[T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

[T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

Witam serdecznie Szanownych Kolegów.
Postanowiłem zarejestrować się na forum i poprosić Was o pomoc. Problem polega na zasięgu, a raczej jego braku w mojej lokalizacji a tym samym katastrofalnych prędkościach podczas korzystania z internetu. Problem jest na tyle duży, że na chwilę obecną nie jestem w stanie odebrać nawet poczty elektronicznej.
Internet mam od stycznia bieżącego roku. Urządzenie, z którego korzystam obecnie to Huawei B525 (sieć T-Mobile, internet domowy). Z tego, co zauważyłem, posiada ono dwa WE/WY antenowe. Problem z internetem rozpoczął się w marcu, kiedy na drzewach zaczęły pojawiać się dorodne liście :) Do tego czasu internet śmigał rewelacyjnie (na urządzeniu paliła się fioletowa dioda, zasięg około 4 kresek) Domyślam się, że w moim przypadku problemem może być dość gęste zadrzewienie. Zapewne pojawił się problem tłumienia fal radiowych (to takie moje gdybanie). Na chwile obecną pali mi się zielona dioda, a zasięg spadł do jednej kreski, czasami nie zapala się żadna. Mieszkam w bliźniaku, a wokoło poza drzewami nie mam żadnych przeszkód w postaci zabudowań. I tu pojawia się moje pytanie: czy istnieje jeszcze dla mnie jakieś wyjście z tej sytuacji? Czy montaż zewnętrznej anteny na maszcie (komin) pomoże mi wyjść z tej sytuacji? Z tego, co widziałem na stronie z BTS'ami, to w pobliżu mam trochę tych nadajników w tej sieci. Odległości może nie powalają, ale skoro wcześniej działało bez zarzutów, to chyba jest cień szansy na uzyskanie lepszego zasięgu i transferów? Moja lokalizacja: Swarzędz k/Poznania (52º25'05.30'' N ,17º05'44.67'' E). Jakiej anteny musiałbym szukać (na jakie pasmo)? Czy to musi być antena kierunkowa czy wertykalna? (będę wdzięczny za jakieś linki do sklepów, o ile regulamin tego forum nie zabrania :] ) Fider - jaki? 50 Ohm? Końcówki (złącza)?
Jeżeli potrzebne będą jeszcze dane, to proszę dać znać, postaram się w wyczerpujący sposób je podać :roll:

Obrazek

Pozdrawiam
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

Podaj parametry sygnału jak i nadajnik do którego się logujesz. Wszystko znajdziesz w ustawieniach routera w sekcji inforamcje o urządzeniu,
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

CELL_ID: 43526666
RSRQ: -16dB
RSRP: -109dBm
SINR: -9dB
PLMN: 26002
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

Więc tak logujesz się do stacji Swarędź Dąbrowszczaków 5 na pewno jest to LTE 800 musisz sprawdzić programem Hmenager czy są też inne częstotliwości na nim bo z tego co widzę na pozwoleniach jest LTE 1800 i LTE 2600 jeszcze. Co do twoich paramtetrów wcale się nie dziwę że tak to działa bo są fatalne. Polecam też udać się pod ten nadajnik i sprawdzić jak jest z jego obciążeniem żeby wiedzieć czy w ogóle jest sens szukania anteny do niego czy na coś innego.
Ostatnio zmieniony 2018-06-24, 13:54 przez piotrzet, łącznie zmieniany 1 raz.
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

OK, sprawdziłem, co słychać w eterze za pomocą aplikacji, o której wspomniałeś, i tak:

LTE
1. 800 MHz - B20 -dane j/w
2. 900 MHz - B8 - Offline
3. 1800 MHz - B3
- LongCID: 69389569
- eNBID: 271053
- RSRP: -104 dBm
- RSRQ: -10 dB
- SINR: 8dB
- RSCP: -145
- ECIO: -32
4. 2100 MHz - B1 - Offline
5. 2600 MHz - B7 - Offline

