LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

Witam Szanownych forumowiczów,

Chciałbym przejść z Neostrady, która w mojej lokalizacji osiąga max 4mbit na internet mobilny LTE.

Robiłem wstępne testy (wyłącznie speedtest) i w pomieszczeniach w domu najlepiej wypada karta Orange, T-mobile raczej słabo, Play tragicznie a Plusa nie testowałem - różnice w osiągach dziwią mnie, bo nadajniki/anteny są właściwie w takich samych odległościach (mam na myśli Orange/T-mobile) - lokalizacja to -->link

Stąd kilka moich pytań

1. Jak najlepiej przetestować potencjalną sieć operatora pod kątem LTE przed wpakowaniem się w umowę ?

2. Z tego co wyczytałem, na ten moment jedynie t-mobile posiada prawdziwy internet Lte bez limitu i bez lejków; jakich parametry mieć aby przynajmniej te 25mbit downloadu? Tak jak napisałem w porównaniu do Orange (powyżej 30mbit) wypadał słabo, mimo że maszty w tych samych miejscach (T-mobile łapało parę mbitów). Wg UKE pasma 2100/2600 do Orange - 6,5 T-mobile to samo; Play - 5,75 (a chodzi najgorzej!); jak załączyłem 1800 to dochodzi Areo (oni udostepniają swoje nadajniki dla innych sieci?) - 6km

3. Czy antena zewnętrzna może uporać się z problemem i t-mobile będzie mi śmigać podobnie do Orange ?

4. Planuje zakup routera na własną rękę (chyba, że byłby jakiś dobry deal na umowie), czy moglibyście coś doradzić ? Fajnie żeby agregował odpowiednie pasma LTE, nadawał się do użytku jako domy router z którego korzystałyby co najmniej 3 komputery i 3 telefony (zwykle nie jednocześnie) i posiadał zasilanie bateryjne na wypadek braku prądu. Domyślam się że może to trochę kosztować, więc rozważam żeby wrzucić to w raty ;)

5. Czy każdy router LTE nadaje się do rozporządzania Internetem z karty sim z oferty na kartę czy na abonament?

6. Z ofert na kartę ciekawa wydaje mi się ta z Orange / 200 zł / 1410gb ; czy ta oferta jest jeszcze aktualna i czy są jakieś lejki ?

7. W co byście uderzali na dziś, na moim miejscu ?

Jestem zdeterminowany, żeby według Waszych sugestii przeprowadzić odpowiednie testy i podać więcej danych.

Będę wdzięczny za pomoc i pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 2017-08-11, 19:59 przez kraczysko, łącznie zmieniany 1 raz.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: eXorcist »

1. Zasięg masz tylko T-Mobile i Orange. Play to był roaming 3G z T-Mobile.
2. Nie wiesz z którym nadajnikiem się łączyłeś ani na jakiej częstotliwości.
3. j/w
4. W Orange masz w abonamencie za 16zł/msc ZTE MF286 obsługujący agregację 2 pasm z baterią 3000mAh, ale tylko T-Mobile ma prawdziwa ofertę bez limitu.
5. Tak.
6. Oferta nieaktualna w takiej formie jak kiedyś. Teraz 1410GB jest ważne tylko kilka miesięcy i nie da się przedłużyć.

Reasumując musisz zrobić testy na zewnątrz, najlepiej w miejscu gdzie będziesz montował antenę. Przydałby się telefon z możliwością wymuszania pasma żeby przetestować działanie 800 i 1800. Może agregacja działa. Generalnie na podstawie informacji, które przekazałeś to wróżenie ze szklanej kuli. ;)

Jaki masz telefon? Pobierz aplikację Network Cell Info i zró ponownie testy wklejając screeny z aplikacji z parametrami.
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

ad1 wg UKE niby jest Play nawet bliżej niż Orange/T-mobile, ale się nie znam, pewnie bts search wiarygodniejsze
ad2 to prawda
ad4 no właśnie to jest ból z tym bez limitu, jeszcze ta oferta na kartę jak cię mogę, ale bardziej nie chce się wiązać na 2 lata jakąś umową, skoro cały czas dają lepsze pakiety/możliwości
ad6 A na ile miesięcy teraz ? Rozumiem że jak się kończy oferta, to znowu trzeba rzucić 200zł żeby dostać 1410, czy to w ogóle jednorazowa oferta?

