Tuning WinXP

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Che-ladnik

Tuning WinXP

Post autor: Che-ladnik »

Czy próbował ktoś grzebać coś z ustawieniami MTU w WinXP przy ORANGE GPRS?
Jeżeli tak to ile ustawialiście i czy przyspieszyło to transfer czy raczej niekoniecznie?
Czy MTU=1422 może być optymalne, bo coś tak mi wyszło, czy to aby nie za dużo?
A co jeszcze oprócz RWIN może mieć jakieś znaczenie dla prędkość łącza?
Che-ladnik

Re: Tuning WinXP

Post autor: Che-ladnik »

Tak gdyby kogoś to zainteresowało, to ustawiłem MTU na 1422 i jeśli prędkość wzrosła, to bardzo dobrze sie z tym maskuje bo ja nic takiego nie zaobserwowałem ;) tak więc porażka, ale będę walczył dalej :)
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Tuning WinXP

Post autor: sardo nunspa »

Nareszcie!!!! Witaj gościu :D czekałem aż ktoś zacznie ten temat.mam iplusa i tez wyszło mi 1422. A co do prędkości to Ci nie wzrośnie, bo nie ma jak, 56kb/s max. Tu jest inny myk jak ustawisz to MTU na 1422 to router przyjmuje taką ramkę od razu, a jak jest wieksza( standardowo 1500) to router musi ją zatrzymac przebudować do takiej jaką akceptuje i dopiero wysłać. Trwa to milisekundy ale jednak zwalnia. Jak już masz MTU to sobie ustaw RWIN (receive window)metodą: (MTU - 40)*4 . Powinno wyjść 5528.Nie wiem jak to zmierzyć, bo fizycznie prędkość nie wzrasta ale tak na oko :wink: to jakoś to sie lepiej rusza. Teraz moje pytanie jak ustawić te dwie wartości w rejestrze?, bo nie chcę kolejnego programiku na pasku zadań, żerującego mi w systemie.
Latka lecą...
Awatar użytkownika
lkmc
Stały użytkownik forum
Posty: 145
Rejestracja: 2005-11-27, 21:33
Lokalizacja: Łódź

Re: Tuning WinXP

Post autor: lkmc »

hmmm, a mozecie powiedziec o co chodzi ? Co to sa za rzeczy i gdzie to sie ustawia? :oops:
Che-ladnik

Re: Tuning WinXP

Post autor: Che-ladnik »

No wiesz sardo nunspa gdybym ja choć zbliżył sie do tych 53,6kb/s to byłbym szczęśliwym człowiekiem i juz nic tam bym nie grzebał, ale u mnie maks to 18-20kb/s :( RWIN ustawiłem sobie mniejsze, bo na tych pingach co mam to wyliczone wg tego wzoru będzie chyba troche przyduże, choć kto wie? Może przestawię :)
Co do ustawienia MTU w rejestrze to z tego co widziałem trzeba się trochę tam napisać, a nie bardzo mi się chciało :) więc przestawiłem programem www.dslnuts.com/files/cmtu10017.zip a R ... WindowSize
Che-ladnik

Re: Tuning WinXP

Post autor: Che-ladnik »

Hihihi coś link mi się zkisił ale wiadomo o co chodzi :)
a do lkmc : MTU to tak jak napisał sardo nunspa ustawia się to tak jak napisałem powyżej, a RWIN (Receive Window) jest to maksymalny rozmiar w bajtach porcji danych które może wysłać host bez czekania na odpowiedź komputera do którego dane te wysłał (to znaczy odpowiedź, czy dane te do komputera dotarły), generalnie najbardziej istotna powinna być chyba wartość MTU ale u mnie to nic nie zmieniło, 18kb/s przeskoczyć za nic się nie da :( no chyba że jeszcze ktoś coś ustawiał i przyniosło to jakiś pozytywny efekt, to chętnie poczytam :)
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Tuning WinXP

Post autor: kemott1 »

Sprółbujcie ten program: http://www.idg.pl/ftp/download/pc_647/accsetup1.exe ponoć coś tam manipoluje z MTU, umnie troszke pomogło, jakieś 1,6kb/s lub 0,2kB/s :D
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Tuning WinXP

Post autor: sardo nunspa »