3G
1. 850 MHz - B5 - Offline
2. 900 MHz - B8
- LongCID: 46676303
- RSSI: -75 dBm
- RSCP: -80
- ECIO: -10
3. 1900 MHz - B3
- parametry te same co przy punkcie 2, ten sam LongCID
4. 2100 MHz - B2
- LongCID: 46676325
- CID: 14693
- RSSI: -91 dBm
- RSCP: -101
- ECIO: -12
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: dzejk »

Zrób speedtest na LTE 800 i 1800 oraz 3G 2100 MHz.
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

3G 2100
Obrazek

LTE 800
Obrazek

LTE 1800
Obrazek

Pojawił mi się na liście nadajnik LTE 2600, ale praktycznie bez zasięgu. Raz jest, za chwile go nie ma :)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: dzejk »

Nadajnik(i) zapchane totalnie - praktycznie tylko upload istnieje. Żeby wykluczyć uszkodzenie routera, zrób speedtesty w telefonie z LTE, do tego apka Network Cell Info Lite - jeśli masz androida.
Najbliższe nadajniki wokół Ciebie mają potwierdzone tylko LTE 1800 MHz. Ale szkoda kupować antenę tylko na to pasmo, mając router z lte-a.
Lepiej doło0żyć do anteny, która wzmocni więcej pasm i pozwoli w przyszłości na skorzystanie z agregacji.
Proponuje taki zestaw http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=156 ... 0&rg=0&sg=
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

Widziałeś jakie on ma parametry sygnału w ogóle? Jak to ma działać jak ma zasięg kiepski. Żeby stwierdzić czy nadajnik jest zapchany trzeba jechać pod niego a nie sprawdzać to przy takich parametrach.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: dzejk »

Testy pod nadajnikiem też należy zrobić (od strony domu), ale skoro upload potrafi się przebić, to download tym bardziej powinien. Widziałem już wiele takich wyników i gdyby nadajnik (lub jego sektor od strony domu autora tematu) był mało obciążony, to wyniki byłyby dużo lepsze.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

Oczywiście że przy takim DL<<<<<UL pasma na BTS-ie zapchane. Testy pokazały połączenie na LTE z BTS-em przy Dąbrowszczaków 5 z kiepskim sygnałem , tragicznym SINR. Na BTS-ie działa też LTE1800 i LTE2600 oraz ich agregacja. Bliższym BTS-em jest ten przy Czwartaków 19 i to z nim łączysz się na LTE1800, sygnał słaby i zapchane pasmo na sektorze z tego BTS-a. LTE2600 jest też na nim i agregacja LTE2600+1800. Reasumując LTE800 tylko na Dąbrowszczaków i w ogóle nie warte uwagi. LTE2600 i LTE1800 na obydwu BTS-ach, póki co sprawdzone tylko LTE1800 z Czwartaków i jest masakra. Nie wiadomo jak na Dąbrowszczaków z LTE1800 oraz co z pasmami LTE2600 na obydwu ale wesoło to nie jest. Póki co LTE1800 nadal wspólne z Orange na 15MHz. Odległości od BTS-ów są małe około 600-1000m więc zastanawia brak zasięgu LTE i kiepski sygnał na LTE800 i LTE1800. Wystaw za okno, wymuś po kolei LTe2600, LTE1800 , agregacje LTE2600+1800 i LTE2600+800, LTE1800+800 i pokaż screeny, zrób na każdym speedtest i wklej wynik. Wygląda na to że jakąś nadzieję może dać LTE2600 z któregoś z BTS-ów. Ale to po testach. Widać jak na dłoni jak na sieć T-Mobile wpływa no limit za niewielka kasę, który od 9 m-cy oferuje operator. Póki co na tych BTS-ach rozwód nastąpił tylko na 3G z UMTS900, działa wspólne LTE1800NetWorks, nie działa LTE2100 u żadnego czyli na 3G z UMTS2100 powinno lecieć HSPA+DC. Na 3G UMTS2100 łączysz się z Czwartaków, sygnał jest słaby ale pasmo przynajmniej nie zatkane i to daje jakąś nadzieję. To bardzo częste i uzytkownicy T-Mobile ratują się 3g na tym pasmie jeśli na BTS-ie nadal działa DC. Tylko UL będzie niższy niż na LTE. Jak wygląda DL/UL na 3G UMTS900 z Czwartaków bo z niego masz jeszcze najlepszy sygnał ? ogólnie wiele zagadek a T-Mobile w tej lokalizacji nie działa tak jak w reklamach i wbrew temu co piszą niektórzy . Są miejsca gdzie jak widać dwa BTS-y i 3/2 LTE pasma na nich też już nie dają rady. Oferta za 49 zł z routerem w abonamencie, bez limitów danych to wszyscy ssą na potęgę.
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