Mam do dyspozycji Samsunga J5 ver 2016 (patrzyłem już, niestety nie ma wymuszania LTE), oraz SGS3 LTE (ten to wiadomo że nie ma).
Jakieś popularne telefony mają taką możliwość ? Może pożyczę od znajomego :P

Dzięki, jutro porobię testy
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: eXorcist »

http://1410gb.pl/

Ważne 155 dni.

Co do wymuszania pasm to spróbuj tego:
1. Wpisz kod *#0011#
2. Jeśli zadziała to kliknij menu Menu, wybierz "Back", potem "Key Input" i wpisz Q, potem znów "Key Input" i wpisz 0000 (cztery zera).
3. Jeśli zadziała to pokażą Ci się opcje, wybierz kolejno:
[2] UE SETTING & INFO
[1] SETTING
[1] PROTOCOL
[2] NAS
[1] NETWORK CONTROL
[4] BAND SELECTION
[4] LTE Band Preference

Jeśli nie będzie dostępu do ukrytych opcji po wpisaniu Q i 0000 to przynajmniej będzie podgląd z jakim pasmem się łączysz wpisując ten kod *#0011#. Zrób screeny.
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

Zrobiłem tak jak mówiłeś, niestety pasm nie udało mi się wymusić, bo nie udało mi się do main menu wejść żeby te dalsze komendy wprowadzać.
Testowałem NET na Samsungu J5

Może źle rozumiem te odczyty, ale wydaje mi się że w wypadku Orange jak i T-mobile, tel łączy się z tym samym masztem, jednak w wypadku Orange download jest 2x większ niż t-mobile; upload już bardziej porównywalny. Trochę to paradoksalne.

Wrzucam skriny, jeśli jest za dużo/ niepotrzebne miniatury to mogę edytować:

Orange w domu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Orange na zewnatrz [potencjalna antena]
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

T-mobile w domu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

T-mobile na zewnątrz [to samo miejsce]
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Będę wdzięczny za interpretację :papa:
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: eXorcist »

Połączenie 1800MHz zarówno T-M i Orange z nadajnikiem Szczebrzeszyn, ul. Cmentarna.

Parametry dobre. Pozostaje kupić antenę 1800MHz (Cybertech lub Sorensen) i zdecydować się na któregoś operatora (Orange lub T-Mobile). Modem najlepiej nabyć z umową taki, który będzie obsługiwał agregację. Jeśli w przyszłości uruchomią to wystarczy zmienić antenę.
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

A jest jakieś dobre wytłumaczenie, dlaczego ten download w wypadku T-M jest 2x mniejszy, skoro ten sam nadajnik ?

Wiem że konkretnej odpowiedzi nie usłyszę, ale szacunkowo ile taka antena może poprawić w kwestii D/U ?

Anteny to rozumiem tylko na konrketne pasma ? Nie ma jakichś uniwersalnych ?

Oferta orange na ten moment jest atrakcyjniejsza, bo z niejasnych powodów dużo lepszy wynik downloadu, no a T-M wiadomo, jako jedyny ma prawidzwy Internet bez limitu. Jakby ta antena dociągnęła ten download do 30mbit, to byłoby do przebolenia, że nie jest to 50+ ;)

PS: Antena zewnętrzna czy wewnętrzna ?
Są anteny bezprzewodowe, czy do każdej zewnętrznej trzeba przeciągać kabel?
Trochę to kłopotliwe, no i warunki atmosferyczne też pewnie swoje robią
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: onken »

A T-mobile nie testujesz przypadkiem na prepaid który ma ograniczenie do 15 Mb/s... ??

Wszystkie tak w T-mobile mają. ( oprócz kilku wyjątków )

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

Tak, t-mobile pre-paid. Nie mam abonamentu u nich.

Serio taki wał? Słabo.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: onken »

Tak, choć pokazuje Ci chyba więcej niż te 15 Mb/s ale i tak może być w takim razie przycięte

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

Skłaniałbym się ku ofercie T-M bez limitu, no bo wiadomo, bez limitu, lecz pozostaje parę pytań

1.Czy warto brać od nich router, czy lepiej coś kombinować na własną rękę? Dość istotne jest dla mnie żeby miał w razie czego zasilanie bateryjne, a nie wiem czy to jest standard ?

2. No i jaka antena ew. panelowa czy kierunkowa ? I jakie jest dobre źródło? bo czytałem że na allegro jest dużo chińskich podróbek.

