Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Balzat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-07-14, 18:51
Lokalizacja: Bukowo

Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: Balzat »

Potrzebuję anteny do LTE 2600 MHz

Wszedłem na dach chaty i łapię LTE na częstotliwościach 800MHz 1800MHz 2100MHz i 2600MHz
na 1800MHz 2100MHz zasięg jest na tyle słaby że ciężko się połączyć a jak już się połączę to po chwili zrywa.
Na 800MHz i 2600MHz można się połączyć bez problemu i nawet w miarę wszystko działa ale zasięg jest dość słaby.
Mimo wszystko osiągam prędkość czasem nawet 30Mb/s Up i 1 Mb/s DN na 2600MHz.
Na 800MHz najwyższa prędkość jaką uzyskałem to około 4Mb/s w obie strony - zazwyczaj nie więcej niż 2 Mb/s

2600Mhz na dachu
Obrazek

Chciał bym kupić komplet dwóch anten na 2600MHz ale ciężko coś sensownego znaleźć możecie doradzić?
Fajnie by było aby antena obsługiwała również niższe pasma to bym zainwestował w modem z LTE A

Przeczytałem że do 2600 MHz nadadzą się anteny GRID używane do WiFi na 2400 MHz ile w tym prawdy?
Takie używane anteny można bardzo tanio kupić.

Nadajnik jest 14 km ode mnie w linii prostej. Jest jeszcze nadajnik oddalony o 11,5 km ale z niego łapię gorszy sygnał
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: radius »

Ciekawe...Bardzo ciekawe...

LTE2600 ginie po kilkuset metrach.

Ktoś kiedyś i gdzieś się chwalił, że zalogował się z 1 km. Co wszyscy uznali za sukces.

To ile masz do tych stacji? :)
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Balzat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-07-14, 18:51
Lokalizacja: Bukowo

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: Balzat »

Na modemie wymuszona częstotliwość 2600MHz najbliższy nadajnik play 11 km ode mnie
nadajniki innych sieci 7 km
Też byłem zaskoczony ale łączy się i działa

Na screenie jest podane LAC i Cell ID stacji ale za nic nie mogłem jej zidentyfikować.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: radius »

A przełączyłeś mapę BTSearch na pozwolenia UKE?

Play tylko Pawrzes identyfikuje.

Napisz tutaj: http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... start=2805
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Balzat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-07-14, 18:51
Lokalizacja: Bukowo

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: Balzat »

Tak patrzałem na pozwolenia UKE. Po za tym gdyby się pojawił jakiś nadajnik w obrąbie 3 km to bym raczej o tym wiedział ponieważ są to pola uprawne moje lub sąsiadów.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: dzejk »

radius pisze:Ciekawe...Bardzo ciekawe...
LTE2600 ginie po kilkuset metrach.
Ktoś kiedyś i gdzieś się chwalił, że zalogował się z 1 km. Co wszyscy uznali za sukces.
To ile masz do tych stacji? :)
Aż tak źle nie jest - rekord forumowy to chyba 7 km. Ten byłby nowy :)
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: radius »

Może jeśli nie ma przeszkód to i się da.

Temat na tyle świeży, że jeszcze nie doczytałem.

To co mam na lokalnym podwórku ginie tak szybko jak WiFi.

Tyle, że to blokowiska 300 tysięcznego miasta.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: ml13 »

Sygnał słaby, na granicy działania. Brak sprawdzonych anten na 2600Mhz nie polepsza sytuacji. Jedyne sensowne rozwiązanie to puszka hermetyczna na jakimś routerem na dachu i krótki 1m dobry kabel z szerokopasmową anteną. Zysk będzie, ale koszt całkiem spory.
Co ciekawe SINR na te parametry ładny, zwiastuje to małe obciążenie sektora na LTE2600 :)
Obrazek
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: Hermogenes »

Aż tak nie ma zle u mnie teraz na modemie bez anteny jest RSRP-132dBm, RSRQ-20dB, SINR-19dB co prawda na 1800 MHz,przy -133 dBm już nie wskazuje Cel ID i za chwilę rozłącza.Na routerze z anteną mam RSRP-104dBm, RSRQ-8dB, SINR soft nie pokazuje. Żadnej alternatywy nie mam w pobliżu i muszę jakoś przeboleć .poz Hermogenes
Balzat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-07-14, 18:51
Lokalizacja: Bukowo