Dziękuję za informacje. Co do agregacji - nie za bardzo wiem, co z czym się je. Mój router pracuje na standardowym firmware. Nie wiem, czy obecne oprogramowanie układowe wspomaga tę całą "agregację" (będę wdzięczny za wyjaśnienie, tak na chłopski rozum, co to jest ta cała agregacja :D ). Jeżeli będę zmuszony zaktualizować firmware, to poproszę o jakieś namiary na jakiś poradnik. Z tego, co wiem, chyba potrzebna będzie lutownica - bez obawy, pasjonuję się elektroniką, posiadam stację lutowniczą :)
Z racji tego, że dziś weekend, to większość BTS'ów jest dość znacznie obciążona. Z nowym tygodniem przejadę się samochodem po w/w lokalizacjach i przetestuję nadajniki. Dam znać, co i jak. Przed zakupem usługi dostępu do internetu, T-Mobile zapewniało mnie, że usługa w mojej lokalizacji jak najbardziej działa, i że powinienem uzyskać pełną prędkość łącza (tj 20 Mb/s), co widać zresztą na załączonych screen'ach :D
Mam jeszcze jedno wyjście - przejście na radiówkę (WiFi) od Inea. Paręset metrów ode mnie zaczyna się osiedle, tam Inea ma już doprowadzony światłowód. Prędkości ponoć nie są zadowalające, ale chyba powinny być bardziej stabilne i znacznie lepsze od tych z BTS'ów T-Mobile. Ogólnie jestem w czarnej dziurze - mieszkam w polu i nie ukrywam, chyba nie mam co liczyć na jakieś w miarę logiczne wyjście z tej całej sytuacji. Moje miesięczne zużycie transferu wynosi ok 500 GB, dlatego wybrałem ofertę bez lejka. I nie ściągam żadnych programów. Tyle zużywam w przypadku podłączonych 3 komputerów i tyle samo smartfonów. Aktualizacje, serfowanie po sieci, obejrzenie kilku seriali w miesiącu i wychodzi u mnie pół terabajta danych :(
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

To jest normalne bo mam tak samo. Weź sprawdź to przy nadajniku i wtedy no parametry to ty masz fatalne nie ma się co oszukiwać. Owszem nadajnik może być obciążony ale przy dobrych parametrach sygnału sytacja może być lepsza i możesz osiągać sporo lepsze prędkości. U mnie tak było na dole w domu miałem down 20-25 Mb/s up 30-33 Mb/s po przestawieniu routera parametry diametralnie się zmieniły teraz mam prędkości koło 60 Mb/s i upload taki sam. Ja nie wiem z czego to wynika bo owszem nadajinik jest obciążony ale na dole miałem sporo gorsze wyniki. I cżesto download był gorszy niż upload.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

Ta, jemu się poprawi jak sobie zrobi wycieczkę pod BTS-y. U niego przy słabym sygnale ale bez tragedii na LTE1800 z Czwartaków ma 0,5Mb/s a nie 20Mb/s. Przy tym DL 20 razy mniejszy od UL więc ten BTS praktycznie zdechł zamęczony przez tabuny użytkowników. Na LTE800 z Dąbrowszczaków jest jeszcze gorzej, widać pijawki mieszkają dalej i łączą się z nim na tym paśmie. LTE1800 na nim pewnie działa podobnie.