No i te 2 pytania odnośnie anteny -
3.Wiem że konkretnej odpowiedzi nie usłyszę, ale szacunkowo ile taka antena może poprawić w kwestii D/U ?
- oglądałem filmik, gdzie koleś mówi że można do 30db uzyskać, to rozumiem że do RSRP, czyli zakładając że byłoby to 20, to już łapałbym się na dobra/bardzo dobrą moc sygnału
-RSRQ mam dobre i bez anteny, a to ponoć ważniejszy wskaźnik dla możliwości łącza (D/U)

4. Anteny to rozumiem tylko na konrketne pasma i nie ma uniwersalnych? Chociaż pewnie powinienem się skupić na tej 1800mhz

5. Ten router który dorzucają w T-M, chyba najsensowniejszy to Huawei B525s (chociaż brak wsparcia baterią), to po końcu umowy przechodzi na moją własność czy nie ?

Ogólnie rzecz biorąc to od laika do jakiejś sensownej wiedzy, żeby nie wpakować się w kłopoty/ mieć dobre łącze to nie taki łatwy temat ten internet LTE ;)
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: eXorcist »

1. Jedyny modem z baterią ma Orange - ZTE MF286
2. Panelowa/kierunkowa to jedno i to samo. Na allegro możesz kupić antenę Sorensen od sprzedawcy "sorensen-polska" lub antenę cybertech 15dBi w ich sklepie.
3. Może poprawić o 100% a może nie poprawić w ogóle. na 30dBi nie licz, 20 też nie. Realne to 10dBm z 10m przewodem biorąc pod uwagę dostępne na rynku anteny...
4. Są uniwersalne, ale mają mniejszy zysk... teoretycznie bo u mnie żadna antena z powszechnie polecanych nie daje zysku. Wielopasmowa antena tylko do agregacji 800+1800 w Twoim przypadku, ale patrząc na mapę to chyba będzie ciężko o dwa pasma na jednym nadajniku u Ciebie.
5. Modem spłacasz w abonamencie


Jeśli zależy CI na baterii to kup jakiś przenośny/podróżny modem LTE, a z abonamentu weź B525.
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

Czyli w takim razie koleś z tego filmiku - https://www.youtube.com/watch?v=QcI9mfkpou4 - opowiada bullshit ?

On podzielił anteny na 4 typy: antena dookólna / panelowa / kierunkowa / paraboliczna

No i mówił też o zyskach na antenie 15dBm, chociaż zaznaczał że jest dużo szajsu na allegro, obiecującego gruszki na wierzbie.

Co najlepiej T-M, modem Huawei B525s, ta antena Cybertecha 2 panelowa i 10m kabel ? Montował to ktoś z Was na swoim dachu ? Jakiś maszt do tego dokupowaliście ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: wojteks »

kraczysko pisze:On podzielił anteny na 4 typy: antena dookólna / panelowa / kierunkowa / paraboliczna
Błąd, antena kierunkowa to: panelowa, paraboliczna, yagi-uda, kolinearna i podobne które mają wyróżniony kierunek z którego odbierają sygnał.
kraczysko pisze:No i mówił też o zyskach na antenie 15dBm
Antena ma zysk wyrażany w dBi, dBm to moc nadajnika lub w miejscu odbioru.
Nie pomagam na PW!
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

OK, udało mi się zrobić test z T-M abonament.

Kolega @onken rzeczywiście miał rację, net był przycięty z lekkim odchyleniem. :ok:

To moje testy:

@Salon, czyli ściany/okna
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

@Za oknem (myślę że na dachu byłoby jeszcze lepiej, jakieś 1,5m różnicy wys.)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

1.Jaka antena do pasma 1800 mhz ? Jest na rynku jakaś najardziej "zyskowna" aka wiarygodna ? ;)
2. Czy jest w tym momencie jakiś skrypt/aplikacja działająca pod softem T-M z routerem 525s, która agreguje pasma? --> jeśli tak, to gdzie ją znaleźć ?
3.Gdzie najlepiej montować antenę? Używacie jakiś dodatkowych masztów, czy komin ?
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: eXorcist »

1. viewtopic.php?f=14&t=50316
2. viewtopic.php?f=11&t=48555&hilit=b525&start=165#p557885
3. Wedle uznania. Byleby nie było bezpośrednio przed anteną przeszkód.
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

Za 2 dni będzie u mnie sprzęt Huawei b525s TM bez limitu (MAX)

testy na telefonie dały takie rezultaty:
To moje testy:

@Salon, czyli ściany/okna
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

@Za oknem (myślę że na dachu byłoby jeszcze lepiej, jakieś 1,5m różnicy wys.)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jaką antenę najlepiej zakupić do tego sprzętu (częstotliwość ewidentnie 1800mhz) ? Sorensen/Cybertech/Telekob ?

