaczęło chodzić .... przez 3 godziny bez zarzutu, myślałem że naprawiłem ale przed chwilą znowu brak internetu przez ok. 3 minuty i powrócił (chociaż według windowsa dostęp do internetu jest)

może parametry źle wpisuje? dodatkowo załączyłem screen z ustawienia APN (używam tego drugiego)
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

przepraszam, zanik internetu, poszło bez drugiego screena ;)
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

a inny zasilacz od oryginalnego może mieć związek? według naklejki na routerze powinien byc taki, który dostarcza 2A. ja mam na wyjściu 1,5A. kiedyś już pytałem znajomego elektronika i twierdzi, że nie ma to znaczenia że ma 0,5A mniej, gorzej gdybym miał zbyt mocny
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

jeszcze taki zrzut...może ten ostatni punkt udostępnić?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: dzejk »

wegi pisze:a inny zasilacz od oryginalnego może mieć związek? według naklejki na routerze powinien byc taki, który dostarcza 2A. ja mam na wyjściu 1,5A. kiedyś już pytałem znajomego elektronika i twierdzi, że nie ma to znaczenia że ma 0,5A mniej, gorzej gdybym miał zbyt mocny
Ten 'elektronik' to za przeproszeniem "<cenzura> nie alpinista". Natężenie (ampery) może być większe, urządzenie pobierze ile potrzebuje. Ważne, żeby napięcie (Volty) się zgadzało. Podmień na właściwy lub większy amperaż i sprawdź.
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: droxu »

Ew. sprawdź czy zasilacz się nie grzeje za dużo, to może być oznaka za małej wydajności. Jeśli jest chłodny lub lekko ciepły to raczej nie jest za słaby.
Co do zaniku to najlepiej byłoby w tym czasie sprawdzić na innym urządzeniu czy też internet zanika. Masz taką możliwość?
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

na tablecie i dwóch smartfonach również zanika. zasilacz jest lekko "letni". mi to cały czas wygląda na brak internetu z nadajnika
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: droxu »

Skoro na 3 innych urządzeniach jest to samo to jednak to wina nadajnika. Rozważ zrobienie zgłoszenia o problemach z nadajnikiem, może coś z tym zrobią. Problem jest przez cały dzień czy tylko w określonych godzinach?
Zasilacz raczej daje radę.
Ogólnie to orange ma jakieś problemy http://downdetector.pl/status/orange/ak ... a-w-orange.
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

może coś w tym jest. ogólnie od niedawna korzystam z tego nadajnika i sieci 3G, więc może na początku trafiłem że hulało normalnie. problem są przez całą dobę. zadzwonie do orange. sprzęt kupowałem pod play lte (mam nadajnik jeszcze bliżej) i latem chcę obrócić antenę, dokupić drugą i korzystać. zależało mi na uniwersalnym skonfigurowaniu routera i anten.
a jest gdzieś dostępna cała ścieżka konfiguracji dla tego routera? coś tam z angielskiego rozumiem, ale widze, że router ma sporo zakładek i ustawień, może gdzieś mam jakieś "niemieckie" ustawienia. może ktoś na forum podeśle pomoc jak ma wyglądać każda zakładka
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: droxu »

Karta z play powinna działać po włożeniu, ewentualnie trzeba tylko zmienić APN, internet z orange masz na kartę? Może już teraz zainteresuj się internetem z play, a dokładnie z Red Bull Mobile , koszt to max 5pln/miesiąc za 100gb, potem lejek. Jest na forum wątek http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f ... &start=585. Masz blisko nadajnik w Konarzynach na którym jest LTE 1800 i 2100, trzeba sprawdzić jak działa. Niestety ATK20 nie jest na tą częstotliwość a LTE800 nie ma nigdzie w pobliżu.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: Hermogenes »

Miałeś napisać jaką wersję tego B 593u posiadasz jeśli u-12 to https://www.dropbox.com/sh/xjni4cdc9aiv ... omtel?dl=0
poz Hermogenes
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

droxu pisze:Masz blisko nadajnik w Konarzynach na którym jest LTE 1800 i 2100, trzeba sprawdzić jak działa. Niestety ATK20 nie jest na tą częstotliwość a LTE800 nie ma nigdzie w pobliżu.
a byłem prawie pewny że tam jest LTE800...rzeczywiście teraz zerknąłem że jest tak jak podajesz, nie wiem czy na 1800 ściągne z 2,8 km przez las

mam b593-u12 z niemiec, rok produkcji 2015
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

a orange póki co mam na abonament, jest to hybryda z CDMA z którego do tej pory korzystałem, dopiero latem chcę próbować inne sieci, może do tego czasu T-Mobile z Orange uruchomią LTE800 z tego nadajnika z którego teraz korzystam, bo pozwolenia są
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: matek451 »

