Test anten LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Nie znalazłem zbiorczego wątku na forum, w którym można pisać o zysku konkretnego modelu anteny na własnym przykładzie. Na pewno pomoże to innym użytkownikom w podjęciu decyzji.

Warunki, aby test miał jakikolwiek sens:
1. Wymuszenie konkretnego pasma
2. Screen z parametrami samego modemu w miejscu montażu anteny
3. Screen z parametrami modemu z anteną w miejscu jej docelowego montażu
3. Modem musi być połączony z tym samym nadajnikiem zarówno bez jak i z anteną

Zapraszam do dyskusji i wrzucania screenów z własnych testów przed i po montażu anteny.

Poniżej moje wyniki testów. Póki co jestem bardzo zawiedziony Sorensenem. Nie wykluczam możliwości, iż jest zepsuta. Wysłałem wiadomość do sprzedawcy i czekam na odpowiedź. Jeżeli dostanę inny egzemplarz, który rzeczywiście wykaże zysk usunę screen parametrów Sorensena w tym poście i wstawię screeny z nowymi parametrami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

Brak ENB i CID czyni te testy praktycznie bezużytecznymi. Nie wiemy czy łączysz się w tych przypadkach z tymi samymi BTS-ami LTE1800 czy LTE800. Na jakiej podstawie sadzisz ze spełniasz punkt 3 swoich założeń?
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Błędnie zakładasz, że nie znam CELL ID. Wymazałem po prostu żeby był same parametry sygnału. Może niepotrzebnie, ale za późno. B315 ze zmienionym softem pokazuje Cell ID.

1800MHz - enBID: 427230
800MHz - enBID: 127378

Co więcej, testy przeprowadzałem również na ZTE MF286 o czym pisałem w innym wątku. ZTE Info pokazuje PCI, które można porównać do enBID w Network Cell Info.

Swoją drogą ZTE nie wykrywał w ogóle anteny combo od siaty i działał na wewnętrznych, a w sofcie nie da się wymusić działania anten zewnętrznych.
pazur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2017-08-07, 15:13

Re: Test anten LTE

Post autor: pazur »

ja tez mam a raczej mialem problem z sorensenem. Kupilem na olx wiec gwarancji o ile istnieje nie mam bo sprzedawca mowil ze nie dostal zadnego paragonu i w sumie nie zdziwilbym sie gdyby sprzedawal bo ta antena nie dziala. modem na dachu mial te same parametry co z antena, no moze 2db rsrp gorsze niz z sorensenem na 5m kablu mimo pol godzinnego ustawiania...

przeczytalem na forum, ze ktos lutuje do aluminium i rozebralem ale nowsze wersje chyba sa inczej klejone bo nie da sie rozebrac tej anteny bez dewastacji obudowy...

Obrazek
Obrazek
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Test anten LTE

Post autor: Hermogenes »

Kilka lat temu na elektrodzie ktoś pytał jak wykonać taką
Antena micro.png
antenę przychodzi mi na myśl że to był Pan Siata vel Sorensen.poz .Hermogenes
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Gdyby zapewniało chociaż 8-10dB zysku wliczając straty na przewodach nie byłoby problemu. Odnoszę wrażenie, że standardem na forum robi się polecanie anten, które przenoszą punkt poboru na zewnątrz. Wszyscy zadowoleni bo w końcu działa stokroć lepiej niż modem w oknie na 1 piętrze, ale mało kto weryfikuje czy antena rzeczywiście daje jakikolwiek zysk.