Nie chcę dublować tematu i pisać tylko o antenie, więc wolę kontynuować ten :)
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: eXorcist »

kraczysko pisze: Jaką antenę najlepiej zakupić do tego sprzętu (częstotliwość ewidentnie 1800mhz) ? Sorensen/Cybertech/Telekob ?



nie wiem jakiej odpowiedzi jeszcze oczekujesz, ile osób tyle opinii. Jednemu działa Cybertech, drugiemu nie itd... ;) Nikt z obecnych na forum, nie napisze, że konkretna antena da Ci na 100% deklarowany zysk bo chyba nie ma takiej anteny, która działa perfekcyjnie u każdego.

Swoją drogą to po czym wnosisz, ze to 1800MHz? Zrób screen w telefonie z ukrytego menu, które uruchomisz kodem: *#0011#
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: matek451 »

Przecież to już dawno ustalone po CID BTS-a NetWorks przy Cmentarnej w Szczebrzeszynie.
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

matek451 pisze:Przecież to już dawno ustalone po CID BTS-a NetWorks przy Cmentarnej w Szczebrzeszynie.
No tak mi się właśnie wydawało a na 2 telefonach próbowałem z tym menu i nigdzie nie udało mi się dojść dalej niż to podstawowe ukryte menu.

Na SGSIII po to "0000" pojawia się menu gdzie jest
[1]UMTS
[2]CDMA
[3]LTE
tu podmenu:
[1] Debug Screen
[2]LTE RF
[3] Reserved
[4] BACKOFF FPLMN TIMER
[4]SIM
[5]run EGF SYNC

Ale to chyba bez znaczenia skoro na BTSie jest 1800mhz ? Rozumiem że po ECI się identyfikuje nadajnik ?
Ostatnio zmieniony 2017-09-03, 20:03 przez kraczysko, łącznie zmieniany 1 raz.
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

eXorcist pisze:
kraczysko pisze: Jaką antenę najlepiej zakupić do tego sprzętu (częstotliwość ewidentnie 1800mhz) ? Sorensen/Cybertech/Telekob ?



nie wiem jakiej odpowiedzi jeszcze oczekujesz, ile osób tyle opinii. Jednemu działa Cybertech, drugiemu nie itd... ;) Nikt z obecnych na forum, nie napisze, że konkretna antena da Ci na 100% deklarowany zysk bo chyba nie ma takiej anteny, która działa perfekcyjnie u każdego.

Swoją drogą to po czym wnosisz, ze to 1800MHz? Zrób screen w telefonie z ukrytego menu, które uruchomisz kodem: *#0011#

Dzięki Tobie wiem że telekob jest warty uwagi, wcześniej myślałem tylko o cybertechu, więc może ktoś ma jeszcze coś ciekawego do dodania :)
Jestem laikiem (z malutkim doświadczeniem) w temacie anten i Internetu LTE, więc słowa bardziej doświadczonych mile widziane.

No właśnie jeszcze jedno pytanie, czy jeśli wezmę antenę telekoba (właśnie tą: http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=563 ... 0&rg=0&sg=) to dzięki skryptowi z tego forum będzie możliwość agregacji jakiegoś innego pasma z jakichś innych nadajników (czy tylko zakres 17xx - 2170mhz) ?

Przydałby się jakiś aktualny FAQ na tym forum ;)
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

Przyjechała paczka z routerem

Zainstalowałem sobie tą apkę do agregacji, no ale z racji tego że główny nadajnik to 1800mhz, to ta agregacja nie bardzo ma sens

Tak wyszło na testach (tryb auto, 1800mhz, 800+1800) - po otworzeniu miniaturki są opisane zdjęcia częstotliwościami

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wg mojej wiedzy parametry ogólnie BDB, można się tylko do RSRP przyczepić, bo wyraźnie odstaje

Teraz moje pytanie, czy jest sens próbować z anteną zewnętrzną i czy poprawia ona wskaźnik RSRP ? Czy łącze będzie stabilniejsze dzięki temu?

