[wydzielony] Porównanie procesorów AMD vs Intel

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
niedobradzidzia
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2007-11-12, 16:55
Lokalizacja: Nak?o nad Noteci?

Re: [wydzielony] Porównanie procesorów AMD vs Intel

Post autor: niedobradzidzia »

mar_kow pisze:Niestety to wiadomość już lekko nieaktualna (i pod względem wydajności i ceny) zarówno w przypadku PC i laptopów - zresztą szkoda bo AMD ma dobre pomysły. A procesory te sprawiają trudności w przypadku modemów SE (GC79, 83, 85, 89). Następnym trudnym elementem jest chipset a konkretnie sterownik czytnika kart SD Ricoha.
Niestety kierujesz się głupimi testami na jakiś amartoskich stronach. AMD jest lepsze niż Pentium i też się przekonałam na własnej skórze. Za najszybszą jednostkę jest uważany Athlon z AMD. Testowałąm z kumplem, który ma Intel Core Duo dwurdzeniowy ponad 2 GHZ i przy moim wysiadł. Procki z Pentiuma się zastanawiają, a mój od razu bez zastanowienia rusza z wszystkim. Jasne, że Intel wygrywa pod względem oszczędności baterii, ale AMD pod względem wydajności. Co z tego, że jest dwurdzeniowy jak jest 32 bitowy. Nawer architektury 32 bit nie ma, przykro mi, ale żadne testy nie wmówią mi, że Pentium lub Intel przewyższają AMD. Wielu informatykow negatywnie oceniło Pentiuma IV, czy Intel Core Duo.

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2007-11-15, 13:37 ]
Wątek wydzielony z >KLIK<
heroiczna walka o lepsze jutro...
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: [wydzielony] Porównanie procesorów AMD vs Intel

Post autor: Sundance_kid »

Nie z samego procka komp sie składa...
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [wydzielony] Porównanie procesorów AMD vs Intel

Post autor: zDaleKi »

niedobradzidzia pisze:Za najszybszą jednostkę jest uważany Athlon z AMD
Nie sama prędkość jest najważniejsza :]
niedobradzidzia pisze:Jasne, że Intel wygrywa pod względem oszczędności baterii
I to w laptopach jest bardzo ważne :ok:
niedobradzidzia pisze:Co z tego, że jest dwurdzeniowy jak jest 32 bitowy
A co z tego, że AMD jest 64 bitowy, jak i tak na systemie 32 bitowym tego nie będzie widać. A do Visty 64 bitowej sterowników do urządzeń i aplikacji jest tyle co kot napłakał :hyhy:
niedobradzidzia pisze:Wielu informatykow negatywnie oceniło Pentiuma IV, czy Intel Core Duo
A co te testy mówią o Core 2 Duo? :cfaniak:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
niedobradzidzia
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2007-11-12, 16:55
Lokalizacja: Nak?o nad Noteci?

Re: [wydzielony] Porównanie procesorów AMD vs Intel

Post autor: niedobradzidzia »

Sundance_kid pisze:Nie z samego procka komp sie składa...
Oczywiście :)
BliSki pisze:Nie sama prędkość jest najważniejsza
Jednak odgrywa bardzo ważną rolę.
BliSki pisze:I to w laptopach jest bardzo ważne
Mylisz się, nie jest to takie bardzo ważne. Laptopa zawsze można podłączyć do sieci i komp chodzi. Zresztą są funkcje do ustawianie zarządzania energią. Np. w podróży można obniżyć parametry i będą niższe, ale do Netu wystarczą. Jeśli chodzi o jakąś pracę na komputerze np. z grafiką, to niestety parametry muszą być wyższe. Mi bateria trzyma na tych podzespołach co mam ledwo 2h na obniżonych, a kumplowi z tym Intel Core Duo, grafiką Radeon (nie pamiętam dokładnej nazwy) 4h trzyma, za to jest o wiele wolniejszy we wszystkim. Dosłownie wszsytkim, chociażby otwieranie np. folderów, uruchamianie wielkich plików, gry np. Carbon, GTA San Andreas, Overlord i wiele innych, włączanie i wyłączanie laptopa. Jednak AMD sprawuje się lepiej.
BliSki pisze:A co z tego, że AMD jest 64 bitowy, jak i tak na systemie 32 bitowym tego nie będzie widać
Wierz mi, jednak widać, a w czym, to patrz wyżej. Jednym słowem we wszystkim.
heroiczna walka o lepsze jutro...
Jarek no.1

