T-Mobile Internet Domowy b525s

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
paszczak900
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2014-09-08, 09:13
Lokalizacja: Siedlce

T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: paszczak900 »

Witam,
Ostatnio zostało wymuszone na mnie przejście z internetu po kablu Orange do 20 Mb/s na coś bezprzewodowego. Wybór padł na T-mobile z routerem B525s. Testuję już internet w opcji do 60 Mb/s od tygodnia i osiągam prędkości średnio w granicach właśnie 20-25 Mb/s, zasięg na routerze ciągle 3 kreski. Myślę nad zakupem anteny żeby poprawić prędkości i zbliżyć się do prędkości z umowy. Czy antena coś pomoże? Może lepiej zmniejszyć prędkość na umowie żeby nie przepłacać? Jaką antenę kupić w razie co? Dodam że w przypadku anteny potrzebować będę ok 10 metrów kabla, a wiem że czym krótszy kabel tym lepiej. Niżej screeny z parametrami jakie router obecnie łapie:
ObrazekObrazekObrazek

ps. bym zapomniał mieszkam w miejscowości Stok Lacki koło Siedlec niżej mapka:
Obrazek

Z góry dzięki za wszelką pomoc.
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: damian00716 »

na pewno antena zmieni, na najbliższym BTS'ie masz lte800/1800 więc zakup anteny na to pasmo będzie opłacalny :)
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: Dert »

Kup antenę i przetestuj. Np. ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2.
Jak się nie sprawdzi to odstąpisz od umowy i odeślesz oraz zmniejszysz prędkość na umowie do 20Mb/s.
paszczak900
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2014-09-08, 09:13
Lokalizacja: Siedlce

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: paszczak900 »

Dzięki za odpowiedzi, mam obecnie trzech kandydatów, która była by najlepszym wyjściem?
1. http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 054_10.htm
2. http://www.telkob.pl/inkontrahent.php?t ... 0&rg=0&sg=
3. http://www.telkob.pl/inkontrahent.php?t ... 0&rg=0&sg=

Może ktoś wie jak wygląda z tymi antenami sprawa kabli? Bo musiał bym puścić je przez strop i potem jakoś za okno. Mają one już pozarabiane wtyki? Da radę ułożyć tak kabel jakoś w ramie okna czy trzeba wiercić?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: matek451 »

Testy w domu czy na zewnątrz? W przypadku LTE800 połączenie z BTS-em LTE800 T-Mobile na Szpitalu Wojewódzkim. Na LTE1800 praktycznie brak zasięgu z BTS-a NetWorks na PEC. LTE1800+800 to ponownie szpital i jako pasmo podstawowe LTE800 na dodatek nie wiadomo czy działa agregacja z LTE1800. Potrzebnejeszcze dodatkowe testy, min. LTE2600 z BTS-a na szpitalu.
paszczak900
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2014-09-08, 09:13
Lokalizacja: Siedlce

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: paszczak900 »

Testy w domu, router na parterze. Jak wrócę z pracy wdrapię się na strych i porobię testy z okien skierowanych mniej więcej na BTS. Niestety będzie to po 18 więc zaczynać będą się godziny szczytu. Ewentualnie bliżej weekendu mogę kupić starter PrePaid T-mobile i podjechać pod konkretne BTS, tylko nie wiem czy jest sens bo mój telefon nie obsługuje LTE 800 (MI5s).

Edit: Da się jakoś wymusić z jakim BTS ma się połączyć router?
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: Dert »

paszczak900 pisze:Dzięki za odpowiedzi, mam obecnie trzech kandydatów, która była by najlepszym wyjściem?
1. http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 054_10.htm
2. http://www.telkob.pl/inkontrahent.php?t ... 0&rg=0&sg=
3. http://www.telkob.pl/inkontrahent.php?t ... 0&rg=0&sg=

Może ktoś wie jak wygląda z tymi antenami sprawa kabli? Bo musiał bym puścić je przez strop i potem jakoś za okno. Mają one już pozarabiane wtyki? Da radę ułożyć tak kabel jakoś w ramie okna czy trzeba wiercić?
Stałem przed takim samym wyborem i <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> antenę od Dipola. W Telkobie nie podobało mi się koloryzowanie wartości tych anten, gdzie były testy na forum i żadna nie miała takiego zysku
.
W zestawie do Dipola dodają kabel Tri-lan 240 i jest on stosunkowo sztywny i nie zalecają jego zaginania, więc układanie w ramie okno odpada - lepiej gdzieś przewiercić. Dostajesz gotowy przewód ze złączem SMA. Jeżeli bardzo zależy Ci na sile sygnału, to możesz dokupić wymierzoną długość przewodu Tri-lan 400, bo ma jeszcze mniejszą tłumienność niż Tri-lan 240.