Póki co udało mi się znaleźć... 1 temat gdzie w jakiś sposób udowodniono zysk Cybertecha viewtopic.php?t=43315

Na temat innych anten nic wiarygodnego nie widziałem poza wpisami typu "działa super" a trzy zdania później dowiaduję się, że gość montuje antenę do krokwi dachowej na strychu i celuje w ścianę. :rotfl:

Interline ma taką w ofercie na pasmo 1800MHz (300 brutto) : http://interline.pl/pl/anteny/TSUNAMI-1 ... -LTE?pdf=1
Bestpartner też ma ciekawą, ale cena zniechęca (440 brutto): http://www.bestpartner.pl/katalog/39/21 ... -+1880+MHz

Potrzebuję tak czy siak jakiejś anteny na pasmo 1800MHz i możliwe, że skusze się na Cybertecha.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

Co do Dual LTE1800 15dBi z Cybertecha to ta antena jest na rynku od wielu lat, sam jej używam 5 rok. Z kablem H155 10m uzyskałem zysk około 10dBi czyli potwierdza to co podaje sprzedawca. Jeśli chodzi o Sorensena to od jej pojawienia miałem mieszane odczucia. A co do tej COMBO od @siata100 to kupiłem dla testów LTE1800+800 z Plusa . Porównywałem z ATK-10/800-980 oraz z dualem Cybertecha i ogólnie wypada raczej gorzej. Póki co to te YAGI od Dipola na 800-900MHz są nie do zastąpienia. Dzisiaj ustawiłem tą COMBO na BTS Play odległy o 500m i potestuję na wszystkich pasmach LTE, nawet na LTE2600 oraz agregacjach na E5186. Pierwsze zgrubne testy pokazują że działa nawet na 2600MHz. Ogólnie ci nasi 'producenci" mają gdzieś co o ich tworach sądzą zaawansowani użytkownicy. Moje próby kontaktu z @siata100 czy z Cybertechem to monolog z mojej strony. Zero odpowiedzi , współpracy. dla nich liczą się tylko Janusze, którzy łykają marketingowy bełkot. Ogólnie źle to wróży w kwestii anten na wyższe pasma czy do LTE-A. Ogólnie rynek zdominowany przez chiński szajs i handlarzy mydłem i powidłem . A czytałeś jaki kabel oferuje ten Interline do tej anteny o zysku ponoć 19dBi? Wystarczy przeczytać aby uśmiać się po pachy i dać sobie spokój. Kabelek RG174 na 2200MHz to żart i żaden szanujący sie producent nie zaoferuje go nawet d 5m do takich częstotliwości. no i antena do wewnątrz i na zewnątrz, to z daleka śmierdzi szajsem.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Test anten LTE

Post autor: Hermogenes »

Masz na to jakiś wpływ chyba nie ? Ile razy było wklejane zdjęcie jak mocować i gdzie .Większość ludzi nie wie na jakiej zasadzie działa radio a co dopiero GSM czy inne LTE .poz .Hermogenes
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

matek451 pisze:A czytałeś jaki kabel oferuje ten Interline do tej anteny o zysku ponoć 19dBi? Wystarczy przeczytać aby uśmiać się po pachy i dać sobie spokój. Kabelek RG174 na 2200MHz to żart i żaden szanujący sie producent nie zaoferuje go nawet d 5m do takich częstotliwości. no i antena do wewnątrz i na zewnątrz, to z daleka śmierdzi szajsem.
Im dłużej czytam i się rozeznaję na temat anten tym coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że na rynku nie ma totalnie nic. :(

Combo odesłane, panel Cybertecha zamówiony. Testy w sobotę. :)
szczepan997
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2016-05-04, 23:04
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Test anten LTE

Post autor: szczepan997 »

Ja zrobiłem u siebie test anteny Cybertech 15dbi Dual, dedykowana na 1800 MHz + 10m kabla H155 na routerze Huawei B525.

Mam pewne wątpliwości co do wyników, o ile na 800 MHz wygląda to normalnie, bo to nie jest antena na tą częstotliwość, o tyle na 1800 MHz wydaję mi się, że coś jest nie halo - jedynie SINR wzrósł o 8dB, a RSRP i RSRQ nie drgnęło.
Antena skierowana centralnie na BTS.