Re: [wydzielony] Porównanie procesorów AMD vs Intel

Post autor: Jarek no.1 »

nie wiem czy ta dyskusja ma w ogóle sens?
trochę przypomina bowiem dyskusję o wyborze antywirusa czy auta (japońskie czy niemieckie) :gwiazdki:
ale przyłączę się do niej, tak się składa że mam 2 kompy:
1. athlon na asusie+2GB RAM
2. intelowskie core duo +2GB RAM

i z moich obserwacji wynika że jednak athlon śmiga szybciej, ale to moje subiektywne odczucie....
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: [wydzielony] Porównanie procesorów AMD vs Intel

Post autor: Sundance_kid »

Nie ma. Tak jak większość tego typu sprzeczek(?).
niedobradzidzia pisze:Mylisz się, nie jest to takie bardzo ważne. Laptopa zawsze można podłączyć do sieci i komp chodzi.
Nie po to kupuje laptopa, żeby mi bez zasilania trzymał godzinę. I nie zawsze ma się możliwość podłączenia zasilania. Ale to zależy od tego jak chcesz traktować laptopa: stacjonarnie czy mobilnie. Bo w zależności od przypadku będzie to dla Ciebie ważne lub nie.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [wydzielony] Porównanie procesorów AMD vs Intel

Post autor: zDaleKi »

niedobradzidzia pisze:Mylisz się, nie jest to takie bardzo ważne. Laptopa zawsze można podłączyć do sieci i komp chodzi.
Oj niestety, ja się nie mylę tylko Ty :P gdyż laptopa nie zawsze można podłączyć do sieci zasilającej! Taka jego specyfika, że korzysta się z niego w różnych miejscach ;) w tym także z dala od źródeł zasilania. Zresztą po to mamy internet "bezprzewodowy", który tu propagujemy na forum. No chyba, że ktoś używa laptopa tylko i wyłącznie jako desktop replacement, to może wtedy praca na baterii mu nie jest potrzebna :)
niedobradzidzia pisze:Zresztą są funkcje do ustawianie zarządzania energią
Ano są i tu Intel bije na głowę AMD :P
niedobradzidzia pisze:Np. w podróży można obniżyć parametry i będą niższe
Dokładnie tak jak piszesz. Można użyć np. programu NHC, który obniży nam zarówno napięcie zasilania procesora jak też aktualny mnożnik.
niedobradzidzia pisze:Jeśli chodzi o jakąś pracę na komputerze np. z grafiką, to niestety parametry muszą być wyższe
I tu dochodzimy do sedna, czy potrzebny jest wtedy laptop :hyhy: :cfaniak: skoro pracuje jako desktop replacement.
niedobradzidzia pisze:za to jest o wiele wolniejszy we wszystkim. Dosłownie wszsytkim, chociażby otwieranie np. folderów
I wg. Ciebie to wszystko wina procesora? :szok: a może zwyczajnie u niego dysk jest o wiele wolniejszy i dlatego szczególnie otwieranie folderów jest wolniejsze.

Napisze jeszcze tak, nie można porównywać posesorów mają do dyspozycji tylko jeden przykład jak to wynika z Twojego opisu. Chcą robić rzetelne porwanie należy mieć na obydwu takie same dyski + taki sam ran + świeżo zainstalowany system. Niestety nowe laptopy nie spełniają tego założenia, bo często fabrycznie notki mają instalowane masę zbędnego softu, który skutecznie go spowalnia (np. NIS).

Zresztą zapraszam na http://forum.laptopy.info.pl/ tam chętnie o tym podyskutuję i mam wrażenie, że nie tylko ja.

[ Dodano: 2007-11-16, 12:53 ]
Jarek no.1 pisze:nie wiem czy ta dyskusja ma w ogóle sens?
Też tak mi się wydaje, że nie ma sensu. Bo nikt nikogo nie przekona ;)
Jedni potrzebują sprzęt do mobilnej pracy w terenie - bo głównie po to jest laptop. A inni potrzebują desktop replacement - i tu faktycznie liczy się wydajność.