Trilan 240
dB/100m
900-23,3
1500-30,7
1800-33,9

Trilan 400
dB/100m
900-12,8
1500-17,0
1800-18,8
paszczak900 pisze:Edit: Da się jakoś wymusić z jakim BTS ma się połączyć router?
Nie. Połączy Cię z tym, który ma najmocniejszy sygnał lub możesz wymusić pasmo, który tylko ten obsługuje (np. jest to jedyny 1800 w okolicy). Możesz też strzelić w niego anteną kierunkową.
paszczak900
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2014-09-08, 09:13
Lokalizacja: Siedlce

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: paszczak900 »

Właśnie trochę pochodziłem na strychu z routerem i pomierzyłem, niestety widać że są godziny szczytów już (18-19).
LTE800 łapie mi z dwóch nadajników:
Szpital (okno od strony szpitala):
Obrazek
Obrazek
prędkości ogólne skakały trochę, Pobieranie raz nawet było większe niż 30, u wysyłanie w granicach 10-15.
Borki Wyrki(okno od strony Bork):
Obrazek
Obrazek
Praktycznie wszystkie pomiary miały podobne prędkości pobierania i wysyłania.

LTE1800 łapie tylko z komina PEC(nie ważne w której części domu):
Obrazek
Obrazek

LTE800+1800 (zawsze wychodzi szpital i jak mi się zdaje to samo LTE800)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: damian00716 »

Dert pisze:
paszczak900 pisze:Dzięki za odpowiedzi, mam obecnie trzech kandydatów, która była by najlepszym wyjściem?
1. http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 054_10.htm
2. http://www.telkob.pl/inkontrahent.php?t ... 0&rg=0&sg=
3. http://www.telkob.pl/inkontrahent.php?t ... 0&rg=0&sg=

Może ktoś wie jak wygląda z tymi antenami sprawa kabli? Bo musiał bym puścić je przez strop i potem jakoś za okno. Mają one już pozarabiane wtyki? Da radę ułożyć tak kabel jakoś w ramie okna czy trzeba wiercić?
Stałem przed takim samym wyborem i <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> antenę od Dipola. W Telkobie nie podobało mi się koloryzowanie wartości tych anten, gdzie były testy na forum i żadna nie miała takiego zysku
.
W zestawie do Dipola dodają kabel Tri-lan 240 i jest on stosunkowo sztywny i nie zalecają jego zaginania, więc układanie w ramie okno odpada - lepiej gdzieś przewiercić. Dostajesz gotowy przewód ze złączem SMA. Jeżeli bardzo zależy Ci na sile sygnału, to możesz dokupić wymierzoną długość przewodu Tri-lan 400, bo ma jeszcze mniejszą tłumienność niż Tri-lan 240.

Trilan 240
dB/100m
900-23,3
1500-30,7
1800-33,9

Trilan 400
dB/100m
900-12,8
1500-17,0
1800-18,8
paszczak900 pisze:Edit: Da się jakoś wymusić z jakim BTS ma się połączyć router?
Nie. Połączy Cię z tym, który ma najmocniejszy sygnał lub możesz wymusić pasmo, który tylko ten obsługuje (np. jest to jedyny 1800 w okolicy). Możesz też strzelić w niego anteną kierunkową.

Skąd info, że jest tam Tri-lan 240?
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: Dert »

@damian00716: od Dipola.

Zresztą, dzisiaj/jutro przyjdzie mi paczka, to sprawdzę i zrobię testy tej anteny.
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: damian00716 »

Dert pisze:@damian00716: od Dipola.

Zresztą, dzisiaj/jutro przyjdzie mi paczka, to sprawdzę i zrobię testy tej anteny.
A ja mam od nich info, że jest RG-58 :)
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: Dert »

damian00716 pisze:
Dert pisze:@damian00716: od Dipola.

Zresztą, dzisiaj/jutro przyjdzie mi paczka, to sprawdzę i zrobię testy tej anteny.
A ja mam od nich info, że jest RG-58 :)
A jakbyśmy zadzwonili do 3 oddziału, to pewnie jeszcze inny kabel. Dzisiaj/jutro zdam relację.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: dzejk »

Gdyby faktycznie dawali rg58, to strzelali by sobie w kolano, bo antena z takim kablem to tłumik. On się nie nadaje na wysokie częstotliwości.
paszczak900
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2014-09-08, 09:13
Lokalizacja: Siedlce

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: paszczak900 »

Zamówiłem też ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2, jutro odbiorę to zrobię testy i się zobaczy, najwyżej się zwróci i zamówi coś innego.
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: damian00716 »

Czekam z ciekawością na Wasze testy
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: Dert »

To tak - udzielono mi informacji, że kabel to Tri-lan 240.
damian00716 otrzymał informację, iż jest to RG-58. Tą informację zweryfikowałem w Dipolu i rzeczywiście - damian00716 miał rację - lub tak mogłoby się wydawać. Antena dotarła z kablem RF5 firmy Satec.