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: Balzat »

Już kupiłem dwie anteny GRID do Wi-Fi na 2,4GHz i zobaczę co z tego wyjdzie.
Zastanawiam się właśnie czy zamontować modem w puszce zaraz obok anten czy schować go pod dachem. Z modemem pod dachem kable antenowe by miały około 2m każdy. tylko wtedy USB będzie miało około 5m. Ciekawe czy nie będzie problemów na tak długim kablu.
Jedyny sensowny kabel do tego to chyba CNT400 lub podobny. Mam jeszcze problem ze znalezieniem wtyków SMA męskich na ten kabel, wszędzie są tylko rp SMA.
Anteny montować pionowo/poziomo czy pod kątem 45' do podłoża? - oczywiście anteny między sobą 90'
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: Hermogenes »

Zobacz czy samych promienników nie można przekręcić ,te reflektory są tak ładnie dopasowane ja bym je skręcił jakimiś obejmami .Ktoś chyba na elektrodzie chwalił się że działa tylko coś przerobił poszukaj i testuj .poz Hermogenes
LTE-A
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-12-06, 19:54

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: LTE-A »

dzejk pisze:
radius pisze:Ciekawe...Bardzo ciekawe...
LTE2600 ginie po kilkuset metrach.
Ktoś kiedyś i gdzieś się chwalił, że zalogował się z 1 km. Co wszyscy uznali za sukces.
To ile masz do tych stacji? :)
Aż tak źle nie jest - rekord forumowy to chyba 7 km. Ten byłby nowy :)
Aż normalnie zarejestrowałem się, tylko po to aby powiedzieć, że łapię LTE 2600Mhz na modemie Huawei e3372 bez żadnych anten z odległości 10km. Ale i tak korzystam z LTE 1800Mhz jakieś 4km. ode mnie. Modem został przytwierdzony do okna w mieszkaniu gumką recepturką i przyssawką do telefonu jakie montuje się w samochodach. ;) Dodam, że LTE 2600 z odległości 10km. łapie tylko w jednym konkretnym miejscu na szybie. Centymetr w innym miejscu i już brak zasięgu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: matek451 »

Czyli polecasz do LTE przyssawkę i gumkę recepturkę ? No i wycieczki po szybach w celu znalezienia punktu G. Na LTE1800 co polecasz? Na szybie w tym pasmie jest pewnie więcej takich punktów. No i jeszcze pytanie jak daleko ta szyba i ten modem to czym do routera i czy on na tej szybie w środku czy na zewnątrz?
LTE-A
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-12-06, 19:54

Re: Antena do LTE 2600 MHz - co kupić

Post autor: LTE-A »

matek451 pisze:Czyli polecasz do LTE przyssawkę i gumkę recepturkę ? No i wycieczki po szybach w celu znalezienia punktu G. Na LTE1800 co polecasz? Na szybie w tym pasmie jest pewnie więcej takich punktów. No i jeszcze pytanie jak daleko ta szyba i ten modem to czym do routera i czy on na tej szybie w środku czy na zewnątrz?
Nie napisałem, że coś polecam, tylko że jest możliwy odbiór LTE 2600Mhz w odległości 10km od BTS.
Moja wypowiedź dotyczyła wcześniejszego postu, gdzie było napisane, że rekord to 7km. od BTS.
No i też wyraźnie zaznaczyłem, że odbiór jest możliwy tylko i wyłącznie w jednym wybranym punkcie na oknie, a nie że wystawiam modem byle gdzie i jest zasięg.
Modem jest od strony wewnętrznej okna. I nie na wycieraczce samochodowej, tylko na przyssawce takiej do tel. lub nawigacji. A gumka recepturka spełnia funkcję mocowania, a nie jako antena.
Post napisałem jako ciekawostka, a nie jako rozwiązanie.
Dużo osób szuka informacji na temat LTE i zasięgu.
ODPOWIEDZ