Ogólnie max download jaki wycisnąłem to 65mb/upload pod 30

pozdrawiam
Awatar użytkownika
michcio123
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-10-01, 19:30
Lokalizacja: Dołhobyczów

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: michcio123 »

Robiąc speedtest spróbuj wybrać serwer orange w warszawie. W moim przypadku różnica w prędkości pobierania była duża (większa prędkość z serwera orange).
Huawei B618s-22d -- ZTE MF286D
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: matek451 »

W trybie auto połaczenie z BTS-em LTE800 T-Mobile na Szperówce, pozostałe to LTE1800 NetWorks z Cmentarnej. Na żadnym z okolicznych BTS-ów nie ma LTE-A1800+800.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: eXorcist »

-100dBm RSRP to raczej przeciętnie, SINR za to dobry. Myślę, że antena by ciut pomogła.
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

matek451 pisze:W trybie auto połaczenie z BTS-em LTE800 T-Mobile na Szperówce, pozostałe to LTE1800 NetWorks z Cmentarnej. Na żadnym z okolicznych BTS-ów nie ma LTE-A1800+800.
Do tej pory kminiłem to tak, że agregacja łapie sygnał z różnych BTSów, ale rozumiem że agregować można tylko z jednego nadajnika :P ?
eXorcist pisze:-100dBm RSRP to raczej przeciętnie, SINR za to dobry. Myślę, że antena by ciut pomogła.
No tak jak napisałem, tej jeden wskaźnik kuleje a jest dość istotny (?).

Teraz w sumie większy problem to słaby zasięg wi-fi routera samego w sobie (spodziewałem się lepszych wyników po routerze za ~500pln, ale rozumiem, że to przez ograniczenia UE ? :P) , dlatego muszę dokoptować jakić access point, ale o tym napisałem w innym temacie.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: eXorcist »

Agregacja tylko z jednego nadajnika. Agregacja z różnych nadajników to pieść przyszłości 2020 w postaci 5G
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

Wystawiłem router przez okno przy parapacie na którym normalnie stoi i wskaźniki sporo się poprawiły. Download prawie 2x większy i ping 2x mniejszy.
Chyba warto zamontować antenę na dachu, bo jednak okno/ściana robią swoje.

Ten najmniej obiektywny czyli zasięg na routerze z 3 do 4/5 kresek
a reszta jak na skrinach:

Obrazek Obrazek
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: eXorcist »

Bardzo dobre parametry. Ja bym <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> antenę od siaty 800+1800 bo mimo, że u mnie zysku nie wykazała to przeniosła punkt poboru na zewnątrz, a zawsze będziesz miał alternatywę w postaci 800 lub 800+1800. @matek451 pisał, że u niego ta antena ma zysk, więc można spróbować.

Jeśli chcesz tylko na 1800MHz to Telkob o który mnie pytałeś, Cybertech lub Sorensen. Cybertecha mam na sprzedaż z przewodami. :cfaniak:

Poza tym będzie ciężko o lepsze prędkości na 1800MHz. Technologiczne maksimum to 112Mb/s na paśmie o szerokości 15MHz.
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Post autor: kraczysko »

1. To nie każda antena przenosi punkt poboru na zewnątrz ? Myślałem że taki jest warunek podstawowy każdej anteny.
2. Czy jeżeli wezmę antenę 800+1800 to będę mógł dalej narzucać priorytet przez apkę, żeby wybierał 1800mhz? Rzecz w tym, że z mapki BTSów wynika BTS że oprócz tego nadajnika, z którym się łączę (ul.Cmentarna) - mniej więcej w linii prostej są kolejne 2 nadajniki 1800mhz, natomiast jedyny 800mhz jest na zachód ponad 4km. Czy więc taka antena nie będzie zbyt "rozproszona" zbieranie obu częstotliwości, ostatecznie tracąc na jednej częstotliwości 1800mhz?
3. No i jeszcze jedna sprawa, z tym nadajnikiem (ul.Cmentarna) mam 3,5km w linii prosej na północ. Za to na południe od mojej lokalizacji, jeżeli dobrze intepretują dane z BTSa jest nadajnik T-Mobile (26002) ID: 26563 (N!) Zwierzyniec, ul. Biłgorajska 14 - komin, który działa na pasmach 800, 1800, 2600 i jest oddalony 5,3km. Czy z takiego nadajnika można zagregować teoretycznie więcej, biorąc pod uwagę tę częstotliwość 2600 ? Czy to tylko teoria? No i czy jest taka antena, która dałaby radę z czymś takim ? :)
ODPOWIEDZ