Co do samego testu, to w wielkim astronomicznym skrócie, nawet nie chce mi się screenów ładować.
Po wycelowaniu anteny w nadajnik, który widzę z okien... nie złapało mi go, a jakiś za moimi plecami, 10km dalej.

Spróbowałem więc połączyć się z BTS, z którym łączę się za pomocą routera bez anteny (69011215, około 12km stąd).

B525:
RSRP: -95dBm
RSSI: -69 dBm
DL: 25-30 / UL: 15

B525+antena:
RSRP: -92 dBm
RSSI: -71 dBm
DL: 40-44 / UL: 20

Nadmienię, że antena zlokalizowana była na zewnątrz, na wysokości komina, kręciłem nią delikatnie jak cygan słońcem. Router zlokalizowany był w środku budynku, za szybą, częściowo zasłonięty przez dach.

Anteny już spakowane i jutro stretch, taśma i kurier.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: robertnik »

masz plus 25% szybszy upload. Mało? Trzymaj w ręku telefon z aplikacją, bo odświeża dane sygnałowe szybciej niż ruter i ustawiaj na lepsze parametry, a nie na słońce...
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: Dert »

robertnik pisze:masz plus 25% szybszy upload. Mało? Trzymaj w ręku telefon z aplikacją, bo odświeża dane sygnałowe szybciej niż ruter i ustawiaj na lepsze parametry, a nie na słońce...
Używałem HManagera, a ustawiłem może słabo, bo słońca już w sumie nie było :|

Rozumiem, że lepsze parametry, ale zysk 3dBi, to nie jest coś, o co chodziło , zwłaszcza, że w paśmie 1800MHz żadnych zmian.

Rozumiem, 5m kabla RF5 swoje robi, ale zysk na takim poziomie to jakiś żart.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: robertnik »

Bo 12km swoje robi, a to nie antena na wybrane pasmo.
Będziesz sprawdzał inną? ATK 504 chyba jest najsilniejsza, ale to są anteny kierunkowe. Jakim cudem złapały coś zza pleców i jeszcze dalszego BTSa...
Ostatnio zmieniony 2017-11-16, 21:41 przez robertnik, łącznie zmieniany 1 raz.
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: damian00716 »

Dert powiedz mi czy jest możliwość otworzenia tej anteny
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: Dert »

robertnik pisze:Bo 12km swoje robi, a to nie antena na wybrane pasmo.
Będziesz sprawdzał inną? ATK 504 chyba jest najsilniejsza, ale to są anteny kierunkowe. Jakim cudem złapały coś zza pleców i jeszcze dalszego BTSa...
Przepraszam, sprostowanie ten BTS za moimi plecami, jest w odległości 15,04km...

Wiem, że to antena szerokopasmowa, ale +3dBi w paśmie 800MHz to moim zdaniem ciut za mało. Podobne wyniki dałoby się osiągnąć silniejszą antenką dookólną.
damian00716 pisze:Dert powiedz mi czy jest możliwość otworzenia tej anteny
Też o tym myślałem, żeby zobaczyć czy coś się nie rozlutowało, ale nie da się bez pozostawienia "widocznych śladów użytkowania". Produkt zareklamuję.

@EDIT: Co do kupna innej anteny, to wrócę do tematu na wiosnę, nie chce mi się już skakać po dachach, bo zimno :) Zastanawiam się jeszcze nad wymianą, na inny model tej anteny i potem jak to nie da nic, to telkob.

@EDIT2: Kolejna interesującą rzeczą jest, dlaczego złapało mi BTS za mną , skoro wycelowałem antenę w BTS zlokalizowany na godzinie 12 (odl. 3km), a połączyło mnie z BTS na godzinie 7 (odległość 15km).
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: damian00716 »

Ja bym na Twoim miejscu jeszcze protestował tą antenę :p
poza tym i tak jestem pod wrażeniem, że masz RSRP: -95dBm przy odległości 15 km bez anteny. Ja przy 3 km mam -113..
Radzinski
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-09-21, 21:22

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: Radzinski »