Sam router w miejscu anteny:
Screenshot_20170808-191009.png
A tu z podpiętą anteną:
Screenshot_20170808-190104.png
Obrazek
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Próbowałeś zamienić miejscami przewody?
szczepan997
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2016-05-04, 23:04
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Test anten LTE

Post autor: szczepan997 »

Tak, bez zmian.
Obrazek
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Test anten LTE

Post autor: Hermogenes »

Przy odbieraniu jest to bez znaczenia do obu promienników docierają porównywalne pola EM .To dla nas one są pionowe lub poziome ,dla anteny jedna polaryzacja jest właściwa a druga nie .Spróbujcie postawić anteny 45 stopni. O ile mnie nie wkręcacie; moje Yagi dają na dachu 12-14 dB,a dzisiaj dom do dach 20-26 dB kabel 3 m .poz Hermogenes
danspox
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-08-09, 11:42

Re: Test anten LTE

Post autor: danspox »

U mnie idealnie sprawdza się w technologii advanced taka antena - testowałem w Play i orange - sarosen czy czybertech już nie chce :)

http://www.orange.pl/kid,4004241603,id, ... ticle.html
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Test anten LTE

Post autor: varico »

Moze jestem slepy, ale nie widze tam jakiegos linka do tej anteny.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Wygląda jak antena z yagi.pl https://yagi.pl/antena-mimo-lte-14-hv-8 ... -mhz-2x-nz
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

Nie bierzcie pod uwagę takich spamerów. On to sobie może polecać co mu się żywnie podoba, nikt na poważnie nie bierze takich wpisów nie popartych konkretnymi testami na każdym z pasm. Kolego spamerze jak testować antenę i jak przedstawiać wyniki masz w pierwszym poście autora. Póki co takie wpisy jak twój na tym forum są nic nie warte. My tu operujemy konkretami a nie takimi speedtestami jak pokazałeś aby udowodnić skuteczność anteny. Pochwal się wynikami to porozmawiamy o tej antenie z Chin. Przeczytaj jeszcze raz jak brzmi temat, bo ty tu żadnego wiarygodnego testu nie pokazałeś. Jeśli udowodnisz jej skuteczność we wszystkich pasmach LTE to chętnie sam ja kupię, nadal brak rzetelnych testów i anten do LTE-A. Masz pole do popisu.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

https://www.youtube.com/watch?v=fqqQ2Jolo1s

Taka ciekawostka od Play bo chyba jako jedyni mają jakiś dedykowany sprzęt zewnętrzny (poza Plusem i ich śmiesznym ODU IDU)

Huawei B2338-168:

Category: LTE DL Cat12, UL Cat13
Peak Rate: DL 420Mbps, UL 30Mbps

TX Power: 23 dBm ± 2 dB

Antenna
- 800-900MHz: 0 dBi
- 1710–2170 MHz: 6–7 dBi
- 2300–2690 MHz: 7–8 dBi
- 3400–3800 MHz: 8–9 dBi


Zysk raczej średni, ale zasilanie PoE, więc bez dodatkowych strat. Cena nieznana, znalazłem na allegro aukcję z ceną 600zł.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

Podaj numer tej aukcji, temat tego CPE LTE Huawei z Play poruszany już wcześniej. Teraz testy w Play. Swoją droga skąd się znalazł na aukcji? Oferowany jest przez czeskie T-Mobile. A ten spamer uaktywnił się dziś w 5 tematach na Elektrodzie ale już go tam wykasowałem. Jak ma antenę i jest taka skuteczna to niech to udowodni :D
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

Jakiś wałek, wiadomo ze to Play daje ludziom na testy ale w określonych lokalizacjach. Póki co nie sprzedaje w ofertach abonamentowych. Gościu nie znalazł chętnego-naiwnego lub sam wycofał aukcję.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test anten LTE

Post autor: ja.michal »

