Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kamizelka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-05-23, 13:52

Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: kamizelka »

Cześć wszystkim,
Aktualnie mam na testach wyżej wspomniany model w ofercie domowej 60 bez limitu. Mieszkam praktycznie w centrum miasta, mam mnóstwo BTSów wokół siebie. Posługując się aplikacją HuaweiManager na androida wymuszałem poszczególne pasma oraz ich kombinacje. Problem cały czas jest ten sam - słaby zasięg - RSRP w granicach 110 dB. Jedynie pasmo 800 daje w porywach około 90, ale prędkość na poziome 3 Mbit/s. Możliwe ze problemem jest teren, albo maszty - to staram się ustalić. Niestety router mogę postawić maksymalnie na oknie. Żadne dachy nie wchodzą niestety w grę - możliwa jedynie jakaś antena w górnych granicach okna na zewnątrz. Mieszkam na 1p. Proszę poradźcie jak to poustawiać, żeby było bardziej komfortowo.
Lokalizacja to ul Klonowa, warszawa

Mam też trwająca umowę z plusem i router dwr 921 na własność, ale to już w ogolę tragedia - nie da się nic ustawić, prędkości często <1Mbit.
A w telefonie mam Playa ;) . Może da się z tego wszystkiego poskładać coś co będzie śmigać.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: matek451 »

B525 za okno i testy LTe2600, LTE1800 i LTE800. Screeny z Hmanagera i speedtesty na forum. LTE2600 T-Mobile i LTE1800NW na Polnej 1, tak samo na Sulkiewicza 11, Rejtana 2 na nich też LTE800. Na innych samo LTe1800NW.
kamizelka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-05-23, 13:52

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: kamizelka »

Ok testy zrobiłem od okna z ul Klonowej, router trzymałem w wyciągniętej ręce :P. SS ze speedtestu - wartości kolejno to: ping, DL, UL

Router skierowany na Polną:
2600:
Obrazek
Obrazek

2600+1800:
Obrazek
Obrazek

1800:
Obrazek
Obrazek

Router skierowany na Rejtana:
2600:
Obrazek
Obrazek

1800:
Obrazek
Obrazek

800:
Obrazek
Obrazek

2600+800:
Obrazek
Obrazek

800+1800:
Obrazek
Obrazek

2600+800:
Obrazek
Obrazek

Po drugiej stronie mieszkania jest strona w kierunku Sulkiewicza, ale tuż przed oknem wysoki budynek. Zatem skierowałem router na klonowa na zachód w poszukiwaniu sygnału odbitego:

2600:
Obrazek
Obrazek

1800:
Obrazek
Obrazek

2600+1800:
Obrazek
Obrazek

Z polną w ogóle nie da się nawiązać sygnału - nie rozumiem tego, widzę tę antenę z okna....
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: matek451 »

Spakuj im ten B525 i oddaj ten internet, to dno i metr mułu. Okoliczne BTS-y przeciążone. Niektóre na maksa. Wbrew temu co pisze w internecie i tutaj jeden użytkownik oferta T-Mobile coraz skuteczniej zapycha sieć T-Mobile.
kamizelka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-05-23, 13:52

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: kamizelka »

No dobra, ale ja nie mam alternatywy ;(. Stara kamienica, światłowodu brak, tylko stare miedziane kable, które też podobno bardzo słabo działają. Czy poprawienie jakości sygnału nie wpłynęłoby na wyniki? Masz pomysł dlaczego nie mogę połączyć się ze stacją, która jest 300 m (polna) ode mnie i nie widzę żadnych przeszkód pomiędzy?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: piotrzet »

matek451 pisze:Spakuj im ten B525 i oddaj ten internet, to dno i metr mułu. Okoliczne BTS-y przeciążone. Niektóre na maksa. Wbrew temu co pisze w internecie i tutaj jeden użytkownik oferta T-Mobile coraz skuteczniej zapycha sieć T-Mobile.
Znalazł się specjalista jak mogą być dobre prędkości skoro masz zasięg 1-2 kreski nie więcej u mnie jak na samym lte1800 przenosę do innego pokoju to mam prędkości max 10 Mb/s a gdy stoi przy oknie ponad 30 Mb/s. Nie ma to jak zwalać na sieć przy słabym zasięgu :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Widać owszem, że wiatr nie hula po nich ale 7 Mb/s przy jednej kresce Lte 1800 to nie jest zły wynik nie oszukujmy się. Ale oczywiście zamiast doradzić antenę itd to lepiej pisać że oferta beznadziejna tym bardziej że użytkownik pisze że nie ma alternatywy dla niego. Ma 14 dni na testy antene też może <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na tyle nie widzę problemu dla którego miałby się nie wyrobić.
kamizelka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-05-23, 13:52

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: kamizelka »

Mam alternatywę w postaci innych operatorów. Ale w zasadzie tylko LTE wchodzi w grę.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: piotrzet »

