ustawienie anteny LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

ustawienie anteny LTE

Post autor: Galahad »

Panowie
Prośba o pomoc w ustawieniu anteny LTE.
Na zadaszonym tarasie odbieram Internet 5Mb/s -15Mb/s. Router Huawei B525s (T-Mobile).
Tymczasem po podłączeniu tego routera do anteny ATK 504 – sygnał jest zawsze gorszy nigdy lepszy.


1) Czy jest jakiś program który identyfikuje z którego konkretnie nadajnika pobierany jest Internet? Wiem, że jest aplikacja Network Signal Info ale jest ona na telefony. Czy jest coś na Windows co pokaże do czego łączy się mój router?

2) Częstotliwość odbioru Interentu sprawdzam na LTE Watch Huaweii. Czy jest to optymalny program do takiego monitorowania? Czy są lepsze?

3)Czy precyzyjne ustawienie anteny optymalnie robi się obserwując parametry na LTE Watch?

4) Czy router B525 sam automatycznie robi agregację pasm? Czy mogę ręcznie ustawić agregację pasm w tym routerze?


P.S> Czy przypadkiem router B529 nie jest lepszy w konfiguracji od routera B525?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i wskazówki.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: dzejk »

na kompa z windows http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php
na telefon z androidem - pka, która łączy się z routerem huawei viewtopic.php?f=12&p=566116
Na obu masz podgląd parametrów sygnału i wymuszanie pasm w LTE.
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: Galahad »

Dziękuję za odpowiedź.
Czy router B525 sam automatycznie robi agregację pasm? Czy mogę ręcznie ustawić agregację pasm w tym routerze?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: matek451 »

Można wymusić ręcznie dwa pasma do agregacji pasm LTE w Hmanagerze ale czy zadziała zależy od kilku czynników, pasm na BTS-ie, parametrów sygnału na nich i konfiguracji na BTS-ie. W T-mobile jest z tym różnie./ agregacja działa tylko podczas aktywnej transmisji danych i dotyczy tylko DL z tego samego BTS-a. Porób testy pasm LTE2600, LTE1800 i LTE800 oraz agregacji LTE2600+1800, LTE1800+800 i LTE2600+800 wymuszając je w HManagerze i pokaż screeny. Do tego speedtesty. Anteny ustawione na Stare Załubice?
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: Galahad »

Dziękuję za odpowiedź.
Zainstaluję - porobię testy.

Wygląda na to, że nadajnik z Coca Coli jest lepszy od tego w Starych Załubicach.

Router bez podłączonej anteny , skierowany w przeciwną stronę i na zadaszonym tarasie odbiera lepiej niż po podłączeniu do anteny skierowanej na Załubice.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: Pawrzes »

Na LTE korzystnie też wpływa odbicie sygnału. Fabryka Coca Cola to instalacja wewnętrzna i nie ma tam LTE.
Pozdrawiam
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: Galahad »

Panowie

Rzeczywiście po btsearch udało mi się ustalić, że router b525 na wewnętrznej antenie odbiera ze Starych Załubic.

Pytanie do Was drodzy forumowicze.

Jak w miarę precyzyjnie nakierować antenę (ATK 504) na nadajnik?

Czy mam obserwować w LTE Watch parametr RSRP? W tej chwili na zadaszonym tarasie i na wewnętrznej antenie mam (-115 RSRP).

Pomimo tak słabej mocy sygnału - połączenie nie zrywa się (na 1800 osiąga od 10Mbs do 20 Mbs).

Czy macie jakieś inne wskazówki -jak dobrze nakierować antenę?
Czy może azymut z betabsearch?

Przed anteną w odległości ok 10 m ciągnie się pas ok 200 metrów wysokiego lasu.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: Galahad »

Panowie
ponawiam prośbę - jak dobrze ustawić antenę kierunkową?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: dzejk »

tu masz parametry, poczytaj http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014 ... u-lte.html
wpierw rsrp.
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: Galahad »

Dzisiaj stoczyłem batalię z ustawianiem sygnału.

Mam poważny kłopot.

Na zadaszonym tarasie router b525 (w kierunku nie takim jak nadajnik) zbiera wartość rsrp na poziomie -115

Po podłączeniu anteny atk 504 do masztu na dachu i skierowaniu ich na nadajnik - wartość rsrp nie maleje a wręcz delikatnie spada do -118
Antena była mocowana na maszcie poniżej koron drzew.


Co ciekawe - robię test z samym routerem - wystawiam go za okno w kierunku nadajnika. Okazuje się, że rsrp minimalnie wzrasta do ok -108
Wygląda na to, że lokalnej antenka umieszczona wewnątrz routera lepiej namierza sygnał niż kierunkowa atk 504.

Co jest grane???

Czy antena atk 504 nadaje się do lasu czy też lepszym wyborem byłaby jakaś antena panelowa???

Bardzo proszę o pomoc. Nie wiem co mam robić.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: atento »

Galahad pisze: Czy antena atk 504 nadaje się do lasu czy też lepszym wyborem byłaby jakaś antena panelowa???.
"Do lasu" żadna antena nie poprawi odbioru :E Antena musi miec widocznośc z nadajnikiem... Więc albo nad lasem albo szukasz najlepszego miejsca i liczysz na szczęscie, że znajdziesz jakiś "przeswit" .
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: radius »

Ile metrów przewodu?
Jedna czy dwie anteny?
Próbujesz wzmacniać 800 czy 1800 MHz?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: Galahad »

jeszcze raz powtórzę:
Na wbudowanej antenie routera b525 osiągam stabilne ale bardzo słabe (jeśli chodzi o moc ) łącze z 1800 na poziomie -115 rsrp
Z tego (słabego jeśli chodzi o moc) sygnału i częstotliwości mam prędkości od 5Mbs do 27Mbs ( w zależności od pory dnia)
Wszystko to na zadaszonym tarasie.
Chciałbym jedynie to wzmocnić.

czytam opinie o przeszkadzających drzewach.
W takim razie -jaka odległość od anteny powinna być całkowicie wolna?
Czy ok 15-20 metrów byłoby OK?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: Hermogenes »

Prędkość samochodu nie jest zależna od koloru nadwozia ( chociaż najszybciej jeżdżą te czerwone) / ilość wysłanych danych nie jest zależna od wielkości sygnału ( jeśli moc sygnału będzie w zakresie czułości odbiornika). Antena kierunkowa poprawi jakość sygnału pod jednym warunkiem, wiesz z jakiego kierunku dociera do niej sygnał. Teraz może być odbity od sosny po lewej za chwilę od dębu z tyłu. Co do odległości drzew od anteny wszystko zależy jaką część strefy fresnela zasłania przeszkoda ( las zasłania 100% ) i jaki ma współczynnik tłumienia. Może 150-200 m od ściany lasu sygnały odbite nie będą marszczyły fali bezpośredniej, tego nie da się przewidzieć. poz .Hermogenes
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: radius »

Galahad pisze:...jeszcze raz powtórzę...
Ile metrów przewodu?
Jedna czy dwie anteny?
Próbujesz wzmacniać 800 czy 1800 MHz?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: ustawienie anteny LTE

Post autor: Galahad »

@radius

antena
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=156 ... 0&rg=0&sg=
z 10 metrowym przewodem LMR240. Czy ten przewód jest dobrej jakości?

Próbuję wzmacniać 1800 MHz.
ODPOWIEDZ