Tego jeszcze nie ma w sprzedaży detalicznej. Na chińskiej stronie pre-order 60 dni. Jedyne 699 dolców + przesyłka. ;)
https://www.4gltemall.com/huawei-b2338- ... r-cpe.html
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Pan siata zwrócił mi całą kwotę za antenę i nawet koszt wysyłki. Polecam tego allegrowicza. :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

A czemu koszt wysyłki ? Szkoda że nie polecasz jego anten ale widać nie są warte uwagi. Ja mam tą jego COMBO i na razie testuje dla zabawy. Co ciekawe przy 500m od BTS-a działa na wszystkich pasmach LTE, nawet na 2600MHz. Przy BTS-ie Plusa z LTE180+800 oddalonym o 4km i trudny teren już tak wesoło nie jest.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

U mnie nie dawała żadnego zysku. Jeżeli na Cybertechu tez nie będzie zysku to może te anteny panelowe przy większej odległości od nadajnika (8km) nie wykazują zysku? Ma to sens? Instalacja tj. przewody są sprawne bo testowałem 2 różne komplety kabli. Z drugiej strony teoria z odległością traci sens biorąc pod uwagę fakt, że ATK wzmacnia 800MHz 4km od nadajnika L800 a Combo nie wzmacniało.

Dziwne i podejrzane to wszystko dlatego też wstrzymuję się od pisania, że konkretna antena konkretnego producenta nie działa. ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test anten LTE

Post autor: ja.michal »

matek451 pisze:A czemu koszt wysyłki ?
Bo takie są przepisy. Zwrot w ciągu dnia całej kwoty i ceny najtańszej przesyłki z cennika sprzedawcy.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Dla ciekawych dalszych losów anten w mojej lokalizacji - Cybertech jak i pozostałe anteny zysku nie wykazują. :(

Cybertech: RSRP -97dBm
Sorensen: RSRP -94dBm
Modem w miejscu anteny: RSRP -95dBm

O co chodzi? Uszkodzone przewody wykluczyłem... może rzeczywiście te anteny panelowe nie nadają się na duże odległości od nadajnika? Bo jakie może być inne logiczne wytłumaczenie. Połączenie zawsze z tym samym BTS, antena na dachu. Brak przeszkód w terenie bezpośrednio przed anteną.

Na drugim modemie (ZTE MF286) jest to samo. Jedyna różnica jaką zauważyłem to taka, że ZTE ma zawsze o 2dBm gorszy sygnał RSRP względem Huawei B315.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Test anten LTE

Post autor: Hermogenes »

Chyba zacznę składać anteny na zamówienie muszę przekalkulować koszty.poz Hermogenes
szczepan997
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2016-05-04, 23:04
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Test anten LTE

Post autor: szczepan997 »

eXorcist pisze:Dla ciekawych dalszych losów anten w mojej lokalizacji - Cybertech jak i pozostałe anteny zysku nie wykazują. :(

Cybertech: RSRP -97dBm
Sorensen: RSRP -94dBm
Modem w miejscu anteny: RSRP -95dBm

O co chodzi? Uszkodzone przewody wykluczyłem... może rzeczywiście te anteny panelowe nie nadają się na duże odległości od nadajnika? Bo jakie może być inne logiczne wytłumaczenie. Połączenie zawsze z tym samym BTS, antena na dachu. Brak przeszkód w terenie bezpośrednio przed anteną.

Na drugim modemie (ZTE MF286) jest to samo. Jedyna różnica jaką zauważyłem to taka, że ZTE ma zawsze o 2dBm gorszy sygnał RSRP względem Huawei B315.
Ale widzisz u mnie cybertech z 10m kabla co już wcześniej pisałem też zysk niemal zerowy a do przekaźnika około 1300m.
Obrazek
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Zatem o co chodzi, że jeden ma realny zysk 10dB a drugi nie ma zysku wcale? Nic nie rozumiem. :)
ODPOWIEDZ