Ostatni promyk nadziei daje LTE2600 z któregoś z nich ale kolega mnie nie słucha, nie ma zasięgu LTE w domu a nie chce wystawić B525 za okno od zachodu i powtórzyć testy na trzech pasmach LTE i ich agregacji oraz na 3G z UMTS2100, poprzez wymuszenie ich na B525 za pomocą HManagera a nie żadnego rozbierania routera. Pominięcie tłumienia ścian poprawi parametry sygnału na wszystkich pasmach w tym na LTE2600. Da to jakiś wstępny obraz jak dziaa T-Mobile przy lepszym sygnale. To z 15 minut roboty i już dziś można by wiedzieć bez wychodzenia z domu czy są jakieś szanse na normalny internet od T-Mobile. Te zapewnienia konsultantów T-mobile są tyle warte co uparte twierdzenie kolegi @pawrzes że kiepski sygnał jest powodem tragedii z T-mobile. Do niego nie trafia że T-Mobile kuca coraz bardziej i to w lokalizacji gdzie infrastruktura jest OK. Sprawdzałeś innych operatorów mobilnych ? Korzysta ktoś w okolicy z tej radiówki?
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

Halo, jestem :papa: Proszę się nie kłócić :roll: Poniżej zdjęcia z moich dzisiejszych pomiarów. Pomiary postanowiłem zrobić z routerem na dachu :D
Tak to wygląda na chwilę obecną:
ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Obrazek
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

Na LTE2600 przy antenie wyciągniesz jeszcze więcej. Widać że jest trochę zapchane ale jak na 21 nie jest najgorzej na 2600 czemu nie próbowałeś agregacji 800+2600?
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

A co to ta "agregacja"i jak się ją robi? :D

EDIT: domyślam się, że chodzi o zaznaczenie jednocześnie tych dwóch pasm w HManager, tak? Jeżeli tak, to prędkość się nie zmieniła. Jest na tym samym poziomie :)
Ostatnio zmieniony 2018-06-25, 21:21 przez w.geralt, łącznie zmieniany 1 raz.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

Agregacja to połaczenie w przypadku tego routera 2 częstotliwości klinknij 800 i 2600 i wykonaj i wtedy powinna być agregacja 2 pasm. To działa tylko w przypadku LTE. Sprawdź każdą kombinację czyli 800+1800, 800+2600 itd.
Ostatnio zmieniony 2018-06-25, 21:22 przez piotrzet, łącznie zmieniany 1 raz.
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

J/w, bez zmian
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

czyli albo zostaje ci 2600 i antena do tego co jeszcze zwiększy prędkości albo inny dostawca neta
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

Zwróć uwagę na zdjęcia z programu HManager, pozycja "łączna ilość danych". Mój miesięczny transfer to ok 500 GB.W której sieci (Plus,Orange,Play) będę w stanie tyle wykorzystać? Lejek to gorsza opcja niż mój kijowy transfer. Innych alternatyw poza radiówką (max 10 Mb/s) nie posiadam w swojej okolicy :( OK, to na koniec pytanie: jaką antenę zewnętrzną byś mi polecił? Uniwersalną na wszystkie pasma, czy jedno/dwu pasmową? Wertykalna, Yagi, cross Yagi, log periodyczna, panelowa? Trochę tego jest na rynku...
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

W sieci komórkowej żadnej tylko T-Mobile. Jeśli antena to na konkretne pasmo i w twoim wypadku na 2600 albo 800 im krótszy kabel tym lepszy. Najlepiej coś z cybertrcha oni mają akurat jeden model na 2600 http://www.cybertech.com.pl/p173,antena ... 00mhz.html i ją bym zakupił na twoim miejscu.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: dzejk »