Ja tam już dziś próbowałbym z Play, linka dostałeś więc gdzie tu ryzyko ? Nawet na telefonie z LTE warto spróbować.
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

ryzyko żadne, ale u mnie to jest grybsza robota. zakup anteny, wgramolenie się na dach, więc myślałem, że zimę przetrwam z tym moim Orange, ale juz mnie drażni te zaniki kilkuminutowe.
mam jeszcze pytanie techniczne: czy jeśli w okienku połączenia z siecią (windows 7) mam komunikat Dostęp do internetu to znaczy, że mój modem łączy się z nadajnikiem tak? i po drugie: czym się różni komunikat: brak sieci od brak internetu
dodatkowo zauważyłem, że przed rozłączeniem PING biegnie do 80 -90 (normalnie mam 34-39)
beba45
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2016-11-15, 19:03

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: beba45 »

chcialam zapytac czy ktos wie jak sprawdzic swoj numer w aldi talk niemcy dziekuje
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: droxu »

Obrazek
Tak mniej więcej wygląda profil terenu dla play, odległość ok 4,7km, po drodze same lasy. Nie wiem czy w tym przypadku jest szansa na LTE1800. Z jakim nadajnikiem teraz się łączysz? Może jest szansa na LTE800 z t-mobile z Wojtal, Leśna, Dz. nr 119.
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

droxu pisze:Może jest szansa na LTE800 z t-mobile z Wojtal, Leśna, Dz. nr 119.
właśnie z tego teraz ciągnę swoje zrywane 3G, byłem z telefonem LTE pod nadajnikiem i póki co brak LTE, jest natomiast właśnie w Konarzynach dla których załączyłeś układ terenu, bardzo fajna sprawa.
Mieszkam w leśniczówce, więc w każdą stronę mam bity, rozlegly las. Do te pory przez teren leśny ściągałem CDMA z nadajnika odległego o 13-14 km od domu, na 4 lata użytkowania zerwało mi połączenie może 5-8 razy (oczywiście pomijamy prędkości, bo miałem od 1 do 3,5 MB/s)
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

cały czas nie mam pewności czy to nie sprawka mojego b593...jako fachowcy, którzy wiele już takich przypadków widzieliście co myślicie. przypomnę, że przez pierwszy niecały miesiąc było wszystko ok, zero zrywania połączenia, teraz chyba częściej internetu brak jak jest (chociaż ikonka o dostępie internetu jest)
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: droxu »

To może być wina nadajnika.
Możesz w routerze wymusić tylko LTE? Karta sim obsługuje LTE? Można spróbować ustawić antenę na Górki Dz. nr 48, tu profil terenu wygląda lepiej, wg. mapy zasięgu LTE powinno tam być, jak nie to jest UMTS900, może będzie lepiej działał.
Czym sprawdzałeś ten nadajnik Wojtal? Nadajnik może nie wpuszczać karty z orange. Należałoby użyć karty z t-mobile obsługującej LTE.
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

droxu pisze:To może być wina nadajnika.
Czym sprawdzałeś ten nadajnik Wojtal? Nadajnik może nie wpuszczać karty z orange. Należałoby użyć karty z t-mobile obsługującej LTE.
Rzeczywiście sprawdzałem kartą Orange, ale skoro T-Mobile budują sieć LTE razem z Orange, to myślałem, że w ten sposób sprawdzę. No i zostają te Górki, co prawda trochę dalej, ale może stabilniej będzie pracowało.

widzę, że bez wchodzenia na dach i kręcenia anteną się nie obędzie przed zimą :)
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

już prawie na 100% wiem , że moje problemy z brakiem sieci nie są związane z B593. Podobne sceny robi mi internet w telefonie na karcie play z roamingiem t-mobile (własnie z tego nadajnika)

teraz mam włozoną karte play i przekręciłem antenę na nadajnik Play (Konarzyny) i nie zrywa nic. Fakt, że mam tylko jedną kreskę i tylko 1,5 MB/s, przy pingu ok.100 ale to temat na inny dział....

a przy okazji.. jak sprawdzacie z jakim sygnałem odbierany jest internet (dB)?? nie mogę tego w moim menu znaleźć.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: Hermogenes »

Menu.jpg
poz Hermogenes

Dałem wcześniej link gdzie możesz pobrać wersję PL
wegi
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-10-03, 05:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: wegi »

ok, diagnostyka, juz znalazłem, dzięki. a czy wgrywając to polskie menu nic nie nabroje w routerze?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: Hermogenes »

Musisz tylko pobrać ten plik na kompa rozpakować jakimś Rarem wybrać w zakładce aktualizuj i tam wskazać że chcesz z tego rozpakowanego pliku ,dobrze by było abyś miał pewne zasilanie . Ja wgrywałem kilka szukając rozbudowanego lecz one wszystkie ubogie ale ten jest PL.poz Hermogenes

Jak jeszcze nie aktualizujesz to zrób to przez kabel
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: dzejk »

jaka to wersja softu ?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: Hermogenes »

Pytasz mnie czy wegi ?. poz Hermogenes
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Aktualizacja B593-u dla początkującego

Post autor: dzejk »

obu :)
ODPOWIEDZ