Tak jak koledzy piszą, warto coś pokręcić anteną, bo tak lichy zysk wydaje się wręcz niewiarygodny, tym bardziej, że mówimy o LTE800, które to kabel najmniej boli.
Może ten bliższy nadajnik, którego to widzisz z okna jest odwrócony plecami + dodatkowo mocno załadowany przez użytkowników co uniemożliwia kontakt?
Jeśli klamka zapadła i zwracasz, a posiadasz trochę wolnej gotówki to możesz <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> kilka anten z telkobu na testy :)
Sam posiadam ATK502 z której jestem zadowolony, ale ostatnio z ciekawości Ich spytałem czy byłaby możliwość wypożyczenia innych na testy, bo jestem jeszcze ciekaw działania 2 anten i odpowiedź była, że nie ma problemu, o ile rzecz jasna nie zostaną uszkodzone mechanicznie. W Twoim wypadku mógłbyś połasić się na 3:
1. http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=182 ... 0&rg=0&qq= - bo działa, co prawda nie z takim zyskiem, ale ważne, że w ogóle, a to chyba najważniejsze ;)
2. http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=988 - bo ma wtyk bezpośrednio w antenie(mniejsze straty niż dodatkowa przejściówka jak w powyższej i poniższej), pytanie na ile przełoży się to w wynikach, z testów forumowiczów bez szału, ale też działała
3. http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=145 ... 0&rg=0&sg= - bo są o niej raptem 2-3 ubogie opinie(bez testów, ergo wiarygodność niska) mówiące, że jest bardzo dobra, niestety nic więcej o niej nie wiadomo
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: Dert »

Radzinski pisze:Tak jak koledzy piszą, warto coś pokręcić anteną, bo tak lichy zysk wydaje się wręcz niewiarygodny, tym bardziej, że mówimy o LTE800, które to kabel najmniej boli.
Może ten bliższy nadajnik, którego to widzisz z okna jest odwrócony plecami + dodatkowo mocno załadowany przez użytkowników co uniemożliwia kontakt?
Kręciłem, kręciłem, zmarzłem, generalnie to na kręceniu w różne strony spędziłem ponad 2 godziny na dachu.
Niemożliwe, że jest aż tak załadowany, skoro łączę się z nim za pomocą B525 i to bez wystawiania przez okno.
Radzinski pisze:Jeśli klamka zapadła i zwracasz, a posiadasz trochę wolnej gotówki to możesz <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> kilka anten z telkobu na testy :)
Wezmę, wezmę, ale nikt nie zmusi mnie już do wyjścia na dach przed wiosną :P Będę po prostu korzystał z routera i zmienię prędkość z "do 60" do 20Mb/s.

Zobaczymy jak się sprawdzi antena paszczaka.
paszczak900
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2014-09-08, 09:13
Lokalizacja: Siedlce

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: paszczak900 »

Dobra czas i na mnie. Antenę mam od piątku, wersja z 10 metrowym kablem, z baraku czasu dopiero wczoraj ją założyłem. Dodam że nie jest idealnie na nadajnik bo od niedzieli nie chciałem przerabiać masztu tylko wstawiłem na ten który mam od anteny do TV.
Ogólnie antena zdaję się wyglądać na dobrze wykonaną, kabel to RF5 od Satec.

Wszystkie pomiary w niedzielę ok godziny 16.

LTE800:
Obrazek
Obrazek

LTE1800 (inny nadajnik niż wcześniej):
Obrazek
Obrazek

LTE2600 (wcześniej router nie był w stanie złapać tej częstotliwości, przy czym kolejne pomiary dawały większe prędkości lecz nie ma screen-ów):
Obrazek
Obrazek

LTE800+2600 (agregacja działa):
Obrazek
Obrazek

Router obecnie pracuje na 800+2600 prędkości bez obciążenia(mierzone dziś rano ok 4.30) to:
pobieranie ok 65 Mbps
wysyłanie 20 Mbps

Co do parametrów nie znam się czy antena ma dobry zysk czy nie. Ja jako osoba nie będąca w temacie technicznym o antenach stwierdzam że dała mi poprawę i zostaję przy niej bo osiągam spokojnie prędkości z umowy i efekt końcowy mnie zadowala.

PS: Zauważyłem ciekawą rzecz, otóż obecnie w tym miesiącu mam jeszcze dostęp do Orange po kablu 20 Mbps i pobierając przez przeglądarkę plik z serwera dedykowanego idzie on właśnie prędkością ok 20 Mpbs w Orange, natomiast jak przepnę kabel na router do LTE to mimo speed test w granicach 50-60 Mbps plik pobiera się ok 300-500 kbps, dopiero używanie programów do pobierania które dzielą plik na części powoduje że osiągam większe prędkości przy pobieraniu. Jakiś pomysł czym może to być spowodowane?

Dodam jeszcze że przeliczyłem się z kablem i w przyszłości go skrócę trochę albo zmienię na inny, lecz jestem bardziej za skróceniem żeby nie rozbierać anteny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-Mobile Internet Domowy b525s

Post autor: matek451 »

Antena ma minimalny zysk, wynoszący maksimum kilka dB, w zależności od pasma. Przenosi punkt poboru sygnału na zewnątrz. Sprawdza się jedynie przy niewielkich odległościach od stacji bazowej.
ODPOWIEDZ