Ja bym cały czas obstawiał zestaw wielozakresowy, który podałem na początku, bo sprawdziło się to, w co niektórzy nie wierzyli. Będzie można spróbować zagregować pasmo 800 i 2600 lub samo 2600. Pasma 800 i 1800 odpadają w pojedynkę, jak i wespół.
Ewentualnie jeśli chcesz się skupić tylko na LTE 2600 MHz to dualny panel od cybertecha na to pasmo. Tylko nie z kablami, które daje sklep, bo h155 nie nadaje się na wysokie częstotliwości. Poproś o złącza N na obudowie, a lepszy kabel dokup osobno.
Przy czym atk-504 będą ciut mocniejsze, nawet na 2600 - są testy na forum to potwierdzające.
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

OK, rozumiem, że antena musi być w polaryzacji skośnej, tak? Czy dwie anteny typu Yagi (800+2600) będą gorszym rozwiązaniem od podanej przez Ciebie propozycji?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: dzejk »

Anteny montujesz jak na zdjęciach, bo to z reguły najlepsze ustawienie, ale jak masz czas to możesz sprawdzić inne pozycje.
Nie wiem, o jakich modelach piszesz - te, o których ja wspominam, są sprawdzone. Te atk to yagi w obudowie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

No co się potwierdziło ? Dla mnie to nadal jest jedna wielka lipa. Zgodnie z moimi przewidywaniami wystarczyło wynieść router na zewnątrz aby uzyskać stabilny, prawidłowy sygnał na LTE1800 z Czwartaków i stabilne połączenie na LTE2600 z niego co pozwoliło sprawdzić DL/UL na nim. Zgodnie z przypuszczeniami wycieczka pod BTS niekonieczna. Na LTE1800 jest tragedia ale o tym wiadomo od wczoraj a w co jeden taki fachowiec powątpiewał. Co do LTE2600 i tej mojej nadziei na nim to sukces połowiczny, pasmo już przeciążone, DL<UL i biorąc pod uwagę dalsze tendencje wkrótce może być jak na LTE1800 czego nie życzę ale studzę ten optymizm. Póki co jedyne co wiemy to że BTS na Czwartaków raczej nie zapewni przyzwoitych transferów, LTE1800 z niego nie istnieje a LTE2600 to ryzyko. Potestuj na nim dłużej, porób speedtesty. Kolejna sprawa to koniecznie pokaż screena z LTE2600+800 i czy działa ta agregacja, jakie pasmo podstawowe , jakie parametry sygnału na niej i speedtest. To pozwoli przyjrzeć się wstępnie BTS-owi na Dąbrowszczaków, bo tylko na nim jest LTE800 i tak jak pisałem wcześniej też zapchane. Pora na sprawdzenie opcji z niego. Tak czy inaczej czeka cię wycieczka na sąsiednie osiedle z telefonem bo póki co nadal nic nie wiemy o LTE2600 na Dąbrowszczaków i LTE1800 na nim.Możliwe że działają lepiej niż na Czwartaków. Jaki masz telefon? Test pod BTS-em na twoim kierunku powinien pokazać parametry i prędkości na LTE2600 jeśli jest bez agregacji pasm LTE, jeśli obsługuje LTE-A ( 6kat)to sprawdzisz agregację LTE2600+1800 a nawet trzech pasm gdy telefon ma 9 kat. LTE. Wstępnie zainstaluj na nim Network Cell Info jeśli z Android. Z zakupem anteny się nie spiesz. Jesteś w trudnej sytuacji. No i ja się nie kłócę tylko systematycznie pokazuję 'fachowość" porad kolegi. Tak a propos co wniósł do rozwiązania twojego problemu funboy T-Mobile i po co słuchasz tego bełkotu w jego wykonaniu? Sprawdź przy okazji konkurentów Play, Plusa no i Orange który ma też LTE2800 na Czwartaków.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: Hermogenes »

2018-06-26.png
Dzisiejszy sygnał na 1800 dla zwolenników teorii kiepskiego sygnału
2018-06-26 (1).png
i prędkość łącza. poz Hermogenes
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: Hermogenes »