Ja tylko apeluję, że jeżeli już coś porównujemy, to przy zbliżonej konfiguracji. Bo jeżeli faktycznie dyski będą różne a system zaśmiecony, to takie testy polegające na przeglądaniu katalogów nie mają sensu.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
niedobradzidzia
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2007-11-12, 16:55
Lokalizacja: Nak?o nad Noteci?

Re: [wydzielony] Porównanie procesorów AMD vs Intel

Post autor: niedobradzidzia »

BliSki pisze:Taka jego specyfika, że korzysta się z niego w różnych miejscach w tym także z dala od źródeł zasilania. Zresztą po to mamy internet "bezprzewodowy", który tu propagujemy na forum. No chyba, że ktoś używa laptopa tylko i wyłącznie jako desktop replacement, to może wtedy praca na baterii mu nie jest potrzebna
Ja też czasem używam go w terenie, wtedy obniżam mu parametry i chodzi do 3h. Najczęściej obniżam do 1.6 GHz, a mogę nawet do 750 MHz, co jest śmieszne :P
BliSki pisze:Też tak mi się wydaje, że nie ma sensu. Bo nikt nikogo nie przekona
Jedni potrzebują sprzęt do mobilnej pracy w terenie - bo głównie po to jest laptop. A inni potrzebują desktop replacement - i tu faktycznie liczy się wydajność.
Racja nie ma sensu bo każdy ma inne oczekiwania wobec laptopa. Ja akurat stawiam na wydajność bo jej potrzebuję, a innym może być to obojętne. Z tym kolegą to ja miałam gorszego od niego laptopa. On ma Intel Core Duo, grafikę 256 MB, dysk twardy 120GB, RAM 1GB, Windows XP professional, a mój: AMD Mobile Sempron 3400+ 64 bit, nVidia GeForce 6100 128MB, Dysk 120GB, RAM 512 i niektóre gdy mu nie chodzą i jest wolniejszy i to nie tak mało... :/ On ma Laptopa Simens Fujistu Amilo, ja Asus A6M, więc powinno w testach wyjść odwrotnie jednak.
heroiczna walka o lepsze jutro...
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [wydzielony] Porównanie procesorów AMD vs Intel

Post autor: Jo_gurt »

Ja sie tylko wypowiem, ze do niedawna mialem w domu dwa kompy: P4 2,6GHz i Athlon 2800+ (Barton) i jednak P4 wydawal sie zwawszy. Niewiele, ale jednak (mowie o np. kompresji/dekompresji).
Co do laptopow to jednak bezsprzecznie Intele beda sie lepiej sprawdzaly. Nawet jesli pod wzgledem szybkosci beda porownywalne to Intele lepiej "obsluguja" zarzadzanie energia i wydzielane cieplo.
A jesli chodzi o desktopy to do overclockingu C2D rzadza :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [wydzielony] Porównanie procesorów AMD vs Intel

Post autor: zDaleKi »

niedobradzidzia pisze:On ma Intel Core Duo, grafikę 256 MB, dysk twardy 120GB
Dwie uwagi jeszcze. Wielkość pamięci dla grafiki jest istotna głównie w grach :]
Wielkość dysku twardego, też mam małe znaczenie co do szybkości. Głównie liczą się czasy dostępu. transfer, itd... A to silnie zależy od np. prędkości obrotowej. Jeżeli u Twojego kolegi jest dysk 5400 a Ty masz 7200 to tu może być już spora różnica. Polecam ten test: >KLIK<

Widać tam, że sam dysk potrafi zmienić:
Czas:
-kopiowanie pliku avi 698MB z jednego miejsca na dysku na inne: 48 sec


Na
Czas:
-kopiowanie pliku avi 698MB z jednego miejsca na dysku na inne: 35 sec


Oraz opina osoby testującej:
Porównując dysk 5400.3 do 7200.2, również zauważyłem przyspieszenie lapka podczas uruchamiania oraz pracy - wszystko działa szybciej i przyjemniej
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ODPOWIEDZ