[Sferia] + LAN + Router + Wifi = POMOCY!!!!!!!!!

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hett
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2007-11-22, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

[Sferia] + LAN + Router + Wifi = POMOCY!!!!!!!!!

Post autor: hett »

Moi drodzy!

Chciałbym Wam pokazać kolejny "nietypowy" problem z konfiguracją. Na początek rysunek poglądowy:

Obrazek

Otóż mam PC-ta. PC ma dostęp do internetu dzięki modemowi USB sferii. W systemie, jest to więc zwykłe połączenie modemowe z numerem dostępowym #777, loginem i hasłem (podobnie jak neo).

PC jest podpięty do routera bezprzewodowego linksys WRT54GC za pomocą kabelka lan (był w zestawie) do portu LAN1 (są porty LAN1-4 i jedno Internet). Połączenie jest OK, jak wchodzę do panelu routera, to widzę podpiętego PC-ta z IP 192.168.1.100.

Mam też laptopa. Chciałbym, żeby podczas gdy PC ma dostęp do netu, również laptop takowy dostęp posiadał. Udostępniłem więc połączenie ze sferią dla lokalnej sieci LAN na PCcie. Laptop łączy się z routerkiem przy pomocy wifi (widać go elegancko jako 192.168.1.101).

No i niestety na tym cała elegancja się kończy... Otóż z poziomu Laptopa mogę pingować PC-ta, ale z poziomu PC nie sposób pingować laptopa. Mało tego, z laptopa mam nawet dostęp do udostępnionych katalogów na PC (oczywiście w drugą stronę już nie). No ale to mi w sumie rybka. Najgorsze jest to, że za chiny ludowe nie mogę połączyć się z internetem z poziomu laptopa...

Podsumowując obrazek:
1) radiowa sferia podpieta przez modem usb do pc
2) polaczenie sferia udostepnione
3) pc przez lan podlaczony do portu LAN1 na routerze wifi
4) laptop polaczony z routerem przez wifi
5) laptop widzi pcta, odwrotnie juz nie
6) laptop nie ma dostepu do neta.

Ludzie.... Pomocy! :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez hett, łącznie zmieniany 1 raz.
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Sferia] + LAN + Router + Wifi = POMOCY!!!!!!!!!

Post autor: przewaks »

Nie napisałeś jakiego systemu używasz ale zakłądam, że jest to XP. Spróbuj więc wykonać następujące czynności:
1) wejdź w konfigurację routera i wyłącz wbudowany weń serwer DHCP
2) skorzystaj z kreatora sieci dostępnego w Windows XP - przeprowadź konfigurację sieci za pomocą kreatora - PPM na moje miejsca sieciowe na Pulpicie->Właściwości->Konfiguruj sieć w domu lub małej firmie. Otworzy się okno kreatora. Kluczową opcją (na trzecim lub czwartym ekranie kreatora) jest Ten komputer łączy się bezpośrednio z Internetem, inne komputery łączą się z Internetem za pośrednictwem tego komputera. I znów klikamy Dalej. Kolejny etap to ustawienie nazwy komputera. Znów klikamy Dalej. Teraz właśnie ustalamy grupę roboczą. Może zostać zaproponowane MSHOME. Znów Dalej. Teraz proponuję wybrać Włącz udostępnianie plików i drukarek. i znów Dalej. Kolejny ekran to podsumowanie wybranych opcji - Dalej. Teraz kreator wykonuje wszystkie ustawienia - ekran z przesuwającym się monitorkiem. Ostatni ekran to wybór kilku opcji. Proponuję wybrać Po prostu zakończ kreatora. oraz kliknąć Dalej, następnie Zakończ. W razie potrzeby uruchom ponownie komputer.
Powinno zadziałać.
Jeśli Internet, to tylko w Play, jeśli telefon, to tylko w Orange
hett
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2007-11-22, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Sferia] + LAN + Router + Wifi = POMOCY!!!!!!!!!

Post autor: hett »

System to oczywiście XP :)

Generalnie dziękuję - pomogło. Po wyłączeniu DHCP na routerze mam internet na laptopie. Inna sprawa, że nie mogę się teraz dostać do routera :rotfl:

normalnie był pod 192.168.1.1, a teraz go nie ma... PC ma następujące parametry połączenia (z automatu):

IP: 192.168.0.1
Mask: 255.255.255.0
Default gateway: [pusto]

Laptop:

IP: 192.168.0.141
Mask: 255.255.255.0
Default gateway: 192.168.0.1

no i głupi jestem :) a z pingowaniem jak bylo tak zostalo... laptop pinguje pcta, ale odwrotnie juz nie. Jakies pomysly?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Sferia] + LAN + Router + Wifi = POMOCY!!!!!!!!!

Post autor: Jo_gurt »

hett pisze:normalnie był pod 192.168.1.1, a teraz go nie ma...
Teraz WRT54 jest w innej sieci, dorzuc routing (polecenie route w linii komend) i powinno dzialac. Ewentualnie ustaw na chwile w lapku znowu siec 192.168.1.x i zmien IP LAN routera na cos z sieci 192.168.0.x
hett pisze:a z pingowaniem jak bylo tak zostalo... laptop pinguje pcta, ale odwrotnie juz nie. Jakies pomysly?
A firewalla masz jakiegos na lapku? Ewentualnie cos z wbudowanym firewallem?
ssmerf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2008-05-10, 09:08
Lokalizacja: Otwock

Re: [Sferia] + LAN + Router + Wifi = POMOCY!!!!!!!!!

Post autor: ssmerf »

Podsumowując obrazek:
1) radiowa sferia podpieta przez modem usb do pc
2) polaczenie sferia udostepnione
3) pc przez lan podlaczony do portu LAN1 na routerze wifi
4) laptop polaczony z routerem przez wifi
5) laptop widzi pcta, odwrotnie juz nie
6) laptop nie ma dostepu do neta.

Witam
Chciałbym zapytać jak sie udostępnia połączenie sferi. Mam podobną opcje jak Ty. Komputer widzi laptopa i na odwrót też, wszystko sie ładnie pinguje.

Pomocy..... z góry dzięki
ODPOWIEDZ