2018-06-26 (2).png
Teraz na 800 z innego eNB i prędkość poz Hermogenes
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

Hmm no to ciekawe czemu prędkości miał gorsze przy gorszym syngale. Po za tym co do LTE 1800 wiem bo miałem u siebie przy SINR 5-6 miałem prędkości 30 Mb/s około teraz po poprawie na 17-20 prędkości wzrosły do 80 Mb/s no ale podobno jakość sygnału nie ma znaczenia. Sprawdziło się że nadajnik jest zapchany tylko oprócz tego sprawdziło się moje że im lepsze parametry sygnału tym lepsze prędkości. A podobno według niektórych nie ma to w ogóle znaczena szczególnie tego "znafcy" :super: Tym bardziej prędkości które uzyskuje na LTE2600 są i tak wyższe od tego co oferuje inny operator po internecie radiowym. Więc nie bardzo ma możliwość zmiany. Patrząc na pozowolenia też na obu stacjach jest komplet pozwoleń czyli pojemność sieci jak dojdzie do modernizacji się zwiększy. Kwestia jest tego że może jeszcze zgłaszać co miesiąc że ma takie prędkości i przyznają mu rabat czyli będzie miał jeszcze taniej niż ma. Ale pewniem lepiej zamiast pomocy i napisania wszystkich możliwości lepiej pisać że ma zapchane nadajniki. Tylko problem jest taki że on o tym wie a szuka rozwiązania problemu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

Nikt nigdy nie twierdził że parametry sygnału nie mają wpływu na prędkość. Nie się nic sprawdziło co obiecywałeś, prędkości są nadal tragiczne. W przypadku kolegi mamy do czynienia z BTS-em przeciążonym na maksa i poprawa sygnału niewiele zmieniła, łatwo to było stwierdzić przy RSRP około -100dBm i DL/UL 0,5/20Mb/s na LTE1800 z niego. Poprawa sygnału o prawie 20dBm skutkowala takim samym Dl a UL skoczył do 20Mb/s, Nieco lepiej na LTE800 z Dąbrowszczaków gdzie taka poprawa przełożyła się na DL/UL 5/20Mb/s ale to tez tylko kolejny dowód na zapchane pasmo o czy świadczyły już wcześniejsze pomiary. Więc gdzie tu tak szumnie zapowiadana obietnica że jak sobie poprawi sygnał to prędkości mu skoczą , z pustego i Salomon nie naleje. No i po co wkoło opowiadasz o swojej sytuacji która nijak ma się do tej lokalizacji w Swarzędzu. Obiektywnie patrząc to na osiedlu Czwartaków internet T-Mobile to dno i metr mułu, LTE1800 nie istnieje, 3G z rozdzielonego UMTS900 i UMTS2100 działa jak na lejku 1Mb/s a 15MHz pasma na LTE2600 jeszcze dyszy. Rozumiem że dla ciebie to przykra sytuacja i nie możesz tego przeboleć. Ale tli się jeszcze dla ciebie iskierka nadziei czyli BTS przy Dąbrowszczaków, może na nim jakimś cudem mniej klientów na pojemnościowym pasmach LTE1800( może tam nie ma pijawek z Play) i LTE2600, Ale to może zweryfikować tylko kolega ze Swarzędza jesli posłucha "znafcy" a nie będzie się kierował tymi bzdetami które wszędzie wypisujesz. Produkuj się z takimi głupawymi tekstami na Telepolis bo tu robisz z siebie pośmiewisko , szczególnie z tym tekstem że LTE2600 ma wyższy DL od radiówki, gwarantujesz mu te 12Mb/s?. Test pod BTS-em na Dąbrowszczaków ostatecznie wyjaśni czy kolega w Swarzędzu może mieć normalny internet od T-Mobile wymuszając anteną kierunkową połączenie z tym BTS-em. I to jest ostatnia deska ratunku i sensowne rozwiązanie problemu a nie dzwonienie do BOK t-mobile i wylewanie żali.
ODPOWIEDZ