No właśnie ten program co go kemott1 zlinkował nazwałem żerującym w systemie. No ale jest najlepszy, polecam i chyba przy nim zostanę(wersja 15 dniowa :( ). Liczyłem Che-ladnik, że użyłeś ipv6 z lini poleceń i tym zmieniłeś MTU. Ja próbowałem ale możliwości dużo a dokumentacja do tego licha. Dlatego dałem sobie luz, zostanę przy tym accelerate - niech żeruje :wink: .
Druga sprawa: Che-ladnik może ty się łaczysz z netem za pośrednictwem komórki, bo wiesz - nie wszystkie telefony wyciągają te 56kb/s. Ja mam modem SE gc75 I maksymalnie wyciągam 5,7kB czyli jakieś 45kbs(mierzone DU Meterem).
I na koniec cudów sie nie spodziewajcie bo MTU i inne bajery dotyczą warstwy 3 stosu ISO-OSI czyli sieciowej, a cuda dzieją sie w warstwie 1 czyli fizycznej. Jak np. macie wi-fika 1MB/s albo światłowód i sciągacie 75MB w 36 sekund to nie musicie wiedzieć o istnieniu jakichś MTU. A jak mieszkacie na podbeskidzkiej wsi, jak ja i TP*****sa podłacza wam kabel 8 rok, obiecując ze tym razem na pewno za pół roku będzie, to cieszcie się tymi 20kb/s bo rok temu, to nawet tyle nie było. A tak dla porównania to powiem, że II Wojna Światowa trwała 6 lat I to nie całe. W tym czasie setki tysięcy ludzi przetransportowały miliardy ton żelastwa na ogromne odległości, a TP sa ma wykopać 5 kilometrów pod kabel :evil:
Latka lecą...
Che-ladnik

Re: Tuning WinXP

Post autor: Che-ladnik »

Muszę powiedzieć sardo nunspa że IPv6 też coś tam próbowałem, ale po wpisaniu iluś tam przełączników z kolei powyświetlało mi różne dziwne, choć być może i przydatne informacje tylko że powiem szczerze niewiele mi to wyjaśniło :) no i nie jestem pewny (jeśli w ogóle przy pomocy IPv6 można MTU zmienić) czy po restarcie kompa nie przywróciłoby poprzednich wartości, no ale jak mówie nie wiem tego na pewno, być może nie. Ten program co go opisałem zmienia MTU za jednym razem, znaczy zmienia, znika i po restarcie już sie sam nie włącza a MTU pozostaje zmienione, tak przynajmniej twierdzą twórcy programu ;) więc generalnie pamięci nie zajmuje. A co do połączenia z netem to mam taki sam modem jak Ty, (GC75) i to co wyświetla mi Wireless Manager nigdy generalnie nie przekracza ok 18kb/s a to WM podaje myślę w miarę dokładnie, bo podobnie pokazuję np powiedzmy TotalCommander jak coś ściągam. Zasięg mam na 3 kreski (miałem na 4-5, ale musiałem przekierować antenę na inny przekaźnik bo na poprzednim za często wszystko siadało) A MTU można też ustawić w rejestrze tylko nie tak szybko jak z RWIN, trzeba dodać parę kluczy widziałem gdzieś w necie "przepis" tylko nie pamiętam gdzie :( ale jak znajdę to napiszę :) A co do TPSA i kopania kabla, to uwierzysz albo i nie, ale jak zakładali u nas telefony jakiś czas temu (7-8 lat) to sami kopaliśmy, znaczy ci co telefony mieć chcieli. Co nie zmienia faktu że Neostrada u nas jaszcze przez długi raczej czas śmigać nie będzie :(, więc prędko forum nie zmienię ;)
Che-ladnik

Re: Tuning WinXP

Post autor: Che-ladnik »

Znalazłem przepis na "rejestrową" zmianę MTU :D a tak na marginesie, to Bill Gates był dzisiaj w Polsce, więc można było go spytać jakby tu Widowsa ustawić żeby GPRS dobrze śmigał ;)
http://support.microsoft.com/kb/826159/pl
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Tuning WinXP

Post autor: sardo nunspa »

Dzięki za linka. Tu nie szukałem. Jak widac pod latarnią najciemniej :wink: . A co do transferu to sprawdż jeszcze to jakąś miarką np DU Meter. Ja mam modem GC 75 ale z nalepką Dell true mobil 5100 i wireles menagera też z Della. Jest bardzo podbny do SE menagera ale nie podaje nigdzie uplink downlink tylko ilość wysłanych i ściągnietych bitów w trakcie sesji. Co do kresek to czy 4, czy 2 transfer taki sam. A wiesz co? Sciąngnij tego du metera - 924KB. Jest płatny ale ma miesiąc triala i zmierz. http://www.dumeter.com/download.php A co do TPsa to mam radio dostęp - realny dowód na istnienie piekła :wink: . Jak masz kabel w domu to nie opłaca Ci sie bardziej łączyć z tepsą niż GPRS :?:
Latka lecą...
ODPOWIEDZ