Wybór anteny do Huawei 315, Tmobile

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
piotrekk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2018-05-30, 11:48

Wybór anteny do Huawei 315, Tmobile

Post autor: piotrekk »

Witam, chciałbym prosić o pomoc w wyborze anteny.

Internet działa całkiem dobrze w dzień(6 do 10mbps), problem pojawia się w godzinach 19-23 w których chodzi losowo, czasem dobrze(podoba prędkość jak w dzień) a czasem film w 240p na yt nie chce się ładować (prędkość na speedtest w tych godzinach to poniżej 1mbps)

Mój router to Huawei 315, internet posiadam w T-mobile. Mieszkam w : Cybulice Duże, w tej miejscowości nie ma nadajnika bts, lecz są dwa w pobliżu i kilka w dalszej odległości.

Posiadam antene lecz nie znam jej nazwy, częstotliwości itp. została kupiona z 6/7 lat temu przez mojego tatę, ciężko mi o niej cokolwiek powiedzieć gdyż nie ma na niej żadnej naklejki itp. Jedyne co wiem to że ma dwa prostokątne panele, jest na dachu i to że chce ją wymienić :cfaniak:
Aaa i stawiając router na parapecie, bez podłączania anteny internet wcale nie działa, speedtest nie chce się załadować a jak się załaduje to to cud.

Mój internet według aplikacji na telefon Network Cell Info Lite łączy się z nadajnikiem którego nie ma na mapie co jest dla mnie dziwne, screen z apki załączam poniżej https://ibb.co/jgnTJJ

Internet po wymuszeniu pasma za pomoca LTEwatch działa najlepiej na 1800mhz. (w innych częstotliwościach nie działa on wcale praktycznie wcale) Tutaj zamieszczam screen z wynikami z 1800mhz https://ibb.co/mwBYky

Na terenie w którym mieszkam nie ma wysokich budynków, mieszkam na wsi gdzie są tylko domy i to nie jest jakieś gęste zaludnienie.

Proszę o pomoc i z góry dziękuje.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Wybór anteny do Huawei 315, Tmobile

Post autor: dzejk »

Wg programu LTEWatch połączyłeś się z nadajnikiem Dobrzyń - gm. Czosnów, ul. Holenderska. Wg mapy btsearch jest tam potwierdzone tylko LTE 800 MHz. http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 36&zoom=13 Parametry sygnału bardzo słabe, ale nie ma się co dziwić - to blisko 7km w linii prostej.
Na telefonie słaby sygnał 3g (umts 2100) z nadajnika Sowia Wola - na tym nadajniku jest jeszcze potwierdzone LTE 800 i 1800 MHz.
Najbliższy nadajnik w Wólce Czosnowskiej z umts 2100 i LTE 1800.
Podjedź wieczorem pod każdy z tych nadajników, zrób testy na telefonie z programem Network Cell Info Lite oraz speedtest.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór anteny do Huawei 315, Tmobile

Post autor: matek451 »

Antena na dachu to pewnie Dual LTE z Cybertecha na 1800MHz skoro to dwa panele. Dlatego przy 7km łączysz się z LTE1800NetWorks z Dobrzynia. Parametry słabe , niski SINR. Dziwne ale LTE1800 jest na BTS-ie Wólka Czosnowska, bliższym i na podobnym kierunku. Próbuj ustawić antenę na ten BTS. W Sowiej Woli jest tez LTE1800 i ustaw też na niego, obydwa 3-4 km od ciebie. Sprawdź też z każdego z nich UMTS2100 T-Mobile , czasami 3G na tym paśmie działa lepiej niż LTE1800NW. Antena pracuje też na 2100MHz. Wymuś też LTE800 na B315, wystaw na zewnątrz bez anteny i sprawdź parametry sygnału, CID i DL/UL dla tego pasma. LTE800 jest w Dobrzyniu i Sowiej Woli. Na antenie Dual LTE1800MHz możesz wybrać optymalny BTS z 3 w/w. Jeśli mimo to będzie wolno to trzeba sprawdzić LTE800 z tych dwóch.
piotrekk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2018-05-30, 11:48

Re: Wybór anteny do Huawei 315, Tmobile

Post autor: piotrekk »

Ok, wieczorem podjadę pod te nadajniki i zrobię testy na telefonie i zamieszczę tu screeny z wynikami.
Jeśli to pomoże to mogę zrobić zdjęcie tej anteny co jest na dachu i jak rozumiem mam przestawić jej kierunek na te różne BTS i zobaczyć czy są jakieś efekty? Bo teraz na oko jest w kierunku BTS dobrzyń czosnów / wólka czosnowska. Więc spróbuje go ustawić na ten w Sowiej Woli.
Bez anteny również spróbuje wieczorem i opisze rezultaty w jednym większym poście.

ps. czy w moim ruterze na pewno można wymusić pasmo 800/1800 itd? Przejrzałem wszystkie zakładki i mam możliwość tylko ustawienia czy 2G czy 3G czy LTE czy automatycznie
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Wybór anteny do Huawei 315, Tmobile

Post autor: dzejk »

Przez program ltewatch możesz wymuszać albo przez e5186 toolbox. Jest też apka na androida viewtopic.php?f=12&p=566116
ODPOWIEDZ