Co jest wokoło ciebie? Bo tak nie bardzo wiem jak wygląda twoja okolica. Przede wszystkim masz słaby zasięg 1-2 kreski to nic powalającego przydałaby się jakaś antena być może trochę to poprawi wyniki ale trzeba by kupić i sprawdzić. Tym bardziej, że ten router do jakiś powalających też nie należy
Edit
Dobra sprawdziłem jak to wygląda. Jeśli mieszkasz faktycznie na 1 piętrze a do tego na przeciwko są bloki to nie ma się co dziwić, że jest taki zasięg u ciebie najlepszym rozwiązaniem byłby kabel nawet gdy weźmiesz ofertę konkurencji bez anteny będzie to samo. Chyba najgorsza lokalizacja do jakiej w ogóle może być internet moblilny już lepiej byłoby gdybyś mieszkał w metrze ;)
kamizelka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-05-23, 13:52

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: kamizelka »

Wiem, że taka opcja byłaby najlepsza, ale nie ma takiej oferty niestety :<. Muszę sobie jakoś poradzić. Jeśli antena to jaka? Nie rozumiem, dlaczego nie mogę połączyć się z BTS na Polnej. Z Rejtana też nie. Łączy mnie z bardziej odległymi masztami...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: matek451 »

Kolego @piotrzet, nie wypisuj bzdur bo tego nie idzie czytać. Mam gdzieś te twoje kreski i opinie i wędrówki z routerem po domu. Jesteś totalnym laikiem w tym temacie , za wszelką cenę chcesz udowodnić że u kolegi LTE T-Mobile działa. Fakty są zupełnie inne, parametry sygnału w domu na wyższych pasmach nie powalają ale DL 1-2Mb/s jest kilkanaście razy mniejszy od UL i tragiczny SINR to dowód ze okoliczne BTS-y T-Mobile są zapchane na maksa. Poprawa sygnału na LTE2600 , LTE1800 zapewne poprawi DL ale do wartości wielce niesatysfakcjonującej. Dostepne wszystkie pasma LTE i mimo to tragedia a perspektywy poprawy żadne. W przyszłości może być tylko gorzej. Czy ci się to podoba czy nie ale w tej lokalizacji LTE w T-Mobile nie istnieje. BTS na Sulkiewicza na LTE1800 trochę lepiej ale DL 3 razy mniejszy od UL , na dodatek problem z widocznością BTS-a. To pierwsze piętro, dookoła bloki więc trudno wymusić konkretny BTS.Np. 81141 to Mangalia 4, 80407 to Piwarskiego 7 a 81086 to Belwederska 23. Wszystkie na południe od ciebie. W T-Mobile bez limitu to częste zjawisko, router nie loguje się do najbliższych BTS-ie. Nie słuchaj porad człowieka który gdzie może zachwala T-Mobile bez względu na fakty. Nie ma zielonego pojęcia o internecie mobilnym , parametrach sygnału. posługuje się kreskami jak każdy Janusz. Sprawdź pozostałych operatorów na B525. Orange korzysta z NetWorks jak T-Mobile. Na okolicznych BTS-ach ma własne LTE2600 i LTE800 oraz jeszcze wspólne z T-Mobile LTE1800. Play ma kilka BTS-ów z kompletem LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800. Plus BTS-y z LTE1800Aero2 i LTE800 Sferii,( zastępuje własnym LTE900)
kamizelka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-05-23, 13:52

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: kamizelka »

Dzięki za wskazówki.
Ten router nie ma żadnych simlocków? Jak wsadzę kartę np z playa to będzie działać?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: matek451 »

Tak, będzie działać z pozostałymi operatorami.
kamizelka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-05-23, 13:52

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: kamizelka »

Przetestowałem Plusa i Playa i bardzo pozytywnie zaskoczył mnie play. Dobry sygnał, DL/ UL ~ 20 Mbit/s - mam wrażenie, że może być więcej, włożyłem kartę z oferty na komórkę. Chyba wezmę od nich coś na kolejne testy. Trochę już OFFTOP, ale nie będę zakładał nowego wątku : którą ofertę od nich polecacie? Widzę, że jest jakiś NetBox, ale Lte 4 cat. To w ogóle warte rozważenia? Tańsza oferta: B525 lub B715.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: piotrzet »

Weź B715 z netboxem daj spokój bo to g. Tylko pamiętaj że w play masz tylko 100 GB. No i sprawdź jak to działa w godzinach szczytu czyli 20-22
A i dla tych co nie mają pojęcia.
LTE 1800 2 kreski: http://www.speedtest.net/result/7335786072
LTE 1800 5 kresek: http://www.speedtest.net/pl/result/7335788412
Ale podobno zasięg nie ma żadnego znaczenia. Oczywiście ten sam nadajnik urządzenie testujące tak samo blisko routera. No ale jak ktoś nie ma pojęcia to tak pisze. Różnice będą jeszcze większe jeśli jest LTE 2600 czy modulacja 256QAM
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: Hermogenes »

Kreski nie mają wspólnego mianownika z poziomem sygnału , możesz mieć 2 kreski przy sygnale -105dBm jak i przy -95dBm. poz Hermogenes
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei b525 T-mobile, problem z zasięgiem i prędkością LTE

Post autor: piotrzet »

Tak ja wiem. Ale on pisał że kreski nie mają znaczenia a jednak mają bo owszem u każdego to będzie inny poziom sygnału ale różnice są. A on twierdzi że to nie ma znaczenia.
ODPOWIEDZ